طراحی داخلی خانه
23
بهمن

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

قبل از صحبت درمورد طراحی داخلی خانه موقعیتی که در ادامه برایتان توصیف می کنیم را برای خودتان مجسم کنید.

شما در خانه ای هستید که مبلمان مدرن به رنگ آبی باعث ایجاد یک فضای دلباز، منظم، راحت و در عین حال لاکچری و باکلاس شده اند. کوسن ها و بالش های آبی آسمانی که بر روی مبل ها قرار دارد، الهام گرفته از رنگ آرامش بخش آسمان بوده و تنها بخشی از فضای چشم نواز اتاق نشیمن و اتاق خواب اصلی را تشکیل می دهند. همچنین در حمامی که با رنگ آبی تزئین شده است، نورپردازی هایی با رنگ های مختلف وجود دارد که فضا را پر انرژی تر نشان می دهد.

حال خانه ای را تصور کنید که با استفاده از رنگ سبز، چیده شده است. کوسن های سبز تیره باعث زنده شدن دکوراسیون اتاق نشیمن شده است و در کنار آن وجود رنگ سفید، آرامش و راحتی را برای افراد خانه به ارمغان آورده است. یک فرش بزرگ را تصور کنید، در گوشه ای از اتاق، صندلی هایی با پارچه‌ی سبز قرار دارد که پایه‌ های قهوه ای دارند و حس طبیعی بودن را به افراد منتقل می کند.

می بینید که چگونه رنگ ها در حس و حال و انرژی ای که در خانه وجود دارد، موثر هستند.

 

طراحی داخلی خانه | شرکت معماری دکوطرح

 

ویدیو + صوت طراحی داخلی خانه

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

طراحی داخلی خانه چیست؟

احتمالا خیلی از ما وقتی به عبارت طراحی داخلی خانه فکر می کنیم به کلمه هایی چون دکوراسیون داخلی و هماهنگ کردن اجزا و رنگ و بازی با آن ها می رسیم اما بسیاری از این که این کار نیازمند دانش و علم فراوانی است و همه چیز آن سلیقه ای نیست، تعجب می کنند.

در واقع طراحی داخلی خانه و اجرای دکوراسیون آن، به معنای بررسی ابعاد و اندازه های خانه، توجه به نیاز ها و سلیقه‌ی افراد حاضر در آن، انتخاب سبک و رنگ مناسب و در نهایت اجرای آن است. در انتخاب یک سبک مناسب برای طراحی داخلی خانه، عوامل بسیاری می توانند موثر باشند. شایدشما دوست داشته باشید برای طراحی داخلی خانه‌ی خود از رنگ خاصی استفاده کنید که به کاربرد آن در اتاق نشیمن، کار مناسبی نباشد. در واقع شما در طراحی داخلی خانه، باید سبک، طراحی، چیدمان و رنگ را طوری انتخاب کنید که به چشم عموم، زیبا باشد و خودتان یا مهمانانی که ممکن است به خانه‌ی شما بیایند، در آن احساس آرامش کنند.

حرفه طراحی داخلی و به خصوص طراحی داخلی خانه، یک رشته کاربردی است. این حرفه، رشته‌ی هیجان انگیز و ساده ای به نظر می رسد. غافل از این که طراحی داخلی خانه برای برنامه ریزی و ایجاد محیط های داخلی ایمن، چشم نواز، سالم و کاربردی، با دقت زیادی طراحی و برنامه ریزی می شوند.

 

طراحی داخلی خانه

 

پیشنهاد نویسنده: هزینه دکوراسیون داخلی، اصول تزیینات داخلی در ساختمان

 

طراحی داخلی خانه حرفه ای

طراحان معمولاً بر اساس اصول خاص طراحی داخلی و عناصر مهم موجود در این حوزه، دکوراسیون یک خانه را تنظیم و چیدمان آن را تعریف و انتخاب می کنند. عناصر طراحی داخلی به صورت فضا، بافت، رنگ و چیزهای مختلفی هستند. نگه داشتن تعادل بین آن ها، کلید ایجاد یک فضای داخلی زیبا و دلنشین و رسیدن به طراحی داخلی ایده آل برای خانه است.

 

طراحی داخلی خانه | طراح داخلی چه می کند؟

برای شروع ، یک طراح داخلی ، فضا را با توجه به موارد گفته شده ارزیابی می کند و تمامی عناصر طراحی داخلی خانه را می سنجد. سپس از آن ها برای پنهان کردن نقص ها یا افزایش ویژگی های مختلف خانه بهره می گیرد.

