راه هایی برای خانه دار شدن!
17
اسفند

راه هایی برای خانه دار شدن!

راه هایی برای خانه دار شدن!

همان طور که به خوبی می دانید، خانه‌‌دار شدن برای مردان ایرانی در مفهوم آمادگی کامل برای زندگی مشترک دانسته شده ‌است و برای زنان ایرانی، خانه‌دار شدن در مفهوم آغاز زندگی مشترک و رفتن به خان بخت و شروع زندگی بوده‌ است. خرید خانه اما امروزه در جغرافیای شهری ایرانی با چالش‌های بسیار زیادی روبه‌‌رو است. خرید خانه در جامع امروز ایران خود یک چالش بزرگ است که نیاز به برنامه‌ریزی، مدیریت مالی، پس‌انداز، آینده‌نگری و صبر دارد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

راه هایی برای خانه دار شدن!

خانه دار شدن در شرایط سخت اقتصادی

اما چگونه در ایران امروز خانه‌‌دار شویم؟ چگونه با مدیریت مالی، مصرف کمتر و هزینه‌ی کمتر خانه‌دار شویم؟ چگونه پس‌انداز کنیم تا بتوانیم پس از مدتی خانه‌‌دار شویم؟ راه‌های خانه‌دار شدن چیست؟ بهترین روش خرید خانه چیست؟ سؤالاتی از این جنس امروز گریبانگیر اقشاری است که به تازگی وارد بازار کار شده‌‌اند و هنوز سرمایه و پس‌انداز کافی برای خرید خانه ندارند. به خصوص که وضعیت اقتصادی روز ایران آن‌چنان مطلوب نیست که بتوان بر مبنای درآمد و پس‌انداز در کوتاه‌مدت خانه‌دار شد و عموماً خانه‌‌دار شدن فرآیندی طولانی، سخت و سنگین است. آمار بالای اجاره‌نشینان در شهرهای بزرگ حاکی از آن است که روش‌های معمول و شناخته‌شده برای خانه‌دار شدن پاسخ درستی به این پرسش‌ها نیستند. خانه‌‌‌دار شدن در شهرهای بزرگ یک مقوله‌ی متفاوت از خانه‌دار شدن در شهرهای کوچک است. در ادام این مقاله، نکات کلیدی مهمی برای خانه‌دار شدن می‌گوییم تا به شما در راه دست‌یابی به راه ارزان خانه‌دار شدن کمک کرده ‌باشیم و بهترین روش‌های خرید خانه را بازگو کنیم. خانه‌دار شدن نیازمند مداومت، صبر، پس‌انداز و اراده برای تعیین و دست‌یابی به هدف است.

 

راه ارزان خانه‌دارشدن در پس‌انداز کردن است

برای خرید خانه مبلغ بسیار زیادی پول لازم است. مبلغی که قاعدتاً با حقوق مبنای کارمندی و کارگری و درآمد آزادکاری، در زمانی کوتاه به دست نخواهد آمد اما برای خرید خانه لازم است این مبلغ، با توجه به نوسانات بازار مسکن تعیین و برای آن تلاش شود. قرار دادن مبلغ در حساب‌هایی که به صورت سالانه سود مشارکت روی ‌آن محاسبه می‌شود شاید بهترین روش برای پس‌انداز کردن باشد پس‌انداز بیش از همه، نیاز به تعیین هدفی مهم نظیر «خانه‌دار شدن» و تلاش دائمی و امیدوارانه برای رسیدن به آن دارد اما هم مسئل خرید خانه در پس‌انداز نیست. هنگام خرید خانه، جدا از مبلغی که برای ملک می‌پردازید، با هزینه‌های جانبی بسیاری مواجه خواهید شد. شنیده‌ها حاکی از آن‌ است که گاهی حدود ۱ درصد کل مبلغ خانه باید به عنوان حق کمیسیون به آژانس املاک پرداخت شود. هزینه‌های ریز و درشت حساب نشده‌ای نظیر باربری یا لوازم جدیدی که برای خانه نیاز دارید، در مواردی آن‌قدر زیاد می‌شود که تا ۵ درصد کل قیمت خانه می‌رسد.

