راهنمای جامع دکوراسیون داخلی مغازه
22
مرداد

راهنمای جامع دکوراسیون داخلی مغازه

راهنمای جامع دکوراسیون داخلی مغازه

توجه به دکوراسیون داخلی مغازه یکی از اقدامات مهمی است که هر مغازه دار برای تاسیس فروشگاه خود باید به آن توجه زیادی داشته باشد. یک فروشگاه با طراحی داخلی اصولی و استاندارد علاوه بر جذابیت به افزایش مشتری و در نهایت افزایش در آمد مغازه دار کمک زیادی می کند. دکوراسیون مغازه بعد از طراحی ویترین مغازه که پل ارتباطی مابین فروشگاه و محیط بیرون است، عامل اصلی جذب مخاطبان، برند سازی و القای حس خوب به مشتری است. دکور فروشگاه شامل قفسه بندی، طراحی سقف (سقف کاذب و دکوراتیو)، نورپردازی داخلی (نور مخفی، نور نقطه ای، نور عریض و …) چیدمان، نوع کف، کاغذ دیواری، ویترین، نقاشی و … است.

در طراحی مغازه، نور پردازی عامل بسیار مهمی در زیبایی دارد. در اصل طراحی داخلی فروشگاه اصولی یک سرمایه گذاری جهت سودآوری بیشتر است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با نکات موثر بر دکوراسیون داخلی فروشگاه اصولی آشنا نماییم. همچنین دکوراسیون هر فروشگاه را با توجه به شرایط کاری و حرفه تحلیل کنیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

راهنمای جامع دکوراسیون داخلی مغازه

برای داشتن دکوراسیون فروشگاه باید چه اصولی را رعایت کنیم؟

توجه ویژه به ویترین مغازه

ویترین یکی از مهم ترین قسمت های هر مغازه ای است که به جذب مشتری کمک زیادی می کند. مشتریان بر اساس اجناسی که در پشت ویترین می‌بینند، جذب مغازه خواهند شد و در رابطه با ورود به مغازه تان تصمیم خواهند گرفت. برای نصب ویترین مغازه باید سلیقه عمومی را در نظر گرفت و نباید تنها سلیقه ی خود را ملاک قرار دهیم.

 

طراحی ورودی مغازه

اولین محلی که مشتریان در آن برای رسیدن به مغازه شما قدم می گذارند، ورودی مغازه می باشد. می توانید با استفاده از گیاهان یا استفاده از یک رنگ یا نورپردازی خاص ورودی مغازه تان را شاخص کنید تا حس دعوت شوندگی از سوی مشتریانتان دریافت شود.

 

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی مغازه

رنگ ها یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر دکوراسیون داخلی مغازه می باشند. استفاده از برخی رنگ ها مانند طلایی، موجب می شود تا ذهنیتی مانند با ارزش بودن و گران بودن مغازه در ذهن مشتری ایجاد شود. برخی دیگر از رنگ های خنثی نیز مانند خاکستری کدر موجب می شود تا مشتری از فضای فروشگاه شما فرار کنند و این موضوع در آخر بر درآمد شما تاثیر منفی زیادی ایجاد می کند.

 

تاثیر چیدمان محصولات بر دکوراسیون داخلی مغازه

چیدمان محصولات نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر درآمدزایی شما می باشد که باید به آن توجه ویژه ای کنید. برای چیدمان محصولات سعی کنید محصولات پرفروش تر و جذاب تر را به گونه ای بچینید که بیشتر در معرض دید مشتری قرار بگیرند و محصولاتی که مشتری کمتری دارند در قفسه های پایین تر قرار بدهید.

