طراحی داخلی

طراحی داخلی

طراحی داخلی

 تعریف طراحی داخلی و نکاتی برای طراحی موثر

زمانی که عبارت طراحی داخلی به گوش ما می خورد، در اولین مرحله به یک خانه‌ی زیبا، با رنگ های هماهنگ و با اجزا و وسایل زیبا فکر می کنیم. اما طراحی داخلی یک فضا، تنها در مورد زیباسازی وسایل آن نیست. طراحی داخلی از این نظر اهمیت دارد که هم بر زیبایی خانه، اداره یا ملک تجاری شما تاثیر می گذارد و هم می تواند روحیه‌ی شما را بهتر کرده و بازدهی شما را بالا ببرد.

اما در اولین مرحله بیایید ببینیم طراحی داخلی از چه چیزهایی تشکیل شده است و چگونه می توان یک طراحی داخلی خوب داشت؟ سوالات دیگری که در عرصه‌ی طراحی داخلی ممکن است در ذهن ما وجود داشته باشد این است که طراحی داخلی یک خانه، اداره یا محیط تجاری چگونه بر افراد حاضر در آن تاثیر می گذارد؟ چه عواملی بر بهتر کردن کیفیت طراحی داخلی یک محیط موثر است؟ طراحی داخلی چه انواعی دارد و برای داشتن یک طراحی داخلی جذاب برای یک محل، از چه فردی کمک بگیریم؟

گروه معماری، طراحی و دکوراسیون داخلی دکوطرح، با سال ها تجربه در زمینه های محتلف مربوط به معماری، می تواند کمک کننده ای ماهر در زمینه‌ی طراحی داخلی و دکوراسیون منزل، اداره یا فروشگاه شما باشد. ما در این نوشته قصد داریم به شما برای داشتن یک طراحی داخلی عالی کمک کنیم. با ما همراه باشید.

 

طراحی داخلی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت طراحی داخلی

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

طراحی داخلی

طراحی داخلی تنها یک تصویر بصری و یا افزایش فیزیکی فضای داخلی نیست، بلکه تلاشی ست برای بهینه سازی و هماهنگ کردن فضاها و مبلمان مورد استفاده در محیط داخلی با یکدیگر می باشد.

اعضای تیم طراحی باید در مهلت تعیین شده جهت اتمام پروژه سخت تلاش کنند و از انجام به موقع تمام امور اطمینان حاصل نمایند.

تسهیل تمام جنبه های اجرایی یک پروژه برای اطمینان از موفقیت، به این معنی است که مدیر اجرایی تیم باید با تعدادی از افراد کلیدی مانند پیمانکاران و تامین کنندگان کالا مواجه شده تا بتوانند پروسه طراحی را با موفقیت به سرانجام برسانند.

 

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که برای زیباسازی اجزای یک محیط در کنار هم و بهبود ساختار یک فضا به کار می روند. طراحی داخلی می تواند فضای داخلی خانه را کاربردی تر و دلپذیرتر کرده و احساس بسیار بهتری به افراد حاضر در محیط بدهد. طراحان می توانند با قرار دادن وسایل و به کار بردن سبک طراحی دکوراسیونی با نمای جدید و شیک، طراحی داخلی‌ای را ایجاد کنند که چشم نواز باشد و برای هر فردی احساس امنیت و آرامش را ایجاد کند. آن ها می توانند با طراحی خود از کوچک ترین وسایل تا بزرگ ترین وسایل زیباترین حالت، نمایان کنند.

با استفاده از طراحی داخلی خانه می توان از کوچک ترین نقاط خانه استفاده‌ی زیادی کرد و بهره برد و با کمترین هزینه این طراحی را انجام داد. در مکان هایی که انسان در طول روز به ان ها رفت و آمد دارد، مسائلی چون نقشه کشی، طراحی داخلی و ساخت و ساز محیط ها و فضاهایی هستند که می توانند در زیباسازی فضاها نقش داشته باشند و احساس بهتری به افراد بدهند.

با این که طراحی داخلی برای دوران جدید تمدن ها می باشد ولی می توان گفت این موضوع در زمان های قبل تر نیز مطرح بوده و طراحی ها نیز مربوط به همان دوره و مناسب همان زمان است. طراحی داخلی در دوره‌ی معاصر و زمانه‌ی مدرن، توانسته از خود ویژگی هایی نشان بدهد که می تواند محدوده بزرگ تری را در خود جای دهد و به عنوان یک حرفه شناخته شود.

 

طراحی داخلی
طراحی داخلی

 

قوانین طراحی داخلی

همان طور که مششخص است طراحی داخلی یکی از زیر شاخه های معماری به حساب می آید، رشته طراحی داخلی در زیر رشته های معماری قرار دارد و از همین رشته می توان وارد این گرایش شد.

طراحان داخلی در یک پروژه، با هم فکری و ارتباط با یکدیگر می توانند برای رسیدن به یک هدف کلی که زیباسازی آن ساختمان است، تلاش کنند و تمام ذهنیت خود را روی طرح کلی ساختمان قرار دهند.

زمانی که صحبت از طراحی داخلی می شود، باید بدانید که این رشته، به دو بخش طراحی داخلی مسکونی و همچنین غیرمسکونی تقسیم می شود که طراحی داخلی غیر مسکونی نیز دو بخش تجاری و اداری را داراست. طراحان داخلی و متخصصان طراحی در بسیاری از زمینه ها با یک دیگر هم فکری می کنند و ایده ها را با یک دیگر به اشتراک می گذارند.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هر معمار باید داشته باشد، آگاهی کامل به مباحث مختلف این حوزه و داشتن اطلاعات درست درباره آن ها است. همچنین از آن جایی که اکثر آن ها در این زمینه تحصیلات آکادمیک کسب کرده و مدرک معتبر دارند، می‌ توانند اطمینان شما را جلب کنند.

طراحان داخلی باید با افراد زیر نیز همکاری داشته باشند :
 • معماران
 • پیمان کاران
 • لوله کش
 • متخصص برق
 • نقاش
 • سنگ کار
 • متخصص کفپوش
 • و …

 

مفهوم طراحی داخلی

در دنیای امروز، زیبایی یک فضا از اهمیت بسیار زیاد برخوردار شده است. زمانی که شما وارد محیطی می شوید که به نظر شلوغ، نامتعادل و ناهماهنگ می آید، دوست دارید هر چه سریع تر آن فضا را ترک کنید. این که در طراحلی داخلی یک فضا از چه وسایلی استفاده شود، چه رنگ هایی به کار رود و چه بافت ها و الگوهایی در آن وجود داشته باشد می تواند تاثیر زیادی در روحیه‌ی افراد حاضر در آن داشته باشد.

در طراحی داخلی شما می توانید با استفاده از سلیقه و خلاقیت خود، خانه و شرکتتان را طراحی و دکوراسیون کنید. در سایت های مختلف، ایده های روز دنیا، برای طراحی و دکوراسیون داخلی وجود دارد که شما می توانید از ان ها نیز، کمک بگیرید. در طراحی داخلی یک فضا می توان از سبک های مختلفی از قبیل سبک مدرن، کلاسیک، روستیک،‌سبک ساحلی، سبک بومی و غیره نیز استفاده کرد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و بسته به سلیقه‌تان، می توانید در قسمت های مختلف خانه از آن ها استفاده کنید. با وجود طرح ها و الگوهای متنوعی که در بازار معماری و طراحی داخلی وجود دارد، دست کاربران و کارفرماها بسیار باز است و می توانند به راحتی خانه رویایی خود را بسازند.

 

نکاتی در مورد یک طراح داخلی خوب

طراح فضای داخلی خوب باید توانایی تشخیص، درک و آنالیز دیدگاه مخاطبانش را داشته باشد، آن را ما فوق سلیقه خود دانسته و در تامین آن بکوشد.

