سندروم انفجار ذهنی و معماران
18
فروردین

سندروم انفجار ذهنی و معماران

سندروم انفجار ذهنی و معماران

سندروم انفجار ذهنی (Exploding Head Syndrome) حالتی متداول است که در آن فرد بیمار صداهایی انفجاری شنیده و چشمانش سیاهی می‌روند. این بیماری ابتدا با صداهای نه چندان آزاردهنده آغاز می‌شود. این صداها به مرور بلندتر و آزاردهنده‌تر شده و سرانجام به انفجار تبدیل می‌شوند. در این زمان چشمان بیماران که گویی به نوری شدید واکنش می‌دهند، سیاهی می‌روند. سندروم انفجار ذهنی یکی از عجیب ترین بیماری های روانی بوده و عموما در افرادی که به استرس و بی‌خوابی مبتلا هستند ظاهر می‌شود. دانشمندان دلیل بروز این اختلال روانی را فعالیت نامناسب بخش‌های عصبی مغز که مسئول صدا هستند می‌دانند. این اختلال منجر به احساس قرارگیری در دامنه یک انفجار می‌شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سندروم انفجار ذهنی و معماران

سندرم انفجار سر چیست؟

سندرم انفجار سر از خانواده اختلالات پاراسومنیا خواب است، یعنی مشکلاتی که در مرحله انتقال خواب از حالت خواب به بیداری رخ می‌دهد. کسانی که سندرم انفجار سر دارند، در خواب دچار توهم می‌شوند که بمبی در سرشان ترکیده است و از ترس از خواب می‌پرند.

سندروم انفجار سر خطرناک نیست، اما در بهترین حالت آرامش شما در خواب را می‌گیرد و در بدترین حالت وحشت زده‌تان می‌کند. طوری که ترسش رهایتان نمی‌کند و از خوابیدن بیزار می‌شوید. صبح روزی که دچار انفجار سر شده‌اید، خیلی کلافه هستید و در دراز مدت دچار کمبود خواب ناشی از انجار سر زندگی‌تان را خراب می‌کند.

 

علائم سندرم انفجار سر چیست؟

کسانی که انفجار سر در خواب دارند، دچار توهم صوتی موقع خوابیدن یا بیدار شدن می ‌شوند. صداهایی که اغلب هنگام انفجار سر توسط بیماران مختلف توصیف شده است، شامل صدای شلیک گلوله، صدای آتش بازی، صدای سنج، جیغ، انفجار، بهم خوردن در، رعد و برق یا تخلیه الکتریکی، همزمان با شنیدن صدای انفجار، صدایی مشابه جرقه زدن ناشی از برخورد دو کابل با یکدیگر نیز شنیده می ‌شود، هستند. جالب است بدانید صدای انفجارسر در خواب بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد.

علاوه بر شنیدن صدا ممکن است در خواب ناگهان نور شدیدی شبیه برق یا آذرخش هم ببینید. این احساس عموما با اضطراب شدید همراه است و بعد از پریدن از خواب به دلیل انفجار سر دیگر به این راحتی‌ها خوابتان نمی‌برد. با اینکه این نوع اختلال خواب خود مستقیماً خطری ندارد ولی اضطراب و ترس ناشی از انفجار سر در خواب، باعث می‌شود مغز از خوابیدن بترسد و باعث بی‌خوابی و خستگی روزمره بیمار شود. با افزایش سن خوشبختانه بیماران مبتلا به انفجار سر درخواب اپیزودهای کمتری را تجربه خواهند کرد.

 

چرا انفجار سر در خواب رخ می‌دهد؟

محققین هنوز دلیل انفجار سر در خواب (EHS) را نمی‌دانند. اما احتمال می‌دهند مشکلات در گوش داخلی، صرع در لوب گیجگاهی مغزی یا خونریزی در مغز از علت‌های انفجار سر در خواب باشد. نظریه‌های اخیر بر این باور است که نقص درتشکیلات مشبک ساقه مغز می‌تواند فرد را به انفجار سر در خواب مبتلا کند. تشکیلات مشبک مغز، انتقال ذهن از حالت خواب به بیداری را تنظیم می‌کند. همچنین مسئول کنترل حرکت عضلات شما نیز هست.

