بازسازی خانه
01
اسفند

بازسازی خانه

بازسازی خانه

بازسازی و نوسازی خانه یکی از شاخه های معماری می باشد و  مجموعه فعالیت هایی است که به منظور نوسازی خانه، تغییر دکوراسیون داخلی و نوسازی مصالح انجام می شود که هدف از بازسازی در درجه اول، افزایش طول عمر خانه و ساختمان و در درجه دوم بالا بردن سطح کیفیت زندگی ساکنان می باشد.

بازسازی منزل و محل کار یکی از مجموعه فعالیت های شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح است که با کادری مجرب و متعهد از زمان طراحی تا اتمام مراحل اجرا در خدمت شما سروران عزیز می باشد.

نکته قابل توجه در بازسازی خانه کاربردی کردن فضاها می باشد که طراح و معمار علاوه بر زیبا شناختی فضاها باید به این مقوله توجه داشته باشند.

 

بازسازی خانه | شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت بازسازی خانه

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

پیشنهاد نویسنده برای بازسازی خانه: دکوراسیون و بازسازی

 

بازسازی خانه

نوسازی و بازسازی

عملیات نوسازی که در زبان انگلیسی با Renovation شناخته می شود و به فرایند بهبود فضای آسیب دیده یا قدیمی شده گفته می‌ شود. عملیات بازسازی اغلب در دسته های مختلفی مانند تجاری، مسکونی و اداری رخ می دهد که هر یک روند خاص خود را دارند.

در واقع بازسازی و نوسازی دو مفهوم کاملا متفاوت هستند و زمانی در کنار هم می آیند که هر دوی آن ها در یک واحد مسکونی، تجاری یا اداری،‌ انجام شده باشد. منظور از بازسازی، مرمت یک ساختمان است. به طوری که قسمت های آسیب دیده آن، بهبود یابد. اما نوسازی همان طور که از نامش پیداست برای نو کردن یک ساختمان انجام می شود به طوری که خانه یا ساختمان چهره‌ی تازه ای به خود بگیرد.

بازسازی در واقع یک روند و مرحله‌ی خاص در ساختمان سازی است که هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به از نو ساختن یک ساختمان داسته و اهمیت فراوانی در ارزش مادی و معنوی ساختمان دارد. شما می تواندی با بازسازی کردن داخل یا خارج ساختمان خود آن را به طور کامل تغییر دهیدف بدون آن که به اندازه‌ی ساخت خانه‌ی جدید هزینه کرده باشید. چرا که در واقع شما زمین ملک و مصالح اصلی و پایه‌ی آن را دارید و نیاز به هزینه کردن دوباره برای آن ها ندارید.

بازسازی در یک ساختمان شامل حالات مختلفی می شود که دو مورد از اصلی ترین آن ها عبارت هستند از: بازسازی داخلی و بازسازی خارجی خانه. حال می خواهیم به توضیح هر یک بپردازیم.

 

بازسازی داخلی خانه

منظور از بازسازی داخلی، دوباره سازی و تغییر دکوراسیون داخلی، تغییر دادن مخل قرار گرفتن اجزای اصلی ساختمان در داخل انه وبه طور کلی تغییر دادن داخل خانه بدون خراب کردن کامل آن است. زمانی که شما می خواهید داخل خانه‌ی خود را بازسازی کنید باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشته باشید.

بازسازی خانه | شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح 09122460089

ابتدا در مورد نیازها و انتظارات خود از خانه‌ی جدیدتان به خوبی فکر کنید و تصورات خود را با معمارتان در میان بگذارید. داشتن یک نقشه کامل و تعیین کردن نیازهای خود از خانه مان می تواند احتما تغییر دادن و اصلاح کردن های احتمالی طراحی ها یا اجراها را کاهش دهد. بعد از این که نیازها و انتظارات خود را به معماران بگویید، آن ها تصویر خانه‌ی خیالی شما را از طریق نرم افزارهای مختلف به تصویر می کشند و آن را به شما نشان می دهند و بعد از انجام اصلاحاتی بر روی طراح، مراحل اجرای آن را شروع می کنند.

