نمای اداری
23
بهمن

نمای اداری

نمای اداری : زمانی که نام نمای ساختمان را می شنویم اولین چیزی که به ذهن ما می رسد، دیوار بیرون ساختمان است که در اولین نگاه به ساختمان، آن را می بینیم. به طور کلی نمای ساختمان عبارت است از دیواری که در جلوی چشم بینندگان و افراد خارج از ساختمان قرار دارد و هر کسی می تواند آن را ببیند. به همین دلیل است که اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که هرکسی می تواند بعد از دیدن آن نما درباره ی سلیقه ی صاحبان خانه و همچنین سازندگان و معماران آن خانه نظر بدهد. بنابراین انتخاب کردن نمای مناسب یک ساختمان با توجه به محل جغرافیایی آن و همچنین کارکرد آن اهمیت زیادی دارد.

اگر بخواهیم نماهای ساختمان ها را به دسته های مختلفی تقسیم کنیم، اولین دسته بر اساس کاربرد ساختمان انتخاب می شود که به صورت مسکونی، تجاری و اداری تقسیم می شود. در این میان شما می توانید مصالح مورد نظر خود را برای ساختمانتان انتخاب کرده و از معمار و طراح بخواهید با توجه به کارکرد ساختمان،‌ نمای آن را طراحی کند.

به عنوان مثال نماهایی که برای ساختمان های مسکونی استفاده می شود باید طوری باشد که مورد پسند عموم قرار بگیرد و اگر ساختمان در داخل شهر قرار دارد از شیشه کمتری استفاده شود. همچنین استفاده از مصالحی مانند چوب می تواند برای ساختمان های مسکونی مناسب باشد چرا که نمایی زیبا را برای ساختمان ایجاد می کند و می تواند سلیقه‌ی معمار را نشان دهد.

در مقابل نمایی که برای ساختمان های تجاری استفاده می شود باید متناسب با کاربرد و کارکرد ساختمان تجاری باشد. همچنین باید متریالی مستحکم و قوی باشد تا در طول زمان نیاز کمتری به ترمیم داشته باشد. به عنوان مثال سنگ ماده ای مناسب برای ساختمان های تجاری است. چرا که استفاده از سنگ می تواند نمای ساختمان تجاری را به بهترین نحو نمایان کند و همچنین استحکام بالایی دارد و دیر به دیر نیاز به تمیزکاری دارد.

در ساختمان های اداری که مخاطبان خاص خود را دارند باید از ماده ای استفاده شود مانند ساختمان های تجاری استحکام بالایی داشته باشد و نیاز کمی به ترمیم و تمیز کردن پیدا کند.

 

نمای اداری | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت نمای اداری

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی اداری، بازسازی اداری

نکته مهم اینجاست که نمای هر ساختمانی با توجه به محل قرار گرفتن آن در شهر متفاوت است. شما می توانید در این باره با متخصصین گروه دکوطرح تماس بگیرید و سوالات خود را از ایشان بپرسید.

ما در این نوشته می خواهیم درباره یکی از این عملکردها صحبت کنیم که در کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نمای اداری که امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است، می تواند نقش مهمی در شناخته شدن ساختمان اداری شما داشته باشد.

هر یک از ساختمان های اداری کاربرد متفاوتی دارند و به همین خاطر به مصالح مختلفی احتیاج دارند. همچنین زمانی که یک ساختمان اداری در قسمت سطح بالاتر یک شهر قرار داشته باشد، باید رسیدگی بیشتری به نمای آن شود.

همانطور که قبلا” به آِن مطلب اشاره داشتیم نمای ساختمان اولین قسمت از ساختمان است که به چشم می آید به طوری که می توان گفت نمای ساختمان جزئی از هویت ساختمان محسوب می شود از این رو طراحان و معماران به طراحی نما اهمیت بسیاری می دهند زیرا یک طراحی و اجرای خوب علاوه بر زیبا سازی در بافت شهری می تواند به عنوان یک رزومه کاری عمل کند.

 

نمای اداری

ساختمان های اداری با نمای اداری زیبا در مکان زیبایی ساخته شده اند

همان طور که پیشتر گفتیم ساختمان های اداری با توجه به موقعیتی که در شهر قرار دارند، دارای نمای متفاوتی هستند چرا که کاربران آن ها رویکرد متفاوتی نسبت به نمای آن ساختمان دارند. در قسمت های شمالی ساختمان به دلیل بالا بودن سطح اقتصادی، افراد اهمیت بیشتری به ظاهر یک ساختمان اداری می دهند و برعکس در قسمت هایی که مردم وضع اقتصادی معمولی تری دارند، به همان نسبت نمای ساختمان های اداری معمولی تر خواهد بود.