طراح داخلی وظیفه‌ی سختی را بر عهده دارد. چرا که باید سلایق صاحب خانه، شرایط خانه و همچنین عناصر طراحی داخلی را به صورت هم زمان بسنجد و بهترین طراحی را ارائه کند.

 

عنصر اول در طراحی داخلی خانه: فضا

پایه و اساس یک فضای داخلی خوب و مطلوب، ایجاد یک مفهوم اساسی از خانه برای درک بهتر از نحوه چیدمان است. این کار معمولا ساده نیست. باید توجه داشته باشید که همیشه خانه و طراحی آن، با استفاده از چیزهایی که در دسترس شما است، امکان پذیر نمی باشد.

آن چیزهایی که در اتاق دارید مهم است! در طراحی داخلی، طراح داخلی این وظیفه را دارد که در فضای سه بعدی (طول ، عرض و ارتفاع) فضای شما کار کند. این فضای سه بعدی بسته به آنچه طراح تشخیص می دهد، می تواند پر یا خالی بماند.

فضای مثبت و منفی

نوع یک فضا را می توان به دو دسته‌ی مثبت و منفی تقسیم کرد. فضای مثبت آن قسمتی است که با وسایل پوشیده شده است و فضای منفی فاضی خالی آن می باشد. فضای مثبت یک محیط، فضای شلوغ آن نیز محسوب می شود.

در این جا نکته‌ی مهم آن است که تعادل مناسبی بین فضای منفی و مثبت یک اتاق برقرار شود چرا که برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد، رعایت کردن تعادل در میان فضای مثبت و منفی بسیار مهم است.

 

آیا همیشه باید فاکتور فضای مثبت و منفی را رعایت کنیم؟

درست است که رعایت تعادل بین فضاهای مثبت و منفی مهم است، اما در سر دیگر این موضوع، رکن پراکنده بودن را هم داریم که زیبایی خاص خودش را دارد.

به عنوان مثال ، فضای منفی برای مسیرهای شلوغ و پر تردد مانند راهروی خانه مورد نیاز است. همچنین در نظر گرفتن مقیاس و اندازه آن بسیار مهم است.

یکی از ارکان مهم دیگر برای طراحی فضا، مبلمان و اشیا قرار گرفته در یک فضا هستند. زیرا می توان از آن ها برای بزرگ تر یا کوچک تر نشان دادن فضا استفاده کرد. از گلدان ها و کتابخانه های مختلف هم می توان برای این منظور استفاده نمود.

برای انتخاب وسایل مختلف برای یک فضا، باید به سبک، رنگ و اندازه‌ی اتاق و و سایل به طور همزمان توجه کرد. استفاده از وسایل خیلی بزرگ برای اتاق ها یا فضاهای کوچک می توان از زیبایی فضای شما بکاهد.

استفاده از گل و گیاه در هر فضایی باعث ایجاد انرژی مثبت در آن فضا می شود. با تهیه کردن گل و گیاه مناسب برای منزل خود، احساس مثبتی را در خانه به وجود بیاورید.

یکی از نکات مهمی که در طراحی یک فضا وجود دارد، انتخاب سبک مناسب آن فضاست. انتخاب سبک مناسب می تواند خانه‌ی شما را از آن چه هست بزرگ تر و زیباتر نشان داده یا فضای آن را به یک خانه‌ی معمولی تبدیل کند. بنابراین طراح داخلی، بعد از این که ابعاد و اندازه های منزل شما را بررسی کرد، با شما در مورد سبک های مناسب خانه صحبت می کند.

 

خط در طراحی خانه

خطوط افقی ، عمودی یا مورب به شکل دادن اتاق و هدایت چشم بیننده به قسمت های مختلف فضا کمک می کنند. ایجاد خطوط با استفاده از مبلمان و طراحی ساختاری می تواند به هماهنگی ، یکپارچگی و کنتراست کمک کرده و هارمونی خوبی را در فضا ایجاد کند.

 

خطوط افقی در طراحی خانه

استفاده از خطوط افقی در یک فضا به ایجاد نظم برای آن فضا کمک می کند. همچنین خطوط ایجاد شده توسط طبقه های کتابخانه و سایر سطوح ، حس ثبات ، رسمیت و کارایی را به افراد منتقل می کنند.