البته این بدان معنا نیست که طراح طبع خود را مهار کرده و نظر خود را بیان نکند! بلکه بهتر است سلیقه مخاطبش را با دانش و اصول درست معماری ترکیب کرده و در روند طراحی بکار بگیرد.

کلید این راه توجه زیاد به نیازهای مخاطب در جلسات رو در رو و تهیه لیستی از اشیا و المان های مورد علاقه وی در راستای ایجاد بهترین ارتباط و پیدا کردن راهی برای استفاده کردنشان در فضای زندگی مخاطب است.

طراح دکوراسیون داخلی باید دارای توانایی توجه به جزئیات، سازماندهی نقاط ضعف و قوت پروژه، زمان بندی امور و از همه مهم تر، دید هنری در کنار دانش فنی باشد.

 

مطابقت مبلمان و صندلی ها و کل سبک طراحی داخلی

یکی از مهم ترین نکاتی که در طراحی داخلی یک خانه، اداره یا مکان تجاری باید به آن توجه کنید، تهیه کردن مبلمان و صندلی هایی مطابق با سبک طراحی داخلی شماست. زمانی که به فروشگاه می روید، در اولین مرحله به رنگ وسایل خود توجه کنید. وسایل بزرگی مانند مبلمان باید رنگی مناسب داشته باشند که با سبک محیط نیز همخوانی داشته باشد.

 

استفاده از گیاهان مصنوعی در طراحی داخلی، ممنوع!

یکی از اشتباه ترین کارها در طراخی داخلی یک فضا استفاده از گیاهان مصنوعی است. گیاهان مصنوعی انرژی مثبت و روح فضا را نابود می کنند و به کاربران آن احساس بدی منتقل می کنند. اگر نگران نگهداری از گل و گیاهان طبیعی هستید، می توانید گیاهانی تهیه کنید که نگهداری آن ها آسان است. به عنوان مثال کاکتوس راحت ترین نگهداری را دارد.

 

اجتناب از رنگ های تیره در فضاهای کوچک طراحی داخلی

شاید شما هم از افرادی باشید که به استفاده از رنگ های تیره در فضاهای مختلف علاقه دارید. اما باید توجه کنید هر رنگ را برای چه فضایی استفاده می کنید. استفاده از رنگ های مختلف در فضاهای مختلف می تواند کاربری، حس و زیبایی آن فضا را تعیین کند. اولین چیزی که باید به ان توجه کنید این است که در فضاهای کوچک از رنگ های تیره استفاده نکنید. رنگ های تیره این خاصیت را دارند که فضای شما را کوچک تر از آنچه هست نشان می دهند. به همین دلیل باید برای استفاده از رنگ های تیره مراقب باشید.

 

از الگوهای خیلی خاص در طراحی داخلی استفاده نکنید

فضای اداره، خانه یا ملک تجاری شما فضایی است که بسیاری از افراد در آن جا رفت و آمد دارند. بنابراین بهتر است از الگوهایی که معنای خاصی دارند کمتر استفاده کنید.

 

وسایل جدید و قدیمی را در طراحی داخلی با یکدیگر ترکیب نکنید

اگر از نظر مالی توانایی دارید، در صورت تمایل بهتر است تمام وسایل خود را تازه کنید. خریدن مبلمان و استفاده از آن ها در کنار میز نهارخوری قدیمی و فرسوده، از زیبایی محیط شما می کاهد.

 

درک اندازه پروژه طراحی داخلی !

طراحان داخلی قبل از این که یک پروژه‌ی طراحی داخلی شروع شوند باید به برخی سوالات در ذهن خودشان پاسخ دهند.

 • این طراحی داخلی از چه نوع و چه جنسی است و خواسته‌ی کارفرما از من چیست؟
 • هزینه‌ی پیشنهادی برای پروژه چقدر می باشد؟
 • ویژگی های ساختمان یا محیط مد نظر چیست؟

 

توافق بر سر جزئیات کار طراحی داخلی !

با طراح صحبت کنید، بهتر است طرح ها و عکس های مبلمانی که در مجلات یا سایت های اینترنتی دیده اید شامل موارد مورد علاقه یا احیانا مواردی که دوست ندارید را در اختیار وی قرار دهید.

به طور کل می توان گفت در هنگام استخدام یک طراح داخلی، در اولین مرحله باید تمام خواسته های خود را برای ایشان توضیح دهید. چه انتظاراتی از خانه‌‌ی جدید خود دارید؟ دوست دارید این خانه چگونه باشد و چه ویژگی هایی داشته باشد؟ هزینه ها به چه صورت است و برای شروع کار به چه مواد و مصالحی نیاز داریم؟ توافق کردن بر سر این جزئیات می تواند احتمال بروز مشکل در وسط پروژه را کاهش دهد.

پس از برگزاری جلسات اولیه و توجیه کامل موضوع پروژه ، با عقد یک قرارداد و مشخص کردن موضوع، مدت زمان و بودجه پروژه، جزئیات فرآیند طراحی کار برای هر دوطرف تایید و تعیین خواهد شد .

بسیاری از افراد طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی یک محیط را یکسان می دانند. در حالی این دو بسیار متفاوت از یک دیگر هستند. منظور از طراحی داخلی، طراحی ساختار یک فضا و استفاده از اجزا، وسایل، رنگ، بافت و الگوهای مناسب برای محیط است. در حالی که در طراحی دکوراسیون داخلی، خبری از بهبود ساختار و نقشه‌ی یک محیط نیست و شما تنها با اجزا، رنگ ها، بافت ها و الگوهای یک فضا سر و کار دارید.

 

مناطق فعالیت خدمات بازسازی و طراحی داخلی

همان طور که گفته شد، طراحی داخلی تاثیر بسیار زیادی در زیبایی یک محیط می گذارد. زمانی که از طراحی داخلی صحبت می شود، احتمالا تصور می کنید ممکن است هزینه های هنگفتی بر دوش شما بیفتد. اما همیشه این طور نیست. در طراحی داخلی چیزی به نام بازسازی طراحی داخلی وجود دارد که با هزینه‌ی کمتری نسبت به طراحی داخلی از صفر، می توانید خانه، اداره یا یک فروشگاه بسیار جذاب داشته باشید. بازسازی طراخی داخلی یک محیط، به شما این امکان را می دهد تا از وسایل قبلی خود استفاده کنید و از ایده های خلاقانه تری برای پیش بردن کارها بهره بگیرید.

در بازسازی طراحی داخلی، شما با وسایل موجود و تهیه‌ی تعداد کمی از وسایل می توانید محیط خود را تغییر دهید. البته این کار بیشتر برای دکوراسیون داخلی انجام می شود. شما می توانید تمام هزینه ها را تنها برای تغییر ساختار محیط استفاده کنید و از وسایل قبلی برای چیدمان دکوراسیون استفاده کنید. یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن ما شکل بگیرد این است که طراحی داخلی به چه دسته هایی تقسیم می شود و چگونه می توان از طریق بازسازی طراحی داخلی، این عمل را برای محیط های مخلتف انجام داد؟

در ابتدا، همیشه این موضوع را در ذهن داشته باشید که ممکن است نیاز باشد برخی از وسایل را برای طراحی داخلی خود خریداری کنید. چرا که وسایل قبلی شما، مخصوص طراحی داخلی قبلی شما بوده اند و شاید مناسب سبک جدید منزلتان نباشند. یکی از ایده هایی که برای بازسازی طراحی داخلی می تواند مناسب باشد این است که کل وسایل خانه، اداره یا ملک تجاری خود را بر اساس سبک تفکیک کنید. مثلا وسایل مدرن را از وسایل کلاسیک جدا کنید. با این کار می توانید از هر یک از وسایل در محیطی از خانه استفاده کنید که سبکی متناسب با وسایل دارد.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید در راستای بازسازی طراحی داخلی خانه انجام دهید، این است که هر محیط را متناسب با رنگ خاصی چیدمان کنید. در این صورت می توانید وسایل دکوری خود را بر اساس رنگ تفکیک کرده و از هر یک در محیطی خاص استفاده کنید. البته یکی از مشکلات این کار این است که سبک های مختلف در کنار ید دیگر قرار می گیرند و ممکن است از زیبایی محیط شما بکاهند.

