طراحی داخلی منزل
۲۱
شهریور

طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی منزل

از همان اول بشر برای راحتی و زندگی خود به دنبال سر پناهی برای خود گشته است و تا امروز این اتفاق ادامه پیدا کرده است.

برای زندگی از گذشته تا به امروزه بشر دکوراسیون خانه خود را برای آرامش و نیاز های خود که حس خوبی به آن ها دارد دست به طراحی خانه می زده.

از این رو علم درباره طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی خانه آن ها در درون و بیرون زندگی آن ها موج می زده و ما در دور و طراف خود شاهد این نوع طراحی ها هستیم.

معماری داخلی باید نسبت به علم طراحی باید اطلاعاتی داشته باشد تا بتواند طراحی داخلی خانه یا شرکتی را انجام دهد.

باید اصول تناسب و اندازه آگاهی آن رعایت شود.

طبیعتا افرادی که در این زمینه آگاهی و اطلاعاتی ندارند نمی توانند دکوراسیون داخلی خانه خود را به تنهایی انجام دهند.

برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل به معنی نیست که وسایل را کنار هم قرار داد، خیر باید در طراحی دکوراسیون داخلی از اصول و قوانین درسی پیروی کنند تا بتوانند خانه خود را طراحی کنند.

 

طراحی داخلی منزل

اصول مهم در طراحی داخلی خانه

فرم در طراحی داخلی
  • نشان دهنده زیبایی در معماری می باشد ، این فرم ها غالبا قابل درک هستند و بیشتر آن هایی که طراحی می شود و این فرم ها باید به سبکی که در طراحی داخلی به کار گرفته می
  • شود با هم دیگر هماهنگ می باشد.

 

رنگ در طراحی داخلی

همان طور که می دانید یکی از اجزای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ می باشد، رنگ ها در واقع از سه قسمت تشکیل شده اند یکی از این عوامل درخشندگی بوده و دیگری فام بوده و سومی پرمایگی رنگ می باشد.

 

فام در طراحی داخلی

به سلسله مراتب رنگی فام گویند که رنگ ها از سه رنگ اصلی قرمز و آبی و زرد تشکیل شده است و رنگ هایی که به دست می آید رنگ های درجه دو گفته می شود مانند نارنجی و بنفش و سبز.

رنگ های درجه سوم رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگ های درجه اول و درجه دوم به دست می آید مانند ترکیب رنگ قرمز و بنفش رنگی مانند ارغوانی به دست می آید.

 

درخشندگی در طراحی داخلی

در طیف رنگ ها میتوان رنگ ها را با درخشندگی بالا و پایین تقسیم کرد این گونه که در این تقسیم بندی می تواند بیشترین درخشندگی را به رنگ زرد تعلق داد و کمترین درخشندگی نیز برای رنگ بنفش می باشد و از آن در طراحی دکوراسیون استفاده کرد.

 

پرمایگی در طراحی داخلی

در طراحی معماری میزان خلوص رنگ ها را پرمایگی گویند.

و با رنگ کردن قسمتی از خانه با آن رنگ می توان به افرادی که به آن نگاه می کنند انرژی به وجود آورد یا احساس آرامش ایجاد کرد.

برای مثال می توان گفت که رنگ قرمز با بیشترین انرژی باعث ایجاد انرژی در افراد می شود، و با رنگ سفید احساس کسل کننده ای را به افراد منتقل می کند.

این رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی بستگی به این دارد که از چه سبک و طراحی خوشتان آمده باشد و آیا به کار بردن این رنگ ها در این دکوراسیون و حال و هوای طراحی با هم هماهنگ هستند یا خیر ؟

در رنگ آمیزی دکوراسیون یکی از اصول اصلی طراحی می تواند نورپردازی خانه باشد که باعث زیبایی دو چندان خانه شما می باشد.

در طراحی دکوراسیون خانه اولین کاری که طراح انجام می دهد بررسی نور خورشید در خانه می باشد که چه میزان نوری در خانه وجود دارد، بعد از آن به رنگ دکوراسیون می پردازد.

 

نورپردازی در طراحی دکوراسیون

نورپردازی محیطی در طراحی داخلی

اگر می خواهید از این مدل نورپردازی استفاده کنید و اگر می خواهید نور در کل محیط به طور یکسانی پخش شود کافی است از این روش استفاده کنید و و چراغ ها را در سقف تعبیه کنید و آن ها را نصب کنید که این روش بیشتر در اتاق ها کاربرد دارد.

