سقف کرومیت و ویژگی های آن
27
مهر

سقف کرومیت و ویژگی های آن

سقف کرومیت و ویژگی های آن

سقف کرومیت همچون سقف تیرچه بلوک معمولی بوده با این تفاوت که تیرچه های مورد استفاده در آن متفاوت می باشند. به دلیل ویژگی ها و مزایای استفاده از سقف کرومیت، این سقف به عنوان یک نمونه ی ایده آل برای غالب فرایند های ساختمانی شناخته می شود. در ادامه شما را با این سقف و ویژگی های آن آشنا خواهیم کرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سقف کرومیت و ویژگی های آن

سقف کرومیت چیست؟

به نوعی از سقف تیرچه بلوک که از تیرچه های فلزی با جان ساز جهت ساخت آن استفاده می شود، سقف کرومیت می گویند. این سقف در سازه های فولادی اجرا شده و به عنوان سقفی جدید با استحکام و یکپارچگی بالا شناخته می شود. همچنین به دلیل مزایای فراوان خود در مقایسه با سایر سقف ها، در سازه های گوناگون به کار گرفته می شود.

امکان بتن ریزی چندین سقف به صورت همزمان با استفاده از تیرچه های کرومیت وجود دارد و این موضوع از نظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشد. این تیرچه ها حالت ایستاده داشته و به شمع بندی زیر سقف نیازی نخواهند داشت.

به طور کلی طراحی تیرچه های کرومیت به گونه ای می باشد که امکان تحمل وزن بتن و قالب ها را به تنهایی داشته و از این رو پس از بتن ریزی، تیرچه های فولادی با بتن ترکیب شده و بار های وارد آمده به سقف را تحمل می کند. در حقیقت تیرچه های کرومیت توانایی تحمل تمام بار های زنده و مرده را در خود دارند.

 

سقف کرومیت از چه اجزایی تشکیل می شود؟

سقف کرومیت دارای ۵ جز تیرچه های فولادی با جان باز، بتن رویه، میلگرد حرارتی، کلاف عرضی و بلوک پر کننده می باشد. که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

 

تیرچه فولادی با جان باز

تیرچه فولادی با جان باز نوعی از سازه های از پیش ساخته است که اجرای آن ها به شکل خرپاهای ویژه دو سر ساخته می باشد. بارگزاری این تیرچه ها در دو مرحله زمان اجرای بتن و قبل از گیرش آن و پس از گرفتن بتن بوده و بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی، تیرچه های فولادی را تشکیل می دهد. بال تحتانی که از تسمه ساخته شده است به عنوان عضو کششی خرپا عمل می کند. اعضای قطری میلگرد بوده و به شکل مورب اجرا می شود. بال فوقانی نیز از تسمه، ناودانی و یا نبشی ساخته شده و در داخل بتن پوشش قرار می گیرد.

 

بتن رویه

بتن رویه بخشی از تیر مرکب بوده و پس از نصب تیرچه ها و بلوک ها اجرا می شود. بتن رویه بار های وارده بر سقف را با کمک تیرچه فولادی جان باز تحمل می کند.

 

میلگرد حرارتی

جهت مقابله و جلوگیری از تنش های ناشی از افت و تغییرات دمایی از میلگرد های حرارتی استفاده می شود. این میلگرد های حرارتی در جهت عمود بر تیرچه ها و در قسمت بالایی سقف نصب می شوند.

 

کلاف عرضی

وجود کلاف عرضی در سقف کرومیت الزامی است. حداقل عرض کلاف ها ۱۰ سانتی متر، حداقل دو میلگرد به قطر ۱۲ میلی متر است. در دهانه های کمتر از ۵.۵ متر اجرای حداقل یک کلاف عرضی ضروری است. در دهانه های بزرگ تر نیز فاصله کلاف ها نباید ۲.۵ متر از فاصله دو کلاف عرضی بیشتر شود.

 

بلوک پرکننده

نقش پر کننده در سقف های کرومیت بر عهده بلوک های پرکننده می باشد. این بلوک ها تاثیری در استحکام و مقاومت نداشته و از سیمان، سفال یا پلی استایرن ساخته شده اند.

 

مزایای استفاده از سقف کرومیت

 • سرعت اجرای بالا و سهولت کار
 • تغییر شکل به جهت دستیابی به مقاومت نهایی
 • کاهش تنش بتن
 • کاهش وزن سقف
 • عدم نیاز به شمع بندی
 • یکپارچگی اسکلت و سقف
 • نظارت بر اجرای پروژه
 • اجرای چند سقف به طور همزمان
 • اجرای سقف با دهانه و باربری ویژه

 

اجرای سقف تیرچه کرومیت

اجرای این نوع سقف دارای ۵ مرحله است که عبارتند از: نصب تیرچه‌، بلوک گذاری، نصب کلاف عرضی، نصب میبگرد حرارتی و بتن ریزی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

 • نصب تیرچه کرومیت یا فلزی: در این مرحله بعد از بررسی کردن تیرچه‌ها، تیرچه‌های کرومیت با فاصله‌ی تقریبی ۷۰ سانتی متر از همدیگر درون دهانه‌ی تیرها نصب می‌شوند.
 • بلوک گذاری: در این نوع سقف نیز بلوک نقش پرکنندگی را دارد و انتخاب نوع بلوک می‌تواند بر روی وزن سقف تاثیر بگذارد، به عنوان مثال استفاده از بلوک پلی استایرن موجب کاهش وزن سقف می‌شود.
 • نصب کلاف عرضی: در ابتدا با توجه به ابعاد دهانه‌ها محل اجرای کلاف عرضی مشخص می‌شود، سپس کلاف‌ها با استفاده از تخته‌ی قالب و جوش به تیرچه‌ها وصبل می‌شوند. ( همانطور که در بخش قبل گفته شد حداقل عرض این کلاف‌ها باید ۱۰ سانتی متر باشد.)
 • اجرای میلگردهای حرارتی: از این میلگردها به منظور جلوگیری از تنش استفاده می‌شود، میلگردهای حرارتی باید به صورت عمود بر تیرچه‌ها جوش شده یا آرماتوربندی شود. ( فاصله‌ی بین دو میلگرد حداقل باید ۳۰ سانتی متر باشد)
 • بتن ریزی: آخرین مرحله از اجرای سقف تیرچه کرومیت بتن ریزی است، این کار باعث می‌شود که با نفوذ بتن به داخل تیرچه‌ها مقاومت برشی آن افزایش یابد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]