 

تاریخچه طراحی داخلی

در حرفه‌ی طراحی داخلی که بیش از ۱۰۰ سال سن دارد، دانشمندان در حال بررسی ریشه های تاریخ طراحی داخلی و هفت دکوراتور افسانه ای هستند که با شروع صنعت در اوایل دهه ۱۹۰۰ شهرت زیادی به دست آوردند.

ممکن است کمی ابتدایی به نظر برسد ، اما بیایید با اصول اولیه خدمات طراحی داخلی شروع کنیم. طراحی داخلی به عنوان هنر و علم ارتقای فضای داخلی یک محیط به منظور ایجاد یک محیط جذاب و چشم نواز، وارد عرصه‌ی معماری شده است. طراح داخلی به فردی گفته می شود که برای برنامه ریزی، طراحی کردن و مدیریت پروژه های مختلف آموزش دیده و در این کار ورود کرده است. شما می توانید به طراح داخلی خود برای پیشبرد برنامه ها اعتماد کنید.

قبل از این که این حرفه تا این حد برجسته شود، طراحی داخلی برای هماهنگی دقیق با معماری ساختمان ها به وجود آمد. حرفه طراحی داخلی با ظهور و پیشرفت طبقه متوسط جامعه ​​و معماری پیچیده ای که در طول انقلاب صنعتی وجود داشت، به شهرت رسید. در طرحی داخلی یک فضا، باید از تمام استفاده‌ی بهینه شود. همچنین باید به رفاه، آرامش و راحتی کاربران توجه ویژه ای داشته باشید. با این حال، حرفه طراحی داخلی به طور واضح از کار یک دکوراتور داخلی که دکوراسیون داخلی یک فضا را انجام می دهد، جدا است.

در هندوستان قدیم ، معماران به عنوان طراحان داخلی به که محل می رفتند تا دید خود را به طور کامل توسعه دهند و طراحی داخلی فضا را انجام دهند.

در سال های ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی و حتی در اوایل قرن ۱۹ میلادی، طراحی داخلی و دکوراسیون، یکی از معضلات افراد مختلف بود که هر فرد به تنهایی منزل خود را طراحی می کرد. اما این طراحی بر اساس اصولا معماری و طراحی داخلی نبود. به طور اتفاقی، معماران نیز برای ایجاد طراحی داخلی ساختمان های خود به صنعتگران مراجعه می کردند تا برای داشتن طراحی داخلی منحصر به فرد به آن ها کمک کند.

شیوه و روشی که برای طراحی داخلی در دنیای امروز به کار برده می شود، به زمان مصریان باستان باز می گردد که خانه های گلی یا چوبی ساده و زیبای خودشان را با وسایل خاص و تزئین شده با پوست حیوانات مختلف مانند گاو، ببر یا خرس، منسوجات و وسایل تزئینی ساده، نقاشی های دیواری معنادار و خاص، مجسمه ها و گلدان های نقاشی شده تزئین کردند. زیورآلات مزین طلا که در مقبره های مصری (مانند شاه توتانخامن) و خرده ریزه ها یافت می شود، تزئینات بسیار متمایز و نمادین مصریان ثروتمندتر و قدرتمندتر را نشان می دهد.

 

چیدمان در طراحی داخلی

یکی دیگر از مسائلی که می تواند تفاوت منزل شما را با سایر خانه ها نشان دهد، چیدمان و دکوراسیون آن است. زمانی که می خواهید چیدمان خانه‌ی خود را انتخاب کنید، باید به برخی مسائل توجه ویژه ای داشته باشید. در ابتدا باید تصمیم بگیرید با توجه به اندازه‌ی فضا، چه سبکی برای خانه یا اداره‌ی شما مناسب تر است. به عنوان مثال استفاده از سبک کلاسیک و سلطنتی برای خانه های کوچک و اداره ها مناسب نیست. چرا که این سبک و وسایل آن، به فضای نسبتا بزرگی احتیاج دارند.

قبل از این که بتوانید سبک منزل خود را انتخاب کنید، باید بدانید در دنیای معماری و طراحی داخلی، چه سبک هایی وجود دارد. سبک های محبوب در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا عبارت هستند از: روستیک، مدرن، کلاسیک و معاصر.

تفاوت این سبک ها از لحاظ بصری نیز کاملا واضح است. در سبک مدرن، همان طور که از نامش پیداست، تمام اشیا و وسایل به کار رفته در فضا مدرن بوده و از ساختار بسیار ساده ای برخوردار هستند. سبک مدرن به این دلیل وارد صنعت معماری و دکوراسیون داخلی شد تا ضمن کاربردی بودن، سادگی را نیز به همراه داشته باشد. در سبک مدرن استفاده از زاویه های تیز و خطوط بسیار مد نظر است. همچنین در این سبک از رنگ های روشن و سرد استفاده می شود تا مدرن بودن را بیشتر به نمایش بگذارد.

سبک بعد سبک کلاسیک است که نسبت به سایر سبک ها شلوغ تر بوده و از وسایل بیشتری استفاده می شود. میز و صندلی و مبمان استفاده شده در این سبک، پرکار و بزرگ بوده و به همین خاطر این سبک باید در فضایی بزرگ پیاده شود تا احساس شلوغ بودن را به بیننده و کاربر انتقال ندهد. در سبک کلاسیک از رنگ های گرم و صمیمی مانند نسکافه ای، قهوه ای، سفید و کرمی استفاده می شود.

بسیاری از افراد، سبک معاصر را مانند سبک مدرن می دانند. با این که این دو سبک، کاملا با هم متفاوت هستند. سبک معاصر ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است که در آن از وسایل ساده با رنگ های گرم استفاده می شود. این سبک بیشتر در رستوران ها و کافه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند طرفداران هر دو سبک مدرن و کلاسیک را راضی نگه دارد.

سبک آخر که به آن سبک روستیک گفته می شود، سبک محبوب بسیاری از طراحان داخلی است. مواد و مصالح مورد استفاده در این سبک چوب و فلز است تا بتواند حس روستا را به کاربر منتقل کند. کابینت ها و وسایل دکوری نیز باید چوبی باشند تا زیبایی این سبک را کامل کنند.

بعد از این که سبک مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید به انتخاب رنگ ها، الگوها و بافت ها بروید. هر یک از این آیتم ها می تواند تاثیر زیادی در زیبایی منزل شما داشته باشد. انتخاب رنگ مناسب فضا می تواند فضای شما را بزرگ تر یا کوچک تر از آنچه که هست نشان دهد. اگر منزل شما کوچک است و می خواهید فضا را بازتر و بزرگ تر نشان دهید، از رنگ های روشن مانند سفید و استخوانی استفاده کنید. استفاده از رنگ های تیره برای فضاهایی مناسب است که از نظر فضا به اندازه‌ی کافی بزرگ هستند. البته برای استفاده از رنگ های تیره، نترسید! همه‌ی رنگ ها زیبایی خاص خودشان را دارند و می توانند در کنار سایر وسایل دکوری و اجزای محیط، بسیار زیبا به نظر برسند.

انتخاب الگو و بافت بر عهده‌ی شماست. بافت می تواند هر قسمت از خانه‌ی شما را در بر بگیرد. به عنوان مثال پارچه ای که برای مبل خود انتخاب می کنید، پرده ها، پارچه‌ی روی میزها و پارچه های آویزان تزئینی، بخشی از بافت اصلی منزل شما را تشکیل می دهند.