هنگام بازسازی داخل خانه، مراحل مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. به عنوان مثال شما نمی توانید اول سقف را رنگ کرده و سپس شروع به کار کنید. به همین دلیل رعایت کردن ترتیب در مراحل بازسازی می تواند مهم باشد.

همچنین مکان هایی که می خواهید آن ها را بازسازی کنید باید بر اساس اولویت ها بازسازی شوند. شاید از خود بپرسید که بازسازی داخل خانه‌‌ی خود را از کجا شروع کنم؟

  • اولویت اول برای شروع بازسازی داخل یک ساختمان،‌ آشپزخانه‌ی آن است که در ادامه به دلیل اهمیت این قسمت می پردازیم.
  • اولویت دوم برای بازسازی،‌ سرویس های بهداشتی و حمام خانه است. در ابتدا شما باید تعیین کنید که می خواهید حمام جدیدتان دقیقا به چه صورت باشد و چه امکاناتی داشته باشد؟ سرویس بهداشتی و حمام، می تواند مهم ترین قسمت خانه تلقی شود. اما چرا؟ به دو دلیل!
  • اول این که داشتن حمام و سرویس بهداشتی که ظاهری جدید و زیبا به خود داشته باشد می تواند باعث ایجاد حس خوب و مثبت در صاحب خانه شود.
  • دلیل دوم بالا رفتن ارزش مادی خانه است. زمانی که برای بازدید خرید، به خانهِ‌ شما می آیند، اولین چیزی که می خواهند ببینند حمام و سرویس بهداشتی است. بنابراین این دو آیتم می توانند تاثیر بسیار زیادی در خانه‌ی شما داشته باشند.
  • اولویت سوم در بازسازی داخل خانه، فضای نشیمن و پذیرایی خانه است. از آن جایی که این قسمت، فضایی است که مهمانان و سایر افراد به آن رفت و آمد دارند و بیشتر از قسمت های دیگر در دید است، اهمیت زیادی نیز دارد. شما برای بازسازی این قسمت می بایست برا مدتی ورود مهمان به خانه را لغو کرده و وسایل هال خود را به اتاق یا مکانی دیگر منتقل کنید تا وسایل شما آسیب نبینند.
  • اولویت آخر برای بازسازی، اتاق ها می باشد. اتاق های یک خانه اهمیت زیادی برای افراد داخل خانه دارند. چرا که فضایی هستند که ما بیشتر وقت خود را در آن ها صرف می کنیم و اگر بتوانیم هرگز از آن جا خارج نمی شویم! بنابراین ایجاد و طرح ریزی برای یک طراحی خوب برای اتاق های خواب، تمرکز و فرایند خواب ما را بهبود می بخشد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که این اولویت ها بر چه اساسی دسته بندی می شوند. اولویت های گفته شده در بازسازی، بر اساس میزان اهمیت فضا و میزان کاری که باید در آن انجام شود،‌ اولویت بندی می شود.

 

بازسازی خارجی ساختمان

شاید منظور از این عبارت را متوجه نشده باشید. منظور از بازسازی خارجی ساختمان، انجام عملیات بازسازی ساختمانی بر روی قسمت های خارجی ساختمان یا نمای آن است. بازسازی نمای ساختمان یکی از مهم ترین مراحل بازسازی ساختمان است. نمای یک ساختمان، از نظرهای مختلف می تواند حائز اهمیت باشد. زمانی که سی از جلوی ساختمان شما عبور می کند، اولین چیزی که نظر او را به خود جلب می کند، نمای ساختمان است. در واقع نمای ساختمان اولین چیزی است که افراد خارج از ساختمان آن را می بینند و بر اساس آن، داخل ساختمان را نیز قضاوت می کنند. به دلیل تنوع بالای مواد به کار رفته در نمای یک ساختمان، شما می توانید نمای مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کرده و اجرا کنید. شما می تواند سبک نمای خود را از کلاسیک به مدرن تبدیل کرده و جای آجر را به کامپوزیت یا سنگ بدهید.

