تاثیر آب و هوای دبی در صنعت ساختمان
20
آبان

تاثیر آب و هوای دبی در صنعت ساختمان

تاثیر آب و هوای دبی در صنعت ساختمان

بررسی آب و هوای دبی برای ساختمان سازی

دبی آب و هوای گرم بیابانی دارد. در واقع دبی دو فصل مجزا دارد – زمستان و تابستان. تابستان در دبی از آخرین هفته آوریل آغاز می شود و در حدود هفته اول اکتبر به پایان می رسد. این دوره با هوای بسیار گرم، بادهای گرم و رطوبت زیاد مشخص می شود. به دلیل نزدیکی شهر به دریا، دمای هوای دبی در تابستان در مقایسه با شهرهای دیگر خلیج فارس مانند کویت و ریاض کمی ملایم تر است. با این حال، این بدان معنی است که شهر دارای رطوبت بالایی است که می تواند هوا را در تابستان بسیار ناخوشایند کند. بارندگی در طول ماه های تابستان کمیاب است، اما شرایط وزش باد باعث می شود که طوفان های گرد و غبار مکرر وجود داشته باشد. دما در این دوره به طور منظم از ۳۸ درجه سانتیگراد (۱۰۰ درجه فارنهایت) بالا می رود و در طول شب تا حدود ۲۶ درجه سانتیگراد (۷۹ درجه فارنهایت) کاهش می یابد. زمستان در دبی از آخرین هفته اکتبر آغاز می شود و تا اوایل آوریل ادامه دارد. فصل زمستان خوشایندترین آب و هوا را دارد و برای فعالیت در فضای باز ایده آل است. بیشترین بارندگی در این فصل اتفاق می افتد. رعد و برق های شدید در این شهر غیر معمول نیست، این با باد شدید شمال غربی و دمای پایین تر همراه است. میانگین حداکثر روز در طول فصل زمستان حدود ۲۲ درجه سانتیگراد (۷۲ درجه فارنهایت) و کمترین میزان در طول شب ۱۲ درجه سانتیگراد (۵۴ درجه فارنهایت) است. بارندگی در چند دهه گذشته در شهر افزایش یافته و به بیش از ۱۳۰ میلی متر (۵.۱۲ اینچ) در سال انباشته شده است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

تاثیر آب و هوای دبی در صنعت ساختمان

اثر جزیره گرمایی شهری بر سخت و ساز در دبی

اثر جزیره گرمایی شهری بر دبی نیز تأثیر می گذارد، به عنوان مثال در طول ماه های زمستان که دمای هوا به طور منظم به حدود ۵ درجه سانتی گراد (۴۱ درجه فارنهایت) در حومه شهر و حومه آن کاهش می یابد، دما در مرکز دبی به ندرت وجود دارد. به زیر ۷ درجه سانتیگراد (۴۵ درجه فارنهایت) می رسد. این را می توان هنگام مقایسه داده های آب و هوا از دو فرودگاه شهر – بین المللی دبی و دبی ورلد سنترال – به وضوح مشاهده کرد. بالاترین دمای ثبت شده در دبی ۴۹.۰ درجه سانتیگراد (۱۲۰ درجه فارنهایت) است که در جولای ۲۰۱۹ به دست آمده است، در حالی که کمترین دمای ثبت شده در دبی ۲ درجه سانتیگراد (۳۶ درجه فارنهایت) است.

 

آب و هوای فصلی دبی

آب و هوای دبی به دلیل موقعیت نزدیک به خط استوایی سرطان، گرم و آفتابی است. در طول فصل زمستان دمای آن در طول روز به طور متوسط ​​۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) است. دمای شب در نزدیکی خط ساحلی بین ۱۲ درجه سانتیگراد (۵۴ درجه فارنهایت) تا ۱۵ درجه سانتیگراد (۵۹ درجه فارنهایت) متغیر است، در حالی که در بیابان ۵ درجه سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) است و شب ها در طول سال نسبتاً خنک هستند. رطوبت نزدیک مناطق ساحلی به طور متوسط ​​بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است. در تابستان، آب و هوای دبی بسیار گرم و مرطوب است و دمای هوا عمدتاً در ماه های جولای و آگوست از ۴۳ درجه سانتیگراد (۱۰۹ درجه فارنهایت) بیشتر می شود. دمای دریا نیز می‌تواند به ۳۷ درجه سانتی‌گراد (۹۹ درجه فارنهایت)، با میانگین رطوبت بیش از ۹۰ درصد برسد. بارندگی در دبی نادر است و برای مدت طولانی دوام نمی آورد. اغلب در فصل زمستان بین نوامبر و مارس به صورت باران های کوتاه و گاهی رعد و برق باران می بارد. به طور متوسط، باران تنها ۲۵ روز در سال می بارد.

