طراحی داخلی خوزستان
02
دی

طراحی داخلی خوزستان

طراحی داخلی خوزستان

فرآیند طراحی داخلی چیست؟

پروژه‌های کوچک‌تر ممکن است به اندازه پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر به هر مرحله از فرآیند طراحی نیاز نداشته باشند، اما حتی ساده‌ترین پروژه‌ها از یک پیشرفت سیستماتیک از طریق یک سری مراحل به ترتیب منطقی برای حل مشکل طراحی سود می‌برند. مراحل اصلی در فرآیند طراحی عبارتند از:

 • برنامه ریزی
 • توسعه مفهوم
 • ارائه
 • طراحی و مستندسازی
 • اجرا
 • ارزیابی

 

 

طراحی داخلی خوزستان

برنامه ریزی طراحی داخلی

مرحله برنامه نویسی را می توان به چهار مرحله مجزا تقسیم کرد:

 • بیان مسأله
 • پژوهش
 • سند برنامه
 • بررسی و تایید مشتری

بیانیه مشکل اولیه یا (یا “بیانیه طراحی”) پروژه را به صورت کلی تعریف می کند. مشتری (ها) را شناسایی می کند. ماهیت پروژه (محل اقامت اولیه، خانه تعطیلات، دفتر و غیره)؛ محل پروژه؛ هدف از فضا و وسعت کار طراحی. فرآیند تحقیق با شناسایی هر یک از کاربران – از ساکنان اصلی گرفته تا مهمانان و دوستان آغاز می شود. در طراحی مسکونی، ممکن است مشخصاتی برای هر یک از ساکنان اصلی ایجاد شود، شامل اطلاعاتی مانند سن و جنس، سرگرمی‌ها، عادات، نیاز به حریم خصوصی، ترجیحات سبک و رنگ، و فهرستی از دارایی‌ها و اثاثیه‌ای که باید داشته باشند. در فضای بازطراحی شده جای گرفته است. این مرحله شامل مصاحبه با مشتری و سایر کاربران نهایی، نظرسنجی، موجودی ها و تحقیقات گسترده تر است.

تعیین اهداف، الزامات، امکان سنجی، وسعت و محدودیت های (قانونی یا مالی) مرتبط با پروژه مهم است. مجاورت‌های فضا، الگوهای گردش (“جریان ترافیک”) و روابط فضایی و فعالیت ممکن است در قالب “نمودار حباب” ترسیم شوند. داده های برنامه تجزیه و تحلیل می شود و نتایج در یک سند برنامه که مشکل طراحی را بیان می کند و یک راه حل را ترسیم می کند، جمع آوری می شود. سند برنامه توسط مشتری بررسی و تایید می شود.

 

توسعه مفهوم طراحی داخلی

پس از تایید برنامه طراحی، مرحله توسعه مفهوم آغاز می شود. این مرحله را می توان به ۲ مرحله تقسیم کرد:

 • مرحله ایده پردازی
 • بیانیه مفهومی شماتیک

پس از تایید سند برنامه طراحی، مرحله توسعه مفهوم آغاز می شود. مرحله اولیه «ایده‌سازی» شامل طوفان فکری راه‌حل‌های طراحی (شفاهی، ترسیمی یا نوشتاری) قبل از فیلتر کردن ایده‌های غیرقابل اجرا و اصلاح ایده‌های قابل اجرا تا ظهور یک یا چند مفهوم اصلی طراحی است.

مفهوم اصلی طراحی در قالب یک بیانیه مفهومی مکتوب بیان می شود که ایده ها و رویکرد اصلی پشت راه حل طراحی پیشنهادی را بیان می کند. بیانیه مفهومی با طرح‌های شماتیک همراه است – طرح‌های سریع و تجسم‌های گرافیکی این ایده‌های اصلی – که مکان، جهت‌گیری، تخصیص فضا، الگوهای گردش، روابط فضایی و فعالیتی را از منظرهای مختلف، طرح‌های رنگی و سایر جزئیات مهم پیشنهادی به تصویر می‌کشد. طرح. نمودارهای حباب با افزودن نسبت و کاراکتر اصلاح می شوند.

