طراحی داخلی خانه
۲۳
بهمن

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

لطفا برای شروع و قبل از صحبت درمورد طراحی داخلی خانه موقعیت زیر را برای خودتان مجسم کنید؛

مبلمان مدرن به رنگ آبی سلطنتی باعث ایجاد یک زندگی دلبار و تمیز و راحت و در عین حال لاکچری شده اند. کوسن ها و بالش های آبی آسمانی الهام گرفته از رنگ آرامش بخش آسمان تنها بخشی از فضای چشم نواز وسیع در اتاق نشیمن و اتاق خواب اصلی است. در حالی که در حمام آبی ، وسایل با نورپردازی رنگارنگ ترکیب می شوند و یک فضای پر انرژی را ایجاد می کنند. 

اتاق کودک با پاشیده هایی از رنگ آبی تازه به شکل دکوراسیون دیواری با مضمون فضایی و یک طرح تخت خواب کودکانه بامزه دیزاین شده است.

کوسن های آبی تیره باعث زنده شدن دکوراسیون اتاق نشیمن با رنگ سفید و خنثی شده و جریان جالبی را در امتداد مبل مدولار اضافه می کنند. یک فرش بزرگ را تصور کنید، چیدمان صندلی ها را با هم به یک مجموعه دنج می کشاند ، و فضای اتاق نشیمن را به وضوح از یک طرح آشپزخانه با نقشه باز تقسیم می کند. این هارمونی را در تمام نقاط خانه با رنگ آبی پررنگ، آبی آسمانی و سفید و رگه هایی از رنگ زرد تصور کنید.

 

طراحی داخلی خانه

پیشنهاد نویسنده: هزینه دکوراسیون داخلی، اصول تزیینات داخلی در ساختمان

 

طراحی داخلی خانه چیست؟

وقتی به طراحی داخلی فکر می کنید ، کلماتی مانند خلاقیت، بازی با رنگ و چیدمان دکوراسیون و ذوق و اشتیاق بلافاصله به ذهن خطور می کنند اما بسیاری تعجب می کنند وقتی که می بینند چه درجه ای از علم در این امر دخیل است. 

حرفه طراحی داخلی و طراحی داخلی خانه یک رشته کاربردی ست که اغلب محصلان و کارکنان این حوزه دچار سوتفاهم از سوی مردم می شوند. طراحی داخلی و خصوصا طراحی داخلی خانه رشته هیجان انگیز و ساده ای به نظر می رسد. غافل از این که طراحی داخلی خانه برای برنامه ریزی و ایجاد محیط های داخلی ایمن، سالم و عملکردی بسیار مهم طرح ریزی شده و چیزی بسیار فراتر از تزئینات و چیدمان سطحی است.

 

طراحی داخلی خانه حرفه ای

طراحان معمولاً بر اساس اصول خاص طراحی داخلی و عناصر دکوراسیون خانه را تنظیم و چیدمان آن را تعریف می کنند. این عناصر طراحی داخلی شامل فضا ، خط ، فرم ها ، نور ، رنگ ، بافت و الگو است و متعادل نگه داشتن آنها ، کلید ایجاد فضای داخلی زیبایی پسند و رسیدن به طراحی داخلی خانه ایده آل است.

علاوه بر افزایش زیبایی ظاهر یک اتاق ، کارکرد این عناصر با هم هماهنگ خواهد بود و در نتیجه کارایی شما را در این محیط بالاتر خواهد برد. همچنین قابلیت های بیشتری را برای استفاده از فضاها به ارمغان می آورد. 

 

طراحی داخلی خانه | طراح داخلی چه می کند؟

برای شروع ، یک طراح داخلی اتاق را با توجه به موارد گفته شده ارزیابی می کند و تمامی عناصر طراحی داخلی خانه را می سنجد. سپس با استفاده از آنها برای پنهان کردن نقص ها یا افزایش ویژگی های مختلف خانه بهره می گیرد.

 

عنصر اول در طراحی داخلی خانه: فضا

 

پایه و اساس یک فضای خوب و مناسب داخلی، یک مفهوم اساسی برای درک بهتر از نحوه چیدمان است. این کار معمولا ساده نیست و همیشه خانه و طراحی خانه مجهز به استفاده از آنچه در دسترس شما است نمی باشد. 