 

بارش در دبی و ساخت و ساز

فوریه مرطوب ترین ماه دبی با میانگین ۳۵ میلی متر (۱.۴ اینچ) باران است. آب و هوای دبی در ماه ژوئن بسیار خشک است و باران کم یا بدون باران است. با این حال، باران شدید همراه با رعد و برق می‌تواند به‌طور غیرمنتظره در برخی از روزهای ژوئن بیفتد، علی‌رغم اینکه خشک‌ترین ماه در دبی است، به‌عنوان مثال در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹. مارس و دسامبر نیز مقداری بارندگی را ثبت می کنند. میزان بارندگی در ماه های ژانویه، آوریل، جولای، اکتبر و نوامبر تقریباً متوسط ​​است در حالی که میزان بارندگی در ماه های می، آگوست و سپتامبر نسبتاً کمتر است. گرم ترین ماه آگوست با میانگین دمای بالای ۴۳ درجه سانتیگراد (۱۰۹ درجه فارنهایت) است. ژانویه خنک‌ترین ماه با بیشینه‌ها حدود ۲۴ درجه سانتی‌گراد (۷۵ درجه فارنهایت) و کمینه‌ها حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد (۶۱ درجه فارنهایت) است. دبی در ماه‌های جولای و آگوست بسیار گرم و مرطوب است و دمای آن به حدود ۴۵ درجه سانتی‌گراد (۱۱۳ درجه فارنهایت) می‌رسد و کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد (۸۶ درجه فارنهایت) می‌شود که آن را ناخوشایندترین مکان می‌کند. زمان بازدید از دبی در طول ماه‌های مه، ژوئن، سپتامبر و اکتبر، دمای هوا گرم است، اما نسبتاً قابل تحمل است، به طوری که حداکثر دمای آن بیش از ۴۱ درجه سانتی‌گراد (۱۰۶ درجه فارنهایت) و پایین‌ترین حد آن حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد (۸۱ درجه فارنهایت) است و آن را به زمان ایده آلی برای بازدید از ساحل یا استخر تبدیل می کند.

 

بهار در دبی برای ساختمان سازی

بهار در دبی با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. بعد از گذشت زمستان و فصل باران در دبی، بهاری خشک و گرم از راه میرسد. در مارس دما به ۲۸ درجه سانتی گراد میرسد و ممکن است در طول ماه ۲ تا ۳ بار بارش باران را شاهد باشید. با رسیدن ماه آوریل دمای هوا افزایش می یابد و در بهار دمای ۳۵ درجه را نیز تجریه میکنید.

 

تابستان در دبی برای ساختمان سازی

در تابستان دما رو به افزایش می رود و هوا گرم تر میشود. در تابستان های دبی دمای ۴۲ درجه سانتی گراد و حتی بالاتر را تجربه میکنید و میتوان گفت یکی از دشوارترین فصل های دبی به لحاظ آب و هوا، تابستان است.

 

پاییز در دبی برای ساختمان سازی

پاییز در دبی تفاوت چندانی با تابستان ندارد و خیلی متوجه تغییر فصل نخواهید شد. اما در پاییز دما شروع به کاهش میکند بطوریکه در اکتبر به ۳۶ درجه سانتی گراد می رسد. نهایتا در نوامبر هوای خنک را در دبی حس خواهید کرد و دمای هوا حدود ۸ درجه سانتی گراد افت میکند.