 

ارائه طراحی داخلی

یک یا چند مفهوم طراحی در قالب یک پیشنهاد، برای بررسی، بازخورد و تایید به کارفرما ارائه می شود. پیشنهاد ممکن است شامل این موارد باشد:

 • بیانیه مفهوم طراحی و پشتیبانی از نقشه های مفهومی، از جمله پلان های طبقه بندی شده که محل قرارگیری مبلمان را نشان می دهد. تابلوهای خلق و خوی که رنگ، مواد و پوشش را نشان می دهد.
 • بسته به مقیاس پروژه، پیشنهاد ممکن است شامل طرح های اضافی، نقشه های پرسپکتیو، رندرهای تمام رنگی، مدل های سه بعدی یا شبیه سازی های کامپیوتری باشد.
 • برآورد هزینه برای پروژه، از جمله مواد، نیروی کار و هزینه خدمات طراحی. در این مرحله، هزینه‌های پروژه را فقط می‌توان تخمین زد، زیرا هزینه‌های دقیق را تنها زمانی می‌توان به دست آورد که نقشه‌های کاری نهایی به پیمانکاران، تامین‌کنندگان و نصب‌کنندگان برای پیشنهادات آنها ارسال شود.
 • چارچوب زمانی که رویدادها را به ترتیب و تاریخ تکمیل پیشنهادی را نشان می دهد.

 

توسعه طراحی نهایی و مستندسازی طراحی داخلی

نقشه های کاری نهایی (که “نقشه های ساختمانی” نیز نامیده می شود) تولید می شود. اینها ممکن است شامل نقشه های پرسپکتیو، پلان های سایت، پلان های کف، پلان های سقف منعکس شده (نمایش نور و وسایل سقف)، مقاطع، ارتفاعات و ترسیم دقیق عناصر معماری (مانند درها و پنجره ها) و عناصر طراحی (مانند رنگ، تزئینات، پوشش های دیوار و عملیات پنجره)، همراه با تمام نکات طراحی لازم برای ساخت و نصب طرح. مشخصات مکتوب تمام اثاثیه و مصالحی که باید تهیه شود را فهرست کرده و به تفصیل شرح می‌دهد، و برنامه‌ها نوع، تکمیل و محل قرارگیری عناصر معماری و طراحی را فهرست می‌کنند. یک چارچوب زمانی مسیر بحرانی مدت زمان هر فعالیت را به ترتیب متوالی و همپوشانی ترسیم می کند. اسناد نهایی طراحی، از جمله نقشه ها، مشخصات، برنامه ها و چارچوب زمانی بخشی از قرارداد طراح با مشتری می شود.

 

اجرای پروژه طراحی داخلی

پس از تایید طرح نهایی، مرحله اجرا یا اجرا نشان دهنده تحقق طرح است. پیشنهادات پیمانکاران جستجو می‌شود و طراح برنامه‌ریزی دقیقی از کارها، طراحی رقص ساخت، نصب و تکمیل به ترتیب مناسب خود، که ممکن است به شکل نمودار گانت باشد، تهیه می‌کند. کلیه متریال، اثاثیه و لوازم جانبی سفارش داده شده است. کالاهای تحویلی بررسی می شوند و اقلام آسیب دیده تعمیر، بازگردانده یا سفارش مجدد می شوند و بر اساس پروژه و محل قرارگیری علامت گذاری می شوند. طراح برای هماهنگی پیشرفت، بررسی کیفیت کار و رفع هرگونه مشکل در محل، به طور منظم از سایت بازدید می کند. پس از اتمام کار ساخت و نصب، طراح یک «فهرست اسناگ» (که «فهرست پانچ» نیز نامیده می شود) از عیوب تهیه می کند تا قبل از نصب اثاثیه متحرک، مواد و لوازم جانبی برطرف شود.

 

ارزشیابی طراحی داخلی

ارزیابی پس از اشغال (POE) آخرین مرحله مهم در فرآیند طراحی است. طراح پس از اتمام پروژه پیگیری می کند تا موفقیت راه حل طراحی را اندازه گیری کند. این ممکن است شامل پرسشنامه، مصاحبه یا بازرسی کلی با مشتری باشد. طراح ممکن است تنظیمات و بازنگری هایی را برای بهبود نتیجه انجام دهد. ارزیابی ممکن است از همتایان نیز دعوت شود. ارزیابی پروژه باید در فواصل زمانی تکرار شود تا میزان رضایت کاربر اندازه گیری شود و دانش حرفه ای برای پروژه های آینده افزایش یابد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]