سبک معماری داخلی سنتی خاورمیانه
23
آبان

سبک معماری داخلی سنتی خاورمیانه

سبک معماری داخلی سنتی خاورمیانه

خاورمیانه واژه ای است که با خود مفاهیم زیادی به همراه می آورد، مفاهیمی چون فرهنگ و تمدن و ذخایر زیرزمینی. کشورهای خاورمیانه دارای فرهنگی غنی و معماری خاص هستند. مذاهبی چون اسلام، بودا و هندو بر معماری این مناطق تاثیر گذار بوده است. در معماری خاورمیانه، رنگ ها و نقش و نگارها حرف اول را می زنند. ترکیب فرهنگ و هنر بومی مناطق با اثاثیه مدرن و نورپردازی گرمف فضایی اصیل و بی نظیر ایجاد میکند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک معماری داخلی سنتی خاورمیانه

برای طراحی به سبک مناطق بومی خاورمیانه باید آداب و رسوم و فرهنگ آن ها را بشناسیم. فرهنگی پر نشاط و گرم پر از پارچه های رنگی و صنایع دستی و مجسمه های نمادین. برای یک دکوراسیون خاورمیانه ای اصیل، موارد زیر را همین ابتدای کار به خاطر بسپارید:

 • استفاده از وسایل دکوراتیو منطبق با فرهنگ آن منطقه
 • استفاده از رنگ های گرم مثل نارنجی و قرمز و لاکی
 • استفاده از گلیم و فرش دستباف
 • استفاده از پشتی با نقش و نگار ها
 • مبلمان با پارچه های طرح اسلیمی با دست های چوبی کنده کاری شده
 • مجسمه های مذهبی
 • تابلو های از نقاشی حیوانات و گل های طبیعت
 • سنگ های قیمتی و با ارزش
 • کوزه های سفالی و مسی
 • شمع های معطر با جا شمعی های شیشه ای

 

المان ها در معماری سنتی خاورمیانه

دراین قسمت از مقاله سبک دکوراسیون خاورمیانه به المان هایی که بیشتر در این سبک مورد استفاده قرار می گیرند، خواهیم پرداخت:

 • مبلمان در معماری سنتی در خاورمیانه: در بیشتر خانه های این منطقه از مبل استفاده نمی شد، البته تا چند صد سال پیش. اگر توجه کرده باشید اکثر مردم این مناطق علاقه ی خاصی به نشستن بر روی زمین دارند. آن ها دوست دارند غذایشان را بر سر سفره و روی زمین میل کنند. اما در صد سال اخیر استفاده از مبل در خاورمیانه رواج یافته است. شکل ظاهری مبلمان این ناحیه ساده است. مبل ها با چوب ساده و گاهی دارای کنده کاری هستند. معمولا برای راحتی کوسن های زیادی بر روی مبلمان قرار می گیرد. کوسن هایی با رنگ ها و طرح های بی نظیر و زیبا که گاهی جزو صنایع دستی آن منطقه به حساب می آید. میزهای جلوی مهمانان نیز از سبک ساده و خاصی پیروی می کنند. در سبک دکوراسیون سنتی در خاورمیانه بر روی میزها رومیزی های بسیار زیبایی انداخته می شود. حتی برخی مواقع از سایزهای بزرگ همین رومیزی ها بر روی خود مبل ها نیز استفاده می گردد.
 • گلیم و فرش دست بافت: فرش و گلیم جزء جدایی ناپذیر سبک دکوراسیون سنتی در منطقه خاورمیانه به حساب می آید. گلیم نوعی صنایع دستی بافته شده با سطحی صاف و بدون پرز است که از تار و پود تشکیل شده و ماند قالی پرز بلند ندارد. گلیم که به آن پَلاس هم گفته می شود، برای بافتش هرچه نخ نازک تر و لطیف تر باشد، گلیم مرغوب تری خواهیم داشت. به همین دلیل برای بافت گلیم از پشم زیر گلو و زیر بغل گوسفندان استفاده می شود تا کیفیت نهایی کار بالاتر برود. انعطاف پذیری، دوام بالا و رنگ پذیری خصوصیاتی است که پشم گوسفند برای تولید گلیم دارد، همچنین حالت دادن به پشم گوسفند برای بافت گلیم راحت تر است. فرش ایرانی با زیبایی فوق العاده ای که دارد در تمام جهان شهرت بی اندازه ای دارد. نمی توان خانه ای را به این سبک یافت که فرش و گلیم در آن وجود نداشته باشد در واقع اصلی بنیادی در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک سنتی خاورمیانه، استفاده از فرش و گلیم است.
 • استفاده از ظروف فیروزه کوبی: هنر فیروزه کوبی در اصفهان از شناخته شده ترین صنایع دستی ایرانی محسوب می شود. هنر فیروزه کوبی یکی از هنرهای دستی است که در آن فیروزه های موزاییک شده کوچک بر روی ظرف فلزی کنار هم قرار داده می شوند. فیروزه کوبی روی مس اصفهان هنر زیبایی است که مورد پسند اکثر علاقه مندان فرهنگ ایران زمین قرار گرفته است. در این سبک از دکوراسیون خانه ای که یافت نمی شود که از ظروف فیروزه کوبی استفاده نکرده باشد. ظروف مسی که با هنر فیروزه کوبی مزین شده اند زیبایی بسیار جالب و خاصی را به فضای خانه می دهند. هر چه فاصله بین فیروزه ها کمتر باشد و کار نظم بیشتری داشته باشد، ارزش هنری آن بیشتر است. سنگ های فیروزه ای که در هنر فیروزه کوبی استفاده می شوند، انرژی مثبت فضای داخل خانه را بیشتر می کنند و با دفع انرژی منفی، حس و حال شما را تغییر خواهند داد. استفاده از محصولات فیروزه کوبی، باعث تقویت قلب و درمان افسردگی و بیماری های روحی می شود.
 • استفاده از ظروف میناکاری شده: مینا ماده ای است از لعاب شیشه ای حاجب ماوراء یا شفاف که آنرا روی کاشی و فلزات، برای نقش و نگار استفاده می برند و ترکیبی از لاجورد است. در واقع از نظر اصطلاحی تنها تعریف کاملی که از میناکاری ارائه شده است هنر آتش و خاک با رنگ های پخته و الوان از نوع معدنی می باشد. مینا قطعه فلزی است به صورت ظرفی درآمده لعاب خورده و روی آن نقاشی اسلیمی و قطعاتی به صورت پیچ و گره و گل کشیده شده و بعد پخته می شود. این عنصر از عناصری است که در خانه هایی که سبک خاورمیانه طراحی شده اند خواهید دید. این ظروف در رنگ آبی نیلی با طرح های زیبای سنتی کار شده است. زمانی که به خانه ای که به این سبک طراحی شده است، وارد می شوید معمولاً یک گلدان مینا کاری شده بسیار زیبا بر روی یک میز سنتی خواهید دید. تلفیق این دو المان حس بسیار جالبی را ایجاد می کند.
 • استفاده از مجسمه در سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه: مجسمه های سنگ طبیعی و برنز، مجسمه های سفالی نقاشی شده حیوانات و پرندگان، جلوه های زیبایی به طراحی داخلی سنتی در سبک خاورمیانه می بخشد. گلبرگ های گل و میوه ها در گلدان ها، کوزه های مسی و شمع در شیشه های رنگی شیشه ای، پرده های نیمه شفاف و فرش های رنگارنگ، با الهام از سبک طراحی داخلی مرموز و جذاب خاورمیانه، به دکوراسیون اتاق جذابیت و شیکی می بخشند.
 • پارچه های رنگارنگ: پارچه های رنگارنگ همچنین از عناصر اصلی تزئینات خاورمیانه هستند. شما می توانید پارچه های رنگارنگ خود را به عنوان پرده های شفاف، والنس ها یا به عنوان سایبان برای لباس یک سقف بلند استفاده کنید.

 

الگوهای هندسی در سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

یکی از ویژگی های هنری سبک دکوراسیون خاورمیانه و به ویژه اسلامی که به راحتی قابل تشخیص استاستفاده از الگوهای هندسی در این سبک می باشد. از شکل ساختمان ها گرفته تا چاپ های موجود در پارچه ها و آثار هنری، این الگوها در همه جا وجود دارند و می توانید این الگوها را به فرم یا فرش های منطقه به خانه خود اضافه کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]