نمای مینرال
۰۹
شهریور

نمای مینرال

نمای مینرال چیست ؟

به ترکیبی آماده از سنگ مرمریت،گرانیت،کوارتز ورنگ های طبیعی نمای مینرال گفته می شود.

نمای مینرال امروزه موردتوجه بسیاری از معماران قرار گرفته است.

این سبک نما جذابیت ظاهری بالایی دارد در بسیاری ساختمان ها جایگزین مناسبی برای شیشه،آجر و… محسوب می شود دیدن این نما در ابتدا به بیننده نمای سنگ گرانیت را القا کرده درصورتی که وزن سنگین و هزینه های بالای نمای سنگ را ندارد.

 

پیشنهاد نویسنده: سنگ گرانیت، کاربرد سنگ مرمر در ساختمان

 

نمای مینرال چیست ؟

عمده ی استفاده از نمای مینرال برای نمای استخر،ورزشگاه،مدارس،هتل و رستوران و… است.

نمای مینرال با رنگ هایی متنوع و در سه نوع دانه بندی ریز،متوسط و درشت در بازار یافت می شود.

از مینرال برای پوشش دیوار داخلی ساختمان و دکوراسیون داخلی نیز می توان استفاده کرد.

 

اجزای تشکیل دهنده ی نمای مینرال

  • سنگ و شن هایی با رنگ هایی طبیعی.
  • انواع پودر های غلظت دهنده.
  • پودر آنتی استاتیک که از جذب گرد و غبار جلوگیری می کند.
  • پودر آنتی باکتری که از رشد قارچ جلوگیری می کند.
  • رزین های اکرلیک برای نماهای ساختمانی.
  • توان پوشش انواع مینرال از لحاظ دانه بندی

ریزدانه ۲الی ۲/۵ کیلو گرم در هر مترمربع ،متوسط دانه ۳ الی ۳/۵ کیلوگرم در هر متر مربع و درشت دانه ۴/۵ الی ۵ کیلو گرم در هر مترمربع.

 

 

نمای مینرال
نمای مینرال

طریقه ی آماده سازی نمای مینرال و نکات مهم اجرا

ابتدا نمای مینرال را با مقدار مشخصی آب مخلوط کرده و سپس ملات به دست آمده را روی سطوح قرار می دهیم.

سطح زیرین نما می تواند از هرنوعی مانند بتن،گچ،چوب و… باشد.

قبل از اجرای نمای مینرال باید توجه داشت که سطح زیرین صاف بوده و عاری از هرگونه چربی،گردو غبار و به صورت کاملا خشک باشد.

سطح زیر نما با استفاده از پرایمر باید کاملا آماده گردد و زمان تابش نور خورشید و هنگام روز اجرا شود.

 

روش های اجرای نمای مینرال

روش های اجرای این نما به دو دسته ی ماله ای و پاششی تقسیم می شود.

در روش ماله ای اجرا به کمک ماله ی استیل و در روش پاششی به کمک پیستوله انجام می شود.

در اجرای ماله ای ابتدا مینرال را از پلاستیک به سطل منتقل کرده و به ازای هر ظرف ۲۵ کیلویی ۱ تا ۱/۵لیتر آب به آن اضافه می شود و سپس مواد را به خوبی مخلوط کرده تا کاملا یکنواخت شود و سپس به کمک یک ماله ی ضدزنگ از بالا به پایین لایه ای به ضخامت ۳ تا۴ میلی متر را به صورت یکدست روی سطح قرار می دهیم.

از مزایای استفاده از روش اجرای ماله ای ایجاد کردن سطحی کاملا صاف و یکدست است.

همچنین روش اجرای ماله ای سبب افزایش عمر نمای مینرال می گردد.

و دیگر این که پس از اجرا به روش ماله ای ۱ الی ۲ روز زمان می برد که خشک شود.

در روش اجرای پاششی با کمک پیستوله ای میکرو(ریزدانه)،مینرال به سطح اسپری می شود.

این روش مناسب سطوحی است که ناصاف اند و امکان اجرای ماله ای وجود ندارد مانند ستون ها،زاویه های تیز،تاج ساختمان و…

در این روش اجرا باید توجه داشت که عمل پاشش به کمک پیستوله بدون وقفه با فاصله ای بین ۲۵ تا۴۰ سانتی متر انجام گیرد.

