دکوراسیون داخلی خاورمیانه
03
بهمن

دکوراسیون داخلی خاورمیانه

سبک دکوراسیون داخلی خاورمیانه

دکوراسیون سنتی خاورمیانه مملو از رنگ‌‌‌‌‌های پرنشاط و گرم است. همانطور که از نامش پیداست، قطعا با المان‌‌‌‌‌های سنتی در این دکوراسیون مواجه خواهید شد که از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌ها می‌توان به انواع ترمه، گلیم‌‌‌‌‌های دست بافت، ظروف میناکاری شده و ظروف فیروزه کوبی اشاره کرد. اگر تصاویر کتاب‌‌‌‌‌های تاریخ را ورق بزنید حتی این موارد را در چیدمان خانه‌‌‌‌‌های زمان‌‌‌‌‌های قدیم و حتی چندین سال پیش مشاهده خواهید کرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه‌‌‌‌ می‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک دکوراسیون داخلی خاورمیانه چیست؟

انتخاب یک سبک دکوراسیون برای منزل یا حتی یک اتاق، از مواردی است که احتمالا تا مدتی ذهنتان را درگیر‌‌‌‌ می‌کند و همیشه در چنین مواقعی افراد میان انتخاب یک یا دو گزینه مردد هستند. سبک‌‌‌‌‌های مختلفی برای تغییر دکوراسیون خانه وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از محبوب‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ها، یعنی سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه بپردازیم. اگر شما هم در آستانه تغییر دکوراسیون منزلتان هستید و از رنگ‌‌‌‌‌های گرم و پر نشاط خوشتان‌‌‌‌ می‌آید، در این مقاله با ما همراه باشید!

معمولا اصلی‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آیتم‌‌‌‌‌های دکوراسیون سنتی خاورمیانه را گلیم‌‌‌‌‌های دست بافت بسیار زیبا تشکیل‌‌‌‌ می‌دهند که رنگ قرمز و نارنجی بیشترین سهم را در آن‌‌‌‌‌ها دارند. حال سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه اکنون به عنوان یک سبک محبوب در دکوراسیون منزل شناخته‌‌‌‌ می‌شود که‌‌‌‌ می‌توان از آن در دکوراسیون کلی خانه یا حتی قسمتی از خانه مانند اتاق خواب یا قسمتی از پذیرایی استفاده کرد.

 

استفاده از دکوراسیون داخلی خاورمیانه در خانه

اگر عاشق سبک‌‌‌‌‌های مدرن هستید، احتمالا‌‌‌‌ نمی‌توانید از دکوراسیون سنتی خاورمیانه استفاده کنید. زیرا ناهمخوانی در نگاه کلی ایجاد‌‌‌‌ می‌شوند که نتیجه را خیلی خوشایند نخواهد کرد. اما با استفاده از مواردی که معمولا در سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه استفاده‌‌‌‌ می‌شود احتمالا بتوانید قسمت خاصی از خانه‌‌‌‌‌‌‌تان را به این شکل بچینید.

معمولا در زمان‌‌‌‌‌های قدیم از پارچه‌‌‌‌‌های روانداز ترمه برای تزئین کمد لباس یا حتی پشتی استفاده میشد. اکنون شما‌‌‌‌ می‌توانید از این پارچه‌‌‌‌‌ها در قسمت‌‌‌‌‌های مختلف خانه استفاده کنید اما هارمونی رنگ‌‌‌‌‌ها باید به گونه‌‌‌‌‌‌ای باشد که در نگاه اول رنگ پرنشاط و گرم این پارچه ها، ذوقتان را کور نکند. یکی از بهترین قسمت‌‌‌‌‌های خانه که‌‌‌‌ می‌توانید به سادگی سبک دکوراسیون سنتی را در آن پیاده سازی کنید، اتاق خواب و اتاق پذیرایی است.

در سبک دکوراسیون داخلی خاورمیانه، توجه ویژه‌‌‌‌‌‌ای به جایگاه مهمان‌‌‌‌ می‌شود و از آنجایی که نشستن روی زمین در زمان‌‌‌‌‌های قدیم بسیار رایج بوده، پشتی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌ترین قسمت‌‌‌‌‌های این سبک است. هر چند که در حال حاضر سبک دکوراسیون داخلی خاورمیانه دستخوش تغییرات شده اما اگر همچنان عاشق این سبک هستید‌‌‌‌ می‌توانید از کوسن‌‌‌‌‌های سنتی برای مبل هایتان استفاده کنید.