 

زمستان در دبی  برای ساختمان سازی

زمستان دبی هوای سردی ندارد اما به نسبت دیگر فصل ها  خنک تر است. ماه دسامبر دما به ۲۶ درجه سانتی گراد می رسد و در ماه های ژانویه و فوریه به ۲۲ درجه نیز کاهش می یابد. بارش های این فصل معمولا یک یا دو بار در ماه است.

 

مکان یابی پروژه صنعت ساختمان شما در دبی

در این رابطه دو عنصر دماو باد بیشترین نقش را بر عهده دارند. بنابراین به منظور آمایش شهری و بالاخص ساخت و سازهای جدید لازم است که بخشهای خوش آب وهوا تر و دارای شرایط حرارتی مطلوب تر به مناطق مسکونی ،آموزشی ،اداری ،خدماتی و تفرجگاهی اختصاص یابند و ابنیه ای مانند انبارها ،صنایع آلوده ساز و امثال آن به نقاط دارای هوای نامساعدتر هدایت شوند. هر چند که برای برخی از کالاها باید شرایط حرارتی و رطوبتی مناسبی در نظر گرفت.

 

نظم و ترتیب و جهت گیری ساختمان ها در دبی

مورفولوژی و یا ساخت و بافت شهر همانگونه که متأثر از سایر پارامترهای طبیعی است از شرایط آب و هوایی نیز تأثیر پذیر است. مثلاً یک رودخانه و یا یک دریاچه به غیر از موارد دیگر در امتداد سواحل خود یک میکرو کلیمای خاص و گاه فرح بخش به وجود می آورند که همین می تواند یکی از دلایل ساخت طولی و یا نواری شهرها در این نواحی باشد و یا اینکه شهرهای مشرف بر کوهستانها به دلیل وجود هوای سالم و مطبوع کوه خود را به روی دامنه ها بالا می کشند و چنین گسترشی ضمن اینکه در ساخت شهر اثر می گذارد نوعی طبقه بندی اجتماعی به وجود می آورد که خود در بافت شهر مؤثر واقع می شود. بدین معنی که حاشیه رفاه در بخشهای مرتفع و دامنه ای بافتی درشت و گسترده و غیر متراکم (مساکن ویلایی و بزرگ با معابر کمتر) را به وجود می آورد در حالی که در قسمت های کم ارتفاع تر و دارای آب و هوای نا مناسب تر بافت شهر ریز و متراکم و فشرده (مساکن کوچک و چند طبقه با معابر و کوچه های بسیار) است.  در این رابطه باید بدانیم که گذر های شهری گرمسیری ( شهرهای واحه ای و یا عرضی پایین ) به ویژه در فصل تابستان به سایبان بیشتری نیاز دارند لذا در طراحی این شبکه باید تلاش نمود تا جهت گیری گذر ها به گونه ای باشد که کمتر در معرض تابش آفتاب قرار گیرند. بنابر این توصیه می شود که در چنین شهرهایی جهت معابر و گذرهای شهری حتی الامکان شرقی – غربی باشد. بالعکس در شهرهای سردسیر در صورتی که شرایط توپوگرافیک و غیره اجازه بدهند بهتر است که خیابانها و کوچه ها و معابر شمالی – جنوبی باشد تا شهروندان بتوانند هم از نور و تابش خورشید بیشتر بهره بگیرند و هم اینکه شدت و مدت یخبندان معابر کمتر و در نتیجه آمد و شد بهتر گردد.

نکته دیگر آنکه بافت فشرده و متراکم در مراکز شهری ،محلات فقیر نشین و کم در آمد و یا در مناطق دارای ابر آلودگی زیاد به مقدار قابل توجهی از نورگیری فضاهای ساخته شده می کاهد. از اینرو در بافت شهری اینگونه مناطق رعایت فاصله مناسب بین ساختمانها به منظور بهره گیری بیشتر از نور و تابش خورشید امری ضروری است و لذا باید بافت شهری را گسترده تر نمود. در اکثر شهرهای شوروی سابق و بلوک شرق برای این منظور رشد عمودی بناها را زیاد نموده و در عوض فاصله افقی و فضایی آن‌ها را افزایش داده اند.