 

تعریف نوسازی شهری

عملیات نوسازی شهری در واقع عبارت است از مجموعه‌ی تمام اقداماتی که به منظور بهتر شدن حیات شهرنشینی می انجامد. این بهتر شدن گاهی به احیای حیات شهرنشینی منجر خواهد شد.

بازسازی و نوسازی کارهایی هستند که به دلیل اهمیت بالایی که دارند، باید توسط افراد ماهری نیز انجام شوند. بنابراین مراحلی نیز دارند که باید با دقت تمام انجام شود.

اولین مرحله از بازسازی انتخاب نوع بازسازی می باشد. سبک های مختلفی که برایی بازسازی یک خانه یا ساختمان وجود داردف شامل انواع مختلفی هستند که ابتدا باید سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید. در واقع بازسازی از گذشته تا به الان، به دو روش سنتی و نوین انجام می شده است که روش سنتی به دلیل سختی هایی که داشت، مدت‌هاست منسوخ شده و بازسازی نوین جای آن را گرفته است.

بازسازی نوین به دو روش انجام پذیر است.

 

روش اول روش تیلت آپ

این روش که بعد از جنگ جهانی دوم وارد صنعت معماری و شهرسازی شد، سرعت بازسازی و نوسازی ساختمان ها را افزایش داد. در این روش دیوارهای بزرگ بتنی در کارگاه های مخصوص ساخته می شوند و سپس توسط ماشین حمل و نقل سنگین به محل بازسازی آورده شده و در آن جا نصب می شوند. یکی از معایبی که این روش دارد، احتمال ترک خوردن دیوارها می باشد.

 در این روش که برای بازسازی اساسی ساختمان انجام می شود، اسکلت اصلی ساختمان را با مصالح چوب یا فلز در کارگاه می سازند و به محل بازسازی حمل می کنند. این روش نیز مانند روش تیلت آپ، سرعت عمل کار را بالا می برد.

دومین مرحله از بازسازی انتخاب یک پیمانکار و معمار خوب است. زمانی که شما پیمانکار خود را انتخاب می کنید،‌ او می تواند بر هزینه ها، بر روند کار و بر وضعیت روحی افراد حاضر در پروژه تاثیرگذار باشد. بنابراین انتخاب کردن معمار خوب،‌ مهم ترین مرحله در انجام عملیات بازسازی در ساختمان است.

در مرحله‌ی سوم شما می بایست هزینه‌های احتمالی در بازسازی منزل خود را برآورد کنید. البته این کار بر عهده‌ی شما نیست و زمانی که پیمانکار را معماری را برای کار استخدام می کنید، وظیفه دارد بعد از بررسی فضا، برآورد هزینه ها را برای شما انجام دهد.

در مرحله‌ی چهارم انجام طراحی خانه‌ی شما قرار دارد. قبل از این مرحله شما می توانید در مورد طرح های احتمالی که دوست دارید منزلتان داشته باشد فکر کنید و بعد از مشورت با یک معمار پیشنهادهای او را نیز در نظر قرار دهید. در انتها معمار طرح خانه‌ی مورد علاقه‌ی شما را با اندازه های خانه‌ی واقعی‌تان از طریق نرم افزار، طراحی کرده و آن را به شما نشان می دهد. شما می توانید بعد از دیدن طرح، اصلاحاتی را نیز بر روی آن اعمال کنید.

همان طور که می دانید انجام دادن هر کاری در کشورهای مختلف نیازمند مجوزهایی می باشد. بازسازی نیز از این قاعده مستثنا نیست. مرحله‌ی پنجم نیز برای همین کار است.

