پتینه کاری
۰۶
مهر

پتینه کاری

پتینه کاری

یکی از قسمت هایی از خانه که اهمیت زیادی به آن داده شده سقف خانه می باشد، که به وسیله هنرهایی مانند گچبری، آیینه کاری، کاشی کاری، تزیین شده اند.

در این تزیین ها با گذر زمان تغییر و تحولات زیادی در آنها رخ داده و به جایی رسیده اند که از تکنیک‌های مختلفی به آنها اضافه شده.

برای زیباتر شدن سقف از هنرهایی مانند پتینه کاری، کناف کاری، نورپردازی استفاده می‌کنند که در این محتوا قصد داریم پتینه کاری روی سقف را در طراحی داخلی مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

پتینه در زبان انگلیسی به معنی زنگار روی فلزاتی مانند مس، برنج و غیره می باشد و همچنین بر روی وسایل چوبی، گچی و … هم قابل اجراست و ظاهری قدیمی را به نمایش می گذارد و مناسب برای مکان ها و ظروف هست.

پتینه کاری از موادی مانند رنگ و چسب استفاده می‌کند و بر روی سطوحی که بتوان رنگ و چسب را استفاده کرد به کار می‌رود .

پتینه کاری در تزئینات ساختمان و روی سقف های گچی، چوبی فلزی کناف کاری شده گچبری شده و سقف های صفر و بدون تزیین می تواند اجرا شود.

زیبایی پتینه کاری بسیار چشمگیر است و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

پتینه کاری روی سقف توسط تکنیک‌هایی انجام می‌شود که باید به دست استادکاران با تجربه انجام پذیرد تا فضای زیبا در اختیارتان قرار گیرد.

همانطور که گفتیم پتینه کاری برروی سقف با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود .

یکی از این تکنیک ها استفاده از رنگ است. ابتدا زیرسازی دیوارها و سقف را انجام می‌دهیم و سپس رنگ کاری به وسیله قلم، غلطک یا پمپ را انجام می‌دهیم.

در این قسمت باید به یاد داشته باشید که این کار بسیار کار دشواری است و استفاده از پمپ روشی راحت تر می باشد.

 

پتینه کاری
پتینه کاری

 

تعمیرات ساختمان مسکونی و تعمیرات خانه

 

پتینه کاری

هنگامی که رنگ کاری انجام شد و سپس خشک شد می‌توان آن را شروع کرد.

در تکنیک پتینه کاری دز طراحی دکوراسیون باید دقت داشته باشید که برای استفاده از پتینه کاری باید از پارچه یا اسفنج روی سطح استفاده کرد، برای همین بهتر است که از کارشناسانی که تجربه کافی دارند راهنمایی بگیرید.

پتینه
پتینه

روش دیگر تکنیک با رنگ کنده شده است.

در این تکنیک روش قبلی باید زیر سازی دیوار و سقف انجام شود و هنگامی که تمام شد شروع به رنگ کاری کنیم.

پس از رنگ کاری قبل از اینکه اجازه دهیم کامل خشک شود با استفاده از دستمال ضرباتی بر روی سطح رنگ شده ایجاد می‌کنیم که باعث کنده شدن رنگ می شود و در نهایت ظاهری کهنه و دیوار خواهد بود به وجود آورد.

تکنیک ورق طلای ورق نقره معمولاً در پتینه کاری بسیار دیده می‌شود که از این روش معمولاً بر روی گچ بری دیوارها و سقف انجام می‌دهند که ظاهری زیبا و شکیل را به وجود می‌آورد.

پتینه کاری خانه
پتینه کاری خانه

در این تکنیک روی سطح کار که شامل گچبری سقف یا هر چیز دیگری هست یک لایه چسب و پتینه با استفاده از قلم و اجرا می‌کنیم و با دست آن را می چسبانیم.

ورقه های طلا یا نقره را روی آن می چسبانیم و سپس با یک قلم موی خشک اضافات کار را تمیز می نمایید.

اگر می خواهید که ظاهر لوکس و جذابی در منزل تان داشته باشید با این روش می‌توانید سقف منزل را تزیین کنید و به وسیله نور پردازی های مخفی و لوسترهای کلاسیک زیبایی آن را تکمیل کنید.

