طراحی فضای انتظار در مطب
07
خرداد

طراحی فضای انتظار در مطب

طراحی فضای انتظار در مطب

اتاق انتظار طبق استانداردهای فضایی طراحی کلینیک، جایی است که بیماران در آن در انتظار نوبت پزشک مانده و زمان خود را در آن سپری می کنند. مراجعه کنندگان در بدو ورود با این فضا مواجه می شوند. بنابراین طبیعی است که بخواهیم با در نظر گرفتن تمهیدات مناسب طراحی کلینیک، برداشت اولیه ی افراد را تحت تأثیر قرار دهیم. در این مقاله نکات مهم و راهکارهایی برای طراحی اتاق انتظار کلینیک ارائه شده است که با پیروی از آن‌ها می توانیم به این فضای مهم هویت ببخشیم و آن را شاخص جلوه دهیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی فضای انتظار در مطب

توجه به رفت و آمد افراد

لازم است هنگام طراحی اتاق انتظار مطب، محل دقیق ورود و خروج افراد را در نظر داشته باشیم و با تمهیداتی در طراحی کلینیک آن‌ها را تعریف کنیم. اینکه افراد در بدو ورود به کلینیک دچار سر در گمی شوند، نشانه ی بی دقتی در طراحی کلینیک است. همچنین مسیر رفت و آمد مطابق استانداردهای طراحی کلینیک باید به نحوی تعریف شود که اختلالی در حرکت افراد ایجاد نشود. قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنید که عبور و مرور بیماران برای سایر بخش های موجود در کلینیک مانند اتاق بیماران مزاحمت ایجاد نکند.

انتخاب مبلمان مناسب در اتاق انتظار

انتخاب مبلمان مهم ترین بخش طراحی کلینیک و به ویژه طراحی اتاق انتظار کلینیک است. چرا که هم از نظر بصری باید چشم نواز باشد و با طراحی داخلی کلینیک هماهنگی داشته باشد و هم اینکه از راحتی و ایمنی برخوردار باشد. در ادامه توضیحاتی در خصوص مبلمان مورد استفاده در طراحی اتاق انتظار مطب ارائه شده است.

میز پذیرش در اتاق انتظار

این میز در طراحی اتاق انتظار مطب نقش مهمی داشته و باید به عنوان نقطه ی کانونی فضا در نظر گرفته شود. میز پذیرش مطابق استانداردهای طراحی کلینیک باید از فضای ورودی به آسانی دیده شده و در دسترس باشد. تمیزی و زیبایی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. قرار دادن قفسه ها و کابینت های لازم در طراحی میز پذیرش به نظم هر چه بیشتر محیط کمک می کند. همچنین مطابق استانداردهای طراحی کلینیک، لازم است برای تمام تجهیزات الکترونیکی مورد نیاز بخش پذیرش، جایی در نظر گرفته شود. تجهیزاتی مانند کامپیوتر، پرینتر و اسکنر در فضای پذیرش برای تشکیل پرونده بیماران و وقت دهی به آنان از طریق سیستم مورد نیاز است. بنابراین لازم است حین طراحی داخلی کلینیک، فضای مناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. در جلو میز پذیرش باید فضای کافی برای مراجعه ی افراد به ویژه در ساعات شلوغی مطب در نظر گرفته شود.

شکل و فرم میز پذیرش نیز باید مطابق با طراحی داخلی کلینیک انتخاب شود. انتخاب سطوح و متریال هماهنگ با دکوراسیون مطب امری بسیار مهم است. همچنین برای جلوه ی بیشتر به فضا می توانید از متریال های متفاوتی مانند برنز، آهن، پلکسی گلاس و … استفاده کنید. ابعاد میز پذیرش نیز باید هماهنگ با دکوراسیون مطب انتخاب شود. راهکار شاخص نشان دادن میز پذیرش، انتخاب ابعاد غول آسا برای آن نیست. همچنین در صورت کوچک بودن بیش از حد، از اعتبار و زیبایی آن در دکوراسیون مطب کاسته خواهد شد.

صندلی های اتاق انتظار

مبلمان انتخابی برای طراحی اتاق انتظار مطب نیز باید دارای مقیاس درستی باشد. همچنین لازم است در عین زیبایی و جلوه ی حرفه ای به دکوراسیون مطب، راحت بوده و به تعداد کافی در نظر گرفته شود. برای به دست آوردن تعداد صندلی مناسب طراحی اتاق انتظار کلینیک، لازم است تعداد مراجعین خود در ساعت های شلوغ روز را در نظر داشته باشیم. همچنین چیدمان صندلی ها و دکوراسیون مطب باید به نحوی باشد که در رفت و آمد افراد اختلال ایجاد نشود.

با در نظر گرفتن تمهیداتی در دکوراسیون مطب برای افراد سالمند یا کم توان می توانیم محیطی راحت و خودمانی ایجاد کنیم که افراد در آن کمتر دچار استرس و تنش می شوند. دکوراسیون مطب با چیدمان خطی صندلی ها و ایجاد فضایی مانند پایانه های مسافربری ایده آل نیست. با اندکی خلاقیت در انتخاب مبلمان و دکوراسیون مطب می توانیم محیطی جذاب و دعوتگرا ایجاد کنیم. برای مثال چیدمان مربعی یا Uشکل اتاق انتظار می تواند راهکار خوبی باشد. هر چند بسیار معمولی و رایج است و می توانیم با تمهیدات ویژه دکوراسیون مطب، فضای خلاقانه تری ایجاد کنیم.

انتخاب رنگ اتاق انتظار

انتخاب رنگ دیوار، مبلمان و تجهیزات مورد استفاده در طراحی داخلی کلینیک، تأثیر بسیاری بر روی احساس مراجعین شما می گذراد. رنگ های روشن و ملایم برای طراحی اتاق انتظار مطب، انتخاب خوبی هستند. برای مثال یک رنگ سبزآبی ملایم برای طراحی فضای انتظار مطب انتخاب خوبی است. در نظر گرفتن رنگ های موجود در برندینگ و نام تجاری در طراحی داخلی کلینیک و به ویژه اتاق انتظار، ایده ی بسیار خوبی است و به اعتبار کاری شما اضافه می کند.

نورپردازی مناسب اتاق انتظار

تجهیزات نورپردازی به کار رفته در طراحی اتاق انتظار مطب باید روشنایی کافی ایجاد کرده و در عین حال به آرامش محیط کمک کنند. نورپردازی مخفی داخل دیوارها و سقف کاذب ایده ی بسیار خوبی است. هر چند وجود یک یا چند چراغ آویز بالای میز پذیرش به جذابیت بیشتر دکوراسیون مطب کمک می کند.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]