سبک دکوراسیون مونوکروم
05
مرداد

سبک دکوراسیون مونوکروم

سبک دکوراسیون مونوکروم

سبک دکوراسیون مونوکروم یکی از سبک های بسیار پرطرفدار در سبک دکوراسیون داخلی مدرن است که ایده اصلی این نوع سبک استفاده از یک رنگ واحد در تنالیته های روشن تا تیره برای تزئین دکوراسیون داخلی است. انتخاب نوع رنگ بسته به فضا و بیشتر از همه سلیقه شما و حتی بزرگی خانه بستگی دارد. برخی افراد هیجان و انرژی بالا را دوست دارند و برخی هم به دنبال فضای آرامش بخش هستند. میزان تیره و روشن بودن رنگ ها هم به بزرگی فضای شما بستگی دارد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

سبک دکوراسیون مونوکروم

نکات طراحی دکوراسیون مونوکروم برای منزل

طراحی با مونوکروم در واقع استفاده از یک رنگ خاص در طیف های تیره و روشن و انتخاب المان های مختلف و نحوه چیدمان آنها براساس رنگ انتخابی است. اما چطور چنین سبکی را در دکوراسیون داخلی خود پیاده سازی کنیم؟ چه رنگ هایی تناسب بیشتری با این سبک دارند؟

  • رنگ سبز: رنگ سبز در سبک مونوکروماتیک زیاد استفاده می شود چون حس طبیعت و سرسبزی، شادابی و انرژی مثبت به همراه دارد. در چنین فضایی استفاده از گیاهان یک امر ضروری است. توصیه ما به استفاده از طیف های خاصی از این رنگ مثل کاهویی، چمنی، زیتونی، فسفری، مغز پسته ای و سبز یشمی است.
  • رنگ سفید: دکوراسیون مونوکروم با رنگ سفید نماد تمام عیار دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال است و برای خانه های کوچک حتما توصیه می کنیم از چنین رنگی استفاده نمایید. از طرفی رنگ سفید در دسته رنگ های خنثی قرار دارد و به راحتی با هر نوع سبکی هماهنگ می شود. طیف های مناسب برای دکوراسیون مونوکروماتیک با رنگ سفید شامل مرواریدی، مرمری، گچی، استخوانی، کرمی و غیره است.
  • رنگ خاکستری: سبک معماری مونوکروماتیک و تصور آن با رنگ خاکستری بسیار زیبا و دلنشین است. حتی می توانید از طیف های رنگ طوسی هم در کنار آن استفاده کنید. رنگ خاکستری هم در دسته رنگ های خنثی قرار دارد و به همین دلیل با هر نوع رنگ و سبک دیگری در دکوراسیون داخلی شما هماهنگ خواهد شد. توجه داشته باشید از طیف تیره آن برای منازل بزرگ و از طیف روشن برای خانه های کوچک استفاده کنید. اگر کمی جسارت به خرج دهید حتی امکان استفاده از رنگ مشکی به مقدار خیلی کم مثلا برای میز پذیرایی یا ناهارخوری و یا تزئینات مبل ها وجود دارد.
  • آبی: این نوع رنگ برای سبک دکوراسیون داخلی مونوکروماتیک برای کسانی مناسب است که به دنبال فضایی آرامش بخش هستند اما توجه کنید که نباید زیاده روی کرد در غیر این صورت سطح انرژی شما همیشه پایین خواهد بود. بیشتر از طیف های آبی روشن مثل نیلی و آبی آسمانی استفاده کنید و در اتاق خواب بیشتر از نوع آبی تیره بکار ببرید چون اتاق خواب محل آرامش و استراحت است.

 

سبک معماری مونوکروماتیک

سبک دکوراسیون مونوکروم در هر فضایی متفاوت است. در واقع طبق این نوع سبک باید در هر فضایی، یکسری وسایل خاص با یک رنگ خاص انتخاب شوند.

  • اتاق خواب: سبک مونوکروماتیک در معماری داخلی اتاق خواب روش پیاده سازی خاص خودش را دارد. برای این فضا توصیه می کنیم روتختی، پرده های اتاق، کفپوش، وسایل دکوراتیو میز پاتختی، رنگ دیوار و پرده از یک رنگ و طرح باشند.
  • آشپزخانه: برای پیاده سازی سبک دکوراسیون مونوکروم در آشپزخانه باید رنگ کابینت، میز، صندلی و کفپوش از یک رنگ یا طیف های مختلف آن باشد. توجه داشته باشید که آشپزخانه و وسایل آن همیشه در معرض کثیفی هستند و اگر مشخص نبودن آنها برای شما مهم است از رنگ های روشن استفاده نمایید.
  • سرویس بهداشتی و حمام: توصیه ما برای سرویس بهداشتی و حمام صرفا سبک دکوراسیون مونوکروم با رنگ سفید است. رنگ سفید مخصوص این فضا بوده و کمتر کثیفی را به خود نشان می دهد ضمن اینکه ذهن فرد هم خسته نمی شود.
  • پذیرایی و اتاق نشیمن: سبک دکوراسیون مونوکروم در اتاق نشیمن آزادی عمل بیشتری به شما می دهد که البته تا حدی هم به بزرگی فضای شما وابسته است. در هر صورت توصیه می کنیم فارغ از رنگی که برای این فضا انتخاب خواهید کرد، حداقل ۲ یا ۳ طیف رنگی دیگر آن را هم بکار بگیرید. دلیل این کار این است که سبک دکوراسیون مونوکروم باعث خستگی چشم نشود و در عین حال جذابیت بالایی داشته باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]