طراحان داخلی برای ایجاد این حس ثبات و نظم، خطوط افقی را برجسته تر می کنند تا فضای اتاق را وسیع تر و بزرگتر نشان دهند و چشم بیننده را به سمت دیگر قسمت های اتاق جلب کنند.

نکته مهم! تأکید زیاد بر خطوط افقی ممکن است باعث خسته کننده بودن فضا شود.

 

خطوط عمودی در طراحی خانه

خطوط عمودی ، که می توانند توسط درها و پنجره ها ایجاد شوند ، احساس آزادی و قدرت را به افراد مختلف حاضر در فضا منتقل می کنند.

تأکید بر خطوط عمودی و بیشتر کردن آن ، اغلب باعث می شود بینندگان تصور کنند سقف اتاق و ارتفاع آن بلند است که این موضوع می تواند بسیار مناسب و کاربردی باشد.

برای استفاده از این نوع خطوط در اتاق های ناهار خوری ، ورودی ها و دفاتر ، باید آن ها را به صورتی ترکیب کرد که باعث احساس ناراحتی و ناامنی در چشم بیننده نشوند.

 

خطوط دینامیکی در طراحی خانه

خطوط دینامیکی به خطوط مورب، زیگزاگ یا منحنی گفته می شود. چنین خطوطی را می توان در راه پله ها و یا پله های موجود در خانه‌ های دوبلکس دید. استفاده از خطوط دینامیکی در طراحی داخلی خانه حس انرژی و حرکت را به افراد انتقال می دهد. با این حال، استفاده بیش از حد خطوط دینامیکی در یک اتاق باعث حواس پرتی می شود و بر اثر خطوط افقی یا عمودی بر دکوراسیون و چیدمان داخلی خانه غلبه می کند.

 

فرم | طراحی داخلی خانه

فرم به شکل فضا و همچنین شکل هر نوع اشیای موجود در آن، گفته می شود. به عبارت دیگر، به بعد فیزیکی هر چیزی که دارای سه ویژگی طول، عرض و ارتفاع باشد، فرم می گویند.

فرم ها را می توان به صورت هندسی و یا طبیعی توصیف کرد. فرم هندسی به خطوط سخت و مربع اشاره دارد. فرم های طبیعی نیز دارای حالتی نرم تر هستند. استفاده از فرم های مناسب یک اتاق می تواند بر زیبایی فضا موثر باشد. همچنین انتخاب فرم برای وسایل مختلف، به سبک منزل شما بستگی دارد. به عنوان مثال در خانه ای با سبک مدرن از وسایلی با فرم تیزتر و سخت تر استفاده می شود. همچنین برای نشان دادن گرما و صمیمیت در خانه هایی با سبک کلاسیک، از فرم های خمیده برای وسایل استفاده می کنند.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی فضا

 

اندازه و مقیاس در خانه |‌ طراحی داخلی خانه

مورد دیگری که باید درمورد فرم مورد توجه قرار گیرد ، نسبت و مقیاس وسایل اتاق نسبت به اندازه‌ی خود اتاق است. اشیایی که درون آن قرار می گیرند با رعایت نکات، می توانند هماهنگی و تعادل مطلوبی را در فضای اتاق ایجاد کنند. دقت کنید که اضافه کردن بیش از حد اشکال مختلف می تواند نتیجه گیج کننده ای داشته باشد.

 

سبک در طراحی خانه

انتخاب سبک برای یک محیط به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. به طور کلی سبک هایی که می توان برای خانه انتخاب کرد به دو دسته‌ی مدرن و کلاسیک تقسیم می شوند که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند که ما در مطالب جداگانهای به بررسی این موارد پرداخته ایم.

 

استفاده از روشنایی و نور در طراحی داخلی خانه

برای انتخاب میزان نور در یک فضا، باید طبق فعالیتی که در آن اتاق انجام می شود، تصمیم گیری کرد. برای تعیین میزان نور، هر دو فاکتور کیفیت و کمیت ارزیابی می شود. به عنوان مثال، یک دفتر کار به روشنایی زیادی نیاز دارد تا کارمندان بتوانند به وضوح ببینند و هشیارانه عمل کنند. از طرف دیگر ، می توان نور اتاق نشیمن را کمی ملایم تر انتخاب کرد. استفاده از دیمر این قابلیت را به شما می دهد که نور فضا را تغییر داده و فضا را متنوع جلوه دهید. روشنایی طبیعی و نور خورشید همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. می توان از طریق انتخاب کردن هوشمندانه محل درها، پنجره ها و حتی آینه ها، زیبایی دوچندانی را در فضا ایجاد کرد.