نتیجه نهایی اجرا شده در روش پاششی سطحی زبرتر نسبت به روش ماله ای است و زمان خشک شدن مینرال در این روش حداکثر ۲۴ ساعت است.

 

عایق کردن نمای مینرال

همانطور که می دانیم نمای مینرال در برابر رطبت عایق نیست و جهت عایق کردن آن از پرایمر آکریلیک استفاده می شود.

پرایمر آکریلیک در برابر شرایط جوی مختلف مقاوم است تمامی منافذ کوچک سطح زیرین را می پوشاند و همچنین سبب اتصال بهتر مواد به سطح زیرین می شود.

از مزایای این پرایمر این است که کاملا ضدحساسیت و دوست دار محیط زیست است.

در صورتی که از پرایمر در محیط هایی با رطوبت بالا استفاده می شود باید دولایه پرایمررا روی سطح قرار دهیم و زمان خشک شدن پرایمر بستگی به آب و هوا داشته و معمولا بین ۲الی ۳ ساعت زمان می برد تا کاملا خشک شود.

 

مزایای استفاده از نمای مینرال

سرعت اجرای این سبک نما بسیار بالا است و این از مهم ترین مزایای نمای مینرال است.

نمای مینرال به دلیل داشتن ذرات و سنگدانه های طبیعی سبب مقاومت نما در برابر اشعه خورشید نیز می شود.

اجرای این نما مقرون به صرفه است.

مصالح مورد استفاده ی نما سبک اند و به سبکی کلیات نما کمک می کند.

تنوع رنگ و طرح آن ها در بازار زیاد است.

در صورت استفاده از پودرهای آنتی استاتیک،ذرات گرد و غبار موجود در هوا جذب نما نمی شوند و همچنین اگر از پودرهای ضد باکتری نیز استفاده شود از رشد قارچ و جلبک در رطوبت بالا نیز جلوگیری می کند.

نمای مینرال خاصیت ضد اشتعال داشته ودر برابر آتش سوزی مقاوم است.

نمای مینرال برروی سطوح صاف نیز قابلیت چسبندگی دارد.

 

معایب نمای مینرال

نمای مینرال عایق رطوبت نیست و در رطوبت نیز دچار ترک خوردگی می شود.

اگر در نمای خانه و نمای ساختمان اجرا شده خللی وجود داشته باشد سبب رسیدن رطوبت به لایه های زیرین می گردد.

در صورتی که هنگام اجرا امواج لایه ی زیرین برطرف نشده باشد و لایه ی زیرین صاف نباشد این ایراد به سهولت دیده می شود.

در صورتی که متریال تشکیل دهنده ی نما رنگ طبیعی نداشته باشد تابش نور آفتاب سبب تغییر رنگ آن ها می شود.

 

گزینه های مختلفی برای عایق بندی نما و همچنین عایق بندی زیر سقف ، داخل و روی دیوارهای داخلی ، کف ، زیرزمین و موارد دیگر وجود دارد. هدف از عایق حرارتی جلوگیری از نفوذ سرما و گرما از خارج و فرار سریع انرژی گرمایی از داخل است. راه حل های طبیعی برای این مواد عایق معدنی است. انواع مختلف پشم شیشه و پشم سنگ ، عایق رسی و معدنی منبسط شده ، عایق سیلیکات و گلوله های پرلیت مزایا و معایب مختلفی دارند.

مواد عایق معدنی چیست؟

اصطلاح مواد معدنی تقریباً مواد مختلف ، طبیعی و همچنین غیرآلی را با هم جمع می کند. به عنوان مثال آهک ، شن و ماسه و سنگهای مختلف.

حسن این نوع مواد اولیه فراوانی است و نیازی به تولید مصنوعی نیست. علاوه بر این ، آنها نمی توانند پوسیده شوند و بعضی از آنها با عایق تنفسی ، بافرهای خوبی برای رطوبت هستند.

پیش پردازش و نصب و درمان یا تمیزکاری آنها ، به سختی امکان رشد کپک را فراهم می کند. مواد مختلف عایق معدنی ساخته شده از مواد معدنی مزایا و معایب مختلفی دارند. در زیر یک مرور کلی است.