 

آنچه در مرزهای فیزیکی اتاق دارید مهم است!

 

در طراحی داخلی طراح داخلی این وظیفه را دارد که در فضای سه بعدی (طول ، عرض و ارتفاع) کار کند.

این فضای سه بعدی بسته به آنچه طراح تشخیص می دهد، می تواند پر یا خالی بماند.

 

طراحی داخلی خانه

 

فضای مثبت و منفی

فضا را می توان به دو دسته تقسیم کرد: فضای مثبت و منفی. فضای مثبت فضای حاوی اشیا است. در حالی که فضای منفی فضای باز / خالی است (شامل هر فضای بین اشیا)

تعادل بین فضای منفی و مثبت یک اتاق برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد در منزل است.

 

آیا همیشه باید فاکتور فضای مثبت و منفی را رعایت کنیم؟

اما در انتهای دیگر این طیف، رکن پراکنده بودن را داریم که زیبایی خاص خودش را دارد. البته نکته مهم تر این است که این تعادل تحت تأثیر نیاز مشتری در منطقه / اتاق خاص و عملکرد مورد نیاز آن محل خواهد بود.

به عنوان مثال ، فضای منفی برای مسیرهای شلوغ و پر تردد مانند راهروی خانه مورد نیاز است. همچنین در نظر گرفتن مقیاس و اندازه آن بسیار مهم است.

 

طراحی داخلی خانه

یکی از ارکان مهم دیگر فضا مبلمان و اشیا قرار داده شده در یک اتاق هستند، زیرا می توان از آن ها برای بزرگتر یا کوچکتر نشان دادن فضا استفاده کرد. حتی یک شی بلند مانند یک مورد کتاب می تواند توهم قد را ایجاد کند.

سبک های مختلف طراحی به فضا معنا می بخشند به عنوان مثال ، یک طراحی مینیمالیستی می تواند ظاهر خانه را به کل دگرگون کند.

 

خط

خطوط افقی ، عمودی و پویا به شکل دادن اتاق و هدایت چشم بیننده کمک می کنند. ایجاد خطوط با استفاده از مبلمان اتاق و طراحی ساختاری می تواند هماهنگی ، وحدت و کنتراست کمک کرده و هارمونی ایجاد کند.

خطوط افقی

خطوط افقی ، ایجاد شده توسط جداول و سایر سطوح ، حس ثبات ، رسمیت و کارایی را می دهند.

طراحان داخلی خطوط افقی را برجسته تر می کنند تا فضای اتاق را وسیع تر و طولانی تر نشان دهند و چشم را به سمت خود جلب کنند.

نکته مهم! تأکید زیاد بر خطوط افقی ممکن است باعث خسته کننده نشان دادن فضا شود.

 

خطوط عمودی

خطوط عمودی ، ایجاد شده توسط ویژگی هایی مانند پنجره ها و درها ، احساس آزادی و قدرت را ایجاد می کنند.

در سطح عملکردی ، تأکید بر خطوط عمودی اغلب توهم بلندتر بودن اتاق را ایجاد می کند که این اغلب مناسب و کاربردی است.

برای استفاده در اتاقهای ناهار خوری ، ورودی ها و دفاتر ، خطوط عمودی باید عاقلانه ترکیب شوند تا باعث احساس ناراحتی و ناامنی در چشم بیننده نشوند.

 

خطوط دینامیکی

 

خطوط دینامیکی به خطوط مورب، زیگزاگ یا منحنی گفته می شود. چنین خطوطی را می توان به عنوان مثال در پله ها یافت. خطوط دینامیکی در طراحی داخلی خانه مسبباتانرژی و حرکت را فراهم می کند. جالب است بدانید که با تحریک چشم، خطوط پویا توجه ما را بیشتر به خود جلب می کنند. با این حال، استفاده بیش از حد خطوط دینامیک در یک اتاق باعث حواس پرتی می شود و بر خطوط افقی یا عمودی و اثر آن ها بر دکوراسیون و چیدمان داخلی خانه غلبه می کند.

