ساخت ساختمان

ساخت ساختمان

ساخت ساختمان

یکی از مهم ترین و متداول ترین فعالیت ها در ایران، ساخت ساختمان است. زمانی که شما می خواهید مسئولیت ساختن و یا بازسازی یک ساختمان را بر عهده بگیرید، باید از همه نظر آماده باشید. ساخت ساختمان در ایران سختی های خاص خودش را دارد که از جمله‌ی این سختی ها، گرفتن مجوزهای مورد نیاز برای ساخت ساختمان و یا بازسازی آن است.

در هر کشوری، شما نمی توانید با توجه به علاقه‌ی خودتان در یک منطقه، ساختمانی را بسازید. در ابتدا باید در مورد ساختمان سازی در منطقه‌ی مورد نظر خود تحقیق کنید  سپس دست به عمل بزنید.

ساخت ساختمان هم از لحاظ کار فیزیکی و هم به لحاظ دریافت مجوز و اجازه های لازم از سازمان های مختلف کار پر زحمتی است. شما برای شروع کار ساخت ساختمان ابتدا باید با سند زمین یا خانه کلنگی که قصد تخریب و بازسازی آن را دارید به شهرداری محل و یا منطقه خود مراجعه کنید. در شهرداری محل، نسبت به طول و عرض زمین و با توجه به منطقه، اجازه ساخت بنا برای شما صادر می شود. اجازه ساخت بنا در هر جایی ممکن نیست، همچنین شما باید نوع کاربری بنای خود را پیشتر مشخص کرده باشید.

به عنوان مثال صد متر بنا داده می ‌شود. در ادامه نیز به ازای هر متر مربع قیمت مخصوص را از صاحب ملک گرفته و بعد اجازه اقدام به ساخت ساختمان و تهیه نقشه را می دهند. طبق قوانین هر منطقه حد و مرزهایی برای اجرایی کردن پروژه ساخت ساختمان وجود دارد. میزان نزدیکی ساختمان به راه های فرعی و اصلی ، جاده ها و کوچه همان محل نقش برای پیاده نمودن قسمت های مختلف پروژه و تعیین حدود قانونی کار و مرز عملیات قرارداد طبق نقشه‌ های اجرایی باید صورت جلسه شده و کاملا بررسی شوند. تمام این اطلاعات و بند بند قرارداد نوشته شده و طبق مجوز دریافتی توسط کارفرما و دستگاه نظارت مطابق صورت جلسه به پیمانکار تحویل داده خواهد شد که مسئولیت حفظ و حراست از تمامی موارد مشخص شده در قرارداد به عهده پیمانکار می‌باشد.

 

ساخت ساختمان | شرکت معماری دکوطرح

 

ویدیو + صوت ساخت ساختمان

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

ساخت ساختمان

نکات مهم در ساخت و ساز

در ساختمان سازی  باید به این نکته توجه داشت که محاسبات دقیق حرف اول را می زند. در مرحله بعد باید به نکته نقشه کشی توجه شود که وقتی زمین مورد نظر، تهیه و آماده شد باید چه نقشه ای را روی آن پیاده سازی کرد. نقشه کشی مبنای اصلی در ابتدای شروع عملیات ساختمان سازی می باشد و هر گونه اشکال و بی دقتی در روند نقشه کشی موجب خسارات گاها شدید و غیر قابل جبرانی می شود.

در مرحله بعد باید به نکته تقشه کشی توجه شود که وقتی زمین مورد نظر خریده شد باید نقشه آن طراحی و پیاده سازی شود.

 

گرفتن مجوزها برای ساختمان سازی

به عنوان اولین بخش از ساختمان سازی می توان به مرحله ی گرفتن مجوز ها اشاره داشت که این مرحله در ساخت ساختمان یک مرحله غیر عملیاتی محسوب می شود. هر چند که مرحله بسیار مهم و حیاتی ای است و بدون انجام این کار شما هرگز به کارهای عملیاتی نمی رسید! گرفتن سند مالکیت زمین یا ساختمان میتواند شروع خوبی باشد و شما می توانید از این مرحله آغاز کنید.

مراحل دریافت مجوز شامل: تشکیل پرونده، بازدید از زمین، دستور نقشه برداری، طراحی نقشه معماری ساختمان، تهیه مدارک و چاپ مجوز می باشند. برای تشکیل پرونده کافی ست به یکی از نزدیک ترین دفاتر الکترونیکی شهر خود رفته و مدارک مورد نظر را از سایت شهرداری شهر خود تهیه و آماده کنید.