استفاده از تکنیک نقاشی های کلاسیک بر روی سقف از روش‌هایی است که معمولاً در خانه هایی که سبک کلاسیک اجرا شده است بهترین کاربرد را دارد.

در این کار با تکنیک نقاشی برچسب‌هایی را بر روی دیوار می چسبانند و سپس با استفاده از تکنیک هایی که بلد هستند ظاهری کهنه به وجود می‌آورند و نقاشی هایی مانند خدایان رومی، گل و بوته، یا بته جقه روی سقف ایجاد می‌کنند.

 

در مناطق شهری ، پتینه از سولفات مس اساسی (CuSO4.3Cu (OH) 2) تشکیل شده است ، اگرچه در محیط های دریایی ممکن است حاوی کلرید یا کربنات در مناطق صنعتی باشد. لایه پتینه از کاپریت (اکسید فنجان ، Cu2O) ، اکسید مس (II) (اکسید کاپریک ، CuO) و فرمهای CuOxH2O تشکیل شده است که جز اصلی کاپریت است. به عنوان محصول اولیه خوردگی ، این لایه در کنار فلز تشکیل می شود و رنگ سطح مس را به قهوه ای مات و سپس پس از مدتی به تقریباً سیاه تغییر می دهد.

پس از گذشت سالها یا حتی دهها سال از قرار گرفتن در معرض ، این لایه به رشد خود ادامه می دهد و ممکن است به ترتیب چند ده میکرومتر به ضخامت برسد. بسته به شرایط محیطی (آلودگی زیاد / متوسط ​​/ کم ، ساحل دریا ، منطقه بارانی) یک لایه پتینه آبی یا سبز می تواند بر روی لایه Cu2O رشد کند. بعداً ، بعد از اینکه لایه پتینه با چندین محصول خوردگی تشکیل شد ، نسبتاً پایدار است و به عنوان یک مانع محافظ برای مس زیرین عمل می کند.

در محیط های غنی از دی اکسید گوگرد (SO2) ، به احتمال زیاد ترکیبات اصلی لایه پتینه سولفاتهای اساسی مس هستند: posnjakite (Cu4SO4 (OH) 6.H2O) ، بروشانتیت (Cu4SO4 (OH) 6) و آنتریت (Cu3SO4 (OH)) 4) مقداری کلرید مس و کربنات نیز یافت می شود.

سولفاتهای اساسی مس فاز غالب در بیشتر پتینه های مس هستند. با این حال ، در برخی از محیط ها (به عنوان مثال ، جوهای دریایی غنی از کلرید) ، محصولات جایگزینی ممکن است مانند چند شکل متیل آتاکامیت (Cu2 (OH) 3Cl) و پاراتاکامیت (Cu3 (Cu ، Zn) (OH) 6Cl2) در ترکیب با انواع مختلف سولفاتهای هیدروکسی و کوپریت. در شرایط پناه باران ، لایه های محصول خوردگی سیاه است ، در حالی که در مناطق بدون پناهگاه که فلز اغلب با باران شسته می شود ، سبز روشن است.

گاهی اوقات ، سایر مواد معدنی مس را می توان در ترکیبات پتینه مس مشاهده کرد ، از جمله تنوریت (CuO) ، مالاکیت (Cu2CO3 (OH) 2) و گرهاردیت (Cu2NO3 (OH) 3). تنوریت در ناحیه اکسید شده مرتبط با اجسام سنگ سولفید مس اولیه عمیق تر وجود دارد و ممکن است به عنوان یک محصول تصعید در گدازه یافت شود. مالاکیت ، یکی از اولین سنگ معادن مورد استفاده برای تولید فلز مس ، اغلب با آزوریت ، گوتیت و کلسیت یافت می شود و به طور معمول با رسوبات مس در اطراف سنگ آهک همراه است. گرهاردیت یک ماده معدنی نادر نیترات مس است و در تجمع رگها با تجمع طولانی مدت شناسایی شده است.

پتینه کاری می تواند روی مواد مختلفی از جمله چوب انجام شود.

