سبک طراحی داخلی سنتی خاورمیانه
05
دی

سبک طراحی داخلی سنتی خاورمیانه

سبک طراحی داخلی سنتی خاورمیانه

سبک طراحی داخلی سنتی معمولا در خانه‌های خاورمیانه دیده می‌شود. این خانه‌ها دارای فضاهایی گرم و پر نشاط بوده و فضایی صمیمی و خاص را ایجاد می‌کنند. در این سبک از رنگ‌های تند و گرم به همراه نقوش اسلامی و سنتی استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی عناصر دکوراسیون با سبک سنتی می‌پردازیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک طراحی داخلی سنتی خاورمیانه

مبلمان سبک دکوراسیون سنتی در خاورمیانه

در بیشتر این خانه‌ها از مبلمان استفاده نمی‌شود. مردم این منطقه علاقه زیادی به نشستن بر روی زمین دارند. همچنین دوست دارند غذای خود را بر روی زمین و سر سفره میل کنند. با توجه به رایج شدن مبلمان در طراحی داخلی و دکور منزل در سبک خاورمیانه هم از مبل استفاده می‌شود. مبلمان این بخش دارای ظاهری ساده بوده و بدنه چوبی دارند. اغلب بر روی بدنه چوبی تزییناتی دیده می‌شود که به‌صورت کنده‌کاری بر روی چوب است. یکی از ویژگی‌های این مبلمان کوسن‌های رنگی و جذاب است. این کوسن‌ها به تعداد زیاد بر روی مبلمان قرار می‌گیرند. همچنین بر تزیین میز مبلمان از رومیزی‌های سنتی و رنگارنگ استفاده کنید.

 

طراحی داخلی خاورمیانه ای با گلیم و فرش دست بافت

یکی از عناصر اصلی و مهم در دکوراسیون و چیدمان سنتی خاورمیانه استفاده از فرش و گلیم است. گلیم نوعی صنایع دستی بافته شده با سطحی صاف و بدون پرز است که از تار و پود تشکیل شده و ماند قالی پرز بلند ندارد. فرش ایرانی با زیبایی فوق العاده‌ای که دارد در تمام جهان شهرت بی‌اندازه‌ای دارد. نمی‌توان خانه‌ای را به این سبک یافت که فرش و گلیم در آن وجود نداشته باشد در واقع اصلی بنیادی در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک سنتی خاورمیانه، استفاده از فرش و گلیم است.

 

استفاده از ظروف فیروزه‌کوبی

هنر فیروزه کوبی یکی از هنرهای دستی است که در آن فیروزه‌های موزاییک شده کوچک بر روی ظرف فلزی کنار هم قرار داده می‌شوند. فیروزه کوبی روی مس اصفهان هنر زیبایی است که مورد پسند اکثر علاقه مندان فرهنگ ایران زمین قرار گرفته است. در این سبک از دکوراسیون خانه‌ای که یافت نمی‌شود که از ظروف فیروزه کوبی استفاده نکرده باشد. ظروف مسی که با هنر فیروزه کوبی مزین شده‌اند زیبایی بسیار جالب و خاصی را به فضای خانه می‌دهند.

 

استفاده از ظروف میناکاری شده

مینا قطعه فلزی است به صورت ظرفی درآمده لعاب خورده و روی آن نقاشی اسلیمی و قطعاتی به صورت پیچ و گره و گل کشیده شده و بعد پخته می‌شود. این عنصر از عناصری است که در خانه‌هایی که سبک خاورمیانه طراحی شده‌اند خواهید دید. این ظروف در رنگ آبی نیلی با طرح‌های زیبای سنتی کار شده است. زمانی که به خانه‌ای که به این سبک طراحی شده است، وارد می‌شوید معمولا یک گلدان مینا کاری شده بسیار زیبا بر روی یک میز سنتی خواهید دید. تلفیق این دو المان حس بسیار جالبی را ایجاد می‌کند.

 

پارچه‌های رنگارنگ در طراحی داخلی خاورمیانه

پارچه‌های رنگارنگ همچنین از عناصر اصلی تزئینات خاورمیانه هستند. شما می‌توانید پارچه‌های رنگارنگ خود را به عنوان پرده‌های شفاف، والنس‌ها یا به عنوان سایبان برای لباس یک سقف بلند استفاده کنید.

 

الگوهای هندسی در سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

یکی از ویژگی‌های هنری سبک دکوراسیون خاورمیانه و به ویژه اسلامی که به راحتی قابل تشخیص است استفاده از الگوهای هندسی در این سبک است. از شکل ساختمان‌ها گرفته تا چاپ‌های موجود در پارچه‌ها و آثار هنری، این الگوها در همه جا وجود دارند و می‌توانید این الگوها را به فرم یا فرش‌های منطقه به خانه خود اضافه کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]