سپس از مدارک خود و سند مالکیت کپی تهیه کنید و با در دست داشتن اصل سند، به شهرداری منطقه خود مراجعه کرده و یا در سایت شهرداری روند پرونده سازی را به صورت آنلاین انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از شهرداری ناحیه خودتان کمک بگیرید.

بعد از تشکیل پرونده مرحله بازدید از ملک یا زمین صورت می گیرد که در این مرحله کارشناسان اعزامی به مواردی چون اندازه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود در زمین، موقعیت ملک های کناری و از این قبیل می پردازند. در مرحله پس از بازدید شهرداری و نبود مشکل در کار، دستور نقشه صادر می شود و شهرداری این مجوز را به شما می دهد که نقشه معماری خود را طراحی کنید.

در آخر هم بعد از اتمام نقشه معماری و تسلیم آن به شهرداری، از سمت واحدی که پروانه را صادر می کند رسید مبلغی به عنوان عوارض شهرداری به شما ارائه می شود که پس از پرداخت این عوارض توسط مالک وارد مرحله بعدی یعنی مرحله تهیه مدارک پیش نویس می شوید. سپس آزمایش خاک و از این قبیل مراحل صورت می گیرد.

اگر مشکلی برای پروانه صادر شده به وجود بیاید می توان آن را تا دو سال تمدید کرد و جای نگرانی نیست.  در این مرحله گرفتن مجوز ها به پایان می رسد و زمین یا ساختمان مورد نظر شما آماده تخریب و بازسازی یا ساختمان سازی می شود.

 

عملیات تخریب ساختمان

اولین مرحله ای که باید قبل از هر کاری در راستای عملیات تخریب انجام شود این است که تمام بررسی ها را از جمله شرایط کف زمین و سقف، شرایط و جنس دیوارها، وضعیت لوله کشی و تاسیسات برقی و غیره انجام بدهید. بدون این بررسی ها هرگز نخواهید نتوانست محل جدید را برای ساخت و ساز مهیا کنید. همچنین در این مرحله باید ساختمان های کناری  و مجاور را نیز بررسی کرد و در این بررسی باید مشخص شود که بعد از تخریب یا حتی در حین روند تخریب ساختمان آسیبی به ساختمان های مجاور وارد می شود یا خیر.

تخریب ساختمان شامل کار هایی از قبیل تخریب ساختار بتنی، فلزی، آجری و غیره می باشد. در ساختمان های غیر اسکلتی یا همان ساختمان های سنتی مساحت زیربنا بسیار مهم می باشد.

نکته قابل توجه برای ساختمان هایی با سازه های فلزی شامل وزن اسکلت و برای ساختمان های بتنی شامل حجم اسکلت آن ساختمان می باشد که باید به دقت بررسی و اندازه گیری شود. اگر دوست دارید بدانید که چرا این امر تا به این حد مهم است باید بگوییم که در واقع حجم ساختمان برای تخریب دیوار ها و سقف ها در نظر گرفته می شود.

 

بعد از بازدید محل، مرحله  پیاده کردن نقشه برای ساخت ساختمان جدید

پیاده کردن نقشه قدم اول است، حالا پیاده کردن نقشه یعنی چه؟ یعنی انتقال دادن اطلاعات و جزئیات روی نقشه از کاغذ بر روی زمین با ابعاد اصلی؛ به طوری که محل دقیق پی ها و ستون ها و همچنین دیوارها و زیرزمین ها و خلاصه تمام بخش های ساختمان به روی زمین به خوبی مشخص شود. همچنین پیاده سازی نقشه ساختمان باید هم زمان با ریشه کنی و بازدید از محل طبق قسمت های مختلف نقشه مخصوصاً پی کنی مورد مطالعه قرار بگیرد؛ آن هم به طوری که در هیچ قسمت از ساختمان ابهامی وجود نداشته باشد.

زمانی که نقشه بر روی زمین پیاده می شود باید به این نکته توجه داشت که از نقشه پی کنی استفاده شود.

ساخت ساختمان
ساخت ساختمان

رپر در ساختمان چیست؟

رپر به معنی هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمین می باشد که در تمام مراحل اجرا و ساخت باید قابل کنترل باشد و باید در نقطه ای دور تر از ساختمان ساخته شود تا در زمان گود برداری و پی کَنی به آن آسیبی نرسد.