 

عناصر دکوراسیون داخلی خاورمیانه

گلیم و فرش، مهم‌‌‌‌‌‌‌‌ترین عناصری هستند که در سبک سنتی خاورمیانه به چشم‌‌‌‌ می‌آیند. به همین دلیل است که‌‌‌‌ می‌گوییم اگر به این سبک علاقه مند هستید‌‌‌‌ می‌توانید به سادگی آن را در اتاق خوابتان پیاده سازی کنید. زیرا دکوراسیون سبک سنتی تناقض‌‌‌‌‌های زیادی با سبک مدرن دارد که‌‌‌‌ نمی‌توان به صورت همزمان از هر دوی آن‌‌‌‌‌ها استفاده کرد. بلکه برای دیده شدن زیبایی‌‌‌‌‌های این دکوراسیون باید یک قسمت مجزا را به صورت کامل برای آن در نظر بگیرد.

در زمان‌‌‌‌‌های قدیم که به جای سرویس خواب از تشک‌‌‌‌‌های پهن و لحاف کرسی استفاده میشد، گلیم‌‌‌‌‌های دستباف نیز جایگاه ویژه‌‌‌‌‌‌ای در اتاق خواب داشته‌‌‌‌‌‌اند اما اکنون با توجه به اینکه از سرویس خواب چوبی استفاده‌‌‌‌ می‌شود، شما‌‌‌‌ می‌توانید گلیم‌‌‌‌‌های دست بافت را به عنوان تابلو فرش در منزل استفاده کنید.

ظروف فیروزه کوبی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌ترین المان‌‌‌‌‌های دکوراسیون سبک سنتی محسوب‌‌‌‌ می‌شوند که طرفداران خاص خود را دارد. هنر فیروزه کوبی آنقد ظریف، زیبا و حساس است که باورتان‌‌‌‌ نمی‌شود از سنگ‌‌‌‌‌های خرد شده فیروزه‌‌‌‌‌‌ای برای ساخت این ظروف استفاده شده است.

در حال حاضر نه تنها در سبک سنتی خاورمیانه بلکه در سبک مدرن حتی شاهد وجود ظرف‌‌‌‌‌های فیروزه کوبی در قسمت‌‌‌‌‌های مختلف خانه مانند ویترین هستیم. حتی بسیاری از تازه عروسان، در کنار خرید میز و صندلی ناهار خوری، یک ظرف بزرگ فیروزه کوبی میخرند و به عنوان ظرف تزئینی روی میز قرار‌‌‌‌ می‌دهند.

اگر عاشق رنگ آبی هستید احتمالا عاشق ظروف میناکاری خواهید بود. اگر بخواهیم ظروف میناکاری را در دو عبارت خلاصه کنیم، آن دو ‘آسمان آبی’ و ‘زندگی سنتی’ خواهد بود. ظروف میناکاری جذابیت بسیار بالایی دارند و احتمالا انواع آن‌‌‌‌‌ها را روی شلف دیواری، تاقچه یا حتی لبه پنجره خانه‌‌‌‌‌هایی با دکوراسیون سنتی دیده اید. معمولا در رستوران‌‌‌‌‌های سنتی نیز از این ظروف استفاده‌‌‌‌ می‌شود. حتی در سبک مدرن هم ظروف میناکاری شده، از بهترین گزینه‌‌‌‌‌هایی هستند که‌‌‌‌ می‌توانید به عنوان یک گزینه جذاب تزئینی در انواع باکس یا شلف دیواری قرار دهید.

به صورت کلی شما‌‌‌‌ می‌توانید هر یک از این گزینه‌‌‌‌‌ها را به عنوان یکی از عناصر مهم در سبک دکوراسیون منزل استفاده کنید اما موضوعی که باید به شدت حواستان به آن باشد، این است که تغییر ناخوشایندی در هارمونی رنگ‌‌‌‌‌ها ایجاد نشود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان‌‌‌‌ می‌توانید با شماره‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]