اصول طراحی محوطه
08
بهمن

اصول طراحی محوطه

متد و اصول طراحی محوطه

محوطه سازی یک بحث مهم در طراحی و معماری انواع ویلا می‌باشد. با اجرای اصولی و طراحی مناسب یک محوطه می‌توان یک فضای خاص را خلق کرد و از محیط بیرونی ایجاد شده در یک ویلا لذت برد. در بسیاری از ویلاهای لاکچری، محوطه سازی به اندازه طراحی فضای داخلی اهمیت دارد و امکانات و تجهیزات متعددی در آن به کار می‌رود.

به طور کلی، محوطه سازی نیاز به تخصص و مهارت دارد تا زیبایی هرچه بیشتر و بهتری در محیط خلق شود. محوطه سازی با توجه به فضای موجود طراحی و اجرا می‌گردد. المان‌های مختلفی دراین مورد استفاده می‌شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. برای این که یک فضای دلنشین با روحی تازه ایجاد گردد لازم است که بحث محوطه سازی به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.

شایان ذکر است یک محوطه سازی مناسب سبب بالاتر رفتن ارزش ملک خواهد شد. در خصوص محوطه سازی اصولی توجه به مواردی از قبیل نورپردازی، کف سازی، فضای سبز، طراحی و ساخت استخر در ویلا و آلاچیق موجب زیبایی و کارایی بیشتر محیط خواهند شد. برای طراحی فضای سبز در یک ویلا باید اقلیم منطقه بررسی شده و سپس گیاهان مناسب انتخاب شوند.

 

به اصول طراحی محوطه علاقه دارید؟ این مقالات را نیز حتما مطالعه کنید!

 

 

اصول طراحی محوطه ویلا

محوطه سازی برای ویلا، هنر تنظیم و طراحی عناصر مختلفی است که باعث می‌شود فضای باز در محوطه بیرونی یک ویلا به طرز خیره کننده‌‌ای جذاب و دلفریب باشد! شش عنصر ترکیبی شامل شکل زمین، سازه‌های عمودی، سازه‌های افقی، پوشش گیاهی، منابع آب و شرایط آب هوا، عواملی هستند که در روش‌های اجرای محوطه سازی برای انواع ویلا اهمیت دارند.

اصول طراحی محوطه طراحی محوطه و فضای سبز برای ویلا یا یک ساختمان، یک شاخه تخصصی از حوزه ساخت ویلا در شمال است. محوطه سازی ویلا با طراحی باغ بسیار تفاوت دارد. اگرچه هر دو به دانش و تجربه نیاز دارند، اما باغ با محوطه فضای سبز ویلا فرق می‌کند. برای هر دو باید هنر معماری به گونه‌‌ای متفاوت اجرا شود. اگر مالک یک ویلا در شمال هستید، وقت آن رسیده که برای زیباتر کردن محوطه ویلا دست به کار شوید.

 

اصول طراحی محوطه چیست؟

به طور کلی محوطه سازی عبارت است از معماری نمای خارجی و فضای بیرونی ساختمان. در واقع می‌توان گفت همان سلیقه و همان ظرافتی که در طراحی فضای داخلی به کار رفته می‌شود، در معماری فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان یا همان محوطه سازی اش نیز به کار رفته می‌شود. محوطه سازی جلوه ویژه و زیبایی خاصی به خانه یا ویلای شما می‌بخشد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که علاوه بر فضای داخلی خانه یا ویلایتان، از فضای بیرونی‌اش نیز استفاده کنید.

اصول طراحی محوطه

با اصول طراحی محوطه می‌توانید لذت شب نشینی‌های بلند تابستان و بهار و شب‌های خنک و بارانی پاییز و زمستان را به خوبی بچشید. اما شاید برای اینکار نیاز به راهنمایی و آگاهی از مراحل محوطه سازی داشته باشید و بخواهید بدانید چگونه می‌توانید محوطه سازی کنید و با ایجاد چه تغییراتی می‌توانید بهترین شکل یک محوطه سازی را در فضای بیرونی خانه یا ویلایتان اجرا کنید. خوب است بدانید برای یک محوطه سازی اصولی و زیباتر چه تغییراتی را می‌توانید در فضای بیرونی ساختمانتان ایجاد کنید، یا به عبارتی بدانید برای محوطه سازی چه آیتم‌هایی در اختیار دارید.