بعد از پیاده کردن نقشه و کنترل آن وارد مرحله گود برداری می شویم. اما اصلا چرا به گود برداری احتیاج داریم؟ چرا باید برای ساخت ساختمانی که روی سطح صاف بنا می شود، زمین را حفر کنیم؟ نکته این است که گودبرداری در واقع برای قسمت هایی از ساختمان شما انجام می شود که پایین تر از سطح زمین قرار می گیرند. برای مثال این قسمت ها عبارت اند از پارکینگ های چند طبقه در ساختمان های مسکونی یا تجاری، موتور خانه ها، انباری ها و موارد دیگر که احتمالا با آن ها آشنایی دارید.

هنگام گود برداری باید این نکته را در نظر گرفت که در ابتدا محل گودبرداری نباید خیلی بزرگ باشد و ترجیحا از وسایل معمولی تر مانند بیل و کلنگ استفاده بشود. برای این کار باید عمق معینی را تعیین کرد که محل گود برداری باید تا آن جا ادامه پیدا کند و بعد از آن، پله ایجاد شود تا بتوان خاک حاصل از گود برداری را بر روی پله ها ریخته و از طریق این پله ها عملیات انتقال صورت بگیرد.

برای گودبرداری های بزرگ تر باید از وسایل مکانیکی مانند لودر استفاده شود که در این گونه موارد برای خارج کردن خاک گودبرداری باید از سطح شیبدار استفاده شود.

 

 

عمق گودبرداری برای ساخت ساختمان چقدر میباشد؟

حداکثر عمق گودبرداری تا روی پی می باشد و باید توجه داشت  چند سانتیمتر بیشتر برای کف ساختمان و عبور لوله ها و تاسیسات داخلی ساختمان باید در نظر گرفته شود. همچنین باید دقت کرد که در هنگام لوله‌کشی دو لوله روی هم عبور می‌کنند و این باید در حدود ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر باشد و در این صورت عمق کمی باید ادامه پیدا کند زیرا در این صورت پیمانکاران هنگام قالب بندی پی ها آزادی عمل بیشتری خواهند داشت؛ که همین امر باعث تمیزی و درست بودن پی ها می شود.

در ثانی، این امکان وجود دارد که خاک حاصل از چاه کنی و همچنین نخاله ها را به صورت مقرون به صرفه خارج کرد زیرا معمولاً در گود برداری وقتی که کار با ماشین صورت نمی‌گیرد برای خارج کردن خاک ها از کارگاه باید از وسایل دستی استفاده کرد که این موضوع مستلزم پرداختن هزینه بیشتری خواهد بود. البته در پی های نواری این کار به درستی انجام نمی شود زیرا معمولا پی سازی در این پی ها قبل از اجرای عملیات خاکی آماده می شود که این عملیات شامل تخریب ساختمان‌های موجود و این مراحل است:

 • تسطیح محوطه
 • نقاط نشانه و مبدا
 • پر کردن چاه ها
 • تجهیز تاسیسات کارگاه
 • تخریب

 

 شیب دیواره های محل گودبرداری

یکی از نگرانی های اساسی پیمانکاران و مجریان ساخت و ساز ریزش دیواره هاست. برای جلوگیری از ریزش دیواره ‌های گود برداری معمولاً از دیوارهای اطراف آن باید شیب ملایمی با زاویه مشخص به وجود بیاوریم که البته این هم بستگی به نوع خاک آن محل دارد. اگر خاکی که استفاده می کنید، سست است، زاویه‌ی مد نظر باید عدد بزرگ تری باشد و هر طرف ساختمان قدیمی مد نظر شما، باید توسط تیرک های چوبی محاصره شود.

دقت کنید این موضوع در طراحی ساختمان ضروری است و در هنگام تعمیرات ساختمان و همچنین بازسازی باید این مورد با دقت اجرا شود.

عملیات خاکی به دو طریق انجام می شود

 • عملیات خاکی به صورت دستی
 • عملیات خاکی با ماشین

در عملیات خاکبرداری بر روی زمین و خاک ریزی و مساحت نمودن جز کارهای اساسی و مهم خاکی می باشد.

 

پر نمودن یا خاکریزی

خاک ریزی یا همان پر نمودن یکی از عملیات مهم مربوط به خاک می باشد. خاک برداری در زیر زمین باید حتما توسط بیل مکانیکی انجام بگیرد.