در مرحله‌ی ششم از عملیات بازسازی خانه، معماران و سازندگان برنامه ریزی های لازم برای شروع و انجام این عملیات را انجام می دهند. برنامه ریزی زمانی و مکانی برای پروژه های بازسازی ممکن است کار زمان بری باشد.

مرحله‌ی هفتم از بازسازی، تخریب خانه یا فضای مورد نظر است. به این صورت که قسمت های مورد نظر را برای انجام بازسازی تخریب می کنند تا تغییرات لاز م را روی آن ها انجام دهند. در مراحل بعد نیز عملیات بازسازی، بررسی بعد از بازسازی و تایید نهایی انجام می شود.

 

 

مناطق فعالیت خدمات بازسازی

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح خدمات خود را با تیم مندسی مجرب در سایر مناطق تهران ارائه می دهد.

 

پیشنهاد نویسنده برای بازسازی خانه: بازسازی خانه و آپارتمان، بازسازی و نوسازی

بازسازی خانه
بازسازی خانه

 

در این میان، نکاتی وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام به بازسازی خانه، از آن ها باخبر باشید:

۱. اگر پنج سال ، ۱۰ تا ۲۰ سال یا یک عمر در خانه خود زندگی می کنید ، در نظر بگیرید.

این که می خواهید چه مدت در خانه تان زندگی کنید می تواند در روند بازسازی شما موثر باشد. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع این است که اگر قرار باشد تا آخر عمر خود این خانه زندگی کندی، احتمالا مصالح یا طراحی هایی که برای آن به کار می برید متفاوت خواهد بود. چرا که با خود می گویید در نهایت قرار است خودم از این محل استفاده کنم. پس به سود من است که از مواد و مصالحی با کیفیت بالا استفاده کنم. دلیل دیگر این است که اگر بخواهید تا آخر عمر خود در این خانه زندگی کنید، باید درنظر بگیرید که روزی پیر خواهید شد، فرزندان، نوه ها و بچه های کوچک به خانه‌ی شما رفت و آمد خواهند داشت. پس باید مواردی را در خانه رعایت کنید که تا آخر عمر شما جوابگوی نیازهایتان باشد.

 

۲. مسایل مربوط به کیفیت زندگی را که باعث می شود شما در خانه بمانید ، تعیین کنید.

قطعا” که با مرور زمان و افزایش سن ساکنین در خانه و منزل مسکونی، نیاز های آنها نیز متفاوت می شود و شما به فضای بیشتری یا پیکربندی متفاوتی از سطح اصلی خود نیاز داشته دارید و در فکر این هستید که جابجا شوید یا خانه خود را  بازسازی کنید.

در اینجا باید به این نکته دقت کنید که آیا نیازهای شما موجب جابه‌جایی شما از مکان فعلی می شود یا یک بازسازی خوب، مشکل را حل می کند؟ در برخی موارد ما به همراه مشتریان خود شرایط را بررسی می کنیم. چرا که ممکن است بازسازی خانه‌ی فعلی کارساز نباشد و احتیاج به جابه‌جا شدن داشته باشند. بنابراین بازسازی هزینه‌ی اضافه محسوب می شود.

شما باید خواسته ها و انتظارات خود را از آن خانه بدانید. دوست دارید فرزندان و نوه هایتان در آینده چه تصور و تجربه ای از خانه‌ی شما داشته باشند؟ آیا می خواهید از داشتن یک خانه‌ی خوب خوشحال باشند؟

بازسازی
بازسازی

 

۳. نیازهای سلامتی و جسمی اعضای خانواده خود را ارزیابی کنید.