بهترین روش پس‌انداز کردن، کنار گذاشتن ۱۰% کل درآمدتان در هر ماه و در ابتدای روز دریافت حقوق یا درآمد ماهانه است. به خودتان بقبولانید تحت هیچ شرایطی نباید به این مبلغ دست بزنید یا آن را خرج کنید. برای بهینه ‌شدن این روش حتی می‌توان هر روز ۱۰% از کل مبلغ موجودی را ذخیره کرد. یعنی با توجه به موجودی پول کیفتان، ۱۰% آن را در روز ذخیره کنید. ذخیره‌سازی و پس‌انداز اما صرفاً مالی نیست. شما می‌‌توانید با آینده‌نگری و مدیریت مالی، هزینه‌هایی نظیر کرای حمل و نقل را با سحرخیزی و طی طریق پیاده به سرکار کاهش دهید و در عین حال بدنی سالمتر داشته‌باشید تا بعداً مبالغ کمتری برای تأمین سلامتی بپردازید. استفاده از مواد و مایحتاج ارزان‌قیمت و خرید عمد مایحتاج روزانه و عادت به زندگی صرفه‌جویانه، از دیگر راه‌های مدیریت مالی هستند که می‌توانند به شما در پس‌انداز کمک شایانی کنند. برای پس‌انداز بهتر، تلویزیون کمتر تماشا کنید. به این ترتیب هم در هزین برق صرفه‌جویی می‌کنید و هم کمتر تحت تأثیر تبلیغات قرار خواهید گرفت. شاید باورتان نشود، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند درصد بسیار بالایی از خرید‌های غیرضروری مردم، صرفاً تحت تأثیر تبلیغات صورت می‌‌گیرد. برای به دست ‌آوردن پول، حتی می‌توانید وسایل غیرضروری خود را بفروشید، سفرهای غیرضروری کمتر بروید و در زمان تصمیم قطعی برای خرید چیزی، «حتماً» آن را به تعویق بیندازید تا اگر خرید آن ضروری بود، اقدام به خرید کنید. اگر وسیل مورد نیاز شما قابلیت ساخته ‌شدن توسط خودتان را دارد و از مهارت کافی برای ساختنش برخوردارید، حتماً شخصاً اقدام به ساختن آن کنید.

در این صورت ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، یک گام بلند به سمت تقویت عزت نفس و همچنین خانه‌دار شدن برداشته‌اید. بعدها که در خان خودتان مستقر شدید، با نگاهی به لوازم دست‌ساز خودتان، هم خاطرات خوش آن روزهای سخت برای رسیدن به این هدف بزرگ برایتان زنده می‌شود و هم قدر آن‌ها را بهتر و بیشتر می‌دانید.

 

برای خانه‌دار شدن وام مسکن دریافت کنید

اگر تا رسیدن به مبلغ مورد نظر فاصل اندکی دارید، اقدام به دریافت «وام مسکن» ازجمله بهترین روش‌ها است. اما زمانی باید به این کار اقدام کنید که مطمئن باشید از پس بازپرداخت وام، با سود قابل توجه آن در طی سال‌ها، برخواهید آمد. به هر حال به صورت ماهانه باید مبالغی از درآمد خود را پس از خانه‌‌دار شدن به بانک یا مؤسسات اعتباری و مالی بدهید. بنابراین این روش صرفاً زمانی پیشنهاد می‌شود که محل درآمدی تقریباً مطمئن و ثابت داشته‌ باشید. از طرح‌هایی نظیر وام خانه‌ اولی‌های مسکن غافل نشوید. این وام‌ها باید در طی ۱۲ سال بازپرداخت شوند.