برای خاکبرداری هایی در سطح وسیع و گسترده استفاده از کارگر مناسب نیست چون کار بسیار سنگین است و علاوه بر این که بازدهی ندارد مقرون به صرفه هم نیست. بهترین راه استفاده از بیل مکانیکی است. ولی جالب است بدانید که به ندرت پی کنی هایی هم وجود داشته که بیشتر از ۱۲۰ سانتیمتر عمق داشته و به وسیله کارگر هم انجام شده است.

اگر بخواهید عملیات خاک برداری را با بیل مکانیکی انجام دهید از چند طریق این کار امکان‌پذیر است.

ساختمان
ساختمان

 

بیل مکانیکی برای ساخت ساختمان

بیل مکانیکی برای کندن کانال های طولانی استفاده می شود و قدرت آن برای کندن و خاک برداری بستگی به قدرت موتور و مشخصات فنی اش دارد. نوع بیل مورد استفاده نسبت به فرم و شکل بنا می تواند متغیر باشد. در واقع بیل مکانیکی جنبه کندن خاک و گود برداری و خاک ریزی و همچنین بارگیری را دارد.

 

لودر در عملیات ساخت ساختمان

مورد بعدی که قصد بررسی آن را داریم لودر می باشد، از لودر بیشتر برای بارگیری کامیون و جا به جا کردن مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند.

 

بلدوزر در عملیات ساخت ساختمان

بلدوزر به ماشین های بزرگ و بسیار سنگینی می گویند که چرخ زنجیری و پهنی دارند و سطح نسبتا وسیعی را ایجاد می ‌کنند که بیشترین کاربرد از این ماشین ها در عملیات راهسازی و زمین‌ های سخت می باشد. این ماشین ها را احتمالا به رنگ زرد در همه جای خارج شهر دیده باشید.

 

انواع زمین ها در عملیات ساخت ساختمان

انواع ماشین ها و همچنین روش های گود برداری و خاک ریزی را بررسی کردیم اما خوب است بدانید که طبقه بندی نوع زمین ها هم عاملی تعیین کننده می باشد که دقیقا باید از کدام روش به چه شکلی استفاده کنیم. در واقع نوع زمین اصلی ترین عامل تعیین کننده در این بین است!

 

 زمین های ساخت ساختمان به گروه های زیر تقسیم بندی می شود

 • زمینهای رسی
 • زمین‌های ماسه‌ای
 • زمین های سنگی
 • زمینهای شنی
 • زمین‌های خاک دستی
 • زمین های حموسی
 • زمین های خاک مخلوط

 

نکات مهم در ساخت ساختمان

۱. طراحی

فراموش نکنید اگر می خواهید خانه ای بسازید، به یک طراحی نیاز دارید. در واقع برای دست یافتن به یک طرح خوب و جامع دو مسیر وجود دارد. اولین کار یافتن یک معمار یا طراح مورد تایید شماست و دیگری خرید یا دانلود آنلاین نقشه های خانه از قبل تهیه شده است. طراحی خانه و در نهایت ساخت ساختمان امری بسیار شخصی است و ممکن است آن چه برای همسایه شما مناسب است برای شما مناسب نباشد. به آن چه دلتان می گوید گوش دهید و طراح یا طرحی را پیدا کنید که با آن احساس راحتی داشته باشید. اگر با طراح احساس صمیمیت نکنید همیشه این احساس را دارید که می توانست همه چیز بهتر باشد و پولتان را هدر داده اید.

به عنوان یک تیم معماری و از آن مهم تر انسان می خواهیم بگوییم که درست است که همه باید یک معمار برای طراحی خانه خود استخدام کنند، اما حقیقت این است که همیشه استخدام یک معمار ممکن است انتخاب صحیحی نباشد. اگر به دنبال چیزی منحصر به فرد هستید یا محدودیت های غیرمعمولی دارید، یک معمار استخدام کنید. در غیر این صورت، ممکن است دریابید که شاید خودتان با طراحی که از قبل برای خود انجام داده اید و در فکرتان دارید، خیلی بهتر پیش بروید. این را فراموش نکنید که باید خانه ای را طراحی کرد که در درجه اول مورد پسند و پاسخگوی نیاز های شما باشد زیرا این شما هستید که می خواهید در آنجا زندگی کنید!