شاید بخواهید در خانه‌ی خود از یک فرد سالمند نگهداری کنید. بنابراین به کار بردن یا نبردن برخی چیزها اهمیت پیدا می کند. به طور کلی اگر بخواهید خانه‌ی خود را بر اساس نیازهای جسمانی و سلامتی خود بازسازی کنید و بهترین مواد، مصالح و طراحی ها را در آن به کار ببرید، بهتر است با یک متخصص خوب و کاردان در این باره مشورت کنید تا بتواند به خوبی شما را راهنمایی کند.

 

۴. پویایی و جریان خانواده خود را تحلیل کنید.

بررسی این موضوع می تواند تاثیر زیادی بر طراحی نهایی خانه‌ی شما داشته باشد. آیا شما فرزندان زیادی دارید؟ آیا خانواده شاد و پر سر و صدا هستید یا ترجیح می دهید بیشتر وقت خود را پشت میز مطالعه و تلویزیون بگذارید؟ منظور از پویایی و جریان خانواده این است که شما چقدر تحرک دارید؟ چقدر از وقت خود را صرف بازی و تحرک با فرزند خود می کنید. در خانواده های پر سر و صدا بهتر است برای بازسازی دیوارها از موادی استفاده شود که عایق صدا هستند تا به خوبی از انتقال صدا به همسایگان جلوگیری شود.

 

۵. نیازهای انرژی برای بازسازی خانه را ارزیابی کنید.

اگر در بازسازی منزل مسکونی خود به فکر کاهش در مصرف انرژی هستید به آیتم هایی که می تواند به شما در کاهش مصرف انرژی کمک کند توجه کنید شاید در ابتدا هزینه بیشتری متحمل شوید ولی قطعا” در مرور زمان به مزایای آنها پی خواهید برد و متوجه این خواهید شد که به لحاظ هزینه چه قدر به نفع شما بوده است.

 

۶. هزینه های نوسازی و خرید خانه جدید را محاسبه کنید.

بررسی کردن و برآورد کردن هزینه های بازسازی خانه، اهمیت زیادی دارد. برآورد کردن هزینه ها بر عهده شما نمی باشد. هنگامی که می خواهید هزینه‌ی مد نظر خود را محاسبه کنید، از معمار و طراح بخواهید مشکلات احتمالی و هزینه های احتمالی ان ها را برای شما شرح دهند. البته که بعد از انجام طراحی خانه به وسیله‌ی نرم افزار، طراح یا کارشناس بازسازی، هزینه‌ها را به طور کامل برای شما تخمین می زند.

 

۷. زمانی را در فضا سپری کنید

بهترین کار این است که زمانی را در فضای خانه‌ی خود با دقت بیشتری سپری کنید و تمام نیازها و انتظارات خود را از خانه‌ی فعلی یادداشت کنید. دقیقا مشخص کنید که می خواهید خانه‌تان بعد از بازسازی چه ویژگی هایی داشته باشد. بهتر است با آگاهی کامل نسبت به خانه‌ی خود با طراح و معمار گفت و گو کنید. در این صورت بهتر و راحتتر می توانید طرح مد نظر را خود را از طرح های متفاوتی که در نظر دارید انتخاب کنید.

 

۸. در مورد جدول زمانی خود واقع بین باشید

بیایید روراست باشیم! بازسازی خانه شما ممکن است کمی بیشتر از زمان تعیین شده به طول بینجامد. به همین دلیل بهتر است در این باره نیز زمان بیشتری در نظر بگیرید. در مراحل بازسازی خانه‌ی شما ممکن است مشکلاتی اتفاق بیفتد که عملیات بازسازی را به تعویق بیندازد. بنابراین انتظار هر تاخیری را داشته باشید.

