طراحی داخلی مراکز درمانی
02
فروردین

طراحی داخلی مراکز درمانی

طراحی داخلی مراکز درمانی

طراحی داخلی مرکز درمانی از موارد مهم در طراحی داخلی می باشد چرا که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت روانی و جسمی افراد دارد. برای طراحی و دکوراسیون این مکان ها، بخش های گوناگونی وجود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله از سایت دکوطرح برخی از این بخش ها مورد بررسی قرار می گیرند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی مراکز درمانی

طراحی داخلی سالن انتظار مراکز درمانی

سالن انتظار یکی از مهم ترین بخش ها در فضاهای درمانی و مربوط به مراجعه کنندگان و بیماران است. بهتر است این مکان دارای فضای نشستن به تعداد کافی باشد. نور پردازی مناسب و درعین حال زیبایی داشته باشد. این قسمت باید در مرکز واقع شود و به این ترتیب دسترسی مناسبی به تمامی مطب ها وجود داشته باشد. امکان رفت و آمد را برای معلولین ایجاد کند و فضا وسیع باشد تا در شرایط ازدحام جمعیت، شرایط نامطلوبی را برای مراجعه کنندگان ایجاد نکند.

 

دکوراسیون داخلی اتاق معاینه

دکوراسیون داخلی درمانگاه برای اتاق های معاینه و مطب ها الگوی یکسانی را ارائه می دهد. ابتدا باید این فضاها به گونه ای طراحی شوند که تجهیزات درمانی در آن به خوبی قرار گیرند. دوم اینکه هر مطب باید به قسمت های مربوط به خودش نزدیک باشد. به عنوان مثال مطب های مربوط به قلب باید به اتاق های تست ورزش و یا نوار قلب نزدیک باشند تا دسترسی بیمار را تسهیل کنند.

 

ویژگی های مربوط به محوطه درمانی

محوطه فضاهای درمانی علاوه بر فضای سبز، کافه برای استراحت بیماران، نیمکت و فضاهایی برای همراهان بیمار باید حتماً دارای پارکینگ باشد. این گونه از حجم ترافیک کاسته می شود. فضای دسترسی، ورودی و خروجی ویژه آمبولانس داشته باشد تا در صورت ازدحام بیماران مشکلی برای قسمت اورژانس و حرکت آمبولانس ها پیش نیاید.

 

تأثیر نورپردازی در طراحی داخلی مراکز درمانی

علاوه بر تأثیر رنگ سطوح، نورپردازی در طراحی داخلی نیز می تواند به همان اندازه در روحیات افراد تأثیرگذار باشد. نور خیلی زیاد و متمایل به طیف آبی استرس را افزایش می دهد. در حالی که نور کم و متمایل به طیف زرد باعث خستگی می شود. از این رو در طراحی داخلی درمانگاه یا بیمارستان باید به شدت نور نیز توجه داشت. استفاده از چراغ های ترکیبی با رنگ روشن و گرم می تواند انتخاب مناسبی باشد. معمولاً در طراحی داخلی بیمارستان ها علاوه بر استفاده از رنگ های بسیار روشن، از نورهای روشن و با شدت زیاد استفاده می کنند. این باعث می شود فضای بیمارستان ها آرامش کمتری داشته باشند. مطالعات نشان می دهند که هر چه نور مصنوعی محیط به نور طبیعی خورشید نزدیک تر باشد تأثیر بهتری نیز به همراه خواهد داشت.

 

تأثیر عناصر طبیعی در طراحی داخلی مراکز درمانی

یکی از مواردی که علاوه بر زیبایی به فراهم آوردن محیطی شاداب و روح بخش کمک می کند، استفاده از عناصری طبیعی مانند گیاهان، در طراحی داخلی است. استفاده از گیاهان در دکوراسیون علاوه بر کمک به تأمین اکسیژن فضا، محیط دلپذیر تری نیز به وجود می آورند و اضطراب بیماران را کاهش می دهند. با این حال استفاده از گیاهان در طراحی داخلی بیمارستان ها به دلیل آلودگی هایی که ممکن است به همراه داشته باشد، تا مدت ها مورد بی توجهی قرار می گرفت. در هر حال اگر امکان استفاده از این عناصر به دلیل محدودیت های محیطی وجود ندارد، می توان گیاهان مصنوعی را به کار برد. پیشنهاد دیگر، استفاده از تابلوهایی با مناظر طبیعی در محیط درمانگاه است. همچنین در طراحی سقف درمانگاه و به خصوص سقف اتاق های عمل، می توان از تصاویر آسمان آبی استفاده کرد که تأثیر شگرفی بر روحیه بیماران دارد.

 

پله فرار در طراحی داخلی مراکز درمانی

پلّه فرار برای هر مجموعه ای الزم و ضروری است. این پلّه ها باید دارای خروجی باشد و این خروجی باید در یکی از طبقات قرار گیرد. آن طبقه باید ازدحام کمتری داشته باشد و در عین حال فضایی وسیع و باز داشته باشد.

 

دکوراسیون داخلی بخش پذیرش

پذیرش یکی از مهمترین قسمت های کلینیک ها و درمانگاه است. این قسمت باید بتواند بیماران و مراجعه کنندگان را کنترل کند. با استانداردهای لازم در موقعیت مناسبی در طبقه همکف قرار داشته باشد.

 

طراحی داخلی داروخانه در مراکز درمانی

یکی از ضروریات در طراحی داخلی بیمارستان و درمانگاه، قسمت داروخانه است. داروخانه به عنوان عنصری تأثیر گذار باید در طبقه همکف با دسترسی راحت نسبت به سایر قسمت ها قرار بگیرد. چندین پذیرش و نیروی کار متعدد داشته باشد تا بتواند پاسخگوی حجم انبوه مراجعه کنندگان در مواقع ضروری باشد.

 

تأثیر رنگ در طراحی داخلی مراکز درمانی

در طراحی داخلی رنگ سطوح و وسایل، متناسب با فضا و کارکرد انتخاب می شود. اما در طراحی داخلی درمانگاه ها دو اولویت متضاد وجود دارد. یکی این که می بایست از رنگ هایی که استرس را کاهش می دهند استفاده شود. دوم این که رنگ ها باید به نحوی انتخاب شوند که کوچکترین آلودگی های محیطی را آشکار کنند تا بتوان به سرعت آنها را برطرف کرد. اولویت دوم اقتضا می کند که از رنگ های روشن و به ویژه سفید بیشتر استفاده کنیم ولی این رنگ ها سرد هستند و کمکی به کاهش استرس بیماران نمی کنند.

تا مدت ها طراحان، بهداشتی بودن محیط های درمانی را بر استرس زا نبودن آنها ترجیح می دادند. از این رو بیمارستان ها غالباً با رنگ های سفید و روشن طراحی می شدند. اما امروزه و به ویژه با مشخص شدن تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی و نقش آن بر روحیات افراد، از رنگ های ملایم تر دیگری نیز در طراحی داخلی درمانگاه ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]