 

مبلمان در طراحی داخلی

مبلمان نقش مهمی در طراحی داخلی دارد. طراحی داخلی اصولی ، ابتکاری و زیبا، نیاز به مبلمان شیک دارد. طراحان داخلی که می خواهند سبک منحصر به فرد خود را در یک اتاق خاص ایجاد کنند، از مبلمانی خاص به روش های مختلف استفاده می کنند. بسیاری از طراحی ها و ایده های جذاب در یک فضای خاص، با چیدمان خاص مبلمان تعیین می شود. مهم این است که شما مبلمان خود در بهترین حالت بچینید. اغلب، از مبلمان به عنوان نقطه کانونی استفاده می کنند به طوری که سایر وسایل در اطراف آن قرار می گیرند تا ظاهر یک طراحی منحصر به فرد را ایجاد کنند. از این نظر ، مبلمان را می توان یکی از ابزارهای اصلی یک طراح داخلی در نظر گرفت.

ترکیب مناسب مبلمان به اتاق ها ظاهر و احساس متعادل می بخشد. حتی می توانند به ایجاد یک حس دلپذیر و حال خوب در هر اتاقی کمک کنند. با استفاده از مبلمان جذاب و پیشرفته که پایه و اساس را ایجاد می کنند ، طراحان داخلی می توانند به تخیل خود اجازه دهند تا خلاقیت خود را در فضا نشان دهند. مبلمان اساساً استخوان طراحی هر اتاق است.

برای طراحان داخلی ، ایجاد تعادل بین زیبایی ، سبک و عملکرد نیاز به انتخاب دقیق مبلمان دارد. مبلمان مناسب می تواند فضای موجود در هر اتاقی را به طرز چشمگیری تغییر دهد و زیبایی ماندگاری را به آن ببخشد. از نظر بصری، رقص زیبایی در میان مبلمان ، هنر و نور ، طراحی اتاق را زنده می کند. مبلمان، طراحی داخلی عالی یک فضا را به گونه ای تقویت می کند که اکسسوری و سایر وسایل به تنهایی نمی توانند. عملکرد اتاق را ملموس می کند و چشم انداز طراح داخلی را از تزئینات ساده به فرم قابل استفاده جلوه می دهد.

هنگام طراحی اتاق هایی که سبک ، فرم و عملکرد برجسته ای را نشان می دهند ، برخی از طراحان داخلی برتر ویژگی هایی که باعث زیبایی اتاق می شود را ایجاد و برجسته سازی می کنند. یک اتاق خوب و راحت می تواند راحتی، آرامش و کیفیت کار یا خواب افراد را افزایش دهد. بسیاری از طراحان داخلی به این نکته توجه دارند و طرح هایی را برای اتاق خواب ایجاد می کنند که شیک، زیبا و کاملاً کاربردی هستند. آن ها از مبلمان اتاق خواب استفاده می کنند تا طراحی داخلی اتاق را شگفت انگیز نشان دهند، همچنین استفاده از مبلمان در اتاق خواب به آن آرامش می بخشد و باعث می شود افراد بتوانند راحت بخوابند.

طراحان داخلی منحصر به فرد دارای سبک امضا هستند. اغلب مبلمانی که انتخاب می کنند و محل قرارگیری آن ها چیزی است که کیفیت کار آن ها را مشخص می کند. اندازه ، شکل ، رنگ و طراحی مبلمان به طراحان داخلی اتاق کمک می کند تا شخصیت منحصر به فرد خود و مهارتشان را در کنار هم قرار دهند. این طراحان، مبلمانی را انتخاب می کنند که ظاهری تمیز و زیبا دارد. کاربرد و زمینه ای که مبلمان برای آن استفاده می شود، بازتاب روشنی از سلیقه و سبک طراح داخلی است. مبلمان برای طراحی هر اتاق بسیار مهم است. بسیاری از طراحان داخلی به دلیل استفاده موثر از فضا در عین ایجاد طرح های خیره کننده، شناخته شده اند. مشتریان برای اطمینان از مبلمان مورد نیاز خود برای استفاده کامل و بهره وری در اتاق های منازل خود ، به طراحان داخلی نیازمند هستند.

هر فرد نیازها و سلیقه ویژه و به خصوص خود را دارد. مبلمانی که برای فضای خانه یا فضای اداری خود انتخاب می کنید باید از نظر راحتی و ارگونومی کامل باشد. همچنین باید متناسب با سلیقه‌ی افراد حاضر، انتخاب شوند. طراحی داخلی خوب می تواند طراوت را به محیط اضافه کرده و تصویری را که افراد خانه در ذهن خود دارند نشان دهد. دکوراسیون و طراحی داخلی نشان می دهد که افراد چگونه می خواهند هر اتاق ظاهر ، احساس و عملکرد خود را نشان دهد. هر اثاثیه ای که انتخاب می کنید باید مکمل یک دیگر باشند، طراحی داخلی را بهبود ببخشند و اتاق را بدون قرار دادن وسایل اضافی زیبا نگه دارد.

مبلمان مناسب می تواند به تنهایی سبک قدرتمند و جذابی را ارائه دهد. در حالت ایده آل ، مبلمان باید به نورپردازی ، پرده ها ، دکوراسیون و پوشش کف اضافه شده و در کنار آن ها قرار بگیرد تا ظاهر کلی و جذابیت اصلی خانه را ایجاد کند. مبلمان کلاسیک ، معاصر یا کاملاً مدرن در طراحی داخلی یک اتاق استفاده می شود، اما احساس کلی باید ترکیبی هماهنگ از همه عناصر موجود در اتاق باشد. مبلمانی که به خوبی و درست انتخاب شده باشند، می تواند عنصر طراحی داخلی باشد که تمام قسمت های مختلف را در یک اتاق زیبا به خوبی نشان می دهد.

 

راحتی و ارگونومی در طراحی داخلی

یکی از مهم ترین نکاتی که در طراحی داخلی یک فضا وجود دارد، استفاده از ترکیبات و اجزایی است که راحتی را برای کاربران فراهم کند. فضایی که شما در آن زندگی می کنید و قصد دارید طراحی داخلی آن را به کسی بسپارید، باید از نظر رفاه و راحتی به طور کامل شما را تامین کند.

زمانی که از راحتی در طراحی داخلی صحبت می کنیم، منظور استفاده از لوازم، اجزا، رنگ ها، بافت‌ ها، الگوها، مبلمان و هرچیز مناسب در فضای داخل خانه یا اداره است به طوری احساس خوبی به ما بدهد. اگر مبل شما ظاهر زیبایی داشته باشد اما هنگام نشستن بر روی آن، احساس خوبی نداشته باشید، بنابراین شما در خرید خود اشتباه کرده اید.

در طراحی داخلی، هر کاری برای ایجاد احساس راحتی و آرامش برای شما انجام می‌ شود. اگر طراحی داخلی شما باعث آرامش شما نشود، پس چرا باید هزینه و زمان خود صرف ایجاد یک طراحی داخلی زیبا بکنید؟ در هنگام طراحی داخلی منزل یا محل کار خود علاوه بر زیبایی به کیفیت و راحتی وسایل خود توجه داشته باشید. این وسایل قرار است مدت زمان زیادی برای شما عمر کنند. بنابراین استفاده کردن از وسایل با کیفیت و در عین حال راحت، اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال در هنگام خرید مبلمان و میز ناهارخوری مناسب برای فضای خود، علاوه بر سبک و رنگ آن، به راحتی آن نیز توجه کنید. شما قرار است اوقات خوشی را پشت میز و صندلی ناهارخوری خود داشته باشید. به همین خاطر اهمیت دادن به راحتی و ارگونومی وسایل می‌ تواند مهم باشد. یا در هنگام انتخاب رنگ باید توجه کنید که احساس خوبی را در شما ایجاد کند. به عنوان مثال استفاده از رنگ قرمز در هر محیطی از خانه نامطلوب است. چرا که این رنگ نشان دهنده و به وجود آورنده‌ی هیجان است. در حالی که اتاق خواب، اتاق مطالعه یا هر فضای دیگر خانه برای به وجود آمدن آرامش برای شما می باشد. استفاده از بافت های خاص در پرده ها، مبلمان و سایر وسایل پارچه ای خانه یا اداره، می تواند بر راحتی تاثیرگذار باشد.

