بهترین معماری های چین
08
خرداد

۲۵ مورد از بهترین معماری های چین – بخش اول

بهترین معماری های چین؛ تاریخ ثبت شده چین بیش از ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد. این ۲۵ ساختمان باعث معرفی بخشی از میراث غنی معماری کشور می شوند.

پیشنهاد نویسنده: ۱۲ نمونه زیبا از معماری اسپانیا

۱. صومعه لبرنگ تاشی کییل

بهترین معماری های چین | صومعه لابرانگ که در دامنه کوهی ، رو به رودخانه دا شیا و در ارتفاع بیش از ۹۸۴۲ فوت (۳۰۰۰ متر) واقع شده است ، در میان شش صومعه مهم سنت Gelug در نظر گرفته می شود. Labrang مطابق با یک طرح سنتی تبتی است ، اگرچه ساختمان های آن چینی هان و ترکیب سبک هان و تبتی را اثبات می کند. ساختمان های زیادی که مجموعه صومعه وسیع را تشکیل می دهند ، در حوالی سالن بزرگ Mayjung Tosamling متمرکز شده اند ، که توسط اولین Jamyang-zhaypa در سال ۱۷۱۰ تأسیس شده است. این ساختار چوبی چشمگیر توسط ۱۴۰ ستون چوبی پشتیبانی می شود و می تواند ۳۰۰۰ راهب را در خود جای دهد. فضای داخلی بسیار تأثیرگذار با نفوذ شدید نپال تزئین شده و تحت سلطه یک بودای طلایی با ارتفاع ۳۲ فوت (۱۰ متر) ساخته شده توسط صنعتگران نپالی. کل صومعه شامل بیش از ۱۰،۰۰۰ مجسمه مذهبی است که از طیف گسترده ای از مواد از جمله یشم ، طلا ، عاج ، خاک رس ، برنز و چوب ساخته شده است. همچنین بیش از ۶۵۰۰۰ نسخه خطی بودایی تبتی در موضوعات گسترده ای مانند فلسفه ، پزشکی ، تاریخ و ادبیات در آن قرار دارد. دیوارهای ساختمان ها از چوب و گل یا سنگ و گل ساخته شده اند ، نمای بیرونی آنها با سنگهای سیاه روبرو شده است. سبک ساده و ظریف در نظر گرفته شده است. در اطراف خط قرنیز ساختمانهای بلندتر عناصر معمولی تبتی از دیوارهای کم ارتفاع ساخته شده از چمن وجود دارد که باعث افزایش ارتفاع می شود ، گاهی اوقات به اندازه دو طبقه.

۲. معبد شائولین

بهترین معماری های چین

بهترین معماری های چین | در سال ۴۶۴ یک راهب هندی به نام بادا ، بیست و هشتمین جانشین در ردیف رهبران مذهبی که می توان به بودا ردیابی کرد ، برای گسترش تعالیم بودایی وارد چین شد. معبد شائولین که ساخت آن در سال ۴۹۵ به دستور امپراتور شیاوون آغاز شد ، موفقیت وی را گواهی می دهد. از اینجا بود که کتاب مقدس هند به زبان چینی ترجمه شد و احکام بودیسم ذن شکل گرفت. بادا همچنین مشهور است که هنرهای رزمی را به عنوان یک تمرین مکمل برای مراقبه معرفی کرده است – روشی که به شائولین گونگفو یا کونگ فو بسیار ماهر تبدیل شد.

ساختار اصلی معبد ساده بود ، اما با هر سلسله بعدی معبد شائولین به طور فزاینده ای گسترش می یابد – بسیاری از ساختارهای فعلی مربوط به سلسله های مینگ و چینگ است. برای حفظ تقارن در طراحی معبد با تمام ساختمانهای حیاتی که در امتداد محور مرکزی سایت ساخته شده اند ، بسیار مراقبت شد. اینها شامل دروازه معبد ، برجهای زنگ و طبل ، تالار پادشاه آسمانی ، تالار اصلی ، اتاق Abbot’s ، تالار ماهاویرا و غرفه نگهداری سوترا است. بزرگترین و چشمگیرترین ساختمان مجموعه ، تالار هزار بودا است که فضای داخلی آن با نقاشی های دیواری نفیس و کاملاً حفظ شده تزئین شده است.

نزدیک معبد یکی از بزرگترین پرونده های معماری چین ، جنگل پاگودا است. در اینجا ۲۴۶ مکان دفن با انواع حیرت انگیز بتکده ها مشخص شده است. این تنوع ساختاری ، همراه با اهمیت معبد به عنوان زادگاه آیین ذن ، معبد شائولین را به یکی از مهمترین مکانهای بودایی چین تبدیل می کند.