 

طراحی مسیر حرکت مشتری

مسیر حرکت مشتری با توجه به طرح کلی دکوراسیون مغازه متفاوت می باشد. یکی از کارهایی که باید برای طراحی مسیر حرکتی مشتری داد این است که مسیر حرکت مشتری را هماهنگ با طراحی دکور و پلان مغازه ایجاد نمود. همچنین قفسه های محصولات را نیز در نزدیکی مسیر حرکتی مشتری قرار دهید. سعی کنید مسیر حرکتی مشتری را به گونه ای طراحی کنید که محصولات شما به بیشترین حد ممکن در معرض دید مشتریان قرار گیرند. در طراحی مسیر حرکت مشتری نکته مورد توجه این است که دکوراسیون مغازه باید به گونه ای باشد که مشتری مجبور شود کل مسیر را طی کند.

یکى از روش های طی کردن کل فروشگاه توسط مشتری این است که در انتهای مسیر، کالایی خاص و جذاب قرار داده شود تا مشتری را برای طی کردن کل مسیر تشویق کند.

 

توجه به بخش صندوق فروشگاه

یکی از بخش های مهم هر مغازه و فروشگاه بخش صندوق آن است. بخش صندوق فروشگاه باید به گونه ای طراحی گردد که مشتری پس از طی کردن تمام فروشگاه به آنجا برسد و لازم نباشد قسمت های غیر قابل دسترسی راطی کند تا خود را به آنجا برساند.

با توجه به اینکه اکثر مشتری ها ابتدا به سمت راست مغازه برای دیدن تمایل دارند. بهترین قسمت انتخابی برای صندوق فروشگاه جلوی مغازه و سمت چپ می باشد. این کار ذهنیتی در مشتری ایجاد می کند که اگر از قسمت چپ دیدن نکرده باشد بتواند مجدد آنجا را نیز برای مشاهده انتخاب کند .

 

انواع طراحی های مغازه با توجه به کاربری مغازه

دکوراسیون داخلی مغازه کیف و کفش فروشی

مغازه کیف و کفش فروشی یکی از از انواع مغازه هایی است که اکثر مشتریان آن ها را خانم ها تشکیل می دهند. پس برای طراحی و چیدمان مغازه ی کیف و کفش فروشی باید دقت و توجه زیادی را به کار ببرید تا خانم ها به مغازه ی شما جذب شوند.

اگر شما قصد طراحی دکوراسیون داخلی مغازه کیف و کفش دارید می توانید از قفسه و یا آویزها برای چیدمان کیف و کفش ها استفاده کنید. چیدمان کیف و کفش ها باید به گونه ای باشد که مشتریان برای تست کردن آنها به راحتی به فضاها دسترسی داشته باشند. همچنین نصب آینه در قسمت های مختلف مغازه کیف و کفش فروشی یکی از اقدامات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

 

دکوراسیون داخلی آرایشگاه

دکوراسیون داخلی آرایشگاه مردانه یا زنانه، یکی از اقدامات مهمی است که بر جذب مشتری کمک زیادی می کند. همه ما پس از ورود به یک آرایشگاه لاکچری حس خوبی را دریافت می کنیم و حس می کنیم برای خودمان ارزش قائل شده ایم. پس صاحبان آرایشگاه ها می توانند به راحتی با رعایت اصول دکوراسیون داخلی آرایشگاه ها به درآمد بسیار بالایی برسند. در دکوراسیون داخلی آرایشگاه ها باید از ست های مبلمان استفاده کرد و همچنین به جنس و رنگ کف پوش ها توجه ویژه ای نمود.

 

دکوراسیون داخلی مغازه لوازم تحریر و نوشت افزار

آمارها حاکی از آن است که بسیاری از مراجعین به فروشگاه های لوازم تحریر، صرفا به دلیل دیزاین و طراحی دکوراسیون داخلی مغازه نوشت افزار، دست به خرید محصولاتی زدند که نیازی به آن ها نداشتند. پس از خواندن این متن متوجه می شویم که دکور اصولی مغازه لوازم التحریر چقدر می تواند به افزایش فروش محصولات کمک کند. برای طراحی دکوراسیون داخلی مغازه ی لوازم التحریر باید به قفسه ها و نورپردازی مغازه توجه ویژه ای کرد و به دنبال ایجاد مناسب ترین دسترسی ها در مغازه بود.