 

مواد و پوشش ها در طراحی داخلی

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در طراحی داخلی یک خانه یا فضا اداری، مواد و پوشش های مورد استفاده در آن فضا می باشد. استفاده از بافت ها، مواد و مصالح مختلف برای طراحی داخلی خانه، می تواند نوع سبک، چیدمان و حس درون فضای شما را تعیین کند. به عنوان مثال استفاده از چوب به محیط شما حسی زنده و طبیعی می بخشد که هر کسی آن را دوست دارد. به همین دلیل بسیاری از طراحان داخلی پیشنهاد می کنند بخشی از طراحی داخلی خانه، فضای اداری یا ملک تجاری خود را با چوب کامل کنید. ترجیحا در این فضا یک میز، گل و گیاه و تعدادی مجله یا کتاب قرار دهید تا افرادی که می خواهند در محیطی خاص استراحت کنند، بهترین بهره را ببرند.

همان طور که پیش تر گفتیم، طراحی داخلی شامل انتخاب طرحی برای ساختار داخلی یک فضا و همچنین چیدمان و دکوراسیون داخلی آن است. به همین دلیل انتخاب مواد و مصالح مناسب این فضا می تواند تاثیر زیادی در زیبایی فضای شما داشته باشد. علاوه بر آن انتخاب پوشش ها نیز اهمیت زیادی دارد. پوشش های مورد استفاده در خانه یا هر فضایی، نشان دهنده‌ی بافت خانه است. به عنوان مثال پارچه ای که برای مبلمان، پرده ها، پتوی روی مبلی و غیره استفاده می کنید، بافت کلی خانه‌ی شما را تعیین می کند.

 

تعریف حرفه ای طراحی داخلی

طراحی داخلی را می توان به عنوان یک حرفه و فعالیت چند جانبه در نظر گرفت که در آن، طراح داخلی می بایست به موضوعات مختلفی از جمله امنیت ساختمان در عین وجود زیبایی، توجه داشته باشد. در این حرفه استراتژی ها و روش های مختلفی برای ساخت یک بنا استفاده می شود که لزوما همه آن ها مناسب یک فضا نیستند.

این حرفه به این دلیل وارد زندگی ما شده است تا بتواند مشکلات مشتری را حل کند و فضا را به استراتژی ها و اهداف مختلفی که مشتری دارد، پیوند دهد. این راه حل ها مزایای زیادی دارند. از جمله این که بسیار کاربردی بوده، کیفیت زندگی و فرهنگ ساکنان خانه یا هر فضای دیگری را افزایش می دهند و از نظر زیبایی نیز بسیار چشمگیر هستند. طراحی هایی که توسط طراحان داخلی انتخاب می شوند، در پاسخ به نیازهای ساختمان و هماهنگ با مصالح آن ایجاد می شوند و موقعیت فیزیکی و زمینه اجتماعی پروژه را تأیید می کنند.

طراحی داخلی شامل طیف وسیعی از خدمات است که توسط یک متخصص طراحی داخلی حرفه ای انجام می شود که از طریق آموزش ، تجربه و تایید متخصصان، واجد شرایط است تا از زندگی ، سلامتی ، ایمنی و رفاه عمومی ساختمان شما محافظت کرد و آن را ارتقا بخشد.

 

طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی منزل
طراحی داخلی منزل

طراح داخلی منزل یکی از متداول ترین دسته بندی های طراحی داخلی است که در همه جای جهان مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. این دسته از طراحی داخلی می تواند رشته ای بسیار پر درآمد و همچنین شیرین باشد که خلاقیت شما را کشف کرده و به شما اجازه می دهد از ذهن خود استفاده های زیادی بکنید. علاوه بر آن شاید بسیاری از افراد ملک تجاری یا فضایی اداری برای طراحی داخلی نداشته باشند، اما همه خانه ای دارند که دوست دارند طراحی داخلی آن را به بهترین نحو انجام دهند. طراحی داخلی منزل می تواند به شما بیان کند که در مقایسه با تزئینات داخلی که در بیشتر خانه ها استفاده می شود، کدام طراحی برای فضای خانه‌ی شما مناسب تر است و آن را به فضایی دلنشین تر تبدیل می کند. یک طراح داخلی می تواند پروژه هایی را انجام دهد که شامل ترتیب بندی اصلی فضاها در داخل ساختمان و همچنین پروژه هایی است که نیاز به درک موضوعات فنی مانند موقعیت پنجره و درب، وسایل مختلف و همچنین نور دارند. اگرچه یک طراح داخلی ممکن است طرح کلی و ساختار یک فضا را ایجاد کند ، اما انتخاب کلی اجزای موجود در فضا به دست خود شماست.

طراحی داخلی، حرفه ای خلاقانه و پر از ویژگی های جذاب و خاص است که نسبتاً جدید و امروزی بوده و به طور مداوم در حال پیشرفت است و اغلب برای مردم گیج کننده و سخت به نظر می رسد. طراحی داخلی صرفا یک کار هنری نیست و در بسیاری از موارد، طراحی داخلی باید از تئوری ها و قانون های خاص در طراحی داخلی پیروی کند.

 

رنگ در طراحی داخلی منزل

انتخاب رنگ برای فضای یک خانه می تواند تاثیر زیادی در زیبایی آن داشته باشد. هر رنگ معنا و مفهوم خاص خود را دارد و می تواند حس خاصی را برای فضا ایجاد کند. رنگ در طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و غیره،‌ چیزی است که می تواند زیبایی یک فضا را تکمیل کند. انتخاب درست رنگ برای هر فضا می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی و انرژی آن فضا داشته باشد. استفاده از رنگ های خاص در طراحی داخلی منزل می تواند بر حس و حال شما و انرژی شما در طول روز تاثیر زیادی داشته باشد.

ترکیب رنگ ها با هم می تواند باعث ایجاد یک حالت ذهنی شود که توسط ناظر دیده می شود و در نهایت می تواند بر آن ها اثرات مثبت یا منفی بگذارد. رنگ ها باعث می شوند اتاق آرام تر ، شاد ، راحت ، استرس زا یا جذاب تر باشد. ترکیب رنگ ها باعث می شود یک اتاق کوچک بزرگ تر یا کوچک تر به نظر برسد.

در ارتباط با طراحی داخلی منزل بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی ساختمان

طراحی منزل
طراحی منزل

طراحی داخلی ساختمان یکی دیگر از دسته های طراحی داخلی است که به طراحی قسمت های داخلی و خارجی فضای یک ساختمان می پردازد. انتخاب نوع نما، حالت ساختمان، طراحی فضای پارکینگ و فضای داخلی هر واحد، در این شاخه‌ی طراحی داخلی قرار می گیرد. انتخاب نوع مصالح در طراحی داخلی ساختمان یکی از مهم ترین نکات است. برای طراحی قسمت های خاصی مانند نمای ساختمان حتما به کاربری ساختمان خود توجه کنید. چرا که انتخاب ماده ای که می خواهید برای نمای ساختمان استفاده کنید، کاربری ساختمان شما را تعیین می کند. به عنوان مثال استفاده از چوب برای مطب پزشکی، انتخاب خوبی نیست. برای چنین مکان هایی بهتر است از کامپوزیت یا سیمان استفاده کنید تا حالتی ساده را به ساختمان بدهد.