زمستان زمان خوبی برای شروع برخی از پروژه هایی است که در پشت ذهن شما نشسته اند. قرار دادن عکس ها در آلبوم ها ، پاکسازی انبارها و بازیابی مبلمان خریداری شده در بوت خودرو. برخی چیزهای شگفت انگیز را می توان در یک فروش محلی یافت. غالباً قطعات مبلمان قدیمی و دست دوم شگفت انگیزی وجود دارد که می توانید برای معامله خریداری کنید. ممکن است در بهترین شرایط نباشند ، اما این فرصتی است که می توانید آنها را به قطعه ای که همیشه می خواستید برگردانید. ایجاد پاتینا روی مبلمان چوبی یک انتخاب محبوب است. این شامل نقاشی قطعه و سپس معرفی ظاهری مضطرب است تا به نظر برسد که بسیار قدیمی تر از آنچه که در واقع است ، به نظر برسد. با استفاده از تکنیک مشابه روی چندین قطعه می تواند راهی عالی برای به نظر رسیدن آنها به صورت یک مجموعه باشد. آسان تر از آن است که فکر کنید ایجاد این پتینا روی هر مبلمان.

مهم است که در نظر بگیرید از چه رنگی برای پتینه استفاده خواهید کرد. هدف از ایجاد پاتینا این است که قطعه از آنچه که هست قدیمی تر به نظر برسد. بنابراین استفاده از رنگ روشن یا فلورسنت چندان منطقی نخواهد بود. رنگ هایی را در نظر بگیرید که منعکس کننده زمانی است که دوست دارید قطعه شما از آن گرفته شود. این به معنای رنگ های روشن تر ، مانند قرمز ، آبی و سبز از گذشته های اخیر و رنگ های خنثی تر مانند سفید ، قهوه ای و کرم های مربوط به گذشته است. سعی کنید رنگهای مختلف را به صورت لایه لایه قرار دهید. این باعث ایجاد رنگهای مختلف در هنگام استفاده از اثر پریشان می شود. همچنین رنگ سایر موارد را در طراحی در نظر بگیرید. این تختخواب آبی یک نمونه عالی است ، رنگ آبی با جداول کناری و ملحفه های آبی مطابقت دارد.

 

هیچ چیز زیباتر از قدم زدن به یک ساختمان قدیمی مربوط به دوره ویکتوریا و دیدن کاشی های فلزی قدیمی و زیبا نیست. بین رنگهای خیره کننده فیروزه ای و اکسیداسیون آبی رنگ روی کاشی های مسی و پوشش زنگ زرشکی روشن روی کاشی های آلومینیوم ، کاشی های سقفی قدیمی یک ظاهر گرم و کاملاً منحصر به فرد به یک طرح می بخشند. خوشبختانه ، این پتینه های زرق و برق دار که در طی سن و سال و ساییدگی ایجاد شده اند ، می توانند با یک پروژه ساده DIY با استفاده از کمی رنگ ، برخی ابزارهای ساده و خلاقیت ، مال شما باشند.