 

پشم شیشه

پشم شیشه بعنوان عایق احتمالاً بیشتر شناخته شده است. حصیرهای عمدتا زرد نارنجی از شیشه های زائد ، شن کوارتز و سنگ آهک تشکیل شده اند.

دو جز components اول نام آن را به ماده عایق معدنی می دهند. از پشم شیشه اغلب به عنوان عایق سقف و همچنین برای عایق بندی نمای پشت دیوار پرده استفاده می شود. مهم است که باید آن را در برابر رطوبت و رطوبت محافظت کرد ، زیرا به راحتی می تواند آب را خیس کند.

علاوه بر پشم شیشه به عنوان تشک ، عایق به عنوان عایق دمشی نیز موجود است. لباس های محافظتی در حین پردازش توصیه می شود ، زیرا الیاف شل شده باعث تحریک پوست می شوند.

مزایا

– عایق حرارتی خوب پشم شیشه
– محافظت خوب در برابر موذیان ، کپک و پوسیدگی
– حفاظت از آتش ، زیرا مواد نمی سوزد
– استفاده انعطاف پذیر را می توان به اندازه برش داد یا دمید

 

نماهای معدنی

سطح باید تمیز ، محکم و خشک باشد. بشویید و بشویید در جایی که قارچ وجود دارد ، با تمیز کننده قالب نیز درمان کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود. هر نوع خراش رنگ شسته شده باید برداشته شود ، با برس استیل پاک شود یا خراشیده شود. اطمینان حاصل کنید که سوراخ ها یا شکاف ها پر شده است.

رنگ آمیزی

همیشه با Betoprime حتی در سطحی که قبلا رنگ آمیزی شده است ، پرایم کنید. سپس ۱-۲ لایه Betopaint بزنید. در هر صورت می توان از غلتک یا برس استفاده کرد. پس از نازک شدن ، که می توان با اسپری نیز انجام داد ، بیش از اندازه ای که برای پوشاندن خوب لازم است ، رنگ (ضخیم تر) رنگ نکنید. یک کت اغلب کافی است. کیفیت پراکندگی لازم برای این سطوح در این روش در بهترین حالت عمل می کند.

نگهداری

در جایی که سطح آن کثیف یا لکه شده است ، باید این محلول را با شستشوی نما تمیز کرده و سپس با آب خوب بشویید. در صورت رشد قارچ می توان از شستشوی کپک نیز استفاده کرد.

 

در واقع نمای مینرال نمایی است که از ترکیبات مواد معدنی مختلف و سنگ های مختلف ساخته می شود. یکی از این مواد سنگ گرانیت است.

در این میان می خواهیم ساختمان هایی که از نظر ساخت با سنگ گرانیت در جهان معروف هستند را معرفی کنی.

۱. خانه VMS: MARCOS MIGUÉLEZ

نما
نما

گرانیت یک سنگ آذرین سخت است که به دلیل دوام و مقاومت در برابر باد و باران شناخته شده است. این دلیل اصلی انتخاب معماران سنگ نمای برای نما است. گرانیت سفید کل نمای بیرونی VMS House واقع در Leon (اسپانیا) را جابجا می کند. دیوارهای سنگی تصور یک قلعه مدرن را ایجاد می کنند. معمار Marcos Miguélez با دیوارهای سنگی ضخیم و بزرگ ساخته شده از گرانیت ، اصل سنگ تراشی سنتی را تعبیر می کند.

۲. اقامتگاه ARMADALE: B.E. معماری

قصیده ای برای گرانیت. این هدف از معماری BE برای Armadale Residence ، یک خانه بزرگ خانوادگی در ملبورن (استرالیا) است. پوست ساختمان از ۲۶۰ تن گرانیت خاکستری ساخته شده است. به نظر می رسد این طرح می توانست از روی یک سنگ تراشیده شود. استفاده از سه نوع گرانیت فضای بیرونی و داخلی را که سبک و باز هستند ، متحد می کند.

۳. برج بادی: AGI ARCHITECTS

ویژگی و مقاومت منحصر به فرد نمای گرانیت در برج بادی واقع در کویت منعکس شده است. گرانیت برای نما انتخاب می شود تا به برج جنبه ای از یک مجسمه یکپارچه بدهد که توسط باد تراشیده شده است. معماران AGI با سطوح صاف حیاط داخلی که با گچ سفید ارائه می شوند تضادی ایجاد می کنند.