 

برای خانه‌دار شدن به پیش‌خرید خانه روی بیاورید

یکی دیگر از راه‌های ارزان خانه‌دار شدن «پیش‌خرید» خانه‌های نیم‌سازی است که قرار است در آینده به شما تحویل شوند. این روش برای کسانی که هنوز به تشکیل خانواده اقدام نکرده‌اند، مفیدترین روش است. چرا که بدون داشتن دغدغه‌ و نگرانی از بدقولی و تحویل دیرتر از موعد خانه (که در بازار ایران بسیار مرسوم است)، می‌توان به آینده چشم دوخت و به انتظار خانه‌‌دار شدن نشست. البته با توجه به کلاهبرداری‌های بسیار زیاد در این مورد، باید قبل از اقدام به پیش‌خرید خانه، حتماً از مجاری قانونی و مبادی رسمی نسبت به استعلام  و حصول اطمینان از قانونی بودن فعالیت‌های شخص یا بنگاه ارائه‌کننده اقدام کنید. با توجه به گزارش‌های متعدد سوء استفاده در این روش، مواردی وجود دارند که برای پیشگیری از خسارت‌های احتمالی حتماً باید رعایت شوند. مهم ترین مورد به این شرح است:

  • برای تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان، در ابتدای امر باید مشخصات طرفین از جمله نام و تاریخ تولد و شمار شناسنامه و نشانی و شماره تماس و … قید و همچنین مشخص شود فروشنده چه سمتی دارد و آیا می‌تواند در مورد ملک معامله‌ای انجام دهد.
  • ممکن است فروشنده مالک زمین و صاحب سند باشد و یا شاید سازند ملک است که بر اساس توافقات سهمی از آپارتمان در حال ساخت را دارد. پس مهمترین مسأله در آغاز کار این است که مشخص شود، آیا فروشنده می‌تواند ملک را منتقل کند یا خیر؟

 

برای خانه‌دار شدن در ساخت مشارکت کنید

گاهی می‌توان پروژه‌هایی را یافت و برای خانه‌‌دار شدن در ساخت آن‌ها مشارکت کرد. این پروژه‌ها می‌توانند در محل موردنظر شما یا شهرها و شهرک‌های جدید باشند. اما به یاد داشته‌باشید صرف ساختن خانه در شهرک‌های جدید، به معنای خانه‌‌دار شدن نیست؛ بلکه سرمایه‌گذاری در جایی تقریباً مطمئنتر از «پیش‌خرید خانه» است. اساس مشارکت در ساخت باید بر تجربه، خوش‌نامی، توانایی، دانش و تخصص باشد. هم موارد از جمله قدرالسهم طرفین و همچنین زمان دقیق تحویل و جزیئات مصالح، باید به دقت تعیین شوند.

 

برای خانه‌دار شدن خان قدیمی خود را از نو بسازید

اگر خان قدیمی والدینتان زندگی می‌کنید، می‌توانید با تخریب و نوسازی خان پدری صاحب‌ خانه شوید. در این حالت هم اصل سرمای شما محافظت می‌شود و هم  می‌توانید از خانه‌‌دار شدن در آینده اطمینان داشته‌باشید. به هر صورت صاحب‌کار و کارفرما خود شما خواهید بود و مراحل پیشرفت و پیشبرد کار را می‌توانید خودتان مدیریت کنید. در صورتی که این کار برای شما غیرممکن یا سخت است، از یک متخصص و یا انبوه‌ساز کمک بگیرید. خانه‌دار شدن به این روش به این معناست که شما «سرمایه گذار» هستید و آن شخص «تخصص» خودش را با شما به اشتراک می‌گذارد. از این به بعد امورات تخصصی در اختیار اوست و شما صرفاً در مقام ناظر و سرمایه‌گذار پیش می‌روید و پس از مدت تعیین‌شده در قرارداد حتی می‌توانید اعاد خسارت کنید.

