نکات بهینه طراحی منزل
08
مرداد

نکات بهینه طراحی منزل

نکات بهینه طراحی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک در دنیای امروز که اغلب افراد به زندگی در آپارتمان گرایش پیدا کرده اند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است. این مساله به اندازه ای مهم و جدی می باشد که برای بسیاری از افراد چیدمان منزل کوچک به یک معضل تبدیل شده است و خانه ها چهره ای نامناسب پیدا کرده اند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی منزل

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک

با توجه به اینکه خانه های بزرگ با حیاط های وسیع و دلباز به مرور در حال حذف هستند و جای آنها را آپارتمان های کوچک گرفته اند، در نتیجه باید نوع طراحی دکوراسیون داخلی نیز تغییر کند. به عبارت دیگر، چیدمان منزل کوچک باید همگام با تغییر سبک معماری و طراحی داخلی خانه ها رنگ و چهره ای دیگر به خود بگیرد. توجه به این مساله باعث میشد تا آشفتگی از بخش های مختلف منزل از بین برود و نظم و هماهنگی ایده آلی در آن مشاهده گردد. با رعایت نکات مهم در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی، علاوه بر نظم بخشیدن به محیط زندگی، می توان فضا را بزرگتر نشان داد. دقت داشته باشید که اگر چیدمان خانه های کوچک بدرستی صورت نگیرد، فضا کوچکتر از اندازه واقعی به نظر خواهد رسید.

 

رنگ در طراحی بهینه منزل

رنگ ها یکی از مهم ترین فاکتورها در دکوراسیون می باشند که در انتخاب آنها علاوه بر در نظر گرفتن تاثیرات روانشناسی، باید ابعاد محیط و خانه را مد نظر قرار داد. در دکوراسیون منزل کوچک باید توجه کنید که تا حد امکان از رنگ های خنثی و با توع رنگی کم استفاده کنید. استفاده از وسایل رنگارنگ محیط های کوچک را آشفته و کوچک تر نشان می دهند.

 

تاثیر نور در دکوراسیون منزل

نوع نورپردازی در اتاق و سایر بخش های خانه های کوچک اگر هوشمندانه صورت گرفته باشد می تواند تاثیر مثبتی بر بزرگ تر بنظر رسیدن محیط داشته باشد. اگر منزل کوچک آپارتمانی تان از نور طبیعی خوبی برخوردار نمی باشد، سعی کنید از نورهای مصنوعی استفاده نمایید. البته در استفاده از نور در منزل باید دقت زیادی داشت، چون روشن بودن بیش از اندازه نیز احساس آرامش را کاهش می دهد. در نتیجه باید نورپردازی را حرفه ای انجام داد تا بازخورد خوبی دریافت نمایید.

 

مبلمان های راحتی به جای استیل

نوع طراحی مبلمان های استیل به گونه ای می باشد که فضای زیادی اشغال می کنند، به همین خاطر در منازل با وسعت و متراژ بالا از این سبک مبلمان باید استفاده نمود. به همان اندازه که مبلمان استیل فضاهای بزرگ را زیبا می کند، در طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک غیرکاربردی می باشد. در این شرایط بهتر است از مبلمان های راحتی استفاده کنید، چون علاوه بر اشغال فضای کم، از تنوع رنگی بیشتری برخوردار هستند و راحت تر می توانید مبلمان متناسب با شرایط محیط خریداری کنید. ایم مبلمان ها در دکوراسیون خانه های ۴۰ متری کاربرد زیادی دارد.

 

استفاده از از وسایل چند منظوره

در طراحی دکوراسیون آپارتمان کوچک به اندازه خانه های بزرگ نمی توانید از وسایل متنوع استفاده کنید. در این شرایط باید کمی هوشمندانه وسایل خانه را انتخاب و خریداری کرد و از وسایل چند منظوره غافل نشد. به عنوان مثال اگر می خواهید دکوراسیون اتاق خواب کوچک را انجام دهید، بهتر است از تخت خواب های تاشو استفاده کنید تا در طول روز فضای اتاق با تخت خواب اشغال نشود.

 

طراحی دیوارها

دیوار اتاق و سایر بخش های خانه در اغلب مواقع تنها به عنوان محلی برای نصب تابلو کاربرد دارند، اما می توان با نصب قفسه و شلف های زیبا و هنرمندانه از آنها استفاده مفید کرد. البته دقت داشته باشید که شلف ها را به صورت عمودی روی هم نصب کنید تا دیوار بلندتر بنظر برسد. همچنین گاهی اوقات بخاطر کمبود فضا در خانه های کوچک، برخی از لوازم را بر روی کف اتاق ها قرار می گیرند که تاثیر منفی بر دکوراسیون داخلی دارد. در این شرایط بهتر است وسایل اضافه را در قفسه های زیر تخت خواب و یا شلف های نصب شده بر روی دیوار قرار دهید. علاوه براین، بهتر است به هیچ عنوان نورپردازی از کف خانه نباشد و به جای آن روشنایی از سقف را جایگزین کنید.

 

استفاده از آینه

آینه با ابعاد ایده ال و تقریبا بزرگ که به صورت عمودی روی دیوار و در مقابل لامپ و سیستم های روشنایی نصب میشوند، به شدت بر بزرگنمایی فضاهای کوچک تاثیر گذار هستند. از دیگر مزایای استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منزل کوچک می توان به تقویت نورپردازی محیط و روشن تر شدن آن اشاره نمود. در نتیجه با آینه ها دوست باشید و آن را بخش مهم خانه های کوچک و نقلی تان قرار دهید.

 

رنگ و قد پرده ها در طراحی منزل

در حالت کلی بهتر است در رنگ بندی خانه های کوچک به سمت رنگ های روشن و خنثی گرایش پیدا کنید. پرده ها که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی محیط دارند، اگر رنگ روشن داشته و قدشان بلند تا روی زمین انتخاب شود، تاثیر بسیار خوبی بر بزرگتر دیده شدن محیط خواهد داشت. اگر پرده های طرحدار انتخاب می کنید، بهتر است طرح هایی عمودی داشته باشند و تا حد امکان بدون شلوغی و تنوع رنگی بالا باشند.

 

فرش های کوچک برای خانه های کوچک

یکی از مهم ترین اصول در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک، انتخاب فرش های کوچک تر از کف اتاق می باشد. برخلاف منازل قدیمی ایرانی ها که فرش ها تمام بخش های فضا را پر می کند، در سبک های جدید و مخصوصا در خانه های کوچک اطراف فرش ها خالی هستند. سرامیک و کفپوش های مختلف باعث میشوند تا ترکیب زیبایی بوجود آید و علاوه براین، فضا بزرگتر بنظر خواهد رسید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]