در حالت ایده آل ، طراحان داخلی با ترکیب خطوط مختلف تعادل برقرار می کنند. 

 

با انتخاب یک خط ویژگی غالب ، مطابق با مختصر مشتری و احساس دلخواه انجام می شود.

 

فرم | طراحی داخلی خانه

فرم به شکل اتاق و همچنین هر نوع اشیای داخل اتاق گفته می شود. به عبارت دیگر ، فرم مربوط به بعد فیزیکی هر چیزی که سه بعدی باشد می شود.

فرم ها را می توان به صورت هندسی یا طبیعی توصیف کرد. فرم هندسی به خطوط سخت و مربع اشاره دارد.

اغلب به نظر می رسد که لبه ها ساخته شده توسط انسان هستند، در حالی که لبه طبیعی مربوط به اشکال ارگانیک تر است که به نظر می رسد توسط ما ایجاد نشده است.

طبیعت فرم ها همچنین می توانند باز باشند. اشیایی که می توان آنها را جستجو یا بسته کرد نیز شامل هستند.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی فضا

 

اندازه و مقیاس در خانه |‌ طراحی داخلی خانه

 

مورد دیگری که باید با فرم مورد توجه قرار گیرد ، نسبت و مقیاس اتاق نسبت به اتاق است

اشیایی که درون آن قرار می گیرند افزودن اشکال از اشکال مشابه می تواند هماهنگی و تعادل ایجاد کند.

دقت کنید که اضافه کردن بیش از حد اشکال مختلف می تواند نتیجه گیج کننده ای داشته باشد. اگر این کار را نکنید یک فضا می تواند به طور معمول دلپذیرتر باشد.

 

سبک

نور را فراموش نکنید! نور طبیعی یا ساخته دست بشر جنبه حیاتی هر فضایی است. بدون آن ، هیچ یک از عناصر دیگر قادر نخواهند بود به تمام پتانسیل خود بدرخشند. نور را می توان به دسته کارها تقسیم کرد

روشنایی (هدف تعریف شده) ، نور متمرکز (تأکید بر اشیا) و روشنایی خلقی (افزودنی به محیط)

 

استفاده از روشنایی و نور در طراحی داخلی خانه

 

هنگام در نظر گرفتن روشنایی، مهم است که به فعالیتهایی که در فضا انجام خواهد شد پرداخته و توجه شود. هر دو فاکتور کیفیت و کمیت باید در اینجا ارزیابی شود. به عنوان مثال، یک دفتر به روشنایی روشن نیاز دارد به طوری که کارمندان بتوانند به وضوح ببینند و هشیار عمل کنند. از طرف دیگر ، می توان نور اتاق نشیمن را با لمس نرم تر استفاده از دیمر این قابلیت را دارد که فضا را بسیار متنوع تر کند. روشنایی طبیعی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد، و می توان از طریق قرار دادن هوشمندانه درها ،

پنجره ها و حتی آینه ها فراتر از هدف عملکردی خود تعریف کرد. نور توانایی تعیین حالت و جو یک فضا را دارد

 

رنگ

رنگ خودش به تنهایی یک علم جداست و یکی دیگر از عناصر فوق العاده مهم طراحی داخلی خصوصا طراحی داخلی خانه است. این توانایی ایجاد خلق و خو ، تعریف وحدت و تغییر درک از بزرگ یا کوچک از فضا است.

روانشناسی رنگ را نباید دست کم گرفت، چرا که هر فرد متبحر و طراح داخلی خبره ای از آن استفاده خواهد کرد.

رنگ می تواند خاطرات را برانگیزد و احساسات را تحریک کند، همچنین می تواند انسان را از لحاظ جسمی و روانی تحریک کند.

 

روانشناسی رنگ ها | طراحی داخلی خانه

به عنوان مثال پاسخ در بدن ما به رنگ؛ به رنگ های سبز و آبی آرامش است و به همین دلیل است که این رنگ ها و مناسب اتاق خواب هستند ، در حالی که قرمز اشتها را تحریک کرده ودر اغلب آشپزخانه ها وجود دارد.