طراحی داخلی ساختمان بیشتر برای محیط های تجاری یا اداری کاربرد دارد. در خانه های مسکونی، بهتر است متناسب با فضای داخل و جو و فرهنگ ساکنان، اجزا و وسایلی را برای چیدمان راهروها، پارکینگ یا پشت بام انتخاب کنید. همچنین برای فضاهای داخلی هر واحد، با توجه به انتخاب هر فرد،‌ طراحی مناسب هر فضای خانه را انتخاب کنید. نکته‌ی مهمی که در طراحی داخلی وجود دارد این است که شما باید خواسته ها و انتظارات خود را از طراحی داخلی جدید محیط خود، به طراح داخلی بگویید تا بتواند بهتر به شما کمک کند. برای داشتن ساختمانی با بهترین طراحی داخلی، باید به فرم ساختمان خود نیز توجه کنید. هر ساختمان فرم خاص خود را دارد که با توجه به آن می توانید سبک و رنگ های مناسب ساختمان را انتخاب کنید.

در ارتباط با طراحی داخلی ساختمان بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی مغازه

زمانی که صحبت از ملک های تجاری می شود، همه‌ی ما در اولین مرحله به یک فروشگاه یا مغازه فکر می کنیم. طراحی داخلی مغازه می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. همچنین این طراحی شامل قسمت های داخلی و خارجی مغازه‌ی شما می شود. طراحی داخلی مغازه باید طوری باشدکه مخاطبان مختلف را با سلیقه های متفاوتی که دارند، به سمت خود جلب کند. به همین دلیل می تواند گفت طراحی داخلی املاک تجاری، از مهم ترین و البته سخت ترین دسته های طراحی داخلی می باشد.

برای انجام دادن این طراحی به بهترین نحو، در ابتدا باید مخاطبان خود را بشناسید و پرسوناهای هر کدام را به طور کامل بررسی کنید. هر پرسونا چه چیزی را می پسندد؟ در چه رده‌ی سنی قرار دارد؟ چگونه خرید می کند؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند سبک، رنگ، الگو و بافت های مناسب برای طراحی داخلی مغازه‌ی خود را راحت تر انتخاب کنید. یکی دیگر از نکات مهم در طراحی داخلی مغازه، قرار دادن کالاها به نحو های مختلف است. آیا مشتریان شما دوست دارند در مغازه گذر کنند و کالاهای مختلف را ببینند؟ یا ترجیح می دهند هر چیزی را که می خواهند به سرعت پیدا کنند؟

در ارتباط با طراحی داخلی مغازه بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی اداری

یکی دیگر از شاخه های متداول و جذاب طراحی داخلی، طراحی داخلی اداری می باشد. در این شاخه،‌ طراح داخلی باید فضایی را برای مدیران و کارمندان فراهم کند که علاوه بر زیبایی،‌ کارایی لازم را نیز داشته باشد. استفاده از نور مناسب، رنگ های خاص، نوع وسایل و همچنین چیدمان آن ها، می تواند تاثیر زیادی در طراحی داخلی منزل شما داشته باشد.

در طراحی داخلی اداری باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشته باشید. در این قسمت می خواهیم ببینیم برخی از نکات مربوط به طراحی داخلی اداری کدام هستند و چه ویژگی هایی دارند.

نور: یکی از مهم ترین عوامل در کارایی و بازدهی یک فضای اداری میزان نور آن است. نور می تواند شما را از کار باز دارد یا انرژی شما را برای ادامه‌ی کار بیشتر کند. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که چه میزان نوری برای فضای اداری خود در نظر می گیرید. همچنین استفاده از نورهای طبیعی را در نظر داشته باشید.

میز و صندلی: این وسایل، مهم ترین تجهیزات یک فضای اداری هستند. شما باید وسایلی را برای محیط اداری خود انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی و متناسب بودن ظاهر با محیط، بسیار راحت باشند. چرا که کارمندان قرار است ساعت های زیادی را بر روی صندلی نشسته و کارها را پیگیری کنند. انتخاب میز و صندلی مناسب می تواند سلامتی کمر و سایر قسمت های بدن آن ها را تضمین کند.

رنگ محیط: همان طور که می دانید انتخاب رنگ برای هر محیطی، اهمیت فراوانی دارد. برای انتخاب رنگ می تواند کمی در اینترنت مطالعه کنید تا ببینید کدام رنگ برای افزایش بازدهی و کاهش خستگی افراد مناسب تر است. معمولا برای فضاهای اداری از رنگ های سفید،‌طوسی روشن، استخوانی و رنگ های مشابه آن ها استفاده می شود.

در ارتباط با طراحی داخلی اداری بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی تجاری

یکی دیگر از شاخه های پر کاربرد طراحی داخلی، شاخه‌ی تجاری آن است که علاوه بر جذابیت ها، سختی های زیادی دارد. در این شاخه، طراح داخلی می بایست در انتخاب رنگ ها، بافت ها، الگو ها و اجزای تشکیل دهنده‌ی یک فضای تجاری دقت زیادی به خرج دهد. در طراحی داخلی، افراد باید طوری تصمیم گیری کنند که فضای تجاری مورد توجه مشتریان مختلف قرار بگیرد. یکی از سختی های طراحی داخلی تجاری همین است که باید سلیقه‌ی افراد مختلف را در نظر بگیرید و با توجه به آن طرحی را ارائه دهید که همه را راضی نگه دارد.

در طراحی داخلی اداری باید از اجزای خاص و جذابی که می دانید بیشتر مردم از آن استقبال می کنند، بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از صندل ها یا مبلمان راحتی در قسمت های مختلف یک فروشگاه یا مجتمع تجاری، می تواند نظر افراد مختلف را جلب کند. همچنین استفاده از گل و گیاهان زیبا مانند پتوس، سانسوریا و حسن یوسف، می تواند فضای زیبا و صمیمی را برای شما ایجاد کند.

در ارتباط با طراحی داخلی تجاری بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی خانه

همان طور که پیشتر گفتیم طراحی داخلی خانه یکی از جذاب ترین شاخه های طراحی داخلی است. اولین نکته این است که شما باید دقیقا بدانید دوست دارید منزلتان چه ویژگی هایی داشته باشد. شما می توانید در این کار از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا طرح های ممکن برای فضای خانه‌ی شما را، برایتان مثال بزند.

انتخاب رنگ ها، بافت ها، الگوها و سایر وسایل تشکیل دهنده‌ی خانه، باید با یک دیگر تناسب داشته باشند. اگر میز تلویزیون و مبلمان شما به سبک مدرن است، سایر وسایل را مدرن انتخاب کرده و رنگ دیوارها را رنگی سرد در نظر بگیرید. به کار بردن سبک های مختلف در کنار هم در یک فضای خاص، به شدت از زیبایی محیط می کاهد و فضای شما را نامرتب نشان می دهد. اما برای داشتن منزلی زیبا، باید نکاتی را در نظر بگیرید م=که شاید تصور کنید اهمیت ندارند.

در ارتباط با طراحی داخلی خانه بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم ترین فضاهای موجود در هر خانه است. همه‌ی افراد خانه، در این فضا رفت و آمد دارند و برخی افراد بسیاری از کارهای روزمره‌ی خود را اعم از شست و شو، آشپزی و مطالعه، در این فضا انجام می دهند. شما باید بدانید که آشپزخانه تان چقدر فضا دارد و قرار است چیدمان آن به چه سبکی انجام شود. انتخاب کردن و استفاده از بهترین وسایل، رنگ ها و مواد و متریال ها، می تواند شما را از مشکلاتی که ممکن در آینده برای فضای آشپزخانه اتفاق بیفتد، دور نگه دارد.

