معماران مبتلا به عقده سوپرمن
17
فروردین

معماران مبتلا به عقده سوپرمن

معماران مبتلا به عقده سوپرمن

سندروم سوپر من یا ابرمرد، که به عنوان ۴۷, XYY نیز شناسایی می شود، بیماری است که به عنوان یک آنیوپلوئیدی کروموزومی (یک ناهنجاری در ساختار و / یا تعداد کروموزوم ) طبقه بندی می شود که در آن افراد مذکر دارای یک کروموزوم Y اضافه هستند. کروموزوم های جنسی طبیعی افراد مذکر XY هستند ؛ در مورد سندرم ابرمرد، مردان علاوه بر کروموزوم Y که از پدر خود به ارث برده اند، دارای یک کروموزوم Y اضافه نیز هستند. همانند سایر آنیوپلوئیدی های وابسته به جنس که  با ۴۶, XX طبیعی در زنان  و ۴۶, XY  طبیعی در مردان متفاوت هستند، این بیماری مادرزادی با بقا سازگار است.

اصطلاح “ابرمرد (سوپر من)” به وجود یک کروموزوم Y اضافه اشاره دارد و تقریباً  ۱ مرد از هر ۸۵۰ مرد را تحت تاثیر قرار میدهد. کاریوتایپ ۴۷, XYY، که تعداد و شکل ظاهری کروموزوم ها را در یک سلول نشان می دهد، با اختلالات رشد عصبی از جمله علائم اختلال طیفی اوتیسم (ASD) همراه می باشد. بیماری ۴۷, XYY شایع ترین آنیوپلوئیدی میباشد و با توجه به نتایج تحقیقات اولیه که نشان دادند بین این کاریوتیپ و احتمال ارتکاب جنایات خشونت آمیز ارتباطاتی وجود دارد، توجه دانشمندان زیادی به این موضوع جلب شده است. تحقیقات بعدی که ارتباط بین جنایات خشونت آمیز و وجود بیماری در گروه های بزرگتر را مورد بررسی قرار دادند، این مسئله را رد کردند. درعوض، این مطالعات ارتباط قوی تری بین خطر بروز اختلالات رشد عصبی و داشتن کاریوتیپ ۴۷, XYY  را کشف کردند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماران مبتلا به عقده سوپرمن

ویژگی های سندروم سوپرمن یا ابرمرد

در حال حاضر، فنوتیپ رشد عصبیXYY با ضریب هوشی (IQ) پایین تر از متوسط، مشکلات گفتار و زبان، مشکلات یادگیری، عملکرد ضعیف در مدرسه، مشکلات در تعامل اجتماعی و تمرکز ضعیف همراه است. براساس مطالعات انجام شده بر توانایی شناختی مردان XYY، ضریب هوشی ۱۰ امتیاز کمتر از  متوسط ارزیابی شده است. این کمبود در درجه اول بر مراکز پردازش کلام در مغز تأثیر می گذارد و به تأخیر در گفتار و نقص توسعه زبان در گروه های تازه متولد شده (که در آن XYY در بدو تولد تشخیص داده می شود) و همچنین گروه های بالینی (در مراحل بعدی زندگی تشخیص داده می شود) منجر می شود. با توجه به مشکلات در عملکرد تحصیلی، افراد XYY در خواندن مشکل دارند و سازگاری ضعیفی را نشان می دهند. سازگاری، توانایی فرد برای تعاملات بین فردی در موقعیت های اجتماعی را نشان میدهد. این امر در بیماری XYY عجیب است، زیرا عملکرد اجتماعی به ضریب هوشی پایین مرتبط نمیباشد. با این حال، در راستای کاهش ضریب هوشی و عملکرد اجتماعی، XYY از نظر آماری ناتوانی ذهنی بیشتری نسبت به میانگین جمعیت عمومی نشان میدهد. عمده اختلالات قابل توجه در سازگاری شامل اختلالات رشد عصبی مانند اختلال طیفی اوتیسم (ASD) و اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) می باشند.

بررسی ارتباط بین XYY و ASD جز تحقیقات فعال است که با مشاهده تفاوت قابل توجه نسبت ASD در کودکان دارای ۴۶, XY یا ۴۶, XX طبیعی و کودکان دارای ۴۷, XYY تحریک می شود. در یک مطالعه جدید، میزان ASD در مردان با کروموزوم های ۴۷, XYY، ۱۴ درصد تعیین شد. سایر بیماری های رشد عصبی با شیوع کمتر از جمله اختلال خلق و اضطراب، اختلال مبارزه طلبی و اختلال طیفی وسواس فکری عملی با XYY مرتبط می باشند.

مکس کری در کتاب «عقده سوپرمن» تلاش می کند شیوه ی رفتار افرادی را توصیف کند که رویاها و اهداف بیش از اندازه بلندپروازانه‌شان، آن ها را در معرض آسیب های روانی و جسمانی قرار می دهد. طبق گفته های «کری»، افرادی که به این وضعیت دچار هستند، معمولا فکر می کنند توانایی غلبه بر هر مشکلی را دارند و برای رسیدن به هدف خود حاضرند هر میزان از خواب، غذا و سلامتی را فدا کنند. همچنین این افراد معمولا حیله گر و خودخواه هستند و کار کردن در کنارشان چندان آسان نیست.

 

تاثیر سندروم ابر مرد یا عقده سوپرمن بر معماران

عقده سوپرمن از آن جایی که ممکن است بهره هوشی را پایین آورد باعث ایجاد مشکل در تحصیلات آکادمیک دانشجویان معماری و معماران در حالت کلی خواهد شد. از طرف دیگر مسئله بزرگی که این سندروم برای یک معمار ایجاد می کند مربوط به غیر واقعی بودن مشکلات برای معمار و اعتماد به نفس بیش از حد است که در پروژه های معمار خطرناک خواهد بود. مورد بعدی و از همه مهم تر این است که معمار برای انجام یک پروژه بزرگ به تنهایی ابایی از نخوابیدن و غذا نخوردن ندارد و سلامتی خود را فدای این مسئله خواهد کرد که به سرعت تاثیرات منفی خود را نشان خواهد داد. در صورتی که فرد با عقده سوپرمن تنها باشد حتی ممکن است از شدت کار و تلاش جان خود را از دست بدهد!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]