مراحل انجام DIY A Patina روی کاشی های فلزی ناتمام

۱. در مورد ظاهری که می خواهید تصمیم بگیرید. شما می توانید از مجلات طراحی ، مکان های تاریخی محلی یا حتی غذای بزرگ مورد علاقه خود الهام بگیرید.
۲. هنگامی که طرح خود را در ذهن داشتید ، باید کاشی های خود را انتخاب و سفارش دهید. ما صدها گزینه زیبا در Metal Ceiling Express در انواع بافت ها ، الگوها و پایان ها داریم.
۳. بعد باید وسایل خود را جمع کنید. شما به یک برس رنگی استنسیلینگ ، یک اسفنج سفت ، انواع رنگ های اکریلیک در رنگ های پتینه مورد نظر خود ، یک حوله و یک اسپری لاک شفاف نیاز خواهید داشت.
۴. کاشی های خود را روی یک نقاشی بگذارید. بهتر است در بیرون یا در یک اتاق با تهویه مناسب کار کنید.
با استفاده از قلم مو و اسفنج رنگ را روی کاشی های خود بچرخانید ، هر بار لایه های نازک اعمال کنید و رنگ ها را با هم همپوشانی کنید و مخلوط کنید. ۵. همچنین می توانید از حوله برای پاک کردن رنگ اضافی از روی برجسته سطح استفاده کنید.
۶. از خشک شدن رنگ و نترسیدن آن نترسید. هرچه اثر رنگ ناهموارتر باشد ، طبیعی تر به نظر می رسد.
۷. بعد از اینکه رنگ ها را استفاده کردید و به شکل دلخواه خود رسیدید ، آنها را با ۲-۳ لایه لاک شفاف اسپری کنید و بگذارید بین کت ها خشک شود.
۸. پس از اتمام کاشی های تازه پتینه کاری شده ، می توانید آنها را مانند حالت معمول نصب کنید. همچنین فقط به استفاده از این پروژه DIY برای سقف خود محدود نشوید. شما همچنین می توانید از این کاشی های کاشی کاری شده به عنوان عناصر دکوراسیون در خانه خود ، برای اتمام بی نظیر مبلمان ، یا حتی برای ایجاد یک دیوار بی نظیر استفاده کنید. بنابراین اگر به دنبال یک روش عالی برای ساخت کاشی های فلزی جدید خود هستید که به نظر می رسد سالهاست آنجا هستند ، این پروژه آسان DIY را امتحان کنید.

 

زیباتر کردن پتینه کاری

دکوراسیون منزل یک هنر است و می توان آن را در انواع مختلف با انواع مواد برداشت کرد. چه از سرامیک استفاده کنید و چه از آجر ، سیمان یا گچ پاریس ، فرصت ها بی پایان است. امروز ، ما قصد داریم یکی از مواد بسیار پرکاربرد برای ساخت خانه در هند ، یعنی گچ را متمرکز کنیم.

گچ همچنین یکی از آسانترین مواد برای تهیه است و در استفاده از آن تطبیق پذیری زیادی دارد زیرا می تواند در مناطق مختلف خانه شما ، یا در اتاقهایی مانند آشپزخانه ، اتاق نشیمن ، اتاق و حتی حمام ، برای پوشاندن سقف ها ، دیوارها و حتی سایر وسایل تزئینی منزل ، اما البته این کار توسط هیچ کس قابل انجام نیست ، برای اتمام مناسب و کارآمد به کمک یک فرد آموزش دیده نیاز دارید.

حال ، بیایید این ایده کتاب را بدست آوریم و هشت ایده جالب را بیابیم که ممکن است شما را به استفاده از آنها در خانه خود و دیدن جلوه ای عالی القا کند.

۱. طرح های قالب سازی سقف

وقتی در سقف اتاق با گچ کار می کنید ، دو سناریو وجود دارد که می توانید کار با روکش را برای ایجاد بافت و چیزی خلاقانه تر از یک سقف تخت ساده با نور انتخاب کنید. شما همچنین می توانید لبه ها را قالب بزنید تا با کمی روشنایی چراغ پیچ و تاب ایجاد کنید تا محیط را کاهش دهید و از آن لذت بیشتری ببرید و راحت تر شوید.
تمام تمرکز خود را بر افزودن جزئیات به زیبایی بگذارید.

۲. با نورپردازی یک کار جذاب ایجاد کنید

از جمله مزایای بسیار گچ ، یکی از اصلی ترین آنها قابلیت تزئینی آن ، مانند این سقف ها است. سقف هایی که به منظور تکمیل نور نرم و ظریف هر اتاق نشیمن قرار می گیرند بسیار مناسب است.
شما همچنین می توانید ستون ها یا قوس های زیبایی بسازید تا به راهرو یا اتاق نشیمن خود لطف دهید.

۳. تابلوهای دکور

گچ همچنین می تواند به ایجاد سطوحی با بافت های منحصر به فرد و اصلی کمک کند. در این عکس ، شما می توانید یک خلق زیبا از یکی از متخصصان ما را ببینید که یک تخته والوار خلاقانه واقع در پشت تلویزیون ایجاد کرده است که طراحی آن نه تنها به پیچیدگی می بخشد بلکه بر درک حجم فضایی که در این مکان کار می کند نیز تأثیر مثبت می گذارد. همچنین به طور کلی ظرافت طراحی را برجسته می کند.
از طراحان مختلف الهام بگیرید و با متخصصان مشورت کنید تا طرح هایی از این دست را بدست آورید.