هنگام انتقال از حالت خواب به بیداری، گاهی پیش می ‌آید که دچارکشیدگی عضله شویم. گرفتن ناگهانی عضله موقع خوابیدن یا بیدار شدن ناشی از اختلال در رد و بدل اطلاعات در تشکیلات مشبک مغز است. وقتی خواب هستید، مغزتان نورون‌های شنوایی وبینایی را هم می‌خواباند. وقتی مغز وارد مرحله خواب رم (عمیق ترین مرحله خواب) می‌شود، عضلاتتان را فلج می‌کند تا موقع خواب دیدن دست و پایتان را تکان ندهید و رویایتان را اجرا نکنید.

انفجار سر و بختک در خواب ممکن است به دلیل اشتباه مغز در بیدار کردن نورون‌ ها و عضلات رخ دهد، وقتی نورون‌های مغزی بیدار می‌شوند در حالی که عضلات و سایر قسمت‌های بدن هنوز خوابند، سرتان در خواب سوت می ‌کشد. کسانی که بختک سراغشان می‌آید معمولاً نصفه شب با گرفتگی شدید عضله از خواب می‌پرند، یا توهم در خواب دارند و زیاد خواب می‌بینند و ممکن است حس کنند بمبی در سرشان می‌ترکد و نور شدیدی جلوی چشمشان برق می‌زند. اما مشکل کجاست؟ بخشی از مغز که مسئول تحلیل صداست، در این افراد دچار پرش ناگهانی می‌شود در حالی که امواج آلفا که مسئول خواب آلودگی هستند، سرکوب می‌شوند.

دکتر برایان شارپس، محقق برتر دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۱۵ روی مطالعه‌ای که روی سندروم انفجار سر در خواب داشت، آن را اینگونه توصیف کرد: فرض کنید مغز کامپیوتر بدن شماست، درست مثل زمانی که می‌خواهید کامپیوترتان را خاموش کنید و باید مراحلی را طی کنید، مغزتان نیز نیازمند این آمادگی است. وقتی می‌خوابیم نورون‌های شنوایی و بینایی‌مان از فعالیت بازداشته می‌شوند. اما اگر به سندروم انفجار سر در خواب مبتلا باشیم، به جای خاموش شدن کامپیوتر مغز، تمام نورون‌ها یک باره با شروع به کار می‌کنند و مثل گلوله‌ای شلیک می‌شوند که باعث می‌شود صدای ترکیدن بمب را حس کنیم و با ترس از خواب بپریم.

 

علت سندرم انفجار سر در خواب چیست؟

با اینکه هنوز محققان درک درستی از سندروم انفجار سر در خواب (EHS) ندارند، اما این اختلال خواب چندان هم نادر نیست، تقریباً ۱۰ تا ۱۸% افراد حداقل یکبار هم شده در زندگی‌شان دچار انفجار سر در خواب می‌‌شوند. جالب است بدانید کسانی که موقع خواب رفتن یا بیدار شدن بختک یا همان فلج خواب را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سندروم انفجار سر در خواب هستند. استرس زیاد و بیماری‌های روحی روانی نیز در ایجاد انفجار سر در خواب موثر هستند.

 

تاثیر سندروم انفجار سر بر معماران

سندروم انفجار سر می تواند بر هر کسی در هر قشری اثر بگذارد و خواب و سلامتی و شغل و مسئولیت های او را به کلی مختل کند. صبح روزی که دچار انفجار سر شده‌اید، خیلی کلافه هستید و در دراز مدت دچار کمبود خواب ناشی از انجار سر زندگی‌تان را خراب می‌کند. اگر به عنوان یک معمار یا دانشجوی معماری خدایی نکرده از این مسئله رنج می برید باید بدانید که این بیماری کاملا درمان می شود و باید هر چه سریع تر قبل از وخامت بیشتر از سندروم به روان پزشک حاذقی مراجعه کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]