 

برای تجرب خانه‌دار شدن از «رهن کامل» استفاده کنید

البته اساساً رهن کامل خانه به معنای «خانه‌دار شدن» نیست، اما می‌تواند تا حد زیادی نزدیک به تجرب خانه‌دار شدن باشد. رهن کامل به معنای این است که مبلغی را به عنوان ودیعه یا ضمانت به مؤجر (صاحب‌خانه) می‌دهید تا در پایان زمان اقامتتان در ملک ایشان، به شما استرداد شود.

 

بهترین روش خرید خانه، نقل مکان به یک آپارتمان کوچکتر است

اگر از آپارتمان یا واحدی که در آن ساکن شده‌اید، به محل پایینتر یا آپارتمان کوچکتری نقل مکان کنید، هزینه‌های کمتری هم برای اجاره خانه خواهید پرداخت. تصور کنید که صرفاً صرفه‌جویی ۱ میلیون تومانی در ماه در یک سال، مبلغ ۱۲ میلیون تومان برای شما پس‌انداز می‌آورد. بنابراین بدون توجه به صحبت و حرف‌های دیگران و بدون آشکارکردن هدف‌ بزرگتان که خرید خان مطلوب است، به خصوص اگر مجرد هستید، به یک آپارتمان کوچک نقل‌ مکان کنید. بهینه‌ترین راهکار آن است که حتی به انباری یا اتاق بلااستفاد پیلوت خان اقوام نقل‌مکان کنید. هر چه محل نقل‌ مکان کوچکتر باشد، عزم شما برای فرار از آن شرایط را جزمتر و هدف‌ را قابل دست‌یابی‌تر می‌کند. زندگی در یک اتاق کوچک‌ یا حتی انباری برایتان یک دستاورد بسیار بزرگتر هم خواهد داشت: نظم شخصی و انضباط درونی. وقتی بدانید هر چیزی که در محل خودش قرار نگیرد، به سرعت باعث آشفتگی کل محیط می‌شود، نظم در شما به سبب اجبار محیطی، درونی خواهد شد.

 

برای خانه‌دار شدن روی سرمایه‌های بادآورده تمرکز کنید

اگر مبلغی به عنوان پاداش دریافت داشته‌اید یا در یک ماه خاص درآمدهای حاصل از کارتان بیشتر از حد معمول است، باید بیاموزید این مبالغ را برای آن هدف بزرگتر ذخیره کنید. تقویت اراده برای خرج نکردن مبالغ و مدیریت مالی منابع‌، از مهمترین مسائل پس از تصمیم به پس‌انداز هستند.

 

برای خانه‌دار شدن به کارهای پاره‌وقت و افزایش درآمد از آن طریق روی بیاورید

اگر مهارت خاصی دارید، بسترهای مختلفی در اینترنت وجود دارند که به صورت فریلسنری بتوانید از آن کسب درآمد کنید. حتی می‌توانید با ارتقای سبد مهارت‌ها، میزان درآمد ساعتی خود را از طریق فریلنسری اضافه کرده و این مبالغ را به حساب پس‌انداز خود اضافه کنید. در این صورت شما برای خرید خانه ضمن پس‌انداز از محل شغل ثابت‌، از محل فریلنسری هم درآمد دارید.

 

راه ارزان خانه‌دار شدن مدیریت مالی است

برای مدیریت مالی روش‌های مختلفی وجود دارند که شامل کاهش معقول هزینه‌های اضافی و آگاهی از نحو گردش مالی شخص است. بهترین روش برای مدیریت مالی، یادداشت مخارج مختلف و تلاش برای کاهش آن‌ها در طول سال است. نوشتن و ثبت‌کردن مخارجی که شاید خیلی هم ضروری نیستند، یکی دیگر از راهکارهای مدیریت مالی است و باعث می‌شود دفعات بعدی که بخواهید به سمت آن‌ها بروید، با احتیاط بیشتری تصمیم بگیرید. برای خانه‌دار شدن روش‌های متعددی وجود دارد که کلیدواژه‌ی همگی آن‌ها مداومت و پشتکار است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]