۴. آشپزخانه را فراموش نکنید

با استفاده از گچ ، می توانید تقریباً هر چیزی را بسازید ، حتی سطوحی که به اندازه کافی قوی باشند که بتوانید هر روز از آنها استفاده کنید. در این آشپزخانه می توانید ببینید که چگونه کارهای مدرن متشکل از مشخصات فلزی مورد استفاده در این منطقه با رنگ bitrates ترکیب شده به عنوان قرمز ، در انتها یک آشپزخانه مدرن و کاملاً زیبا به وجود می آورد.
ترکیبات رنگی را برای قسمت آشپزخانه در ذهن داشته باشید تا طراحی یکپارچه به نظر برسد. رنگ قرمز باعث بهبود اشتها می شود و بنابراین بهترین انتخاب است.

 

۵. دسته کوچک موسیقی جاز از گچ و روشنایی

گچ نه تنها برای دکوراسیون است بلکه یک روش هوشمندانه برای کار با نور اتاق است. در این عکس می بینید که گچ در امتداد این اتاق نشیمن زیبا امتداد دارد ، شکافی که در آن منابع نوری که سالن را برجسته می کنند ، نصب شده است. علاوه بر این ، برای ایجاد جلوه ای ظریف ، نورپردازی نیز باعث درخشش ظریف سطح چوبی مبلمان مختلف می شود.
نور مناسب نه تنها باعث بالا بردن محیط می شود بلکه روحیه را نیز شاد می کند. بنابراین ، قبل از انجام این کار ، مطالعه ای در مورد رنگهای روشن و تأثیرات آن بر خلق و خوی انجام دهید.

 

۶. برای حمام خود

استفاده از گچ در سرویس های بهداشتی نیز ممکن است ، به شرط آنکه اقدام به کار پوشش رطوبت کنید. این امر برای جلوگیری از رشد کپک در آینده است. شما همچنین می توانید با استفاده از گچ نقش برجسته های عمیق و جذاب را بر روی دیوارهای حمام خود ایجاد کنید یا آن را در برابر برخی از کاشی های زیبا با رنگ های ظریف تکمیل کنید تا هوای نرم و آرامش بخشی به این اتاق بدهد.

 

۷. با چراغ بازی کنید

بازیگران جالب در اینجا این است که وقتی نور در سقف کاذب نصب می شود ، همانطور که در این عکس دیده می شود ، لبه ها با یک قاب زیبا تزئین می شوند ، کار شما می تواند سایه بازی زیبایی ایجاد کند. این احساس قرار گرفتن در یک محیط ریز تزئین شده را ایجاد می کند.
از نورهای هوشیار در قسمت حمام استفاده کنید تا فضای آن دنج و آرام باشد.

۸. درون اتاق اصلی

داشتن اتاقی با استایل بسیار ضروری است. به همین دلیل ساختن سازه ای با گچ در قسمت سر تختخواب شما یک انتخاب عالی است ، نه تنها حجم های مختلفی از عمق را اضافه می کند ، بلکه برای ترکیب کلاس و زیبایی از ظرافت است. به علاوه شما نمی توانید کار نورپردازی روی سقف را فراموش کنید ، جایی که سقف کاذب ساخته شده با گچ به شما روشنایی جالب توجهی را می دهد که در سقف کل اتاق منعکس شده است.

 

سوال و جواب های پتینه کاری

سوال: پروژه من یک مجموعه شطرنج است (یک نیمه) ساخته شده از فولاد خفیف ، روشن شده در یک ماشین تراش. آنها به آرامی یک لایه زنگ زدگی نامطلوب را تشکیل می دهند. من می خواهم ظاهر و احساس را حفظ کنم و آنها را در چیزی بپوشانم تا مهره را از زنگ زدگی و انگشتان ناخوشایند محافظت کنم ، در حالی که من در برابر بچه هایم شطرنج بازی می کنم. من از ایده پتینه سیاه مشکلی ندارم ، با این حال ، شما اشاره کردید که این ماده سمی است ، و این برای بچه ها خیلی خوب نیست. چگونه می توانم مجموعه شطرنج فولادی خود را حفظ کنم؟

پاسخ: پتینه سیاه فقط به شکل مایع سمی است. بعد از اینکه روی فولاد قرار گرفت و از بین رفت ، فقط یک اکسید سیاه روی فلز باقی می ماند. برای ایمنی جوانان ، من فقط هنگام خواب یا خارج بودن از تفنگ استفاده می کنم. در صورت لزوم ، ممکن است بطری را خارج از سایت در جای دیگری ذخیره کنید.