 

مصالح تعریف کننده  ساختمان و نمای اداری زیبا

به طور کلی مصالحی که برای نمای یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، عبات اند از آجر، سیمان، سنگ، کامپوزیت، چوب، شیشه که هر یک از این مصالح و متریال، کاربردهای خاص خود را دارند. به عنوان مثال مصالحی مانند شیشه برای ساختمان های اداری بسیار مناسب هستند چرا که فضای داخل یک اداره فضای تمام خصوصی نیست و نیازی به پوشش آنچنانی ندارد. پس می توان فضای داخل آن را از طریق شیشه به افراد خارج ساختمان نشان داد. همچنین استفاده از سیمان برای ساختمان های اداری که می خواهند هزینه کمتری برای ساختمان خود داشته باشند بسیار مناسب است. چرا که علاوه بر زیبایی این نما و تنوع رنگی آن، قیمت مناسب تری نسبت به سایر مصالح دارد.

حال می خواهیم به بررسی سبک های مختلف برای یک ساختمان اداری بپردازیم. به طور کلی سبک های متداولی که برای ساختمان های اداری مورد استفاده قرار می گیرند عبارت هستند از سبک مدرن و کلاسیک.

نما
نما

 

سبک مدرن برای نمای اداری

نمای مدرن سبکی متداول برای ساختمان های اداری است. منظور از سبک مدرن، ساده سازی نمای یک ساختمان است. در واقع از گذشته، سبک مدرن به این دلیل وارد صنعت معماری شد که بتواند نشان دهد هر ساختمانی می تواند در عین ساده بودن زیبایی و کاربردی بودن خود را حفظ کند. به همین دلیل امروزه نمای ساختمان اداری مدرن در میان مردم از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. یکی از مهم ترین ویژگی های نمای مدرن در ساختمان های اداری که می توان به آن اشاره کرد قابلیت استفاده بیشتر از یک متریال است. به این صورت که شما می توانید سنگ و چوب یا سیمان و شیشه را در یک ساختمان در کنار هم استفاده کنید. به شرطی که به کمک یک طراح ماهر، نمای زیبایی را برای ساختمان اداری خود ایجاد کنید.

سبک مدرن برای نمای اداری یک مزیت بارز دارد. این که اگر شما سادگی را دوست داشته باشید می توانید متریال مورد پسند خود را انتخاب کنید و آن را در نما به کار ببرید. اما اگر دوست دارید نمای ساختمانتان در عین ساده بودن و مدرن بودن، کمی شلوغ به نظر برسد، همان طور که گفته شد می توانید از چند متریال استفاده کنید. در نمای اداری مدرن شما می توانید از نمای سبز استفاده کنید. اما نمای سبز چیست؟ منظور از نمای سبز استفاده از پوشش گیاهی مناسب برای ساختمان است. شما می توانید در نمای مدرن خود از درختچه ها و گل‌های تزئینی استفاده کنید. اگر قصد دارید ساختمان اداری شما نمایی مدرن داشته باشد، بهتر است پنجره های آن را بزرگ در نظر بگیرید. بزرگ بودن پنجره به چند دلیل اهمیت دارد. اول این که سبک مدرن برای سادگی استفاده می شود. استفاده از پنجره های بزرگ برای ساختمان های اداری می تواند این سادگی را به مخاطبان القا کند. دلیل دوم این است که با داشتن پنجره های بزرگ شما می توانید بیشترین استفاده را از نور طبیعی بیرون از ساختمان را داشته باشید. به کار بردن نور مناسب در نمای مدرن می تواند تاثیر زیادی بر جلوه نما داشته باشد. پس از نور غافل نشوید.

علاوه بر آن نمای مدرن این اجازه رابه شما می دهد تا کمی آزادانه فکر کنید. نیازی نیست چارچوب خاصی برای طراحی های خود داشته باشید. مهم ترین مثال آن می تواند پنجره ها باشد. شما می توانید از اندازه های مختلفی برای پنجره های خود استفاده کنید. همچین می توانید پنجره ها را در قسمت های مختلفی از ساختمان قرار دهید. یکی دیگر از ویژگی های بارز نمای مدرن برای ساختمان های اداری این است که این نماها دارای گوشه ای تیزی هستند. این بدین معناست که ساختمان های اداری مدرن از کنار هم قرار گرفتن مکعب های بعضا یک اندازه ساخته می شود. بنابراین ایجاد بهترین طراحی برای یک ساختمان اداری تاثیر زیادی بر نمای آن دارد. رنگ مناسب این نماها باید رنگی سرد و متین باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ سفید و طوسی روشن می تواند مدرن بودن نمای اداری شما را به خوبی نشان دهد.

