طراحی و احداث نماد و سازه های معماری محوطه
24
دی

طراحی و احداث نماد و سازه های معماری محوطه

طراحی و احداث نماد و سازه های معماری محوطه

محوطه سازی زیرمجموعه ای از طراحی و معماری است که با جایگذاری و طراحی تلاش در بهبود کیفیت محیط دارد. سازه هایی مانند ساختمان، باغ، ویلا و… محیطی را در اطراف خود دارند که به صورت عمومی محوطه نامیده می شود. محوطه سازی به مفهوم اصلاح و بهبود این محیط است. این اصلاح می تواند شامل ساخت سازه در محیط باشد یا شامل جایگذاری بعضی از عناصر در این محیط باشد. طراح با بررسی کارایی محیط تلاش میکند طرحی را ارائه دهد که علاوه بر زیبایی بهبود کارایی محیط را نیز در بر داشته باشد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی و احداث نماد و سازه های معماری محوطه

هدف از محوطه سازی چیست؟

با توجه به تعریفی که ارائه دادیم هدف آن را نیز مشخص کردیم. طراحی محیط باید عواملی را در خود داشته باشد تا اهداف آن را پوشش دهد. در این مورد به صورت خلاصه اهداف زیر دنبال می شود:

  • بهبود کارایی محیط: بهبود کارایی محیط، در ساخت و طراحی توجه به کارایی محیط بسیار اهمیت دارد. تغییرات را باید طوری طراحی کرد تا افزایش کیفیت استفاده افراد بالاتر برود.
  • بهبود زیبایی محیط: به طور یقین استفاده از عناصر باید به شکلی باشد که زیبایی محیط افزایش پیدا کند.
  • افزایش کیفیت بصری محیط: افزایش کیفیت بصری نقش مهمی در رضایت افراد از حضور در محیط دارد. از همین جهت طراح حرفه ای به این بخش در طراحی توجه می کند.
  • افزایش آرامش حاصل از محیط: در افزایش آرامش، استفاده از عناصر طبیعی مانند گیاهان و یا آبنماها می تواند این آرامش را به افراد انتقال دهد.

 

محوطه سازی شامل چه چیزهایی است؟

موارد ذکر شده می تواند شامل هزاران مورد باشد. انواع سازه ها ، انواع گیاهان، انواع آثار هنری و یا هر مورد دیگری می تواند در ساخت محیط کاربرد داشته باشد. طراح با بررسی هر محیط نوعی از موارد را انتخاب و انها را در کار خود استفاده می نماید. هر آنچه در محیط می بینید به نوعی در آن تاثیر گذار است. در نتیجه می توان گفت محوطه سازی شامل هزاران مورد است که هر کدام قابلیت گسترش و تغییر را خواهند داشت. خاک، اب و گیاه می توانند بخشی از محیط را پوشش و نقشی را در آن ایفا نمایند. همگی این موارد می توانند شامل عناصر محیط باشند.

 

خلاقیت در محوطه سازی

خلاقیت در طراحی محیط نقشی بسیار مهم دارد. در موارد بسیاری می بینیم که محیط با موارد بسیار ساده طراحی می شود اما به دلیل انتخاب مناسب و خلاقیت محیطی بسیار چشمگیر را حاصل می کند. خلاقیت در طراحی به عهده طراح است. هنر طراح در استفاده عوامل و عناصر در طراحی محیط است به شکلی که زیبایی و کارایی افزایش یابد. خلاقیت در ایجاد محیط جذاب نقش مهمی دارد.

 

موارد مهم در محوطه سازی

همانطور که قبلا نیز گفته شد عوامل متعددی می تواند در ایجاد محوطه نقش داشته باشند. در این بخش به برخی از این موارد اشاره می کنیم. این موارد تنها بخشی از عواملی هستند که باید به آنها توجه نمایید. در بخش بعد به برخی از این عوامل اشاره می کنیم.

 

فضای سبز در محوطه سازی

در ایجاد محوطه از فضای سبز استفاده کنید. فضای سبز علاوه بر زیبایی می تواند ارامشی را به افراد هدیه کند. فضای سبز علاوه بر زیبایی در کاهش آلودگی نیز بسیار موثر است. فضای سبز می تواند شامل انواع گل گیاه، سبزه و یا حتی درختان مختلف باشد.

 

مسیرهای دسترسی در محوطه سازی

در طراحی های خود مسیر های دسترسی را در نظر بگیرید. بسیاری از افراد غیر حرفه ای در طراحی خود این موضوع را نادیده می گیرند. نادیده گرفتن این مورد باعث می شود بسیاری از بخش ها در محیط غیر قابل استفاده باشد.

 

سازه های فضای باز در طراحی محوطه

سازه های فضای سبز می تواند سامل موارد بسیاری باشد. صندلی و میز، آبشار، آبنما، گرین وال، آتش دان، باربیکیو و صدها مورد دیگر را می توان به عنوان سازه های فضای سبز معرفی کرد. سازه ها یک عنصر خارجی هستند که به محیط اضافه می شوند. در مورد استفاده از سازه ها به موارد زیر توجه نمایید:

  • همخوانی سازه با محیط
  • تناسب سازه با کارایی محیط
  • انتخاب الیاژ مناسب برای سازه

 

نورپردازی در محوطه

در محیط از نورپردازی استفاده نمایید. نورپزدازی می تواند به فضای شما روح بدهد. نورپردازی می تواند احساسی خاص را در محیط ایجاد کند. نورپردازی می تواند ساده ترین بخش های طراحی را چشمگیر و بی نظیر نشان دهد. برای نورپردازی به گرمای نور و هماهنگی آن با رنگ محیط توجه نمایید.

 

استخر محوطه

استخرها نیز بخش مهمی از محوطه سازی محسوب می شوند. استخرها می توانند در محیط سربسته و یا سرباز ایجاد شوند. در استخر و طراحی آن نکات ایمنی اولین بخش و کارایی دومین بخش خواهد بود.

 

نهر و برکه در محوطه سازی

در طراحی نهر و برگه یک عامل را حتما در نظر بگیرید. همانطور که زیبایی یک نهر می تواند احساس خوشایندی را در محیط ایجاد کند، صدای حاصله از حرکت اب نیز می تواند این احساس را ایجاد کند. این صدا تاثیری بسیار عمیق در ارامش انسان دارد.

 

کف سازی

کف سازی محیط را متناسب با محیط و همچنین متفاوت با فضای اطراف انتخاب کنید. توجه به این نکته که کف سازی بیشترین سطح در یک محوطه را تشکیل میدهد می تواند راهکاری برای طراحی مناسب کف باشد.

 

بهترین خاک برای محوطه سازی

در برخی از محیط ها طراح تصمصم می گیرد از خاک ، شن ، ماسه یا سنگ برای پوشش محیط استفاده نماید. به طور یقسن هر کدام از این پوششها ویژگیهای مثبت و منفی خواهند داشت. در واقع نمی توان گفت بهترین خاک برای محوطه سازی آپارتمان یا باغ کدام است؟ باید برای هر محیطی با توجه به شرایط آن خاکی مناسب را انتخاب کرد. خاک یا پوشش را متناسب با محیط بیرونی انتخاب کنید. طبیعت برای هر منطقه بهترین پوشش را انتخاب کرده است. فقط کافی است با مشاهده محیط اطراف بهترین پوشش را جستجو کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]