سوال: پروژه من یک وان آبگرم است که می خواهم روی آن یک پاتینای خالدار / خط دار ایجاد کنم. من به این فکر می کنم که آبی را بپاشم و بگذارم قطره قطره شود. زنگ زدگی خود را در آب و هوای مرطوب ما معرفی می کند و من نگران مسمومیت با این بیماری هستم آیا جایگزینی برای آبیاری یا اقدامات احتیاطی وجود دارد که بتوانم برای محافظت از خودم و محیط زیست اقدام کنم؟

پاسخ: بله ، در اثر بلع کاملاً سمی است اما در اثر استنشاق تا حد زیادی سمی نیست. من سعی می کنم پارچه ضایعات پنبه ای را در آب خیسانده و روی نقاط مختلف استراتژیک قرار دهم. تا زمانی که پارچه ها مواد شیمیایی را در همه جا اجرا نمی کنند ، تمیز کردن آن باید به راحتی کار گذاشتن پارچه های دست دوم در کیسه پلاستیکی و بستن آن باشد.

سوال: آیا پیشنهادی برای درمان دارید که باعث کاهش یا از بین رفتن خوردگی یک سازه فلزی شود که در خارج از سال در معرض آب و هوای مینسوتا قرار دارد؟ این قطعه در معرض دمای شدید (۱۰۰۰+ فارنهایت) قرار خواهد گرفت ، بنابراین من شک دارم که کتهای واضح عملکرد خوبی داشته باشند. آیا پیشنهادی برای بهترین راه حل برای ایجاد یک اثر جالب و کاهش خوردگی دارید؟

پاسخ: امیدوارم از کورتن یا فولاد خاص هواگیری ساخته شده باشد. در غیر اینصورت ، اطمینان حاصل کنید که هیچ برف یا آبی در جیب ها یا فرو رفتگی ها گیر نکرده است. من توصیه می کنم تا یک مشعل را تا زرد نارنجی روشن (۲۰۰۰ درجه فارنهایت) روشن کنید تا بتواند مقیاس آتش را ایجاد کند. مقیاس آتش فقط اکسید آهن مغناطیسی سیاه است و یک پوشش اکسید بدون پوسته تشکیل می دهد. با بلوز تفنگ می توان یک اکسید سیاه نازک تری داشت. هرگز بلوز را روی فولاد نگذارید و محلول اضافی را به سرعت از بین ببرید در غیر این صورت باعث تسریع در زنگ زدگی می شود.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با پتینه کاری

پتینه کاری چیست ؟

پبه مجموعه عملیاتی گفته میشه که در آن به سطوح مختلف رنگ و لعاب کهنه می بخشند که اولین بار در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت.

چرا در ساختمان از پتینه کاری استفاده میشه ؟

اگر از مسائل زیباشناختی فاکتور بگیریم ، زمان اجرای کم و هزینه پایین این متریال باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کنه و در ساختمان مورد استفاده قرار بگیره

در چه زمان پتینه کاری اجرا میشه ؟

بعد از اتمام نقاشی و خشک شدن دیوار ها و سقف میتونیم عملیات پتینه کاریو شروع کنیم

در پتینه کاری برای زیر کار بهتره از چه نوع رنگی استفاده کنیم ؟

قبل از شروع عملیات پتینه کاری بهتره که رنگ زیر کار روغنی نیمه مات باشه

یک پتینه کار خوب چه ویژگی داره ؟

یک پتینه کار خوب باید خلاق باشه و با توجه به سبک طراحی بتونه در هر فضا ایده پردازی کنه تا یک اثر منحصر به فرد به وجود بیاره

 

گالری تصاویر پتینه کاری

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۵ میانگین: ۴.۷]