ساخت خانه آبسرد
28
اسفند

ساخت خانه آبسرد

ساخت خانه آبسرد

نگران خانه ای هستید که می خواهید در حومه تهران بسازید؟ ما مراحل ساخت خانه به ترتیب از خرید و گرفتن مجوزها تا اجرای فضای سبز و زیباسازی را در این مقاله بیان خواهیم کرد. دانستن مراحل مختلف ساخت خانه برای کسانی که می خواهند خودشان به ساخت خانه خود اقدام کنند و برای این منظور به اطلاعاتی نیاز دارند، مفید خواهد بود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

ساخت خانه آبسرد

خرید زمین

خرید زمین یکی از مواردی است که بسیاری این مرحله را آسان ترین مرحله برای ساخت یک خانه می دانند در صورتی که این طور نیست؛ بهتر است پیش از اقدام به خرید یک زمین یا خانه فرسوده ابتدا از شهرداری در خصوص زمین مورد نظر استعلام بگیرید تا از آماده ساخت بودن زمین مطمئن شوید. در هنگام خرید دقت کنید و تحقیقات کاملی را جهت اینکه بدانید سند ملک یا زمینی که قصد خرید آن را دارید در گرو بانک نباشد، برای رفع بازدداشت شخصی ارائه نشده باشد و بتوان با سند آن تمام مجوزهای لازم برای ساخت را اخذ کرد، انجام دهید. زمین یا خانه های به اصطلاح دوبر بهترین زمین ها برای ساخت خانه هستند زیرا پنجره های زیادی را می توان در این زمین ها به کار برد و در نتیجه نور زیادی به داخل خانه می آید. خانه یا زمین هایی که در مناقصه بانک هستند یا در مرحله انحصار وراثت هستند نیز از قیمت های خوبی برخوردارند که می توانید برای خرید آنها پیش قدم شوید.

 

گرفتن مجوزها

اولین بخش غیرعملیاتی مراحل ساخت خانه را با داشتن سند ملک یا زمین می توانید آغاز کنید. مراحل اخد مجوز ساختمانی از ابتدا شامل تشکیل پرونده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس و چاپ پروانه یا مجوز ساخت می شود. برای تشکیل پرونده لازم است به دفاتر الکترونیک خدمات دولت در سطح شهر بروید و مدارک مورد نیاز را در سامانه ای که شهرداری برای اخد مجوز در نظر گرفته است کامل کنید و در این راه به کپی و اصل سند، کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین و برگه تصویه حساب عوارض نوسازی ملک در سال های گذشته نیاز دارید.

 

پروانه ساختمان

پس از تشکیل پرونده بازدید از ملک صورت می گیرد. که شامل مواردی مانند اندزه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا و … می شود. در مرحله بعد طی یک سری امور اتوماسیون اداری دستور نقشه صادر می شود و نقشه های معماری تهیه می شوند که معمولا بر اساس پهنه ملک، متراژ سند، عرض گذر، تعداد طبقات و سطح اشغال آن صورت می گیرد.

در انتها پس از نهایی شدن نقشه معماری از سوی واحدی که پروانه را صادر می کند، رسید مبلغی تحت عنوان عوارض تراکم شهرداری بر اساس کاربری سازه و متراژ هر طبقه صادر می شود. پس از پرداخت عوارض مربوطه نوبت مرحله تهیه مدارک پیش نویس شامل ارائه نتیجه آزمایش مکانیک خاک، ارائه نقشه های فاز ۲ و اخد تاییده از سازمان نظام مهندسی سپس درخواست تعیین ناظر را می دهید.

پس از تعیین ناظر و عقد قرار داد برگه سهمیه ناظر و قرارداد را همراه با برگه تعهد رعایت اصلاحی و تعهد اخذ تاییدیه نما و … را به عنوان مدرکی برای به اتمام رساندن مراحل در پرونده خود در دفاتر خدمات الکترونیک بارگذاری می کنید. در صورت نبود مشکل پروانه صادر خواهد شد و تا دو سال اعتبار خواهد داشت که تا دو سال دیگر هم تمدید خواهد شد. در این بخش مراحل ساخت خانه که به عهده مالک بود به اتمام رسید.

 

بستن قرار داد با پیمانکار

معمولا گروه مهندسین ناظر چند پیمانکار را برای انجام عملیات های مختلف ساختمانی به مالک معرفی می کنند تا از میان آن ها یکی را انتخاب کند البته این انتخاب الزام آور نیست و مالک می تواند خود به انتخاب پیمانکار بپردازد و قرارداد ببندد، انتخاب پیمانکار و بستن قرارداد با پیمانکار اولین قدم عملی در راه مراحل ساخت خانه است و پس از آن این مراحل به ترتیب زیر آغاز می شوند.