 

در ساخت ساز دبی از چه مصالحی باید استفاده شود؟

می دانیم که محیط و طبیعت معمولاً مواد و مصالح مورد نیاز و سازگار یا اقلیم رادر اختیار انسان قرار می دهد اما متأسفانه در عصر حاضر بنا به دلایلی بیشتر از مصالح غیر بومی و وارداتی استفاده می شود که کمتر با اقلیم ناحیه هماهنگی دارد و لذا دردسرهای زیادی به بار می آید. به عنوان مثال در مناطق کویری و بیابانی رس بسیار زیاد است و خشت یا آجر حاصل از آن که در معماری شهرهای کویری مانند یزد مورد استفاده قرار می گیرد ضمن عایق بودن در مقابل تغییرات حرارتی از نظم و استحکام نیز گاه با تیر آهن رقابت می کند ،و یا در مناطق جنگلی مثل شمال ایران جنس مصالح به کار رفته در بناها باید به گونه ای باشد که در برابر رطوبت و خوردگی حاصل از آن ( یعنی عمل هوازدگی شیمیایی و پوسیدگی ) مقاومت بیشتری داشته باشند و به این ترتیب بکار بردن مصالح فلزی در این مناطق چندان مناسب نیست و سنگهای ساختمانی مثل آهک و تراورتن و غیره نیز برای روکار و نمای ساختمان مطلوب نخواهد بود زیرا باران در انحلال و خوردگی آن ها نقش بسزایی دارد. از اینرو در چنین مناطقی بکارگیری مصالح چوبی ،سفالی و امثال آن مستحکم تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به طور کلی یک ساختمان می باید برای مقابله و مقاومت در برابر نیروهای حاصل از عناصر و عوامل آب و هوایی نضیر افت و خیز های درجه حرارت ،تغییرات رطوبت ،باران و بار سنگین برف و یخ  ونیروی باد و فشار طراحی شود. درجه حرارت یکی از مهمترین عناصر آب و هوایی است که باید در احداث ساختمان مورد توجه قرار گیرد. به ویژه مصالح فلزی بر اثر درجه حرارت منبسط و منقبض می شوند و این مسأله باید برای جلوگیری از لغزش و یا تکان خوردن تبرهای حمال مورد توجه قرار گیرد و برای دوره گرم و یا انقباض و شکستگی در هوای سرد به گونه ای حمایت و تقویت شوند. کابلهای استیل (فلزی) در هوای گرم شکم می دهند و در هوای سرد سفت و آماده بکار می شوند. تیرهای فلزی عمودی و قائم واقع در سمت آفتابگیر ساختمان نسبت به طرف سایه گیر آن بیشتر منبسط می شوند و به این ترتیب متحمل خمیدگیهای روزانه شده که خود سبب ایجاد کششها و فشارهایی در ساختمان می گردد. البته استفاده از رنگها که بخش وسیعی از انسولاسیون خورشید را منعکس می سازند به کم کردن این گونه مسائل و مشکلات کمک می کنند. امروزه رنگهای منعکس کننده و طرحهای ایمنی برای به حداقل رساندن خطر سرریز شدن یا ترکیدگی ناشی از انبساط محتویات تانکرهای ذخیره ( مثلاً آب ) تولید می شوند.

هنگامی که درجه حرارت به سرعت به زیر نقطه انجماد و یخبندان می رسد. بتن. سنگ و دیگر انواع مصالح ساختمانی ( بخصوص اگر مرطوب باشند ) دستخوش خسارات زیادی قرار می گیرند. انبساط یخ در درزها و شکافها و یا در زمین مرطوب مجاور دیوارهای سنگ کاری شده غیر مسلح  و فاقد آبگذر ( مجرای زهکشی ) عموماً منجر به شکستگی و تخریب ساختمانها می شود. بنابراین در شهرهای دبی به ویژه گرم و بیابانی که دامنه گرما زیاد است دیوارها. بامها و مصالح به کار رفته در آن ها در روز منبسط و به هنگام شب منقبض می گردند. در این قبیل موارد بهتر است که مصالح ساختمانی را با توجه به ضریب انبساطشان انتخاب نماییم و بعلاوه از اختلاط مصالح ساختمانی که ضریب انبساطشان با هم فرق دارد حتی الامکان اجتناب ورزیم.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]