طراحی داخلی تریبلکس
28
اسفند

طراحی داخلی تریبلکس

طراحی داخلی تریبلکس

ویلاهای دوبلکس و تریبلکس از جذاب ترین عمارت های ویلایی به حساب می آیند و در صورتی که طراحی داخلی ویلای تریبلکس نیز به درستی صورت گرفته و تمام جزئیات و خلاقیت در خصوص آن ها به کار گرفته شود، می توان جلوه درونی و داخلی ویلا را نیز به اندازه جلوه بیرونی آن، ممتاز ساخته و بهترین بهره برداری از چنین عمارتی داشت. معماری داخلی ساختمان تریبلکس به دلیل آن که ویلاهای تریبلکس جزء ویلاهای لاکچری و گران قیمت به حساب می آیند بسیار با اهمیت است. سبک زندگی در این ویلاها همانند ویلاهای دوبلکس می‌ تواند بسیار لوکس و لاکچری باشد. به طور کلی، عبارت تریبلکس به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که در شکل ظاهری سه طبقه هستند، اما به واسطه دو پلان داخلی که پلکان‌ها آن را تشکیل داده‌اند، به یکدیگر متصل شده‌اند. در ادامه قصد داریم به موضوع نورپردازی که در معماری داخلی ساختمان تریبلکس بسیار حائز اهمیت است بپردازیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی تریبلکس

نور در معماری داخلی ساختمان تریبلکس

طراحی داخلی ویلا تریبلکس می تواند چیزی متفاوت از فرایندی باشد که در خصوص طراحی داخلی ویلاهای فلت داریم. زمانی که شما با یک فضای سه طبقه در طراحی داخلی ویلاهای تریبلکس روبرو هستید، علاوه بر گستردگی مساحت، باید تقسیم محوطه ها را به شکلی انجام دهید که توازن و توزیع فضا در طراحی ویلا به درستی انجام شده و دسترسی به بخش های مختلف، برای افرادی که در ویلا مستقر می شوند، با سهولت و جذابیت همراه باشد. به طور کلی نور در طراحی داخلی بسیار با اهمیت است. نور قادر است که یک ریتم خلاقاه به فضا دهد. بدون وجود نور هیچ چیزی را نمی توان در فضا احساس نمود و تمامی زیبایی ها در تاریکی پنهان می مانند. نورپردازی مناسب می تواند فضا ر ابسیار خوشایند دلچسب و دلپذیر نماید.

 

جهت گیری فضاها در طراحی داخلی ساختمان تریبلکس

نور طبیعی، یک معیار کیفی مهم در معماری داخلی ویلا به حساب می آید. بازشوهای بزرگ و کوچک برای دعوت نور به داخل، تفاوت قابل توجهی در ویلا به وجود می‌آورند، همچنین جهت تابش نور از جهات چهارگانه شمال، جنوب، شرق و غرب نیز بسیار حائز اهمیت است. خورشید از شرق طلوع می‌کند و هنگامی‌که در ارتفاع پایین آسمان قرار دارد فضاهایی را روشن می‌کند که معمولا در صبح مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این جانمایی بسیار مطلوب برای آشپزخانه‌ها، اتاق خواب‌های بزرگ و حمام‌ها است. سمت جنوب قسمت عمده نور خورشید را جذب می‌کند. لذا برای فضاهایی برای کودکان، اتاق ناهارخوری، تراس و پاسیوهای شیشه ای و فضاهای دیگر که به طور مشخص از صبح تا بعد از ظهر بیشترین بهره را از نور و روشنایی کسب می‌کنند، مناسب می‌باشد.خورشید در غرب غروب می‌کند و می‌تواند فضاهایی مانند اتاق‌های نشیمن عمومی ‌و فضاهای استراحت را که به طور مشخص هنگام بعد از ظهر و عصر مورد استفاده قرار می‌گیرند، روشن نماید. ویژگی‌های محلی مانند ساختمان‌های اطراف، جاده‌ها و فضاهای باز، همچنین ویژگی‌های مشخص توپوگرافی و درختان، معماری داخلی ویلا را تحت تأثیر قرار داده و جهت گیری فضاها برای کاربری‌های مختلف را در قالب یک پلان ویلا تعریف می‌کند.

 

نورپردازی فضای داخلی ساختمان تریبلکس

به وسیله ی نور می توان فضایی را وسیع تر و یا حتی کوچک تر نمایش داد. به عبارتی نور در میزان بزرگی و کوچک نشان دادن فضا بسیار موثر عمل می نماید. در معماری داخلی ویلا‌ یا باغ ویلا در مورد ســطوح مجاور ســعی شــود از تفاوت زیاد شدت روشنایی ســطوح پرهیز شود زیرا این عامل باعث خســتگی چشــم شــده و قابلیت دیــد در این ناحیه را مختل می‌کند. انتخاب منابع نوری باید به گونه ای طراحی شــده باشــد که به راحتی بتوان نور اتاق را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام به وسیله کم نور کننده‌ها زیاد یا کم کرد و مثلا به نوری ملایم تبدیل نمود.