 

رنگ در طراحی خانه

رنگ خودش به تنهایی یک علم جداست و یکی دیگر از عناصر فوق العاده مهم طراحی داخلی خصوصا” طراحی داخلی خانه محسوب می شود. رنگ ها می توانند به فضا شخصیت دهند. بخش عمده ای از حال و هوا و حسی که شما از یک فضا می گیرید وابسته به رنگ آن است.

برای طراحی داخلی یک فضا، روانشناسی رنگ را نباید دست کم گرفت و هر فرد متبحر و طراح داخلی خبره ای از آن استفاده خواهد کرد. استفاده از رنگ های مختلف به عوامل مختلفی از جمله سلیقه‌ی شما، اندازه‌ی فضا و مناسب بودن رنگ برای فضا (که توسط طراح داخلی تعیین می گردد) بستگی دارد.

 

روانشناسی رنگ ها | طراحی داخلی خانه

به عنوان مثال واکنش بدن ما به رنگ های سبز و آبی آرامش است و به همین دلیل است که این رنگ ها مناسب اتاق خواب هستند، در حالی که قرمز هیجان را تحریک کرده و در فضاهایی استفاده می شود که محیطی برای بازی و تحرک است. برای انتخاب رنگ مناسب یک فضا در ابتدا باید ببینید در اتاق چه فعالیت هایی انجام می شود و کاربری اتاق چیست.

طراحی خانه
طراحی خانه

سخن پایانی درمورد نور

با توجه به اندازه‌ی فضا طراحان داخلی غالباً از رنگ های روشن در فضاهای کوچک و رنگ های تیره در فضای های بزرگ تر استفاده می کنند. رنگ های روشن می توانند فضای شما را بزرگ تر و دلبازتر نشان دهند. استفاده از رنگ های تیره در فضاهایی که به اندازه‌ی کافی بزرگ هستند، می تواند زیبایی را برای آن محیط به ارمغان بیاورد.

 

بافت در طراحی خانه

بافت به سطح لمسی یک شی اشاره دارد و عنصری است که در بیشتر مواقع آن را نادیده می گیرند اما می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی و حالت فضای شما داشته باشد. یک طراح داخلی بافت های یک فضا را مخلوط می کند تا حس عمیق و ظریفی را به طور همزمان ایجاد کند.

البته منظور از بافت های مختلف، استفاده از چیزهای خاص نیست. بافت مبلمان، پرده، فرش یا حتی رومیزی شما می تواند نشان دهنده‌ی بافت اصلی اتاق شما باشد.

 

بافت چیست؟ انواع بافت در طراحی خانه

بافت های موجود در یک فضا به دو صورت هستند. بصری و واقعی. بافت بصری چیست؟ در واقع بافت بصری همان طور که از نامش پیداست به چشم مربوط است، یعنی بافتی که به وسیله چشم درک شود. با مشاهده این نوع از بافت توسط چشم، ما درک و برداشتی از آن خواهیم داشت که تنها از یک شی حاصل می شود. به عنوان مثال زمانی که شما یک پارچه‌ی ابریشمی را می بینید در ذهن خود تصور می کنید این پارچه بسیار نرم است.

بافت های واقعی بافت هایی هستند که شما می توانید علاوه بر دیدن، آن ها را لمس کنید و جنس آن ها را برانداز کنید. به عنوان مثال یک بالش رنگی و نرم نه تنها با چشم دیده می شود بلکه به وسیله‌ی لمس کردن نیز قابل ارزیابی است.

 

سخن پایانی درمورد بافت | طراحی داخلی خانه

طراح داخلی خوب کیست؟ طراح داخلی خوب و واقعی کسی است که اگر کمبود چیزی در خانه یا اتاق مورد نظر احساس شد آن را در وهله ی اول به خوبی تشخیص داده و متوجه این موضوع باشد که جای چیزی در آن فضا خالی است و در مرحله بعد تشخیص دهد که بهترین چیز برای آن جای خالی چیست.

 

الگو در طراحی خانه

الگو عنصری از فضاست که با رنگ تطابق پیدا می کند و خودش را نشان می دهد. الگو می تواند جذابیت بیشتری برای اتاق ایجاد کند و چشم بیننده را به طراحی فضا جذب کند. الگو با استفاده از یک طرح تکراری ایجاد می شود و می توان آن را در کاغذ دیواری، مبلمان نشیمن، فرش و دیگر وسایل خانه یافت.

