فرق اپن و جزیره در کابینت آشپزخانه چیست؟
09
شهریور

فرق اپن و جزیره در کابینت آشپزخانه چیست؟

فرق اپن و جزیره در کابینت آشپزخانه چیست؟

آشپزخانه های امروزی بیشتر به شکل اپن طراحی می‌شوند و این مسئله هم دارای مزایا و هم معایبی است. بزرگترین مشکل اپن آشپزخانه در طراحی های مدرن معماری این است که مثل گذشته محفوظ نیستند؛ هم از نظر بصری و هم از نظر بو و جریان هوا دچار مشکل هستند. بارزترین و متمایزترین ویژگی آشپزخانه جزیره ای نسبت به سایر طراحی‏ های آشپزخانه به چیدمان کابینت های آن برمی گردد. در این مدل طراحی کابینت‏ ها به صورت ردیفی در مرکز آشپزخانه قرار می گیرند که به آن جزیره یا کانتر گفته می‏ شود. در واقع این کانتر، بخش اصلی آشپزخانه می‏ باشد که بار بسیاری از فعالیت‏های رایج در آشپزخانه را به تنهایی به دوش می‏ کشد.

کانتر یا جزیره یا همان کابینت وسط آشپزخانه کاربردهای بسیار بالایی دارد و می تواند به بسیاری از نیازهای شما به طور همزمان پاسخ دهد. شما می توانید با نصب تجهیزات آشپزخانه در آن که معمولا سینک ظرفشویی و اجاق گاز می باشند، عمل پخت وپز و آشپزی را روی آن انجام دهید. همینطور کانتر می تواند به عنوان میز ناهارخوری نیز به کار برده شود و خانواده تان را دور هم جمع کند. این کابینت با کاربردهای چندمنظوره خود استفاده ی بهینه ای از فضا داشته و می تواند به عنوان قلب تپنده خانه تان عمل نماید. کانترها با طراحی های جالب و متفاوت خود می توانند فضای شیک و مدرنی را در خانه تان ایجاد کرده و دکوراسیون منحصربفرد و بی نظیری بسازند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

فرق اپن و جزیره در کابینت آشپزخانه چیست؟

تفاوت بین اپن و جزیره آشپزخانه

اپن ها از یک سمت به دیوار، کابینت و یا ستون وصل هستند اما جزیره ها از هیچ سمتی به جایی متصل نیستند درست مثل جزیره ای که وسط اقیانوس است.

اپن ها معمولا فقط از سمت پذیرایی نماسازی می‌شوند اما جزیره ها قابلیت نماسازی از سه جهت دارند و در اکثر کارها دو تا سه وجه نماسازی می‌شوند. تمام اپن ها ثابت هستند اما بعضی از جزیره ها در زیرشان چرخ نصب می‌شود و قابلیت جابه جایی دارند.

جزیره ها معمولا بزرگتر هستند و طراحی و اجرای آنها پیچیده تر است و قیمت بالاتری نسبت به اپن ها دارند.

 

انواع اپن آشپزخانه

آشپزخانه های اپن به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

  • مدل اپن کاملاً باز: آشپزخانه هایی که با این مدل اپن طراحی می‌شوند، فضای داخل آشپزخانه بدلیل نوع طراحی دیوارها و کابینت های آشپزخانه، به طور کامل از خارج آشپزخانه دید دارد. به این مدل «اپن آشپزخانه کاملاً باز» گفته می شود و همانطور که از اسمش هم مشخص است، ویژگی این طراحی این است که فضای داخل منزل بزرگتر نشان داده می‌شود و باعث می‌شود خانه دلبازتر دیده شود.
  • اپن نیمه باز: اپن نیمه باز یعنی اینکه آشپزخانه به نحوی طراحی شود که از اطراف بوسیله دیوارها و کابینت ها تا حد زیادی به داخل آشپزخانه دید داشته باشیم. میزان دید و باز بودن آشپزخانه مثل مدل اپن های کاملاً باز نیست اما باز هم دید دارد و کاملا محفوظ نیست.
  • اپن با قابلیت بسته شدن: اپن ها با قابلیت بسته شدن این مشکل را حل کرده است. روش سنتی استفاده از پرده و کرکره است که خودش کارایی بدی ندارد اما طرح ها و خلاقیت های هوشمندانه تری هم وجود دارد. مثل آشپزخانه با یک درب کشویی عریض که میتواند آشپزخانه را در دو حالت اپن و باز تغییر حالت بدهد.

 

آشپزخانه ها با جزیره

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد.

 

تفاوت بین اپن و جزیره آشپزخانه

این قطعه چند کاره به کارایی آشپزخانه افزوده و ظاهر آشپزخانه را زیبا می‌کند. حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد، این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند.

با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره آشپزخانه، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود. به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید آشپزخانه‌تان را توسعه دهید، بیشتر طراحان و کابینت سازها استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را توصیه می‌کنند.

 

ارتفاع مناسب برای جزیره آشپزخانه

معمولا ارتفاع استاندارد جزیره آشپزخانه، ۹۰ سانتی‌متر است ولی اگر قصد دارید از آن به عنوان سطح کار استفاده کنید، ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر مناسب است. اگر می‌خواهید از جزیره به عنوان میز صبحانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که فاصله سطح نشیمن صندلی با سطح پیشخوان جزیره، همیشه ۳۰ سانتی متر است. جزیره هر ارتفاعی که داشته باشد، باید این فاصله حفظ شود. با همه ی این اوصاف بیشتر طراحان داخلی معتقدند که این سبک طراحی آشپزخانه بیشتر برای فضاهایی با اندازه مناسب کاربرد دارد و در فضاهای بزرگ دست وپاگیر و در فضاهای کوچک ناخوشایند خواهند بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از هر اقدامی با یک طراح داخلی در مورد طراحی آشپزخانه تان صحبت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]