اصول طراحی نما مغازه
04
بهمن

اصول طراحی نما مغازه

اصول طراحی نما مغازه و همه چیز درمورد آن

به عقیده‌ی بسیاری از طراحان و مهندسین معماری و البته بیشتر مردم، طراحی دکوراسیون مغازه و اصول طراحی نما مغازه به عنوان یک پل ارتباطی موثر میان فروشگاه و مشتریان است. بنابراین باید در طراحی آن نهایت دقت و ظرافت را به کار برد و از یک تیم قدرتمند در این زمینه کمک گرفت. طراحی نمای مغازه باید بیانگر ویژگی‌ها، هویت و عملکرد فروشگاه باشد. بدون شک اگر مشتریان با نمای مغازه ارتباط خوبی برقرار نمایند، احتمال این که وارد مغازه شده و خرید کنند، بسیار زیاد است. دوست دارید از اصول طراحی نما مغازه بیشتر بدانید؟ این نوشته از تیم دکوطرح را تا به انتها دنبال کنید!

 

پیش از خواندن مقاله‌ی طراحی ورودی مغازه کوچک، این مقالات را هم بخوانید!

 

 

اصول طراحی نما مغازه و ویترین

نمای تجاری باید بستری برای معرفی فروشگاه باشد به همین دلیل نقطه تمرکز محصولات فروشگاه است. پس در طراحی نمای تجاری در نظر گرفتن یک ویترین مناسب با توجه به محصولات درونی فروشگاه اهمیت ویژه‌ای دارد. ویترین محصولات فروشگاه باید نقطه‌ی اوج نمای تجاری باشد. به همین دلیل تا حد امکان طراحی نمای تجاری باید به‌صورت تک‌رنگ و درنهایت سادگی صورت بگیرد تا محصولات فروشگاه در نمای تجاری نقش‌آفرینی کنند.

می‌توانید با کمی خلاقیت و تبحر دکوراسیون مغازه کوچک را به گونه‌‌‌‌ای طراحی کنید که مشتری در نگاه اول جذب مغازه شما شود و طراحی داخلی مغازه او را تحت تاثیر قرار دهد و از خرید از فروشگاه کوچک شما لذت ببرد. طراحی دکوراسیون داخلی مغازه کار نسبتا دشواری است و بهتر است شما دکوراسیون مغازه خود را به صورت کاربردی و در عین حال جذاب طراحی کنید تا مشتریان بیشتری داشته باشید. اگر نمای تجاری را کاملا شفاف انتخاب می‌کنید در این صورت دکوراسیون مغازه هم جزئی از اصول طراحی نما مغازه می‌شود که به جذابیت فروشگاه‌ می‌افزاید.

 

طراحی ویترین نمای مغازه

در طراحی نمای تجاری، با در نظرگیری ویترین نمای تجاری  یکی از رویکردها افزایش حداکثری شفافیت بدنه‌ی فروشگاه است. با این روش سعی بر آن است که طراحی داخلی مغازه بیشتری به نمایش گذاشته شود تا مخاطب جذب تنوع محصولات فروشگاه شود. از طرف دیگر برخی معتقدند که فقط تعداد محدودی از محصولات در پشت ویترین به نمایش گذاشته شود تا کنجکاوی مخاطب را برانگیزاند. با این روش یک علامت سؤال بزرگ در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود که برای پاسخ‌گویی به این مخاطب وارد فروشگاه می‌شود حتی اگر قصد خرید نداشته باشد!

 

اصول طراحی نما مغازه تک رنگ

طراحی نمای تجاری بصورت تک رنگ یک نقطه تمرکز ایجاد‌ می‌کند و باعث برجسته شدن فروشگاه‌ می‌شود. به‌کارگیری رنگ‌های شاخص به‌صورت تک خط یا لکه‌های تعریف‌شده که به نمای مغازه هویت‌ می‌بخشد. شما می‌توانید رنگ موردنظر را براساس محصولات فروشگاه یا یک برند خاص انتخاب کنید.همچنین‌ می‌توانید سیستمی طراحی کنید که رنگ نمای ساختمان تغییر کند و در مناسبت‌های مختلف از رنگ‌های مختلف استفاده نمایید

 

اهمیت نوع محصول در اصول طراحی نما مغازه

همان‌طور که طراحی داخلی تجاری متناسب با نوع محصولات ارائه‌ شده است، اصول طراحی نما مغازه هم باید با توجه به محصولی که فروشگاه ارائه می‌کند باشد. حتی گاهی خود محصولی که ارائه می‌شود منبع ایده برای طراحی نمای تجاری است.

 

اصول طراحی نما مغازه ساختار شکن

یکی از راه‌های برجسته‌سازی نمای تجاری شکستن مرزهای تعریف‌شده است. اگر مرز را قاب تعریف‌شده‌ی فروشگاه در نظر بگیریم، می‌توانیم طراحی را به‌گونه‌ای پیش ببریم که نمای فروشگاه از قاب ساختمان بیرون بزند. در اینجا ادامه دادن خطوط در فروشگاه و یا به کار بردن خطوط مورب در نما راه‌حل مناسبی برای جلب‌توجه است. طبیعتاً بسیاری از فروشگاه‌ها محصولات یک برند خاص یا یک شرکت خاص را ارائه می‌دهند و آن برند از شهرت و محبوبیت به سزایی برخوردار است. استفاده از المان‌های برند و نام برند در طراحی نمای تجاری یکی از روش‌های تأثیرگذار در جذب مخاطب است که باعث متمایز شدن نمای تجاری می‌شود.

 

طراحی ورودی مغازه را فراموش نکنید!

یکی دیگر از عناصر کمک‌کننده در برجسته‌سازی نمای تجاری، شاخص سازی ورودی فروشگاه است. که تغییر مصالح و رنگ می‌تواند راه خوبی برای دست‌یابی به هدف طراحی باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی ورودی مغازه کوچک

 

جذاب‌ترین ترکیب رنگ برای طراحی مغازه‌ها

ترکیب رنگ با توجه به اندازه مغازه تعیین‌ می‌شود و قدرت شگفت انگیزی در فروش دارد، رنگ‌ها به طور مستقیم بر روحیه افراد و در شکل گیری تصویر ذهنی مخاطب از فضا بسیار تأثیر می‌گذارد، همچنین در نخستین ادراک از فضا به خوبی در ذهن ثبت‌ می‌شوند. از نظر علمی نیز قدرت رنگ‌ها اثبات شده است، رنگ‌ها نقش مهمی در تصمیم گیری افراد و زندگی روزمره آن‌ها دارند، طراحان داخلی مغازه باید شناخت کاملی از ویژگی‌های رنگ‌ها و زیر شاخه‌های آن‌ها نظیر روانشناسی رنگ، هم‌نشینی رنگ، ترکیب و آفرینش رنگ و همچنین روابط میان مصالح، بافت و رنگ داشته باشند.

 

 

برای مشاوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی رایگان‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید با شماره‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]