سبک مدرن با دیوار شاخص
06
اردیبهشت

سبک مدرن با دیوار شاخص

سبک مدرن با دیوار شاخص

در طراحی داخلی مدرن به دیواری شاخص یا اکسنت می گویند که طراحی آن متفاوت از بقیه دیوارهای اتاق است. این تفاوت می تواند مریوط به رنگ، طرح یا جنس مواد به کار رفته در آن دیوار باشد. بنابراین از رنگ آمیزی و کاغذدیواری گرفته تا استفاده از پانل های چوبی و سنگی و برچسب های دیواری زیبا و… روش های فراوانی برای ایجاد یک دیوار شاخص در اتاق وجود دارد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک مدرن با دیوار شاخص

دیوار شاخص چیست؟

دیوار شاخص معمولا برای از بین بردن الگوی یکنواخت اتاق به کار برده می شود؛ به خصوص وقتی برای رنگ آمیزی همه دیوارها از یک رنگ استفاده کنیم یا همه دیوارها را با یک مدل کاغذ دیواری بپوشانیم. در این حالت خالی گذاشتن یک دیوار هم می تواند دیوار اکسنت بسازد. در واقع هدف از ایجاد دیوار اکسنت در طراحی داخلی یک فضا می تواند به دلایل زیبایی شناسانه یا برای برجسته نشان دادن عناصر تزئینی یا خلق یک نقطه کانونی مثل یک اثر هنری برجسته باشد. از دیوار شاخص می توان برای ایجاد هماهنگی بین عناصر مختلف اتاق و جذابیت بیشتر فضا هم استفاده کرد. طراحی یک دیوار اکسنت روی نمای کلی خانه تاثیر مثبتی دارد و سبک و ابعاد تازه ای به آن می بخشد.

 

انتخاب محل دیوار شاخص

انتخاب محل دیوار شاخص بسیار مهم است چون اگر آن را به درستی انتخاب نکنید نه تنها جذاب نخواهد بود بلکه نتیجه معکوس خواهد داشت و بیننده را گیج می کند. برخلاف تصور اکثر مردم، همیشه اولین دیواری که به محض ورود به اتاق می بینید انتخاب مناسبی برای طراحی دیوار شاخص نیست. درواقع برای انتخاب دیوار مناسب، عوامل متنوعی دخیل هستند و قوانینی وجود دارد که در این قسمت با آن ها آشنا می شویم.

البته ناگفته نماند که طراحان داخلی و دکوراتورها برای آنکه شاهکاری در فضا خلق کنند معمولا چندان به قوانین پایبند نیستند و خیلی خلاقانه تر عمل می کنند؛ اما این توصیه ها تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد تا مثل طراحان حرفه ای به نتایج رضایتبخشی در این زمینه برسید.

 

دیوار بدون پنجره

به این ترتیب دیوار شما جلوه بهتری خواهد داشت. شاید شما واقعا دوست داشته باشید تا برای در زیبای فرانسوی یا پنجره های بزرگ اتاق خود یک قاب زیبا با دیوار شاخص بسازید، اما در بیشتر اوقات این کار به جای جذابیت بیشتر فقط حواس بیننده را پرت می کند. به علاوه نوری که در طول روز از پنجره وارد می شود معمولا نمای دیوار یا نشان نمی دهد یا تیره تر می کند.

در اتاق های دراز و مستطیل شکل بهترین دیوار برای اکسنت کردن، دورترین آن ها است؛ چون طراحی دیوار شاخص باعث می شود آن دیوار نزدیک تر به نظر برسد و به این ترتیب نمای اتاق را اصلاح می کند. انتخاب دیوار طویل تر برای این کار تاکید بیشتری بر طول دیوار خواهد داشت و اتاق را درازتر نشان می دهد.

به همین دلیل اکسنت کردن دیوارهای مشترک در فضاهایی با طراحی باز، به ندرت خوب از آب در می آید. چون در این گونه موارد نه تنها نمی توانید برای نقطه شروع و انتهای دیوار شاخص تصمیم درستی بگیرید اگر به عنوان مثال دیوار مذکور بین آشپزخانه و اتاق نشیمن مشترک باشد بلکه به شکلی نامتناسب دیوار مشترک را دراز و نامتعادل نشان می دهید.

 

استفاده از نقطه کانونی

مثلا اگر در اتاق یک شومینه دیواری به عنوان یک نقطه کانونی معماری وجود دارد، نیازی به ایجاد نقطه برجسته دیگری ندارید و می توانید دیوار اطراف شومینه را با طرح و رنگی متفاوت از بقیه دیوارها، تقویت کنید. به این ترتیب جلوه این نقطه کانونی را همچنان حفظ کرده اید. از دیگر نقاط کانونی طبیعی در معماری می توان به طاقچه ها یا فرورفتگی های دیوار اشاره کرد که به طور طبیعی در نقشه خانه شما وجود دارند. همچنین از دیگر نقاط کانونی برجسته در خانه، دیوار پشت تاج تخت در اتاق خواب، دیوار پشت تلویزیون یا دیواری است که روی آن یک اثر هنری خاص نصب کرده اید یا حتی دیواری که یک قطعه مبلمان به خصوص را جلوی آن قرار داده اید.

پس بهترین دیوار را با توجه به نکاتی که عنوان شد، برای اکسنت کردن انتخاب کنید. بعد نگاهی به اطراف بیندازید و از خود بپرسید که دقیقا می خواهید چه عنصری را بیشتر از بقیه به نمایش بگذارید؟ آیا به رنگ خاصی علاقه دارید یا به یک مجموعه از قاب عکس هایتان، یا یک قطعه مبلمان به خصوص یا حتی یک گلدان با گل های طبیعی و زیبای آن؟ مطمئنا عنصر محبوب شما در پس زمینه دیوار اکسنت خود را به مراتب زیباتر و برجسته تر نشان خواهد داد. اگر روی دیوارهای مجاور عنصر برجسته ای وجود دارد که از قبل تمام توجه و تمرکز را به خود معطوف کرده است، مثل یک آینه بزرگ، تابلوی هنری یا دیگر دکوراتیوهای برجسته دیواری، اضافه کردن یک دیوار شاخص در مجاورت آن ها به راحتی باعث سردرگمی می شود و فضا را نامتعادل می کند. در این گونه موارد باید هوشمندانه تر عمل کنید.

به طور کلی، براساس این قوانین، اگر عنصری مثل ستاره ای در اتاق می درخشد، بقیه وسایل دکوری و عناصر جانبی باید جلوه مکمل و ملایم تری داشته باشند. بنابراین می توانید از یک دیوار اکسنت برای این هدف کمک بگیرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]