 

انواع نورپردازی ها برای خانه تریبلکس

  • نور پردازی پس زمینه
  • نور پردازی تاکیدی
  • نور پردازی مخفی
  • نور پردازی دکوراتیو

نور پس زمینه که به نور محیطی یا نور عمومی‌نیز شناخته می‌شود، در حقیقت نور پردازی عملی درون یک اتاق است که دیدن به کمک آن ممکن می‌شود. زمانی که به سطح سراسری نور پس زمینه متناسب با اتاق مورد نظر یعنی نور پردازی عمومی ‌فضا، دست یافتید، این نور پردازی تاکیدی ست که جذابیت و تمرکز آفریده و کنتراست را به اتاق می‌ افزاید. به عنوان بخشی از نور پردازی پس زمینه یا نور پردازی تاکیدی به حساب می‌آید و برای پنهان داشتن منبع نور تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد. نورهای دکوراتیو گزینه‌هایی صرفا شخصی و زیبایی هستند که می‌توانند بخشی از نور عمومی‌ یا معماری داخلی ساختمان تریبلکس نورپردازی مولد حس و حال را در یک اتاق شکل دهند.

 

طراحی داخلی ویلای تریبلکس

برای آن که طراحی داخلی یک ویلای تریبلکس به درستی انجام شده و بهترین بهره برداری از فضای موجود به عمل آید، لازم است که حتما در این ساختار طراحی ویلا، به جز در نظر گرفتن فاکتورهای زیبایی و زیباشناختی، به ایجاد حس آرامش نیز به صورت مستقل پرداخته شود. در واقع نخستین چیزی که در تمام محوطه های داخلی نیاز خواهیم داشت، ایجاد آرامش و تامین نیازهای جسمی و روحی افرادی است که می خواهند در چنین عمارتی سکونت داشته باشند.

 

تجهیزات و دکوراسیون طراحی خانه تریبلکس

برای آن که طراحی داخلی به بهترین شکل پیاده سازی شود، استفاده از سقف های کاذب در بخش های مختلف ساختمان چون آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، تی وی روم و حتی اتاق خواب ها، کارایی خواهد داشت. نکته مهم این است که به خوبی برای هر یک از این محوطه ها، به دنبال سقف کاذب مرتبط با آن که به لحاظ ظاهری و طرح نیز سازگاری کامل با محوطه مورد نظر داشته باشد، بوده و بهترین انتخاب را در این زمینه شکل دهید.

با در اختیار داشتن متراژ مناسبی در فضای داخلی ویلا، توصیه می شود که بخش های مختلف آن را با تم ها و رنگ پردازی های متفاوت و متمایز، دکور کرده و از یک دست پیاده سازی کردن طراحی داخلی، پرهیز کنید. به این شکل شما به هر بخشی از ویلا، هویت مجزایی بخشیده و حس تنوع طلبی نیز به خوبی در چنین فضایی تامین خواهد شد.

 

اضافه کردن فضاهای تفریحی به ویلای تریبلکس

با اضافه کردن فضاهایی چون سینما، استخر، نشیمن خصوصی، تی وی روم، اتاق مطالعه و … به یک ویلای تریبلکس، می توانید سطح کاربری آن را بهبود بخشیده و در نهایت جذابیت بیشتری به این فضا ببخشید. لازم است که پیش از تصمیم به ایجاد چنین فضاهای تفریحی، با در نظر گرفتن فضای موجود در ویلا، مشخص شود که پتانسیل برای کدام یک از این فضاها وجود داشته و می توان کدام یک از آن ها را به محوطه اضافه کرد. در بخشی از شرایط امکان اضافه کردن سینما به ویلای تریبلکس نیست و باید به جای آن، به تی وی روم قناعت کنید. همین طور در برخی از عمارت ها به دلیل محدود بودن مساحت زیربنا، نمی توان استخر بزرگی در ساختمان ویلا ایجاد کرد و شاید لازم باشد که استخر را به محوطه بیرونی و فضای باز، منتقل کرد.

 

نقش نورپردازی در طراحی داخلی ویلاهای تریبلکس

یکی از عناصری که هرگز نمی توان نقش آن را در طراحی داخلی هر عمارتی از جمله ویلاها نادیده گرفت، نقش نورپردازی است. در زمان طراحی عمارت ویلا، باید دریافت نور طبیعی از سوی طراحی به درستی مورد بررسی قرار گرفته و ساختمان به شکلی طراحی و ساخته شده باشد که بیشتری دریافت نور خورشید را در ساعات روز داشته باشد.

در فاز بعدی طراحی نورپردازی داخلی حائز اهمیت بوده و باید هر محوطه بسته به شرایط و موقعیت آن، تحت نورپردازی حرفه ای قرار بگیرد. در نهایت این نورپردازی است که هر آن چیزی که در ویلا به زیبایی به نمایش درآمده است را برجسته می سازد.

 

هزینه طراحی داخلی ویلای تریبلکس

بسته به این که چه سبکی از طراحی داخلی را انتخاب کرده باشید، هزینه آن تا حدودی متفاوت خواهد بود. همان طور که انتظار می رود، سبک های طراحی معمولی، غالبا با هزینه کمتری همراه بوده و در صورتی که به دنبال سبک های خاص و حرفه ای باشید، باید بودجه بیشتری نیز برای آن در نظر بگیرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]