پس باید ابتدا وقتی رنگ اتاق را در نظر می گیرید، اولا به این فکر کنید که اتاق برای چه مواردی استفاده می شود و چه فعالیت هایی در آن انجام می شود.

باید توجه داشته باشید که چه عملی که در آن فضا رخ خواهد داد. ثانیا، در نظر بگیرید که هر دو نور طبیعی و مصنوعی چه تاثیری روی شما دارند

با توجه به اینکه نور می تواند درک رنگ ما را تغییر دهد، رنگ را در شبانه روز انتخاب و بررسی کنید. 

 

طراحی داخلی خانه

 

سخن پایانی درمورد نور

در آخر، در نظر بگیرید که با توجه به اندازه فضا طراحان داخلی غالباً از رنگهای روشن در فضاهای کوچک و رنگ های تیره در فضای های بزرگ تر استفاده می کنند. رنگ های تیره می توانند ابعادی قدرتمند به فضای بزرگتر بدهند.

 

بافت

بافت به سطح لمسی یک شی اشاره دارد. این عنصری است که اغلب نادیده گرفته می شود ، اماواقعاً توانایی ایجاد یک بعد منحصر به فرد به اتاق را دارد. درست مثل مخلوط کردن رنگ و الگوی ، یک طراح داخلی بافت های یک فضا را مخلوط می کند تا حس عمیق ظریف را ایجاد کند. حالتی

براق ، درشت ، صاف… از مبلمان گرفته تا لوازم جانبی گرفته تا پارچه ، بافت توانایی افزودن علاقه را دارد

توجه به بافت عنصر، آن را از نظر بصری چشم نواز می کند. در اصل ، این یک احساس خانه و امنیت را ایجاد می کند.

 

بافت چیست؟ انواع بافت

بافت به دو شکل وجود دارد – بافت بصری و بافت واقعی. بافت بصری به بافتی گفته می شود که توسط چشم درک می شود. به عبارت دیگر، این برداشت از بافت است که فقط با مشاهده یک شی حاصل می شود.

این اثر معمولاً به صورت الگو دیده می شود. بافت های واقعی یا لمسی دیده می شوند یا احساس می شوند و دارای سه بعدی هستند

به عنوان مثال ، یک کوسن کرکی و رنگارنگ نه تنها با چشم بلکه قابل ارزیابی است.

 

سخن پایانی درمورد بافت | طراحی داخلی خانه

 

به طور کلی ، اگر احساس کمبود چیزی در اتاق وجود داشته باشد ، یک طراح داخلی خوب قادر خواهد بود تشخیص دهد که به دلیل کمبود بافت خواهد بود. بافت در هر شی انتخاب شده برای یک اتاق نقش دارد و بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن دقیق از ابتدا مدیریت شود. قرار دادن هر شی در

مقایسه با بافت شی در کنار آن نیز بر طراحی نهایی تأکید و تضاد می بخشد.

 

الگو

این الگوی که با رنگ تطبیق می یابد ، کاربردی مشابه با بافت دارد زیرا می تواند جذابیت بیشتری برای اتاق ایجاد کند. این الگو با استفاده از یک طرح تکراری ایجاد می شود و می توان آن را در کاغذ دیواری، مبلمان نرم، فرش و غیره یافت.

پارچه ها الگوها انواع مختلفی دارند ، مانند راه راه ، هندسی ، تصویری ، ارگانیک ، نقوش و غیره.

 

نکات مهم درمورد الگو | طراحی داخلی خانه

 

هنگام اجرای الگوی ، بهتر است ابتدا اندازه و سبک اتاق را در نظر بگیرید. 

برای جلوگیری از فضای زیاد ، باید اتاق کوچک را با کمال انجام داد. با این حال ، همانطور که درعنصر خط ، الگوهایی که خطوط عمودی یا افقی ایجاد می کنند می توانند برای افزایش احساس استفاده شوند

الگوهای پیچیده ای که از رنگ ها و خطوط متضاد تشکیل شده اند ، می توانند یک اتاق را زنده کنند ، با این وجود به بهترین شکل به صورت دیوار ویژگی استفاده می شود. الگوهای در مقیاس بزرگ می توانند در یک فضای بزرگ شکوفا شوند و به یک شکل تبدیل شوند.