شما می تواند تزئینات دیگری در این فضا داشته باشید که این موضوع به سلیقه‌ی خودتان باز می گردد. باید توجه داشته باشید که آشپزخانه فضای بسیار مهمی در خانه است. بنابراین انتخاب بهترین طرح برای تزئین و چیدمان آن،‌ امری ضروری است.

در ارتباط با طراحی داخلی آشپزخانه بیشتر بخوانید.

 

طراحی داخلی اتاق

هر خانه، اداره یا فضای تجاری، دارای اتاق نیز هست. اتاق ها دارای کاربردهای متفاوتی هستند که همین موضوع باعث تفاوت طراحی داخلی آن ها می شود. به عنوان مثال طرح ها، رنگ ها و الگوهایی که در اتاق خواب استفاده می شود،‌ نمی تواند در اتاق کار یا مطالعه باشد. چرا که این رنگ ها آرامش بخش بوده و صرفا به خواب بهتر شما کمک می کنند. استفاده از آن ها در فضای کاری، می تواند بازدهی شما را پایین بیاورد.

علاوه بر آن استفاده از رنگ هایی که به شما انرژی می دهد و بازدهی کاری شما را بالا می برد، در اتاق خواب، کاری اشتباه است. چرا که کیفیت خواب شما را پایین آورده و راحت خوابیدن شما جلوگیری می کند. به طور کلی باید هر آیتم را برای فضای مناسب خودش انتخاب کنید تا هماهنگی و تعادل لازم را بین اجزای مختلف محیط رعایت کنید. شما می توانید اتاق خود را با هر وسیله‌ی زیبایی که فکر می کنید با سبک اتاق همخوانی دارد، چیدمان کنید.

 

طراحی داخلی در مقایسه با تزئینات داخلی

اغلب طراح داخلی و دکوراتور با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. طراحی داخلی حرفه ای است که نیاز به آموزش خاص و آموزش رسمی ، از جمله برنامه ریزی فضا ، طراحی مبلمان و معماری دارد. یک دکوراتور داخلی آن آموزش رسمی را ندارد و بر زیبایی و ظاهر سطح یک فضا تمرکز دارد. اینکه چه کسی را استخدام می کنید به این بستگی دارد که آیا کار ساختاری یا برنامه ریزی فضایی برای انجام آن دارید یا به شخصی نیاز دارید که فقط دکور را طراحی کند.

در ارتباط با طراحی داخلی اتاق بیشتر بخوانید.

 

چگونه متخصص طراحی داخلی شویم؟

طراحی داخلی یک حرفه خلاقانه و چالش برانگیز است که به مهارت‌‌های فنی، هنری و تجاری نیاز دارد. متخصصان طراحی داخلی فضاهای داخلی را برای اهداف مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره طراحی‌‌‌‌‌‌ می‌کنند. آنها با توجه به نیازها و ترجیحات مشتریان، از طریق ترکیب عناصر مختلف مانند مبلمان، دکوراسیون، نورپردازی و رنگ، فضاهای زیبا، کاربردی و راحت ایجاد‌‌‌‌‌‌ می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک متخصص طراحی داخلی، باید یک مسیر آموزشی مناسب را طی کنید و مهارت‌‌های لازم را کسب کنید. در ادامه، مراحلی که برای تبدیل شدن به یک متخصص طراحی داخلی باید طی کنید را توضیح‌‌‌‌‌‌ می‌دهیم.

 

تحصیلات دانشگاهی طراحی داخلی

تحصیلات دانشگاهی یکی از بهترین راه‌‌ها برای کسب مهارت‌‌های لازم برای طراحی داخلی است. در دانشگاه، شما با اصول طراحی داخلی، تاریخ طراحی، روانشناسی رنگ، نورپردازی، برنامه ریزی فضایی، و سایر موضوعات مرتبط آشنا‌‌‌‌‌‌ می‌شوید. همچنین، فرصت خواهید داشت تا در پروژه‌‌های عملی شرکت کنید و مهارت‌‌های خود را در زمینه‌‌های مختلف طراحی داخلی به کار ببرید. در ایران، رشته طراحی داخلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌‌های مختلف ارائه‌‌‌‌‌‌ می‌شود. دوره کارشناسی طراحی داخلی معمولاً چهار سال طول‌‌‌‌‌‌ می‌کشد و دوره کارشناسی ارشد طراحی داخلی معمولاً دو سال طول‌‌‌‌‌‌ می‌کشد.

 

دوره‌‌های آموزشی طراحی داخلی

علاوه بر تحصیلات دانشگاهی،‌‌‌‌‌‌ می‌توانید در دوره‌‌های آموزشی طراحی داخلی نیز شرکت کنید. این دوره‌‌ها معمولاً کوتاه مدت تر از دوره‌‌های دانشگاهی هستند و‌‌‌‌‌‌ می‌توانند به شما در کسب مهارت‌‌های تخصصی در زمینه‌‌های مختلف طراحی داخلی کمک کنند. در ایران، دوره‌‌های آموزشی طراحی داخلی توسط موسسات آموزشی مختلف برگزار‌‌‌‌‌‌ می‌شود. این دوره‌‌ها در سطوح مختلف از مبتدی تا پیشرفته ارائه‌‌‌‌‌‌ می‌شوند.

 

کارآموزی طراحی داخلی

کارآموزی یک روش عالی برای کسب تجربه عملی در زمینه طراحی داخلی است. کارآموزی به شما این امکان را‌‌‌‌‌‌ می‌دهد تا با یک طراح داخلی حرفه‌ای کار کنید و از نزدیک نحوه انجام پروژه‌‌های طراحی داخلی را مشاهده کنید. برای پیدا کردن فرصت کارآموزی،‌‌‌‌‌‌ می‌توانید با طراحان داخلی محلی تماس بگیرید یا در وب سایت‌‌های کاریابی به دنبال فرصت‌‌های کارآموزی باشید.

 

کسب تجربه طراحی داخلی

پس از کسب تحصیلات و مهارت‌‌های لازم، باید شروع به کسب تجربه کنید. این کار را‌‌‌‌‌‌ می‌توانید از طریق کارآموزی، همکاری با سایر طراحان داخلی، یا راه اندازی کسب و کار خود انجام دهید. کسب تجربه به شما کمک‌‌‌‌‌‌ می‌کند تا مهارت‌‌های خود را بهبود بخشید و در زمینه طراحی داخلی پیشرفت کنید.

 

عضویت در انجمن‌‌های حرفه‌ای طراحی داخلی‌‌‌‌‌‌

عضویت در انجمن‌‌های حرفه‌ای طراحی داخلی‌‌‌‌‌‌ می‌تواند به شما در ارتباط با سایر طراحان داخلی و کسب اطلاعات جدید در زمینه طراحی داخلی کمک کند. در ایران، انجمن‌‌های حرفه‌ای مختلفی برای طراحان داخلی وجود دارد. این انجمن‌‌ها برنامه‌‌های آموزشی، نمایشگاه ها، و سایر رویدادهای حرفه‌ای را برگزار‌‌‌‌‌‌ می‌کنند.

 

مهارت‌‌های لازم برای طراحی داخلی

برای تبدیل شدن به یک متخصص طراحی داخلی، باید مهارت‌‌های زیر را داشته باشید:

 • مهارت‌‌های فنی: این مهارت‌‌ها شامل توانایی استفاده از نرم افزارهای طراحی داخلی، آشنایی با اصول نورپردازی و رنگ، و دانش در زمینه مواد و مصالح ساختمانی است.
 • مهارت‌‌های هنری: این مهارت‌‌ها شامل توانایی ایجاد طرح‌‌های زیبا و چشم نواز، و هماهنگی رنگ‌‌ها و الگوها است.
 • مهارت‌‌های ارتباطی: این مهارت‌‌ها شامل توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتریان، ارائه ایده‌‌های خود به صورت شفاهی و کتبی، و مذاکره برای رسیدن به توافقات است.
 • مهارت‌‌های تجاری: این مهارت‌‌ها شامل توانایی مدیریت پروژه ها، تنظیم بودجه، و بازاریابی خدمات خود است.