 

نورپردازی کاری در طراحی داخلی

اگر برای کار خاصی مانند مطالعه می خواهید از نور استفاده کنید بهتر است از چراغ های مطالعه استفاده شود و یا برای زیر کابینت ها نیز از این مدل نور ها استفاده می شود که می تواند ایده خوبی در طراحی دکوراسیون شما باشد.

 

نورپردازی تاکیدی در طراحی داخلی

همان طور که از اسم آن پیداست برای قسمت هایی استفاده می شود که می خواهند باعث جلب توجه دیگران شوند این کار عموما در موزه ها اتفاق می افتد این گونه که با استفاده از این نورها توجه افراد را به آن قسمت جلب می کنند.

 

سبک های رایج در دکوراسیون داخلی در ایران در طراحی داخلی

سبک ایرانی در طراحی داخلی

همان طور که از اسم آن پیدا است، این طراحی مختص ایران می باشد.

در این طراحی بیشترین بحث بر روی تقارن و تعادل و اندازه های دقیق می باشد، با این حال در این طراحی حرف اول را سادگی می زند و از سادگی در این سبک استفاده می شود.

برای تزئینات ایرانی می توان از شیشه های رنگارنگ که برای پنجره ها استفاده می شود استفاده کرد.

 

سبک مینیمالسیم (ساده گرایی) در طراحی داخلی

این سبک از طراحی سبکی بسیار ساده می باشد و بدون شلوغی و ظاهری ساده آن را می توان طراحی کرد.

این سبک به این اعتقاد دارد که زیبایی در سادگی می باشد و استفاده از اشکال هدسی مانند مربع و مستططیل یکی از این سبک طراحی ها می باشد.

در این سبک می توان از رنگ های روشن یا تیره استفاده کرد و سطوح طراحی شده در این سبک بسیار صاف می باشد.

 

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

در طراحی خانه اگر نیاز به یک سبک متفاوت دارید کافی است این سبک را انتخاب کنید و می توان گفت کمی پیچیده است برای طراحی مبلمان ها با این سبک می توان از مبل هایی که حکاکی شده اند و از هنر منبت استفاده کرد برخوردار بود، برای پارچه ها می توان از پارچه هایی با طرح های شلوغ گل دار و یا اشکال مختلف هندسی استفاده کرد.

 

سبک کلاسیک با تفسیر نو در طراحی داخلی

در این سبک از دکوراسیون کلاسیک و دکوراسیون مدرن ترکیب می باشد با این تفاوت که سبک کلاسیک مانند قبل است ولی در ساختار و نوع این چیدمان آن تغییراتی ایجاد کرده است و از تزئینات کمتری در این سبک استفاده می شود.

 

سبک روستیک در طراحی داخلی

در این سبک همان طور که در مقالات قبلی گفته شده بود این سبک برای طراحی دکوراسیون های داخلی ویلا ها و روستایی و کوهستانی وجود دارد و از مشخصات این سبک می توان ورود طبیعت به داخل خانه را گفت که باعث نشاط در آن فضا می باشد.

برای ساخت قسمت هایی از چوب استفاده می شود تا حس روستایی را در آن ایجاد کند میتوان به عنوان مثال مبلمان ها را با چوب های قهوه ای ساخت تا این حس وجود داشته باشد.

پارچه های به کار رفته در این سبک می تواند کناف باشد و طرح پارچه های به کار رفته در مبلمان می تواند طرح گیاهان و گل های زیبا باشد .

 

سبک آرت دکو در طراحی داخلی

این سبک بیشتر از طرح های ارگانیک استفاده می کند و بیشتر طرح ها گیاهی هستند و از اشکال هندسی که کاملا با هم متقارن هستند و رنگ های شادی چون زرد و قرمز و نقره ای و بژاستفاده می شود و اگر از رنگ سبز استفاده شود همراه آن رنگ های تیره را نشان می دهند.

برای کفپوش این خانه ها از پارکت یا سنگ فرش های های طرح دار استفاده می شود و می توان گفت استفاده از شومینه با طرح های از سنگ مرمر می تواند جلوه خاصی در این سبک از طراحی دکوراسیون خانه ایجاد کرد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی طراحی داخلی منزل برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]