 

دکوراسیون داخلی مغازه لوازم خانگی

اگر یک مغازه لوازم خانگی دارای دکوراسیون داخلی خوبی باشد، اکثر خانم ها به آنجا مراجعه می کنند و قطعا یکی از محصولات آن را خریداری می کنند. نورپردازی و نوع چیدمان ویترین در دکوراسیون مغازه لوازم خانگی نقش مهمی دارد و مغازه دار باید به این موارد توجه ویژه ای داشته باشد.

 

دکوراسیون داخلی مغازه الکتریکی و ابزار فروشی

مغازه الکتریکی و ابزار فروشی یکی از مکان هایی است که با حرفه ای ها سروکار دارد و حرفه ای ها هم به نظم در چیدمان ابزارآلات توجه ویژه ای دارند. از این رو برای جذب مشتری در مغازه های ابزارآلات باید به نظم در چیدمان وسایل و نحوه قرارگیری آن ها توجه ویژه ای کرد.

 

دکوراسیون داخلی مغازه لوازم آرایشی

مغازه لوازم آرایشی هم یکی از مغازه هایی است که باید به دکور و نوع چیدمان محصولات در آن توجه ویژه ای کرد. به کاربردن رنگ های تند در کنار مشکی یکی از ایده های رنگی مناسب در فروشگاه های لوازم آرایشی است.

 

دکوراسیون داخلی مغازه بستنی فروشی

نکته مورد توجه در دکوراسیون داخلی مغازه ی بستنی فروشی استفاده از رنگ های روشن و تقریبا شاد مانند ترکیب رنگی سفید و صورتی است. همچنین در این مغازه ها باید مبلمانی را برای راحتی مشتریان در نظر گرفت که مبلمان مصرفی نیز باید با سبک دکوراسیون مغازه ی بستنی فروشی هماهنگی داشته باشد.

 

دکوراسیون داخلی مغازه موبایل فروشی

دکوراسیون داخلی مغازه موبایل فروشی باید با نورپردازی مناسب به یک فضای دل باز تبدیل شود، دکوراسیون مغازه ی موبایل فروشی بهتر است به سبک مدرن طراحی شود.

 

دکوراسیون داخلی رستوران و کافی شاپ

دکوراسیون داخلی رستوران و کافی شاپ یکی از عواملی است که باعث مراجعه ی مجدد مشتریان شما می شود. طبق آمارها بسیاری از افراد به دلیل دکوراسیون خاص یک رستوران دوباره به آن رستوران می روند.

 

دکوراسیون داخلی آتلیه عکاسی

آتلیه های عکاسی، محل ثبت خاطرات افراد هستند. این خاطرات تا پایان عمر، با نگاه کردن به عکس هایی که در آتلیه ها گرفته شده اند، یادآوری می شوند. مسلما دکوراسیون داخلی آتلیه عکاسی در دلنشین بودن این خاطرات، نقش مهمی دارد. استفاده از تجهیزات مناسب، نوآوری و خلاقیت در ایجاد دکورهای عکاسی، انتخاب هارمونی مناسب رنگی تم عکاسی و نورپردازی مناسب از ویژگی هایی است که باید در دکوراسیون داخلی آتلیه عکاسی خوب و استاندارد رعایت شود.

 

دکوراسیون داخلی مغازه پوشاک

طراحی ویترین در دکوراسیون داخلی فروشگاه پوشاک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و اگر شما تمایل دارید تعداد مشتریان تان افزایش پیدا کنند بهتر است در هنگام دیزاین مغازه لباس فروشیتان به ویترین مغازه توجه ویژه ای کنید. همچنین توجه داشته باشید که نحوه قرار دادن لباس ها در دکوراسیون مغازه اهمیت زیادی دارد و بهتر است لباس ها را به گونه ای در مغازه خود بچینید که مشتریان با دیدن آن ها نیاز شدید به خرید لباس را برای خود احساس کنند.