 

۲. زمینی که در آن ساخت ساختمان را انجام می دهید

ساختمان شما ممکن است در میانه یک محله شهری باشد یا در یک منطقه روستایی و یا در قلب خیابان های اصلی، شما باید اول از همه مطمئن شوید که مکان برای شما مناسب است. این ممکن است واضح به نظر برسد، اما گاهی اوقات ما به قدری درگیر زیبایی خود خانه هستیم که محیط و همسایه ها را فراموش می کنیم. مطمئن شوید که با صدای خروس مشکلی ندارید، یا صدای رد شدن اتومبیل ها از اتوبان خواب شبانه شما را مختل نمی کند!

البته این را هم بگوییم که اگر خانه جدید شما در واقع خانه دوم شماست و برای تعطیلات به آن جا می روید خود خانه مهم تر از محیط آن است، اما در صورتی که اقامت دائم در ملک جدید خود دارید باید حتما همسایگی آن را در نظر بگیرید و یک محیط سازگار با روحیات خود انتخاب کنید.

یک توصیه مهم دکوطرحی! این کار را حتما انجام دهید: یک مهندس خاک استخدام کنید، مهندس خاک در واقع مهندس ژئوتکنیک نیز نامیده می شود. با این کار نه تنها همه چیز را درمورد پی و بنای خانه خود از پیش خواهید فهمید بلکه حتی می توانید در موارد نادرتر از یک فاجعه جلوگیری کنید. همچنین اگر طبق تشخیص این متخصص، خاک هایتان مستحکم باشد، می توانید کمی در هزینه های زیر سازی هم صرفه جویی کنید. مهندسان خاک می توانند نه تنها در مورد مقاومت خاک شما بلکه درمورد آینده آن نیز پیش بینی های صحیحی داشته باشند.

توصیه مهم دیگر ما این است که حتما به ساختارهای دیگری که ممکن است لازم داشته باشید و همچنین چگونگی قرار گرفتن آن‌ها در ملک جدیدتان فکر کنید. مثلا یک گاراژ، سوله، پارکینگ، خانه بازی برای بچه ها، حتی باغ یا استخر. بهتر است بدانید که چه ساختارهای اضافی ای ممکن است در آینده ملک شما طراحی و اجرا شود تا مطمئن شوید فضای کافی دارید و غافلگیر نخواهید شد!

 

۳. کدها و قوانین

چه بخواهید و چه نخواهید خانه جدید شما به کدها احتیاج دارد. قانون کد مسکونی یک قانون بین المللی است. این کد در سه دوره صادر می شود، و ممکن است حوزه قضایی محلی شما به دلیل چرخه بررسی خاص خود از نسخه فعلی استفاده نکند. توصیه ما به شما این است که اگر ساکن خارج از ایران هستید حتما نسخه فعلی استفاده کنید، قبل از هر کاری، به بخش مربوط به ساخت و ساز و ساختمان های محلی خود مراجعه کنید. دریابید که منطقه و کد مورد نیاز ملک شما چیست. همچنین خوب است که افراد مربوطه به آن بخش را بشناسید و از پرسیدن سوال نترسید. به طور کلی، مقامات ساختمانی رفتار بدی ندارند، آن ها فقط کار خود را انجام می دهند و تا حد ممکن به شما کمک خواهند کرد.

 

۴. محوطه سازی

محوطه سازی یکی از مواردی است که معمولا  در انتهای لیست اولویت ها قرار می گیرد زیرا همیشه بعداً انجام می شود. وقتی با مشکلات بودجه دست و پنجه نرم می کنید، فکر کردن به منظره و محوطه سازی معمولاً آخرین چیزی است که ذهن شما را به خود مشغول می کند. واقعیت این است که محوطه سازی می تواند کمک زیادی به خانه جدید شما بکند که در آن احساس صمیمیت و گرما کنید و واقعا حس کنید آن جا خانه ی شماست. محوطه سازی شامل تهیه گیاهان و کاشت در زمین، چمن کاری، کار روی مواردی از جمله آبنما یا تاب و سنگفرش حیاط و چیزهای دیگر است.

 

۵. اندازه ها مهم هستند

خانه ها در اندازه های مختلف از خانه های لوکس و بسیار بزرگ گرفته تا کلبه های کوچک و نقلی وجود دارند. راستش را بخواهید بیشتر ما به برج های بزرگ و مجلل و آسمان خراش ها و خانه های دوبلکس و چند طبقه نیازی نداریم. انتخاب درست یعنی نه افراط کنیم و نه تفریط. وقتی بیخیال زرق و برق های بیخودی شویم هم زودتر به خانه محبوبمان می رسیم و هم در هزینه ها صرفه جویی خواهیم کرد.