 

طراحی داخلی خانه

 

نقطه کانونی متمایز به اتاق | طراحی داخلی خانه

در رابطه با سبک ، بسیار مهم است که بدانید این الگو در کدام دسته قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که اصل آن است

اتاق نگهداری می شود به عنوان مثال ، برای اتاق هایی با سبک سنتی ، از چاپ های ارگانیک و گلدار استفاده کنید. برای چاپ لمسی ، هندسی و انتزاعی معاصر باید با آنها آزمایش شود.

سرگرم کننده برای استفاده و با عنصری از عملکرد ، الگوها می توانند اتاق را زنده کنند. با این حال ، بهترین حالت این است که حداکثر سه الگو را شامل شود ، طوری که همه از یک رنگ طراحی شوند.

 

پیشنهاد نویسنده: چطور طراح دکوراسیون داخلی شوید؟، میز ناهارخوری کم جا در دکوراسیون داخلی

 

پروژه های مرتبط با طراحی داخلی خانه که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی داخلی خانه

چطور می تونم دکوراسیون داخلی خونه خودمو انجام بدم ؟

خیلی راحت می تونین این کارو انجام بدین فقط کافیه که چند نکته را رعایت کنید که ما این نکته ها رو تو مطلب هایی که در سایت شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح براگذاری کردیم ، به طور کامل شرح دادیم

هزینه تغیر دکوراسیون داخلی چقده ؟

پروسه تغییر دکوراسیون داخلی شامل دو مرحله ست ، یه مرحله هزینه طراحی و مرحله بعد درصد اجراست که در هر کدوم از این مراحل می تونید با شرکت مورد نظر به توافق برسید

مدت زمان طراحی داخی چقده ؟

بستگی به سبک و فضاهایی داره که عملیات طراحی در اون فضا ها انجام میشه که معمولا

برای تسریع درعملیات طراحی و بازسازی چه راهکاری پیشنهاد می کنید ؟

شما میتونید برای تسریع در کار بعد از اینکه پلان چیدمان و دو بعدی شما حاضر شد عملیات تخریبو شروع کنید تا به محض تموم شدن عملیات طراحی و تایید کارفرما ، عملیات اجرایو انجام بدید.

آیا شما در تمام مناطق تهران فعالیت دارین ؟

بله ما تقریبا در تمام مناطق تهران فعالیت داشته و داریم و خوشحالیم که تونستیم در مدتزمان فعالیت خودمون در زمینه معماری و دکوراسیون داخلی یک رزومه درخشان برای خودمون ثبت کنیم.

طراحی داخلی چیست ؟

منظور از طراحی داخلی نقشه کشی و ساخت یک فضای مطلوب و ایده آل به دست انسان اطلاق میشه

یک فضای خوب دارای چه ویژگی هستش؟

یک فضای خوب و ایده آل فضایی هستش که بین تمام اجزا که کلیت کار رو به وجود میارن هماهنگی و همخونی وجود داشته باشه

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی چه قدر زمان احتیاج داریم ؟

مدت زمان انجام هر پروژه متفاوته و به تعداد فضا ها ، سبک طراحی و مقدار متریال هایی که در هر فضا طراحی و اجرا میشه بستگی داره

نحوه ثبت و بازدید شما از پروژه های دکوراسیون داخلی به چه صورته ؟

شما در ابتدا باید عکس های مربوط از فضاتونو برای ما بفرستید و بعد شنیدن نیازها و خواسته هاتون ، آدرس و لوکیشن پروژتون رو برای می میفرستین و کارشناسان ما برای مشاوره خدمتتون می رسن و شما رو در روند جریان کار قرار میدن

آیا تمام مراحل طراحی و اجرا توسط تیم دکوطرح انجام میشه ؟

بله ، شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح از مرحله طراحی تا تموم شدن عملیات اجرایی آماده خدمت به شما سروران عزیز می باشه

مهمترین ویژگی طراحی سبک مدرن چیست ؟

مهمترین ویژگی طراحی به سبک مدرن سادگی و خلوت بودن فضا هستش به همین جهت باید در طراحی و چیدمان این سبک دقت زیادی بشه

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]