  • دکوراسیون داخلی مغازه پوشاک بچه گانه: از ویژگی های دکوراسیون این مغازه استفاده از رنگ ها و المان های عروسکی می باشد.
  • دکوراسیون داخلی مغازه پوشاک زنانه: به کاربردن ویترین و قفسه های جذاب از اصول طراحی دکوراسیون این مغازه می باشد.
  • دکوراسیون داخلی مغازه پوشاک مردانه: استفاده از رنگ های تیره و نورپردازی کم از اصول طراحی دکوراسیون این نوع مغازه می باشد.

 

دکوراسیون داخلی مغازه بدلیجات

کسب و کارهای مربوط به حوزه ی اکسسوری ها یا بدلیجات فروشی ها معمولا دارای کالاهای ریز و زیادی برای ارائه به مشتریان هستند. برای طراحی دکوراسیون داخلی مغازه بدلیجات علاوه بر اینکه باید به دنبال یک دکور مغازه زیبا و جذاب بود باید به مرتب سازی و چیدمان صحیح انواع بدلیجات نیز توجه ویژه ای داشت.

معمولا در چنین مغازه هایی تعداد ویترین ها و یا قفسه های شیشه ای افزایش می یابد، زیرا به این طریق علاوه بر ایجاد یک جایگاه برای قرار دهی انواع کالا ها، می توان شرایط مشاهده آنها را آسان تر کرد و همچنین با به کارگیری روش های نورپردازی موضعی می توان زیبایی بدلیجات را در نظر مشتریان و مراجعه کنندگان بسیار بیشتر کرد. توجه داشته باشید که برای طراحی داخلی دکوراسیون بدلیجات همه مواردی که باید رعایت شود، به این سادگی نیست و نیاز به ارزیابی کارشناسانه دارد.

 

دکوراسیون داخلی قنادی و مغازه شیرینی فروشی

دکوراسیون داخلی مغازه قنادی، نقش بسیار مهمی در ورود و انتخاب افراد برای خرید دارد. به خصوص که در فروشگاه های خوراکی و به ویژه شیرینی فروشی موضوع انتخاب خوراکی در کار است و باید شیرینی ها طوری نمایش داده شوند که اشتها برانگیز بوده و مشتری را به خرید تشویق نماید . ویترین جذاب یک شیرینی فروشی افراد را به سوی خود می کشاند، تمیزی و آراستگی فروشگاه و ایجاد حال و هوایی مرتبط با خوراکی نیز واقعا مهم است. نور پردازی و روشن و دلباز بودن فضا هم تاثیر بسیاری در موفقیت یک مفازه شیرینی فروشی دارد.

 

دکوراسیون داخلی مغازه عطاری

شاید بگویید مشاغلی مانند عطاری احتیاجی به طراحی داخلی و ویترین خاصی ندارند، ولی اشتباه نکنید. هر کسب و کاری که با فروش در ارتباط بوده و به نوعی با مشتریان و مخاطبان سر و کار داشته باشد، نیاز به تکنیک های جذب مشتری دارد و باید از آن ها استفاده نماید توجه داشته باشید که ویترین، یکی از مهم ترین قسمت های دکوراسیون داخلی مغازه عطاری به حساب می آید. ویترین عطاری ها می تواند به حدی شلوغ باشد که بیننده را سردرگم نماید. یا می تواند به حدی زیبا چیدمان شده باشد که احساسات خوبی درباره محصولات به مشتری منتقل شود. طراحی دکوراسیون داخلی مغازه عطاری را می توان به دو شکل مدرن یا سنتی انجام داد. به طور معمول بر اساس نوع این بیزینس، دکوراسیون سنتی و بهره گرفتن از ظروف سفالی یا نقاشی شده، قفسه های چوبی و رنگ آمیزی های الهام گرفته شده از رنگ های موجود در طبیعت، توانایی انتقال حس منحصر به فرد بودن را به مشتریان شما خواهد داشت.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]