طراحی داخلی دوبلکس
29
اسفند

طراحی داخلی دوبلکس

طراحی داخلی دوبلکس

معماری داخلی خانه های دوبلکس مدرن و لوکس

طراحی داخلی ویلا دوبلکس تحت تاثیر ارتباط آزاد و سیال طبقات ویلا با یکدیگر شکل می گیرد، به طوری که به واسطه یک راه پله و بدون هیچ مانع فیزیکی طبقه اول به طبقات بالایی می پیوندد. دوبلکس رایج ترین وضعیت برای طراحی ویلا دو طبقه است. در بسیاری مواقع، کف طبقه بالایی در قسمت هایی رو به فضای پایین باز شده و ویدی ایجاد می شود. بدین رو ویلا دوبلکس دارای فضاهای روشن تر و وسیع تری می باشد. این وید بهترین فضا برای اجرای راه پله است که ارتباط فیزیکی طبقات را میسر می کند. در طراحی معماری داخلی خانه های دوبلکس معماران به فضای بزرگتر سالن و مجزا کردن اتاق های خانه از یکدیگر بیشتر توجه می کنند. در زمان های گذشته خانه ها در متراژهای بزرگ تر و به صورت نیمه دوبلکس و یا دوبلکس ساخته می شدند ولی امروزه با توجه به افزایش هزینه های ساختمان سازی و رشد بالای جمعیت خانه ها در متراژهای کوچکتری ساخته می شوند اما با این حال باز هم افرادی هستند که تمایل دارند در خانه های بزرگ و دوبلکس زندگی کنند، طراحی معماری داخلی برای خانه های دوبلکس از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی دوبلکس

طراحی داخلی خانه های دوبلکس

معماری مدرن می تواند زیبایی خانه های دوبلکس را چند برابر کنند و بر ارزش مادی این خانه ها بیافزایند. برای طراحی معماری داخلی خانه های دوبلکس هزینه های زیادی صرف می شود از این رو باید طراحی داخلی خانه دوبلکس زیبا و چشم نواز باشد. راه پله خانه های دوبلکس می تواند بر زیبایی و جذابیت نمای داخلی ساختمان تاثیرگذار باشد از این رو معماران و طراحان داخلی روی طراحی راه پله ها این خانه ها حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند, در خانه دوبلکس برای زیبایی بیشتر نمای داخلی ساختمان از راه پله های شیشه ای و چوبی و فلزی استفاده می شود و راه پله ها را می توان یکی از مهمترین عوامل بر روی زیبایی و جذابیت طراحی داخلی خانه های دوبلکس دانست.

 

خانه دوبلکس چیست؟

بگذارید کمی به عقب برگردیم و یک تعریف مختصر از خانه های دوبلکس داشته باشیم. به طور کلی خانه دوبلکس به خانه یک طبقه ای اطلاق می شود که معمولا طبقه اول به عنوان نشیمن و پذیرایی و طبقه بالا شامل اتاق خواب های متعدد می شود. در بخش پذیرایی یک راه پله مشترک برای دسترسی به طبقه بالا وجود دارد.

 

نمای خانه های دوبلکس مدرن یا کلاسیک؟

اینکه چه سبک از ساختمان دوبلکس بهتر است یا بدتر کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. معمولا خانه های دوبلکسی که به سبک کلاسیک طراحی و ساخته می شوند، هزینه بالاتری را به خود اختصاص می دهند، البته باید این امر را متذکر شد که لزوما صرف هزینه بالا ملاکی بر بهتر بودن ساختمان دوبلکس از رغبایش نیست. خانه های بیشماری هستند که با وجود صرف هزینه های بسیار زیاد، عملکرد مناسبی نداشته اند.

 

طراحی معماری خانه دوبلکس، فرم گرایی یا عملکردگرایی؟

در بحث عملکردگرایی ساختمان های دوبلکس پیشنهاد می کنیم تقسیم فضاها را از طریق یک لابی با شکوه انجام دهید. نکته مهم دیگر رعایت اصول طراحی فضاهای عمومی و خصوصی است که طراح آرشیتک، ملزم به رعایت آنهاست. در بحث فرم گرایی نیز بهتر است طراحی فرمی ساختمان دوبلکس متناسب با ابعاد سایت پلان، شرایط مالی کارفرما، اقلیم منطقه، توپوگرافی زمین انجام شود.

 

باید ها و نباید های راه پله دوبلکس گرد!

راه پله های دوبلکس بخش جذاب و جدا نشدنی یک ساختمان دوبلکس هستند. اینکه راه پله دوبلکس فرم گرد، نیم دایره، سه طرفه و … داشته باشد بستگی به فرم و مساحت زمین دارد. استفاده از راه پله های گرد در بیشتر مواقع بیشترین جذابیت را به خانه های دوبلکس می بخشند اما در بسیاری از موارد باعث ایجاد فضاهای پرتی نیز می شوند. بنابراین در طراحی راه پله خانه های دوبلکس می بایست به صورت حساب شده عمل کرد

 

بهترین شرکت طراحی خانه دوبکس

خوشبختانه در ایران معماران بزرگی مشغول به طراحی این گونه از ساختمان ها هستند. شرکت معماری دکوطرح نیز مدیریت طراحی بسیاری از خانه های دوبلکس در شهر هایی چون قشم، لواسان، تهران و …. داشته است .

 

 نمای خانه های دوبلکس

از نمای خانه های دوبلکس شروع می کنیم. معمولا نمای ساختمان ها در ایران به دو سبک مدرن و کلاسیک انجام می شوند. درست است بسیاری از نماها به شکلی کاملا غلط الگوبرداری و ساخته شده اند اما شیوه و سبک مورد نظر معمولا یکی از این دو سبک معماریست که مورد استفاده قرآر می گیرد. تصویر بالا نمایی از یک ساختمان دوبلکس کلاسیک است . یکی از ویژگی های جالب توجه در طراحی این خانه بهره گیری از تعادل هارمونی رنگ های گرم و رنگ سرد در کنار یک دیگر است .

 

دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس

به دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس می رسیم. دکوراسیون داخلی در این مدل از خانه ها نیز معمولا به دو سبک مدرن و کلاسیک، طراحی و ساخته می شوند. ساختمان دوبلکس بعد از ورود به بنا وارد یک لابی مرکزی و به عبارتی فضای تقسیم در ساختمان دوبلکس می شده و سپس از این فضا به طبقه بالا و سایر فضاهای طبقه همکف هدایت می شوند.

 

طراحی سقف خانه دوبلکس

یکی از مهمترین و اساسی ترین مسائل در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان های کلاسیک، طراحی سقف است. استفاده از سقف کناف می تواند گزینه مناسبی برای این منظور باشد . سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی خانه دوبلکس برای کسانی که به مدرن بودن و هزینه کمتر فکر می کنند گزینه مناسبی است. در سبک های مدرن خبری از دیوارها و سقف های تزئیناتی و پر زرق و برق نیست و سادگی حرف اول را می زند

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]