معماری داخلی کشور مراکش
18
آذر

معماری داخلی کشور مراکش

معماری داخلی کشور مراکش

سبک مراکشی یکی از عجیب و غریب ترین سبک های دکوراسیون داخلی است که حضور آن در طراحی داخلی نمایی منحصر بفرد و جذاب ایجاد می کند. این سبک ترکیبی از سبک های مختلف از جمله سبک های عربی، آفریقایی و مدیترانه ای است. بنابراین با استفاده از این سبک شگفت انگیز می توانید چندین سبک را در دکوراسیون خانه خود داشته باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماری داخلی کشور مراکش

معماری داخلی مراکشی

به دلیل موقعیت جغرافیایی مراکش، طراحی داخلی در این کشور تحت تاثیر سبک های عربی قرار گرفته است و وجود قصرها و محله های تاریخی و زیبا حاکی از این واقعیت می باشند. از ویژگی های بارز سبک مراکشی می توان به استفاده از رنگ های پرانرژی و زنده اشاره نمود که همین امر باعث شده این سبک دکوراسیون در طراحی خانه های مدرن و سنتی اعمال شود و فضایی جذاب و پرنشاط ایجاد کند.

طراحی مراکشی نمادی از فرهنگ و تاریخ کشور مراکش است و با بهره گیری از بافت های رنگارنگ، طرح های هندسی و تزئینات جذاب دکوراسیونی بی نظیر در فضای خانه ایجاد می کند.

 

طراحی سقف خانه به سبک مراکشی

سقف خانه های مراکشی بسیار بلند است و برای دکوراتیو نمودن آن ها اغلب از تیرهای چوبی استفاده می شود. یکی از عناصر اصلی در معماری به سبک مراکشی استفاده از قوس و طاق های زیبا است.

با اعمال این فرم ها در طراحی دکوراسیون خانه، فضایی الهام گرفته از فرهنگ و هنر مراکش خواهید داشت. در طراحی ورودی ها، درب ها، کمدها، تخت خواب و … می توانید این اشکال زیبا را به کار ببرید.

 

طراحی دیوار مراکشی

دیوار خانه های مراکشی چند وجهی و دارای نمای گچی هستند و رنگ آمیزی آن ها اغلب با رنگ های صورتی کمرنگ، بژ و سفید انجام می شود. رنگ های خنثی و کمرنگ برای رنگ آمیزی دیوار و رنگ های شاد، پر انرژی و پر رنگ برای سایر المان های اتاق به کار می رود. رنگ های جسورانه و زنده مانند نارنجی، قرمز و آبی پررنگ، رنگ های درخشان و پر انرژی هستند که در انتخاب مبلمان، فرش، پرده، کوسن و … کاربرد دارند.

 

مبلمان سبک مراکشی

مبلمانی که در سبک مراکشی استفاده می شوند، مبلمانی خاص و منحصربفرد هستند که از چوب مشبک و منبت کاری شده ساخته شده اند. روکش این مبلمان از جنس مخمل و با نقش و نگار مراکشی می باشد.

 

کفپوش و دیوارپوش مراکشی

در معماری به سبک مراکشی از کاشی های پر نقش و نگار به عنوان کفپوش و دیوارپوش استفاده می شود. این کاشی های زیبا و جذاب برای دکوراتیو نمودن فضای آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند.

 

طراحی نشیمن به سبک مراکشی

برای دکوراتیو نمودن اتاق نشیمن به سبک مراکشی می توان از فانوس های رنگارنگ، ظروف سنگی و عناصر فلزی و چوبی مشبک استفاده نمود. صنایع دستی مراکشی زیبایی بی نظیری دارند و برای مزین کردن فضای خانه به کار می روند.

فانوس مراکشی از جمله عناصر دکوراتیو مخصوص سبک مراکشی است که می توان آن را در مکان های مختلف اتاق نشیمن یا اتاق خواب قرار داد. این فانوس ها به دلیل داشتن طرح های مشبک نور را با طرح های بسیار زیبا در فضا پراکنده می کنند.

 

معماری سنتی مراکشی

از معماری سنتی و المان های تزئینی سنتی در سبک مراکشی به وفور استفاده می شود، زیرا سبک مراکشی قرن ها پیش زیر سایه فرهنگ و مذهب بوجود آمده است. در سبک معماری مراکشی از طاق ها و قوس های اسلامی می توان در ساخت عناصر دکوراسیون داخلی مانند طراحی کتابخانه، کمد، مبلمان و … استفاده نمود. طاق ها و قوس ها از عناصر اصلی در سبک مراکشی محسوب می شوند.

در سبک مراکشی بیشتر از رنگ های غالب که برگرفته از رنگ های دریا و بیابان است، استفاده می شود. این رنگ ها، زنده، شاخص و جسورانه می باشند. استفاده از رنگ های قرمز، نارنجی و آبی پر رنگ در کنار دیوارهایی با رنگ سفید یا بژ، نمای بسیار زیبایی را بوجود می آورد. انتخاب فرش و کوسن هایی با رنگ های شاد و پر انرژی، می توانید به جذابیت فضا بیافزایید.

 

انتخاب پارچه مناسب در معماری مراکشی

برای پرده، کوسن، روکش مبل و یا هر المان پارچه ای دیگر در خانه می توانید از پارچه های مراکشی که دارای طرح های هندسی زیبا و رنگ های منحصربفردی هستند، استفاده نمایید. پارچه های مراکشی در انواع جنس هایی چون ابریشم، حریر و دیگر پارچه های ظریف تولید می شود.

 

انتخاب لوستر سبک مراکشی

لوستر از لوازم ضروری در هر نوع دکوراسیونی محسوب می شود. لوسترهایی که در سبک مراکشی استفاده می شوند کمی با سایر لوسترها تفاوت دارند. در این سبک از فانوس های مراکشی که دارای نقوش مشبک هستند، به عنوان ابزار نورپردازی استفاده می شود. از این فانوس ها می توانید در همه جای خانه از جمله سالن نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه، یا بالای کانتر و جزیره آشپزخانه استفاده نمایید.

 

انتخاب فرش مراکشی

فرش های سبک مراکشی با سایر فرش هایی که تاکنون دیده اید متفاوت است. این فرش ها به گونه ای طراحی شده که حتی در گذشته از آن ها به عنوان کالایی برای خواب استفاده می شده است. در طراحی فرش ها مراکشی معمولا از طرح های هندسی استفاده می شود. رنگ بندی این فرش ها ساده بوده و معمولا از رنگ های خنثی و ملایم یا رنگ های گرم مانند قرمز در آن ها استفاده می شود. فرش های مراکشی نشان دهنده فرهنگ و هنر این کشور می باشند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]