 

سبک کلاسیک برای نمای اداری

یکی از مهم ترین ویژگی های نمای کلاسیک برای نمای اداری این است که این نماها مانند نماهای رومی احساسی قدیمی و سرسنگین به ما می دهند. از این سبک نما بیشتر برای ساختمان هایی استفاده می شوند که کاربری ویژه ای دارند. به عنوان مثال ساختمان های اداری برخی برندهای خاص، از سبک کلاسیک استفاده کرده اند تا در عین زیبایی، سرسنگینی را به مخاطب خود القا کنند. در سبک کلاسیک نمی توان از هر متریالی استفاده کرد. به عنوان مثال شیشه و چوب جزو مصالح مدرن هستند که برای ساختمان های اداری کلاسیک چندان مناسب نیستند. در عوض استفاده از سنگ های خاص مانند مرمر و گرانیت می تواند انتخاب های مناسبی باشد. علاوه بر آن به کار بردن رنگ مناسب برای ساختمان های اداری در سبک کلاسیک اهمیت زیادی دارد. اغلب برای ساخت ساختمان های اداری که به این سبک هستند از رنگ های سنگین مانند کرمی، شیری مایل به کرمی، قهوه‌ای روشن و نسکافه ای استفاده می شود. برای طراحی یا دیزاین نماهای اداری کلاسیک از طراحی های خاصی استفاده می شود که به وسیله سی ان سی انجام می شوند. اما یکی از معایبی که این نما ها دارند، داشتن هزینه ساخت نسبتا بالاست. نماهای کلسیک به دلیل به کار بردن سنگ به عنوان متریالی گران قیمت، هزینه ساخت بالایی دارند. اما شما می توانید از سیمان به عنوان جایگزینی با هزینه پایین برای سنگ استفاده کنید.

ایده های رنگ خارجی در طراحی نمای اداری

یکی از قابلیت هایی که مصالح مختلف نمای اداری در اختیار شما قرار می دهد، به کار بردن رنگ های نمای متنوع است. شما می توانید با توجه به کاربری ساختمان اداری خود و یا رنگ برند خود، نمای اداری خود را رنگ کنید.

 

رنگ های بیرونی نمای اداری

رنگ های بیرونی نمای اداری می تواند متفاوت باشد. همان طور که گفته شد استفاده از رنگ های متنوع در نمای ساختمان های اداری مجاز است. به عنوان مثال اگر شما در زمینه کودک و نوجوان فعالیت می کنید، ساختمان اداری شما می تواند دارای رنگ های شاد باشد. درست است که در ساختمان اداری شما کودکان و نوجوانان رفت و آمد ندارند، اما استفاده از رنگ های شاد، ساختمان شما را از نظر کاربری و همچنین از نظر ظاهر از سایر ساختمان ها جدا می کند.

حال می خواهیم نمونه هایی از ساختمان های اداری را ببینیم که از نماهای مختلفی استفاده کرده اند.

 

پیشنهاد نویسنده: دکوراسیون اداری کوچک، اصول طراحی پلان اداری

 

Casa MM

ساختمان Casa MM
ساختمان Casa MM
ساختمان Casa MM

همان طور که در تصویر می بینید، معمار برای طراحی نمای این ساختمان از دو ماده‌ی شیشه و سنگ استفاده کرده است که در کنار هم نمایی مدرن را ایجاد کرده اند.

 

Tresarca House؛ نمونه ای عالی از نمای اداری ساختمان

ساختمان Tresarca House
ساختمان Tresarca House

در این ساختمان از شیشه به عنوان پوششی تزئینی برای ساختمان استفاده شده که ضمن ایجاد نمایی زیبا، مانع تابش مستقیم نور خورشید به سطح ساختمان می شود. همچنین معمار برای طراحی ایت ساختمان بسیار آزادانه خلاقیت خود را نشان داده است.

 

نمای اداری و بیرونی خانه کویر

منظور از کویر فضاهای خشک است که برخی ساختمان های اداری در آن قرار دارند. که یک نمونه آن ساختمان Casa MM است.

 

حیاط جلوی خانه بیابانی مدرن و جذابیت محدود کردن

در ساختمان Casa MM در جلوی ساختمان فضایی مانند حیاط ایجاد شده است که باعث خصوصی سازی فضای اداری شده است. این محدود کردن در برخی مواقع نامناسب به نظر می رسد اما گاهی بسیار لازم است.

 

پیشنهاد نویسنده: دکوراسیون اداری لاکچری

 

پروژه های مرتبط با نمای اداری که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای اداری

زمان اجرای نمای اداری چطور محاسبه میشه ؟

بعد از تموم شدن طراحی و تایید کار فرما میتونیم با توجه به مواد و مصالح به کار رفته در نما هزینه تقریبی و زمان اتمام پروژه را تخمین بزنیم

مهمترین نکته در نورپردازی نمای اداری چیست ؟

نصب در محل صحیح و درست و استفاده از منبع نور با طول عمر بالا نکته مهمیه که باید به اون توجه داشته باشیم

بازسازی نما اداری به چه منظوری انجام میشه ؟

با گذشت زمان و بالا رفتن سن ساختمان مواد و مصالح زیرین نما سست میشه وبرای جلوگیری از خرابی بیشتر و وقوع حادثه باید اقدام به بازسازی نما بکنیم

بهترین گزینه برای نمای ساختمان اداری چیست ؟

استفاده از نمای شیشه ای در کنار نور پردازی ایدهآل و حرفه ای میتونه یک نمای اداری زیبا خلق کنه

بهترین معیار در طراحی نمای ساختمان اداری چیست ؟

به وجود آوردن هماهنگی و هارمونی در ساختمان و محیط اطراف میتونه معیار خوبی برای طراحی باشه

 

گالری تصاویر نمای اداری

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۵]