 

گودبرداری

گودبرداری اولین بخش مراحل ساخت خانه در بخش عملیاتی است که باید به طور اصولی انجام شود تا کمترین خسارت متوجه مالک، کارگران و ساکنان خانه های مجاور شود. گودبرداری برای خانه های با تعداد طبقات کم که زیر زمین یا پارکینگ ندارند بسته به تعداد طبقات معمولا تا عمق یک متر یا کمتر انجام می شود (برای یک خانه دو طبقه) ولی برای ساختمان های با طبقات زیاد و برج ها گودبرداری تا رسیدن به اصطلاح زمین بکر انجام می شود.

 

آرماتوربندی

آرماتوربندی برای همه خانه ها چه با اسکلت بتنی، چه با اسکلت فلزی انجام می شود. در آرماتوربندی با استفاده از میلگرد تمام سطح بنا شبکه بندی می شود. این شبکه از میلگردها با استفاده از جوشکاری یا سیم آرماتوربندی به هم متصل می شوند. محکم بودن اتصالات بسیار مهم است زیرا در هنگام وارد آمدن فشارهای کششی (زلزله) این اتصالات هستند که تمام نیرو را تحمل می کنند.

 

قالب  بندی

قالب بندی هم مانند آرماتوربندی یکی از فعالیت های اجرایی ساختمان محسوب می شود. در ایران معمولا برای قالب بندی از قالب های چوبی استفاده می شود البته انواع قالب های دیگر نیز موجود هستند و مورد استفاده نیز قرار می گیرند. پیش از قالب بندی به چرب کردن قالب ها می پردازند تا قالب ها در مرحله بعد به بتن نچسبند. میزان و چگونگی چرب کردن قالب ها بسیار مهم است و این کار باید به روش اصولی و صحیح انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

 

بتن ریزی

پس از قالب بندی به بتن ریزی یکی دیگر از مراحل اجرای سازه است؛ می پردازیم. در بتن ریزی دقت کافی باید صورت گیرد تا این کار به نحو احسنت انجام شود. پس از بتن ریزی وقتی بتن ها شکل گرفتند قالب ها جدا می شوند و برای اجرای اسکلت آماده می شوند.

 

اجرای اسکلت

در ادامه مراحل ساخت خانه برای ساخت اسکلت معمولا از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می شود که هر دو روش قابل اطمینان هستند ولی چون اسکلت فلزی کمی هزینه بیشتری دارد بنابراین کارفرمایان به اجرای اسکلت بتنی تمایل بیشتری دارند. در اجرای اسکلت ابتدا ستون ها ساخته می شوند و الویت با ساخت ستون هایی است که بیشترین بار را تحمل می کنند که ستون های وسط مربع هستند سپس ستون های کناری و بعد از آن به ساخت ستون های گوشه اقدام می شود. پس از ساخت ستون ها، راه پله ساخته می شود و سپس طبقات ساخته می شوند.

 

اجرای سقف

پس از پایان یافتن ساخت اسکلت به ساخت سقف یا به اصطلاح طاق زنی اقدام می شود. در هر طبقه سقف یا طاق به چند مربع یا مستطیل تقسیم می شود و با استفاده از تیرچه ها مربع ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند و در نهایت این قطعات کوچک را به وسیله آجر پر می کنند که امروزه از مصالح دیگری استفاده می کنند که بسیار سبک تر هستند و قابلیت عایق صدا و حرارت را نیز دارند.

 

دیوارچینی

در مراحل ساخت خانه، دیوارچینی پس از تکمیل شدن طاق ها انجام می شود. معمولا دیوارچینی در ایران به وسیله آجر ها انجام می شود ولی راه های دیگری هم برای این کار وجود دارد که از میان آن ها می توان به دیوار پیش ساخته عایق کاری شده اشاره کرد. در پایان اجرای سقف و دیوارچینی بتن پاشی برای استحکام بیشتر صورت می گیرد.

 

اجرای تاسیسات

پس از دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیسات مانند لوله کشی های گاز، آب و برق کشی اقدام می شود و در صورت لزوم لوله آتشنشانی هم تعبیه می شود. گچ  و خاک مرحله ای است که پیش از گچ کاری انجام می شود. گچ و  خاک در واقع پوششی است که اتصالات را می پوشاند.

 

کفسازی

کفسازی به اجرای پوشش کف خانه گفته می شود که می تواند از جنس سرامیک، سنگ، کاشی یا چوب باشد.

 

گچ کاری

پس از کفسازی، گچ کاری اجرا می شود و دیوارها و سقف تمام اتاق ها به جز قسمت هایی که کاشی شده اند با گچ پوشانده می شود.

 

اجرای نما

در حین گچ کاری یا پس و پیش از آن می توان به اجرای نما اقدام کرد. نما می تواند از جنس سنگ، فلز، آجر، شیشه و سیمان باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]