 

۹. انتظار چیزهای غیر منتظره در بازسازی خانه را داشته باشید

همان طور که گفته شد، ممکن است ناگهان مشکلاتی در خانه‌ی شما پیدا شود، که تا قبل بازسازی از این مشکلات خبری نبود. پس بهتر است انتظار همه چیز را داشته باشید. در کنار برآورد این هزینه ها، همیشه مقداری را برای مواقع ضروری کنار بگذارید. همیشه در نظر داشته باشید ممکن است در روند بازسازی یک خانه مشکلاتی اعم از ترکیدگی یا پوسیدگی لوله ها، ترک خوردگی دیوارها و سایر موراد رخ داده باشد که بعد از شروع بازسازی این مشکلات نمایان شوند. بروز این مشکلات می تواند هزینه‌ای اضافه بر سازمان را بر دوش شما بگذارد.

 

۱۰. ابتدا آشپزخانه خود را نوسازی کنید

همان طور که گفته شد اولویت اول شما برای بازسازی باید قسمت آشپزخانه شما باشد. اما چرا باید آشپزخانه را بازسازی کنیم؟ در آشپزخانه های قدیمی که طراحان وقت لازم را برای طراخی آن نگذاشته اند، فضاهای به اصطلاح پرت و اضافی زیادی یافت می شود که با بازسازی، می توان این فضاها را به فضاهایی ایده آل و مورد نیاز تبدیل کرد. در بازسازی یک آشپزخانه، عواملی که دستخوش تغییر می شوند عبارت هستند از دکوراسیون داخلی آشپزخانه، کاشی ها، کابینت ها، لوله کشی و شیر آلات آشپزخانه. انتخاب بهترین نوع کابینت از بین انواع کابینت های موجود برای یک آشپزخانه می تواند تاثیر زیادی در زیبایی آشپزخانه‌ی شما، بعد از مراحل بازسازی داشته باشد.

 

۱۱. در مورد ایده های طراحی خاص باشید

همیشه فکر خود را آزاد بگذارید و خلاقانه فکر کنید. این کار باعث می شود خانه ای جدید و جالب داشته باشید و از کلیشه های موجود در معماری خارج شوید. بهترین کار این است که در مورد ایده های جذاب روز اطلاعات کافی رابه دست آورید و در مورد آن ها با معمار و طراح خود مشورت کنید. چرا که شما نمی توانید هر طرحی که خواستید در خانه‌ی خود به کار ببرید. خانه‌ی شما ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که باید با توجه به ان ها طراحی شود.

 

 

پیشنهاد نویسنده برای بازسازی خانه: ایده‌های جدید بازسازی، بازسازی خانه قدیمی

 

پروژه های مرتبط با بازسازی خانه که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با بازسازی خانه

مراحل بازسازی چطوری انجام میشه ؟

داشتن یک نقشه کلی ، طرح ، مجوز ، محاسبه مواد و مصالح مورد نظر و آماده کردن پیمانکاران مورد نظر از مراحل ابتدایی برای بازسازی هستش

مهمترین قسمت در بازسازی خانه قدیمی و کلنگی چیه ؟

مهمترین قسمت در بازسازی خونه کلنگی مرحله تخریب هستش که باید کاملا

هزینه بازسازی خانه چقدر هستش ؟

هزینه بازسازی خانه متفاوته و میتونه با بودجه کارفرما متغیر باشه که توسط شرکت های معماری محاسبه میشه که یه شرکت خوب و حرفه ای میتونه خطا در این محاسبه رو به حداقل برسونه

آیا بازسازی خانه توسط شرکت های معماری مقرون به صرفه است ؟

بله چون شرکت های معماری پیمانکاران ثابت دارن میتونن با قیمت کمتری تو هر مرحله بازسازی خونه شما رو انجام بدن و از طرفی هم برای خرید متریال های مورد نیاز تخفیف همکاری بگیرن و اون تخفیف رو برای کارفرما لحاظ کنن

مهمترین نکته که باید در بازسازی به اون توجه کنیم چیه ؟

استفاده درست از فضاها و رفع نیاز افرادی که در خانه زندگی می کنن

 

گالری تصاویر بازسازی خانه

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴۳ میانگین: ۴.۸]