 

اصول طراحی محوطه با گل و گیاه

کاشت گیاهانی یکدست و متناسب با فضا یکی از اقدامات مهم در محوطه سازی است و از جمله عواملی است که زیبایی فضا را چندین برابر می‌کند. بنابراین با یک طراحی زیبا در محیط و ایجاد فضایی خاص برای کاشت گیاهان می‌توانید یک بخش از پروژه محوطه سازی فضای بیرونی خانه یا ویلایتان را انجام دهید.

اصول طراحی محوطه | شرکت معماری دکوطرح

یکی از جالب‌‌‌ترین مزایای محوطه سازی این است که می‌توانید با یک طراحی ویژه فضاهایی تفکیک شده در محیط به وجود دارید که هر کدام علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، کاربری جداگانه‌‌ای را به شما هدیه دهند. به عنوان مثال می‌توانید بخشی از فضاهای حیاط یا باغ تان را به فضاهایی غیر هم سطح با تزئینات ویژه تبدیل کنید. یکی از پرکاربردترین آیتم‌هایی که در محوطه سازی‌ها معمولاً دیده اید، استفاده از آلاچیق‌هایی با طراحی‌های مختلف در باغ یا حیاط است. آلاچیق‌ها از محبوب‌‌‌ترین گزینه‌ها در محوطه سازی هستند. آلاچیق‌ها علاوه بر زیبایی که به فضا می‌بخشند، راحتی بیشتری را هم برای ساکنین منزل به وجود می‌آورند.

 

اصول طراحی محوطه استخر

ساخت یک استخر در فضای باغ و حیاط یکی از لوکس‌‌‌ترین گزینه‌هایی از است که طی پروژه محوطه سازی در فضا اعمال می‌شود. می‌توان گفت که محوطه سازی با برخی گزینه هایش محبوب است که یکی از محبوب‌‌‌ترین گزینه‌های محوطه سازی استخرها هستند. معمولاً ساخت یک استخر که ابعادش متناسب با فضای کلی محوطه بیرونی ساختمان است می‌تواند یکی از اقدامات جذاب شما در محوطه سازی منزل یا ویلایتان باشد. مخصوصاً اگر خانه شما یک خانه ویلایی شخصی باشد.

اصول طراحی محوطه | شرکت معماری دکوطرح

گزینه دیگر در محوطه سازی که در سال‌های اخیر جزء محبوب‌‌‌ترین و پر استفاده‌‌‌ترین آیتم‌ها در محوطه سازی بوده است، نصب آبنماهایی است که در گوشه‌‌ای از حیاط شما قرار می‌گیرند و با جلوه خاصی ریزش آب را با اشکالی خاص برایتان به نمایش می‌گذارند. آبنماها معمولاً فقط بازی آب نیستند، بلکه می‌توانند نوعی باشند که با نورپردازی جذاب و خاصیت موزیکال بودنشان حال و هوای متفاوت و دلچسبی را در فضا برایتان ایجاد کنند.

شاید برایتان جذاب باشد که در گوشه‌‌ای از فضای حیاط یا باغ خانه تان محلی ثابت داشته باشید که مختص به کباب کردن و صرف شام در دورهمی هایتان باشد. باربیکیوها انواع مختلفی دارند یکی از پُرطرفدارترین آیتم‌ها در محوطه سازی هستند. اگر در حیاط یا باغ تان فضای کافی دارید می‌توانید یک دست میز و صندلی جمع و جور هم در نزدیکی محل باربیکیوتان تدارک ببینید تا به راحتی بتوانید دورهمی‌های خود به صرف ناهار یا شام را به راه بیاندازید.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]