۳. ساختمان  Kowloon

بهترین معماری های چین | در گذشته ای نه چندان دور ، پرواز به هنگ کنگ مانند یک سواری در نمایشگاه بود. فرودگاه بین المللی کای تاک در زمین احیا شده از بندر احاطه شده توسط آسمان خراش ها نشست. رویکرد خواستار برخورد رواقی یا سفت و محکم بودن ماده جنسی و مقوی بود. هنگامی که فرودگاه جدید Chek Lap در جزیره ای درست در نزدیکی Lantau ، مایل با مرکز شهر هنگ کنگ توسعه یافت ، این فرودگاه را به خط مترو MTR به شهر وصل کرد.

شن و ماسه دریایی پمپ شده سایت احیای West Kowloon را ایجاد کرد. این زمین پارک عمومی و سیستم خدمات MTR است. ساختمان تهویه Kowloon که توسط تری فارل طراحی شده است ، در نوک جنوبی این سایت قرار دارد. سیلاب ها ، ترانسفورماتورهای قدرت و واحدهای تهویه عملکرد ساختمان فارل را تعیین می کنند ، اما نه فرم. طبق گفته خود فارل ، این شکل برای ارجاع به چشم انداز موج دار و امواج بندر بوده است ، اما بیشتر شبیه ارگانیسم خمیده ای است که چهار قطعه بزرگ از قسمت اصلی بدنش بلند شده است ، آماده معکوس کردن تکامل و بازگشت به یک زندگی آبزی است . فن های مکانیکی تونل های راه آهن فرودگاه را تهویه می کنند و دریچه های پیشگیری از آب آب را کنترل می کنند. این ساختمان شامل نقاط ورود / خروج راه پله برای کارگران خدماتی و نقاط تخلیه اضطراری برای غیرنظامیان است. ساختمان فارل تنها مجموعه از این مجموعه است که از ادغام نهایی در توسعه جدید محافظت می شود. این همچنان به عنوان نگهبان West Kowloon در لبه آب خواهد بود.

 

پیشنهاد نویسنده: معماری های برتر کشور ترکیه

۴. صومعه معلق Xuan Kong Si

بهترین معماری های چین | حدود ۶۵ مایلی (۶۵ کیلومتری) از شهر صنعتی ممنوع داتونگ ، که دارای یکی از بزرگترین معادن ذغال سنگ جهان است ، یک شگفتی معماری است که از لحاظ تصویری و فیزیکی فراتر از رابطه بین نوع بشر و طبیعت است. در کنار کوه Heng Shan ، در ضلع غربی تنگه Jinxia ، صومعه معلق Xuan Kong Si قرار دارد. ساخت و ساز در سال ۴۹۱ آغاز شد ، گرچه از آن زمان کارهای اضافی و نوسازی انجام شده است ، از جمله بازسازی اساسی در سال ۱۹۰۰. از عناصر محافظت شده ، الهام این صومعه اثیری از مفهوم تائوئیست آرامش است ، جایی که تمرکز توسط صداهای عادی مانند اذیت نمی شود. کلاغ خروس و پارس سگ.

صومعه برای منحصر به فرد بودن آن ، نه تنها از زیبایی و موقعیت پرتحرک آن ، بلکه همچنین از این جهت که تنها نمونه بازمانده از معبدی است که بر اساس سه فلسفه اصلی چین ساخته شده است: شاهد این امر باید در داخل معبد در مجسمه های Shakyamuni ، Confucius و Laozi دیده شود.

روش ساخت و ساز مورد استفاده برای به حالت تعلیق درآوردن این صومعه از روی تنگه ، یک سری دهانه های قلم زنی شده در سنگ بود که تیرهای چوبی در آن فرو رفته بود. تیرهای برجسته به عنوان پایه و اساس ساختمان بود که بر روی آن تخته ها و ستون های چوبی برای ایجاد دیوارها و سقف ها متصل شده بود. به عنوان یک اقدام ایمنی ، یک نرده چوبی به هر ساختمان دامن می زند ، و تیرهای چوبی عمودی بیشتر از زیرگذرها و ساختمانها را پشتیبانی می کنند.

مجموعه صومعه شامل ۴۰ اتاق با فضای ترکیبی ۱۶۳۵ فوت مربع (۱۵۲ متر مربع) است که به وسیله راهروهای بیرونی به یکدیگر متصل می شوند. بالاترین آنها ، که قبلاً ۲۹۵ فوت (۹۰ متر) بالاتر از بستر رودخانه بود ، اکنون به دلیل ذوب شدن رودخانه ، ۱۹۰ فوت (۵۸ متر) بالاتر است.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

۵. معبد کنفوسیوس

بهترین معماری های چین

بهترین معماری های چین | معبد کنفوسیوس اندکی پس از مرگ حکیم و فیلسوف کنفوسیوس در سال ۴۷۹ پ. وی در زیر یک تومول در معبد دفن شده است. این مجموعه بیش از ۲۰۰۰ سال گسترش یافت ، اگرچه در طی انقلاب فرهنگی مائوئیستی توسط گارد سرخ آسیب زیادی دید. آتش سوزی در سال ۱۴۹۹ به بیشتر معبد آسیب رساند و بیشتر مجموعه فعلی مربوط به آن زمان است.

