طراحی اتاق خواب پسر و دختر
30
تیر

طراحی اتاق خواب پسر و دختر

طراحی اتاق خواب پسر و دختر

والدینی که در یک خانه کوچک زندگی می‌کنند اما دو یا چند فرزند دارند، با مشکل کمبود جا و اتاق خواب رو به رو می شوند. در این مواقع به طور اجبار کودکان باید از یک اتاق خواب استفاده کنند و اتاق به دو قسمت تقسیم شود. اگر فرزندان هر دو دختر یا هر دو پسر باشند، طراحی و دکوراسیون اتاق کار آسان می شود اما اگر یکی شان دختر باشد و دیگری پسر، چیدمان اتاق کمی پیچیده ‌تر می ‌شود. ولی اصلا نگران نباشید این روزها با گسترش طراحی داخلی ایده و طرح هایی وجود دارد که می توانید برای اتاق مشترک دختر و پسر خود استفاده کنید. در این مطلب ما به چند ایده برای اتاق مشترک دختر و پسر پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی اتاق خواب پسر و دختر

اتاق مشترک دختر و پسر

یکی از ایده هایی که برای تقسیم اتاق دختر و پسر می توان اجرا کرد، تقسیم اتاق با دو رنگ مجزا است. وقتی یک اتاق به صورت مشترک برای دختر و پسر شما مورد استفاده قرار می گیرد باید سلیقه هر دو آنها را در دکوراسیون اتاق در نظر بگیرید. این به معنی است که شما می توانید اتاق را به صورت فرضی تقسیم کنید و هر قسمت را به صورت مجزا چیدمان و دکوراسیون کنید. برای مشخص کردن این تقسیم بندی بهترین کار استفاده از دو رنگ متفاوت است.

 

استفاده از حروف الفبا

ایده دیگر استفاده از حروف الفبا برای جدا سازی اتاق دختر و پسر شما است. با استفاده از حروف اول اسم آنها می توانید دکوراسیون اتاق را تزیین کنید. می توانید با چسباندن پرچسب های ابتدای نام آنها در بالای تخت، با کمترین هزینه اتاق را زیبا و به دو قسمت تقسیم کنید.

 

ایجاد حریم شخصی برای هر دو کودک خود در اتاق

جدا از اینکه هر کودک باید استقلال داشته باشد بحث حریم شخصی نیز باید در دکوراسیون اتاق مشترک دختر و پسر رعایت شود. چرا که رعایت این نکته در امنیت و آرامش کودک شما تأثیر گذار است. رعایت این موضوع برای اتاق مشترک دو کودک از جنس مخالف دارای اهمیت بیشتری است چرا که دختر و پسر هر کدام دارای دنیایی متفاوتی هستند که دوست ندارند با یکدیگر به اشتراک بگذارند. شما می توانید با مشخص کردن حریم تخت خواب حتی با یک پرده به کودکان خود احساس آرامش و راحتی دهید.

 

تقسیم بندی قفسه ها برای هر دو کودک

از دیگر مواردی که در دکوراسیون اتاق مشترک دختر و پسر باید رعایت شود تقسیم بندی قفسه ها و کمدها برای هر دو کودک است. چرا که هر دو فرزند باید بتوانند به یک اندازه از فضا و تجهیزات اتاق باید استفاده کنند و هر کدام با توجه به جنسیت متفاوتی که دارند وسایل جداگانه ای نیاز دارند. اگر فضای اتاق کوچک است و نمی توانید دو قفسه و یا دو کمد مجزا قرار دهید می توانید همانند تصویر بالا با گذاشتن یک قفسه در بالا تخت دو کودک، آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. کودکان معمولا بر سر مسئله مالکیت با یکدیگر به مشکل بر می خورند پس از این جدل ها پیشگیری کنید.

 

استفاده از یک میز تحریر به صورت مشترک

یکی از نگرانی های دکوراسیون اتاق های مشترک چیدمان مبلمان و وسایل در اتاق است چرا که فضای اتاق کوچک است و نمی توان از هر وسیله دو عدد قرار داد؛ اما طراحان داخلی فکر همه چیز را کرده اند، مثلا برای قرار دادن میز تحریر در اتاق از یک میز تحریر دو نفره استفاده می کنند. این میزها کمی بزرگتر از میزهای معمولی و دارای دو صندلی هستند. کودکان به طور همزمان می توانند از این میز استفاده بکنند و تکالیف خود را انجام دهند.

 

استفاده از تخت های دو طبقه

یکی دیگر از ایده های اتاق مشترک، استفاده از تخت های دو طبقه برای خانواده هایی است که بیشتر از یک فرزند داشته باشند، نه فقط لزوما دختر و پسر مورد استفاده قرار می گیرد. برای زمانی که فضای اتاق کم است استفاده از مبلمان های کم جا بهترین ایده است. در نتیجه استفاده از تخت های دو طبقه برای زمانی که محدودیت جا داریم بهترین گزینه است. حالا اگر دختر و پسر از این تخت ها استفاده می کنند شما می توانید با تغییر رنگ ملحفه و روتختی هر طبقه آن را برای دختر و پسرتان اختصاصی کنید.

 

قرار دادن وسایل در اتاق به صورت قرینه

دکوراسیون متقارن می توانید در اتاقی که رنگ ها متفاوت هستند تعادل ایجاد کند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید طراح با قرار دادن یک میز و یک تخت در بالا میز و درست به موازات آن یک میز و تخت دیگر قرار داده است و فضا را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده است و با دو رنگ سبز و صورتی فضای دختر و پسر را جدا کرده است.

 

استفاده از یک عنصر تزیینی در اتاق دختر و پسر

اگر دوست ندارید اتاق را به دو رنگ دربیاورید، می توانید اتاق را با یک عنصر دکوری مورد پسند هر دو کودک به دو قسمت تقسیم کنید. اگر اتاق کوچک باشد و از دو رنگ متفاوت استفاده کنید اتاق کوچک‌تر دیده می شود.پس به این ایده هم فکر کنید. مثل تصویر بالا که تمامی اتاق با رنگ آبی رنگ آمیزی شده است و با قرار دادن یک عنصر تزیینی دکوری بین دو تخت، اتاق به دو قسمت تقسیم شده است.

 

استفاده از برچسب های مورد علاقه کودکان

ایده استفاده از استیکر و برچسب های مورد علاقه کودکان یکی از کم هزینه ترین و ساده ترین ایده هایی است که شما می توانید با سلیقه کودکان خود همانند تصویر بالا همزمان فضا را تفکیک و در آن وحدت ایجاد کنید.

 

استفاده از کاغذ دیواری

ایده دیگر استفاده از کاغذدیواری هایی شخصیت های کارتونی مورد علاقه کودکان است. در تصویر بالا طراح با استفاده از شخصیت های کارتونی میکی موس و مینی موس با رنگ آمیزی شاد اتاق را به دو قسمت تقسیم کرده است و مرز هر دو قسمت را تعیین کرده است و این درک را به وجود آورده است که هر فضا مخصوص چه کسی است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]