 

نکات مهم درمورد الگو | طراحی داخلی خانه

برای به کار بردن یک الگو ، بهتر است ابتدا اندازه و سبک اتاق را در نظر بگیرید. الگوهای پیچیده ای که از رنگ ها و خطوط متضاد تشکیل شده اند، می توانند یک اتاق را زنده کنند. با این وجود بهتر است برای انتخاب الگوی مناسب محیط دقت زیادی صرف شود.

 

نقطه کانونی متمایز به اتاق | طراحی داخلی خانه

در رابطه با سبک ، بسیار مهم است که بدانید هر الگویی در کدام دسته قرار می گیرد. برای فضاهایی با سبک سنتی، از الگوهای ارگانیک و گلدار استفاده کنید.

به طور کلی می توان گفت که طراحی داخلی خانه دنیای بزرگی است که همواره در حال تغییر و به روز رسانی می باشد. این اتمسفر بسیار می تواند متفاوت باشد چون محوریت اصلی آن سلیقه‌ی مخاطب است.

 

پیشنهاد نویسنده: چطور طراح دکوراسیون داخلی شوید؟، میز ناهارخوری کم جا در دکوراسیون داخلی

 

پروژه های مرتبط با طراحی داخلی خانه که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی داخلی خانه

چطور می تونم دکوراسیون داخلی خونه خودمو انجام بدم ؟

خیلی راحت می تونین این کارو انجام بدین فقط کافیه که چند نکته را رعایت کنید که ما این نکته ها رو تو مطلب هایی که در سایت شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح براگذاری کردیم ، به طور کامل شرح دادیم

هزینه تغیر دکوراسیون داخلی چقده ؟

پروسه تغییر دکوراسیون داخلی شامل دو مرحله ست ، یه مرحله هزینه طراحی و مرحله بعد درصد اجراست که در هر کدوم از این مراحل می تونید با شرکت مورد نظر به توافق برسید

مدت زمان طراحی داخی چقده ؟

بستگی به سبک و فضاهایی داره که عملیات طراحی در اون فضا ها انجام میشه که معمولا

برای تسریع درعملیات طراحی و بازسازی چه راهکاری پیشنهاد می کنید ؟

شما میتونید برای تسریع در کار بعد از اینکه پلان چیدمان و دو بعدی شما حاضر شد عملیات تخریبو شروع کنید تا به محض تموم شدن عملیات طراحی و تایید کارفرما ، عملیات اجرایو انجام بدید.

آیا شما در تمام مناطق تهران فعالیت دارین ؟

بله ما تقریبا در تمام مناطق تهران فعالیت داشته و داریم و خوشحالیم که تونستیم در مدتزمان فعالیت خودمون در زمینه معماری و دکوراسیون داخلی یک رزومه درخشان برای خودمون ثبت کنیم.

طراحی داخلی چیست ؟

منظور از طراحی داخلی نقشه کشی و ساخت یک فضای مطلوب و ایده آل به دست انسان اطلاق میشه

یک فضای خوب دارای چه ویژگی هستش؟

یک فضای خوب و ایده آل فضایی هستش که بین تمام اجزا که کلیت کار رو به وجود میارن هماهنگی و همخونی وجود داشته باشه

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی چه قدر زمان احتیاج داریم ؟

مدت زمان انجام هر پروژه متفاوته و به تعداد فضا ها ، سبک طراحی و مقدار متریال هایی که در هر فضا طراحی و اجرا میشه بستگی داره

نحوه ثبت و بازدید شما از پروژه های دکوراسیون داخلی به چه صورته ؟

شما در ابتدا باید عکس های مربوط از فضاتونو برای ما بفرستید و بعد شنیدن نیازها و خواسته هاتون ، آدرس و لوکیشن پروژتون رو برای می میفرستین و کارشناسان ما برای مشاوره خدمتتون می رسن و شما رو در روند جریان کار قرار میدن

آیا تمام مراحل طراحی و اجرا توسط تیم دکوطرح انجام میشه ؟

بله ، شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح از مرحله طراحی تا تموم شدن عملیات اجرایی آماده خدمت به شما سروران عزیز می باشه

مهمترین ویژگی طراحی سبک مدرن چیست ؟

مهمترین ویژگی طراحی به سبک مدرن سادگی و خلوت بودن فضا هستش به همین جهت باید در طراحی و چیدمان این سبک دقت زیادی بشه

 

گالری تصاویر طراحی داخلی خانه

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۹ میانگین: ۵]