این معبد دارای نه حیاط است که از طریق یک سری دروازه ها وارد شده است. این نقشه در اطراف یک محور مرکزی ، شبیه به شهر ممنوعه در پکن ترسیم شده است. غرفه ستاره ادبیات در سال ۱۰۹۸ ساخته شد و در سال ۱۱۹۱ بازسازی شد و در آن طبقه کتابخانه ای قرار دارد. دورتر از معبد ، تالار موفقیت بزرگ (داچنگدیان) قرار دارد که دارای چهار برج در گوشه های حیاط است. در مقابل Dachengdian غرفه زردآلو (Xingtan) قرار دارد. تمام غرفه ها و سالن ها به روش سنتی چینی ساخته شده اند ، با استفاده ظریف از دیوارهای قرمز ، سقف های زرد و سنگ تراشی های مرمر سفید تراشیده شده. معابد کنفوسیوس معمولاً تصاویر را نمایش نمی دهند. هدف آنها ارج نهادن به آموزه های حکیم است. با این حال ، در کوفو ، که هنوز توسط فرزندان کنفوسیوس اداره می شود ، مجسمه هایی از او وجود دارد. همزمان با گسترش فلسفه کنفوسیوس در شرق آسیا ، معابد در کره ، ویتنام ، اندونزی و ژاپن به تدریج ساخته می شدند. طراحی چنین معابد تحت تأثیر معبد اصلی در کوفو قرار گرفت.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

۶. موزه تاریخ نینگبو

بهترین معماری های چین

بهترین معماری های چین | وانگ شو و همسرش لو ونیو استودیوی معماری آماتور هستند. موزه تاریخ نینگبو یکی از اصول اصلی تمرین آنها را دربرمی گیرد: جاذبه آتاویستی ما به طبیعت. زمینه ، مواد ، و نتیجه شکل گیری ، و وانگ صنعتگران خود را تشویق می کند “نقص” را به ویژگی تبدیل کنند. نمای بریکولاژ Ningbo یک کار آگاهانه ، متنوع ، گاه خارج از شاقول از آجر اصلاح شده ، کاشی های بام و سنگ است. اشکال تکتونیکی عظیم موزه با بتن ، چوب و بامبو ساخته شده است. ویندوزها مربع ها و مستطیل هایی با اندازه متفاوت هستند که در الگوهای غیرخطی اما هدفمند قرار گرفته اند.

از فاصله دور ، نماها بهترین دوست زمین شناس را به خود می بینند – برشهای جاده ای که هزاران سال از تاریخ زمین می تواند مانند یک کتاب خوانده شود. معابر خارجی بین ساختمان های موزه به بسترهای خشک رودخانه شباهت دارد ، به گونه ای که دیوارهای دره مانند نینگبو بیش از آنکه توسط یک معمار ساخته شود ، توسط بلند شدن تکتونیکی ایجاد شده است. دیوارها مانند کشتی هایی هستند که در بارانداز خشک قرار دارند ، اما شیب آنها در پایه های آنها پناه می گیرد ، در حالی که پنجره ها انرژی مخالف را اعمال می کنند و باز می شوند. دهلیز موزه بزرگ و منطقی است. کفهای بتونی به سنگفرشهای سنگی متصل شده عمل می کنند. دیوارهای داخلی مانند دیوارهای کوهنوردی سه بعدی به نظر می رسند ، در حالی که سایر لایه ها چندین لایه افقی از قلمه های بامبو تقسیم شده هستند.

نینگبو بازتاب سالهایی است که وانگ برای یادگیری صنعت و مرمت بناهای تاریخی صرف کرده است. میراث چین از ساختمانهای بومی ، که در آن دیوارهای چند ماده ای مقاوم تر از دیوارهای یک ماده هستند ، همچنین نشان دهنده پاسخ عملی به کمبود منابع است. دیوارهای خاکی دستمال کاغذی وقتی که وقت و بودجه اجازه می دهد با آجر ، کاشی و سنگ پر می شوند. این روش ساختاری پایدار یکی از دلایل رویکردهای “آماتور” معماری قهرمانان وانگ است. به گفته وانگ ، فرم “نیمی از کوه ، نیمی از خانه” سازنده ، غنی و نینگبو ، بیشتر شبیه “یک موجود زنده است … تا یک ساختمان مستحکم”.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

 

پروژه هایی که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط معماری های مشهور چین برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]