۴. بلوک آپارتمان THERAN: دفتر آینه

آینه دفتر به این بلوک آپارتمان تهران نمای گرانشی و الوار نمای بافتی می بخشد. نمای ساختمان در شمال پایتخت ایران واقع شده است و از سنگهای گرانیت تشکیل شده است که در نوارهایی با عمق های مختلف قرار گرفته و یک سطح برآمدگی ایجاد می کند. گرانیت همچنین در داخل برخی دیوارها ادامه می یابد تا ارتباط بصری بین فضای داخلی و نمای خارجی این ساختمان شگفت انگیز ایجاد کند.

۵. THE MET BREUER: BEYER BLINDER BELLE

شرکت نیویورک Beyer Blinder Belle ساختمان نمادین موزه هنرهای ویتنی را در Met Breuer برای Metropolitan Museum of Art بازسازی کرد. نمای معروف گرانیت خاکستری برای تعریف مجدد تصویر عمومی Met احیا شد. نمای گرانیت Breuer با آرایه ای متمایز از پنجره های نامتقارن ، همراه با یک جلوی شیشه ای گسترده به ورودی لابی ، برجسته شده است.

 

نمای مینرال با سنگ مرمریت

 

سنگ مرمر یک سنگ طبیعی زیبا است که از طریق فرایندهای دگرگونی سنگهای رسوبی ایجاد شده است. وجود مواد معدنی مانند گل و لای ، ماسه ، خاک رس ، میکا ، گرافیت ، سیلیکات های منیزیم یا اکسیدهای آهن ، در رنگ های دیگر آن تأثیر می گذارد.

انواع سنگ مرمر

انواع زیادی از سنگ مرمر وجود دارد. در پست ما انواع سنگ مرمر ، می توان ایده ای از تناژهای متنوعی که سنگ مرمر نشان می دهد ، گرفت. به همین ترتیب ، طبیعت به طرز هوس انگیزی الگوی متفاوتی از رگه ها را در هر یک چاپ می کند. علاوه بر این ، انواع مختلفی از رگه ها از جمله رگ دار ، قوسی ، برشی ، بروکاتل و فسیل وجود دارد.

کلاکاتا

برای هر اتاق و سبک تزئینی یک روکش مرمر وجود دارد. با تشکر از انواع مختلف سنگ مرمر ، ما می توانیم هر سطح را با استفاده از انتهایی که استفاده می شود ، آماده کنیم.

انواع اتمام سنگ مرمر و سنگ طبیعی

مواردی از قبیل ماسه بلاست یا شعله ور وجود دارد که ضد لغزش هستند و برای فضای داخلی ایده آل هستند. پایان های صیقلی یا صیقلی ، جایی که تخلخل به حداقل بیان می رسد ، دارای یک سطح ریز و بسیار صاف است. بسته به نیاز طراحی ، ما همچنین می توانیم از سنگ فرش های قدیمی یا بافت های سنگ مرمر و سنگ طبیعی استفاده کنیم.

سنگ مرمر پنتیلیک

سنگ مرمر از بسیار قدیم نمایانگر تعالی بوده است. بطور تصادفی نیست که ساختمانهای آکروپولیس آتن ، کلیسئوم روم ، میکل آنژ دیوید یا تاج محل از سنگ مرمر ساخته شده است. آنچه انسان خواسته است جلال آن را ببخشد ، آن را با سنگ مرمر پوشانده است.

امروزه معماران و طراحان داخلی روکش سنگ مرمر را در ویلاهای لوکس ، هتل های برتر یا ساختمانهای سازمانی یا ساختمانهایی که تمایز دارند ، اعمال می کنند.

نمای مرمر شعله ور

سنگ مرمر سنگی است که بخاطر مقاومت ، توانایی انعکاس نور و اینکه با گذشت زمان زیبایی خود را از دست نمی دهد بسیار قدردانی می شود. به دلیل ترکیب مشخصه آن از زیبایی ، طبیعی و غیر قابل خراب بودن ، ارزش ملک را افزایش می دهد.

cambio de textura

علاوه بر این ، در صورت خرابی یا وضعیت نامناسب سنگ در اثر استفاده نادرست یا تصادف ، می توان تعداد زیادی از ترمیم ها ، یا بازسازی ها را بدون نیاز به جابجایی در محل انجام داد. به همین دلیل ، پوشاندن فضاهای جدید با این ماده و همچنین بازیابی سنگ مرمر از آن فضاهایی که در حال بازسازی هستند ، تصمیم بسیار خوبی است.