 

۶. هزینه ها

قبول داریم که در شرایط فعلی و با تورم روزانه مواد و مصالح، ساختن خانه واقعا سخت و دشوار است. اگر می خواهید خانه ای کاملاً ساخته شده مطابق میلتان داشته باشید، باید هزینه کنید و شکی در این نیست. به طور معمول به بن بست خوردن از نظر بودجه بیشتر در مالکانی دیده می شود که بررسی های لازم را قبل از شروع کار انجام نداده و هیجان زده شده اند و بی گدار به آب زده اند. این ها معمولاً افرادی هستند که میزان بودجه خود را به طور روشن نمی دانند و همچنین روند کار را درک نمی کنند.

در آخر می خواهیم بگوییم که شما می توانید یک تیم عالی استخدام کنید و به آن ها بگویید که این کار یعنی ساخت ساختمان و خانه رویایی تان را به دلخواه شما کنترل کنند و پیش ببرند، اگر در انتخاب آن ها عجله نکرده باشید مطمئن باشید که آن ها برای انجام آن سخت تلاش خواهند کرد، اما در نهایت همه چیز به تصمیماتی که شما به عنوان یک مالک می گیرید بر می گردد. صبور باشید، ولخرجی نکنید، از فکر کردن به ایده ها و رویاهایتان نترسید و سعی کنید با تیم سازنده صمیمی و راحت باشید! خواسته های خود را به آن ها بگویید و حتما درمورد گزارشات و ریز خرج ها و مسائل سوال کنید. اگر به آن ها اعتماد ندارید پس خجالت نکشید و کار را هر جایی که هست تحویل بگیرید، این حق شماست که در نهایت آرامش به آن چه که همیشه آرزویش را داشته اید برسید، یعنی خانه‌ی سفارشی و رویایی تان!

 

چرا باید ساخت ساختمان را حتما به مهندسان سپرد؟

ساخت ساختمان یک فرآیند پیچیده و چندوجهی است که مستلزم دانش و مهارت در زمینه‌های مختلف مهندسی، معماری و مدیریت است. ساخت یک ساختمان ایمن و پایدار که نیازهای کاربران را برآورده کند، نیازمند همکاری و هماهنگی بین متخصصان مختلف است. شرکت‌های مهندسی با داشتن تیمی از متخصصان مجرب در زمینه‌های مختلف مهندسی، معماری و مدیریت، می‌توانند به کارفرمایان کمک کنند تا فرآیند ساخت ساختمان را به‌طور موفقیت‌آمیز و با کیفیت بالا به انجام برسانند. در ادامه به برخی از دلایل مهم سپردن ساخت ساختمان به شرکت‌های مهندسی اشاره می‌کنیم.

 

تخصص و تجربه شرکت‌های مهندسی

شرکت‌های مهندسی با داشتن سابقه طولانی در زمینه ساخت ساختمان، از دانش و تجربه کافی برای طراحی و اجرای پروژه‌های ساختمانی برخوردار هستند. این شرکت‌ها با در نظر گرفتن عوامل مختلف مانند شرایط محیطی، نوع کاربری ساختمان، بودجه و نیازهای کارفرما، می‌توانند بهترین طرح و روش اجرایی را برای پروژه انتخاب کنند.

 

رعایت مقررات و استانداردها

ساخت ساختمان مستلزم رعایت قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی است. شرکت‌های مهندسی با آشنایی با این مقررات و استانداردها، می‌توانند از کیفیت و ایمنی ساختمان اطمینان حاصل کنند.

 

تحلیل و ارزیابی ریسک توسط شرکت‌های مهندسی

ساخت ساختمان با ریسک‌های مختلفی همراه است. شرکت‌های مهندسی با انجام تحلیل و ارزیابی ریسک، می‌توانند اقدامات لازم را برای کاهش این ریسک‌ها انجام دهند.

 

کنترل کیفیت توسط شرکت‌های مهندسی

کیفیت ساخت ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شرکت‌های مهندسی با نظارت بر روند ساخت و انجام آزمایش‌های لازم، می‌توانند از کیفیت ساختمان اطمینان حاصل کنند.

 

زمانبندی و بودجه‌بندی دقیق‌تر

ساخت ساختمان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت زمان و بودجه است. شرکت‌های مهندسی با تجربه و مهارت خود، می‌توانند پروژه را در زمان و بودجه تعیین‌شده به پایان برسانند.

