انواع نورپردازی در معماری
01
تیر

انواع نورپردازی در معماری

انواع نورپردازی در معماری

همانطور که می دانید در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و نمای بیرون ساختمان ها، نورپردازی از گزینه های مهم و کلیدی است که می تواند زیبایی کار شما را دو چندان کند و شما می توانید از به کار گیری درست و اصولی آن یک طراحی زیبا و تاثیر گذار را به وجود بیاورید.

نور پردازی به روشهای گوناگونی طراحی و اجرا می شود که طراح و معمار با توجه به گزینه هایی که دارد از آن در طراحی خود استفاده می کند و باید به این نکته توجه داشت که اجرای دقیق و اصولی آن در فضایی مشخص می تواند، زیبایی المان های به کار رفته در آن فضا را به رخ بکشد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

انواع نورپردازی در معماری

انواع نورپردازی

  • نورپردازی عمومی یا کلی
  • نورپردازی سطح کار
  • نورپردازی بخش خاص
  • نورپردازی دکوراتیو

 

نورپردازی عمومی یا کلی

نورپردازی عمومی و کلی به نورپردازی گفته می‌ شود که در آن نور به صورت مستقیم تابیده نمی شود و شما می توانید قسمت کلی فضا را نورپردازی کنید و این نور به صورت غیر مستقیم می باشد و در همه جا به صورت یکسان پراکنده شده است.

در این نورپردازی شما می توانید تمام اتاق و یا فضای داخلی خود را به صورت یکسان نورپردازی کنید که تراکم نور در تمام فضا به یک اندازه است.حال در طراحی که انجام می شود طراح این نوع نور پردازی را با توجه به کاربری، سبک طراحی و نیازهای افراد موجود در آن فضا، انجام می دهد و میزان آن را مشخص می کند.

زمانی که شما می خواهید از نورپردازی کلی استفاده کنید می‌ توانید از لوستر ها و شاخه های بلوری و چراغ های توکار استفاده کنید و نور را به صورت یکسان در فضای داخلی به نمایش درآورید.

 

نورپردازی سطح کار

این نوع نور پردازی در قسمت هایی انجام می شود که که شما می خواهید فعالیت خاصی را انجام دهید و باید نور مخصوص در آن محیط  برای شما فراهم شود به عنوان مثال شما زمانی که با کامپیوتر کار می کنید می توانید از نور پردازی های روی میز کامپیوتر استفاده کرده که به این نوع پردازی ها نورپردازی سطح کار گفته می شوند. این نوع نور پردازی می تواند یک منبع خوب برای کار مورد نظر باشد. پس باید برای آن فضایی مشخص را در نظر داشت که در صورت نیاز بتوان با فراهم کردن نور کافی در آن فضا کار مورد نظر را انجام داد که این خود یکی از دلایل مهمی است که طراح قبل از طراحی یک فضا باید از کاربری آن، نیاز های موجود افراد در آن فضا اطلاعات دقیقی داشته باشد که بتواند با توجه به آن آیتم ها میزان نور مورد نیاز در آن فضا را تامین کند.

 

نورپردازی بخش خاص

یکی از نور پردازی های مهمی که در دکوراسیون داخلی می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد نورپردازی بخشی خاص در آن فضا است که این امکان را به شما می دهد در قسمت هایی از دکوراسیون داخی خود که از المان های زیبا استفاده کرده اید از این نور پردازی بهره ببرید و زیبایی آن ها را دو چندان کنید. جانمایی دقیق، میزان تابش نور، جهت منبع تابش از گزینه هایی هستند که می توانند در تاثیر پذیری نور پردازی در دکوراسیون داخلی نقش آفرینی کنند. به عنوان مثال زمانی که شما وارد گالری ها و یا موزه ها می شوید می توانید این نوع نور پردازی را به وضوح مشاهده کنید که بر روی اجسام مختلفی تاکید می کنند و نشان دهنده آن اجسام می باشند.

 

نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی دکوراتیو یا تزیینی جزئی از نورپردازی های می باشد که شما می توانید برای دکوراسیون قسمت های مختلف فضای داخلی و خارجی ساختمان خود استفاده کنید اغلب این نوع نورپردازی ها در طراحی نما و نورپردازی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

زمانی که شما قصد دارید در  دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان خود سبب جلب توجه افراد شوید، می توانید از نورپردازی دکوراتیو استفاده کنید و برای زیبا سازی دکوراسیون داخلی و خارجی خود از این نوع نورپردازی پردازی ها استفاده کنید.

 

 

شما می توانید برای مشاوره ی رایگان  با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید تا ما بتوانیم بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهیم.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]