 

چگونه یک طراح داخلی موفق باشیم؟

علاوه بر کسب مهارت‌‌های لازم، برای موفقیت در حرفه طراحی داخلی باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 • خلاقیت و نوآوری: خلاقیت و نوآوری از ویژگی‌‌های مهم یک طراح داخلی موفق است. طراحان داخلی موفق همواره به دنبال راه‌‌های جدید برای ایجاد فضاهای زیبا و کاربردی هستند.
 • علاقه به یادگیری: طراحی داخلی یک حرفه در حال تغییر است. طراحان داخلی موفق باید همواره به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشند تا بتوانند با آخرین روندهای طراحی داخلی آشنا شوند.
 • مهارت‌‌های ارتباطی: مهارت‌‌های ارتباطی قوی برای موفقیت در هر حرفه‌ای ضروری است. طراحان داخلی موفق باید بتوانند به خوبی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و نیازها و خواسته‌‌های آنها را درک نمایند.

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی داخلی

آیا طراحی داخلی شغل پر در آمدی است ؟

شما اگه در هر کاری علاقه ، خلاقیت و پشت کار داشته باشید بدون شک تو اون حرفه موفق می شید در طراحی داخلی هم باید تلاش کنید چون رقابت در این حرفه بسیار زیاده و معماران و طراحان بسیار خوب و قوی تو این رشته فعالیت دارند.

دستمزد طراحی داخلی چگونه محاسبه میشه ؟

معمولا شرکت ها طراحی رو به صورت متر مربع محاسبه می کنند و هر طراح و یا شرکت قیمت هایی در چهار چوب کار خودشو داره و با توجه به متراژ و سبک طراحی محاسبه میشه

دستمزد طراح چگونه پرداخت میشه ؟

هر طراحی شرایط خودشو داره ولی معمولا چهل در صد کار در زمان عقد قرارداد پرداخت میشه و بقیه وقتی طرحتون حاظر شد .

آیا میشه طرح رو عوض کرد ؟

بله ولی اگه کلی باشه و نظرتون عوض شه باید وجه دوباره پرداخت کنید و اگه از قسمت هایی از طرح خوشتون نیاد معمولا تا سه بار به صورت رایگان می تونید قسمت هایی از طرحتون رو ادیت کنید .

بهترین سبک طراحی چه نوع سبکیه ؟

تمام سبک های طراحی در نوبه خودشون منحصر به فردن ولی شما باید ببینید به چه سبکی علاقه دارید و از همه مهمتر اینکه فضای شما کشش چه نوع سبکو در طراحی داره

طراح خوب چه چیزیو تو اولویت قرار میده ؟

یک طراح خوب در درجه اول باید یه روانشناس خوب باشه و بتونه با توجه به روحیات و نیاز های ساکنین از تمام فضا ها بهترین استفاده رو ببره

 

گالری تصاویر طراحی داخلی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۱۰ میانگین: ۴.۷]
 • Avatar photo
  Shima

  Besyar aliii

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   ممنون
   لطفا” از نمونه کار های ما دیدن فرمایید

 • Avatar photo
  Ali

  Mamnoon az matalebe khobetoun

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون از شما
   لطفا” از نمونه کارهای ما دیدن کنید
   با تشکر

 • Avatar photo
  حسین

  بسیار عالی

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون از شما
   لطفا” از نمونه کارهای ما دیدن کنید
   با تشکر

 • Avatar photo
  Abolfazl

  Kheyli shiko majlesi

 • Avatar photo
  ziba

  che khob

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون از لطفتون
   لطفا” از نمونه کار های ما دیدن کنید و در صورت امکان امتیاز بدین

 • Avatar photo
  taha

  سلام خسته نباشید هزینه طراحی داخلی یک واحد ۱۲۰ متری حدودا چقدر میشه؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  niloofar

  سلام خسته نباشید لطفا از پیج ما هم دیدن کنین؟

 • Avatar photo
  mohamad

  سلام
  برای کف رنگ تیره نمیشه کار کرد؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  آدرین

  موفق باشید مهندس حبیبی

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون از شما
   پاینده باشید

 • Avatar photo
  عباس مشکاتی

  سلام هزینه طراحی رو میتونیم قسطی با هاتون حساب کنیم؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   خیر متاسفانه

 • Avatar photo
  mani

  سلام خیلی کارتون خوبه

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   ممنونم
   بزرگوارید

 • Avatar photo
  elham mohamad far

  سلام کدوم بخش از خونه برای آینه کاری بهتره؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  رامین هاتف

  سلام هزینه طراحی متری چنده؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  میثم

  سلام روزتون بخیر شما کارآموز نمی خواین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   لطفا” با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  امینه کمانلو

  سلام من خیلی از کارای شما خوشم میاد خیلی شیکه

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  مهدی عسگری

  سلام برای بازدید پروژه شهرستان هم تشریف میارین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  samira

  خیلی خیلی کارتون خوبه آدم کیف میکنه میبینه

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون شما لطف دارین

 • Avatar photo
  seyed

  ترک های رو سقف رو بخوایم درست کنیم کلا باید سقف رنگ بشه؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  peyman

  slm khaste nabashid lotf mikonin hazine tarahio begin

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  yasin honar

  سلام شما پزوژه طراحی برای خارج از کشور انجام میدین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  amir yas

  سلام خسته نباشید شما چیدمان منزل هم انجام میدین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  fafa.cc

  واقعا این طرح هایی که گذاشتین خیلی کیفیتش خوبه من اصلا متوجه نشده بودم رندر هست فکر کردم واقعی هست؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون
   شما لطف دارین

 • Avatar photo
  الهام نورده

  سلام خسته نباشید میشه همین طرحی که گذاشتین رو برای خونه ی ما هم اجرا کنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  الهام نورده

  میشه همین طرحی که گذاشتین رو برای خونه ی ما هم اجرا کنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  محمدرضا سعادتی

  سلام بخوایم همین مدلی واسمون طراحی کنین چقدر میشه هزینش؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روز بخیر
   برای مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون از لطفتون

 • Avatar photo
  محمد آبادی

  سلام شعبه در تهران ندارید؟

 • Avatar photo
  ehsan

  سلام خسته نباشید
  طراحی tv wall هم انجام میدین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله در خدمتتون هستیم

 • Avatar photo
  homan setayesh

  سلام طراحی چیدمان یه واحد ۱۸۰ متری تقریبا چقدر میشه ؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   جهت مشاوره بهتر ممنون میشیم با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 • Avatar photo
  donya

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگر طرح مورد نظرمو براتون ارسال کنم می تونید بفرمایید هزینه اجراش حدودا چقدر میشه و چقدر طول میکشه
  ممنون از لطفتون

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   جهت مشاوره بهتر ممنون میشیم با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 • Avatar photo
  Kamran

  Site khobe darin

  • Avatar photo
   دکوطرح

   با تشکر موفق باشید

 • Avatar photo
  مهتاب

  چقدر خوب بود این مطلب خیلی کامل بود مرسی
  چجوری بهتون میتونم پیام بدم؟

  • Avatar photo
   دکوطرح

   برای ارتباط با می‌توانید با شماره‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

 • Avatar photo
  مهیا

  خیلی هم عالی موفق باشید

یک پاسخ بگذارید


صفحه اینستاگرام دکوطرح
ارسال پیام به واتساپ
تماس مستقیم
09122460089
09121471847