 

رضایت کارفرما

رضایت کارفرما از مهم‌ترین اهداف ساخت ساختمان است. شرکت‌های مهندسی با توجه به نیازها و خواسته‌های کارفرما، می‌توانند ساختمانی را طراحی و اجرا کنند که رضایت او را جلب کند.

 

موارد تخصصی که فقط باید به مهندسان سپرد!

در کنار موارد ذکرشده، نکات تخصصی مهندسی نیز در ساخت ساختمان اهمیت ویژه‌ای دارند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • طراحی سازه‌ای: طراحی سازه‌ای ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت است. شرکت‌های مهندسی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی، می‌توانند سازه‌ای ایمن و پایدار را برای ساختمان طراحی کنند.
 • طراحی معماری: طراحی معماری ساختمان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شرکت‌های مهندسی با توجه به نیازهای کاربری ساختمان، می‌توانند طراحی زیبایی را ارائه دهند که نیازهای کارفرما را برآورده کند.
 • طراحی تاسیسات: طراحی تاسیسات ساختمان شامل طراحی سیستم‌های برق، آب، فاضلاب، گرمایش و سرمایش است. شرکت‌های مهندسی با استفاده از دانش و تجربه خود، می‌توانند تاسیساتی ایمن و کارآمد را برای ساختمان طراحی کنند.
 • طراحی ترافیک: طراحی ترافیک ساختمان شامل طراحی مسیرهای رفت و آمد، پارکینگ و محوطه‌سازی است. شرکت‌های مهندسی با توجه به کاربری ساختمان، می‌توانند طراحی ترافیکی مناسبی را ارائه دهند.
 • مدیریت ساخت: مدیریت ساخت ساختمان فرآیندی پیچیده است که مستلزم هماهنگی بین متخصصان مختلف است. شرکت‌های مهندسی با تجربه خود، می‌توانند فرآیند ساخت را به‌طور موفقیت‌آمیز و با کیفیت بالا به انجام برسانند.

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با ساخت ساختمان

آیا برای شروع ساخت ساختمان نیاز به گرفتن مجوز هست؟

پروانه‌ی ساخت ساختمان مهم‌ترین مجوزی هست که باید قبل ازشروع گرفته شود؛ در غیر این صورت شهرداری جلوی هرگونه عملیات ساخت و ساز را میگیرد.

اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی؟

هر کدوم مزایا و معایبی دارند. مثلا مقاومت اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی و حرارت کمتر است ولی سرعت اجراش از اسکلت بتنی بیشتر. در اسکلت بتنی میشه پس از پایان هر طبقه وام دریافت کرد و با وام دریافت شده طبقه بعدی را ساخت.

وظیفه ی پی در ساختمان چیست؟

پی ریزی عملیاتی هست که برای استحکام بیشتر ساختمان انجام میشود. پی‌ ساختمان نیروهای وارد شده به ساختمان را به زمین منتقل می‌کند که باعث میشه شدت ارتعاشات کم شود و استحکام ساختمان بیشتر ‌شود.

اگر آرماتور بندی به درستی انجام نشود چه اتفاقی رخ میدهد؟

یکی از قسمت های مهم در ساخت ساختمان آرماتوربندیه که باید با نظارت دقیقی انجام بشه و درست و اصولی نبودن آرمانور میتونه به استحکام ساختمان صدمه بزنه

دلیل قالب‌بندی درساخت ساختمان بتنی چیست؟

بتن قبل از سفت شدن نرم است و احتمال فروپاشیدگی دارد؛ قالب‌ها باعث میشن تا بتن شکل خودش رو تا زمان سفت شدن حفظ کنه و بخاطر این انسجام مقاومت بالایی داشته باشد.

 

گالری تصاویر ساخت ساختمان

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۴.۴]
 • مهدی 3296
  مهدی

  سلام الان ساخت به صرفه هست؟

  • پشتیبان سایت 3555
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • alisheybani 3297
  alisheybani

  شما پروژه ساخت رو صفر تا صد خودتون انجام میدین؟

  • پشتیبان سایت 3554
   پشتیبان سایت

   سلام
   بله

 • zaemi2021 3298
  zaemi2021

  سلام واقعا خیلی کار ساخت سخته این کارگرا تو آفتاب وایمیسن سر ساختمان خیلی گناه دارن

 • محمد باخقیقت 3299
  محمد باخقیقت

  سلام خسته نباشید مرسی از مطلبتون که گذاشتین

  • پشتیبان سایت 3454
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   خواهش می کنم
   لطفا” از مطالب و نمونه کار های ما در سایت دیدن کنید و به آن‌ها امتیاز بدید