چه چیزی را باید بپوشانید؟

این سنگ طبیعی به قدری همه کاره است که هم در فضای داخلی و هم در فضای داخلی کار می کند.

Marbella VI – تراس و استخر مرموز بژ ممتاز

در نمای خارجی ، نمایهای تهویه مطبوعی وجود دارد که موجب صرفه جویی قابل توجه انرژی و ایزوله گرمایی مطلوب به ساختمان می شود. ما همچنین می توانیم تراس ، مناطق باغ ، استخر شنا و غیره را پوشش دهیم.

مرمریت بژ Premium Marquina اتاق نشیمن مرمر سیاه

در فضای داخلی ، سنگ مرمر کاملاً متناسب با دیوارها ، کفها ، حمام ها ، آشپزخانه ها ، میز کار ، پله ها ، شومینه ها و تعداد بیشماری از فضاها و عناصر است.

 

مشکلات مربوط به روکش سنگ مرمر می تواند شامل خم شدن ، انبساط ، از دست دادن مقاومت ، ترک خوردن و حتی جدا شدن از ساختمان باشد. در اینجا ما به علت و راه حل هایسترس و خرابی نمای سنگ مرمر خواهیم پرداخت.

اگر درگیر یک روکش یا نمای نما با سنگ طبیعی هستید که نیاز به مرمت دارد ، یا یک معمار ، مهندس ، مالک یا پیمانکار هستید که وظیفه طراحی یا ساخت روکش سنگ را بر عهده دارد ، می خواهید از بروز مشکلات جلوگیری کنید. چندین ساختمان برجسته از مشکل خرابی نمای مرمر رنج برده اند ، از جمله ساختمان Amoco در شیکاگو ، تالار شهر فنلاندیا در هلسینکی ، La Grande Arch و برج SCOR در پاریس و برج IBM در بروکسل.

چرا برخی از نمای مرمر خم و تار می شوند؟

قرن هاست که از سنگ طبیعی برای کاربردهای نمای استفاده می شود. اما تا حدودی اخیر ، سنگ مرمر همیشه سنگین بود ، اسلبهای ۴ ″ تا ۸ ″ ضخیم. این صفحات سنگی تعظیم نکردند ، اما وزن قابل توجهی را بر روی ساختمان ایجاد کردند. در اواخر دهه ۱۹۵۰ ، ضخامت دال به ۱/۲ ۱ یا تقریباً کاهش یافت. این باعث کاهش وزن روکش سنگ می شود ، اما مشکلات جدیدی ایجاد می شود. یکی از این مشکلات خم شدن دال بود. با گذشت زمان ، برخی از اسلب های نما به صورت خمیده یا مقعر خم شدند. اتصال دال ها ، که شامل استفاده از برش های کف و شکاف ها بود ، متمایل به ضعیف ترین خاصیت سنگ بود.

هیسترزیس حرارتی: تعظیم پانل سنگ ، علل و راه حل ها

در نمای ساختمان بیشتر موارد شکست سنگی رخ می دهد؟

بیشترین میزان تعظیم در نمای رو به جنوب است. در اینجا ، خورشید تمایل دارد که روکش سنگ را از طریق نوسانات بیشتر دما دور بزند.

چه سنگهایی در برنامه های نمای و روکش روبرو می شوند ، کمان می شوند و ترک می خورند؟

سنگ مرمرهایی که بیشتر در معرض خم شدن هستند سنگ مرمرهای سفید هستند. اینها شامل سنگ مرمر ایتالیایی کاررا است ، اما همچنین سنگ مرمر از یونان ، ایتالیا ، پرتغال ، اسپانیا ، نروژ ، چین و ایالات متحده است. سنگ های مرمر از یک نوع سنگ معدن یکسان می توانند تمایل متفاوتی به رکوع داشته باشند. پانل های نمای آهکی به طور کلی خم نمی شوند ، اما ممکن است از لنگرهای خود خارج شوند.