 • arasham13 3300
  arasham13

  سلام پروانه خواستین در خدمتم

 • hamid-joon 3301
  hamid-joon

  شهرداری مجوز ساخت نده بسازیم واقعا میاد خراب میکنه؟

  • پشتیبان سایت 3553
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله

 • artin1388 3302
  artin1388

  سلام شما نظارت هم انجام میدین

  • پشتیبان سایت 3552
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله

 • حسین 88 3303
  حسین 88

  سلام شما شراکتی هم قبول میکنین بسازین؟ زمین از ما ساخت از شما؟

  • پشتیبان سایت 3551
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • فرشاد آزادی 3304
  فرشاد آزادی

  سلام الان تو تهران ساخت متری چند هست؟

  • پشتیبان سایت 3550
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • نورالدین 3305
  نورالدین

  مهندش پروژه جدید گرفتین ما در خدمتیم

 • بهار زیبایی 3306
  بهار زیبایی

  ایا در ساخت ساختمان اقلیم منطقه مهم هست ؟

  • پشتیبان سایت 3549
   پشتیبان سایت

   سلام روزتون بخیر
   بله یکی از عوامل اصلی در طراحی و اجرا محسوب میشه

 • banafshe95 3307
  banafshe95

  شرکت شما مراحله گرفتن مجوز از شهرداری رو انجام میده ؟

  • پشتیبان سایت 3548
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله

 • روزبه 3308
  روزبه

  الان با توجه به شرایط اقتصادی ساخت بهتره یا بازسازی؟

  • پشتیبان سایت 3547
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • شهاب 3309
  شهاب

  سلام ببخشید اسکلت فلزی بهتره یا بتی؟

  • پشتیبان سایت 3545
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • سارا لطیفی 3310
  سارا لطیفی

  یه سوالی داشتم
  واقعا ساختمان هایی به نام ساختمان های زد زلزله وجود دارند ؟

  • پشتیبان سایت 3546
   پشتیبان سایت

   سلام
   بله

 • ساناز 3311
  ساناز

  سلام شهرداری به ما ابلاغیه داده ۳ متر باید عقب نشینی کنیم شما در این مورد اطلاعات دارین راهنمایی کنین ما باید چی کار کنیم

  • پشتیبان سایت 3544
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • نازی پورحسینی 3312
  نازی پورحسینی

  سلام خسته نباشید ما یک زمین نقلی داریم در دماوند ولی نمیدونیم ارزش ساختن داره یا نه!

  • پشتیبان سایت 3543
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • Moonor 3313
  Moonor

  سلام میشه مقاله های تخصصی تر هم در مورد ساخت در سایتتون قرار بدین

  • پشتیبان سایت 3542
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   به روی چشم

 • امیر علی 3314
  امیر علی

  سلام خسته نباشید مهندس ناظر نیاز ندارید شما؟

 • امیر یاشار خدامنش 3315
  امیر یاشار خدامنش

  سلام روزتون بخیر ممنون از مقاله ای که گذاشتین

  • پشتیبان سایت 3453
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   خواهش می کنم
   لطفا” از مقالات و نمونه کار های ما در سایت دیدن کنید و به آن‌ها امتیاز بدید

 • حسن هراتی 3316
  حسن هراتی

  سلام شما طراحی مجتمع مسکونی هم قبول میکنین؟

  • پشتیبان سایت 3541
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • قلی پور 3317
  قلی پور

  سلام مصالح ساختمان نیاز داشتین در خدمتیم

 • خشایار 3318
  خشایار

  سلام ساخت متری چند هست در شمال تهران؟

  • پشتیبان سایت 3540
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   برای مشاوره با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 • سیما سوری 3319
  سیما سوری

  سلام خیته نباشید ممنون

  • پشتیبان سایت 3452
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   خواهش می کنم
   لطفا” از مقالات و نمونه کار های ما در سایت دیدن کنید و به آن‌ها امتیاز بدید

 • نیوشا شاه مرادی 3320
  نیوشا شاه مرادی

  سلام فکر میکنم به خاطر اوضاع اقتصادی بازار ساخت و ساز خیلی خوابیده باشه الان بازسازی به صرفه تره

یک پاسخ بگذارید


صفحه اینستاگرام دکوطرح
ارسال پیام به واتساپ
تماس مستقیم
09122460089
09121471847