چه عواملی باعث خرابی نمای سنگی می شوند؟

مشکل خرابی در نمای مرمر محدود به یک آب و هوا یا یک نوع سنگ مرمر نیست. در ایالات متحده آمریکا ، ساختمان ها در چندین ایالت با مشکل روبرو شده اند. در اروپا نماهای ساختمانی با صفحات مرمر خمیده در هر دو آب و هوای خنک تر فنلاند و دانمارک و آب و هوای گرم تر پرتغال و اسپانیا وجود دارد. اسلب خمیده را می توان در اتریش ، بلژیک ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، ایتالیا ، هلند ، نروژ ، سوئد ، سوئیس و انگلستان نیز یافت.

چرا سنگ مرمر تعظیم می کند؟

برخی از صفحات مرمر در پاسخ به گرم شدن و سرمایش ناهموار و تغییر رطوبت در سنگ به طور دائمی تاب می خورند. هر روز ، آفتاب صورت پانل را گرم می کند و باعث خشک شدن و گسترش بیش از پشت تخته می شود. صورت داخلی تابلو (سطح مقابل ساختمان) خنک تر و مرطوب تر می ماند. هنگامی که کریستالهای موجود در برخی از سنگ مرمرها منبسط می شوند ، پس از سرد شدن دوباره به اندازه اصلی خود بر نمی گردند. نتیجه یک تعظیم تدریجی یا حجامت تابلوی نمای سنگ با هر چرخه گرمایش / سرمایش و نم / خشک است. علاوه بر تغییر شکل ، روند سنگ را ضعیف می کند.

از طریق آزمایش حدود ۸۰ سنگ مرمر مختلف ، دلیل اصلی اصلی تعظیم را گرم شدن ناهموار خورشید با شیب رطوبت دانسته ایم. انواع مختلف مرمر به روش های مختلف به چرخه پاسخ می دهند. این بیشتر به الگوهای کریستال میکروسکوپی درون سنگ مرمر و نحوه “قفل شدن” دانه ها به هم بستگی دارد.

راه حل خم شدن و زوال روکش های سنگ مرمر چیست؟

راه حل استفاده از پانل های سنگ طبیعی StonePly به جای سنگ مرمر است. StonePly ترکیبی از یک لایه نازک ۱/۴ of از سنگ طبیعی است که به پایه لانه زنبوری آلومینیومی متصل شده است. تابلوی StonePly برای مقاومت و استحکام به لانه زنبوری آلومینیومی متکی است ، نه به سنگ. آزمایش پانل های سنگ طبیعی ثابت کرده است که پانل های StonePly همان مشکل هیسترزیس حرارتی سنگ دال را ندارند.

 

پیشنهاد نویسنده: نمای نئوکلاسیک، نمای مسکونی، معرفی بایرامیکس

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای مینرال

نمای مینرال چیست ؟

یک پوشش تزیینی مقاومه که بیشتر در نماهایی که به سبک مدرن طراحی و اجرا شدن مورد استفاده قرار میگیره که ما به طور کامل این نمارو در مطالب بار گذاری شده در سایت دکوطرح توضیح دادیم

نمای مینرال از چه عنصری تشکیل شده ؟

نمای مینرال از سنگ ریزه های معدنی مانند مرمر ، کوارتز و گرانیت تشکیل شده که به روشی خاص و موادی مقاوم با هم ترکیب می شن

نمای مینرال چطور اجرا میشه ؟

آماده سازی این عنصر شبا هت زیادی به گچ و سیمان داره که با مقدار مشخصی آب مخلوط می کنن و ملات به دست آمده را در سطوح استفاده می کنند

آیا نمای مینرال در برابررطوبت و آب مقاومه ؟

خیر . یکی از ضعف های این نما همین مورده که باید یک لایه ضد آب بر روی این عنصر اجرا کنیم

مزیت استفاده از این نما چیست ؟

سرعت اجرای بالا ، هزینه پایین و احتیاج به نیروی کار کمتر از مزیت بارز استفاده از این نما می باشد

 

گالری تصاویر نمای مینرال

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی “نمای مینرال چیست ؟” برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۳ میانگین: ۴.۸]