انواع نورپردازی در معماری
۰۱
تیر

انواع نورپردازی در معماری

انواع نورپردازی در معماری

همانطور که می دانید در دکوراسیون داخلی ساختمان ها و همچنین طراحی نمای بیرون ساختمان ها از نور پردازی های جذابی استفاده می شود و شما می توانید از آن ها استفاده کرده و نمای بیرونی ساختمان خود را زیباتر کنید و برای نمای داخلی ساختمان خود باعث آرامش و راحتی افراد خانه شوید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

انواع نورپردازی در معماری

انواع نورپردازی

  • نورپردازی عمومی یا کلی
  • نورپردازی سطح کار
  • نورپردازی بخش خاص
  • نورپردازی دکوراتیو

 

نورپردازی عمومی یا کلی

نورپردازی عمومی و کلی به نورپردازی گفته می‌ شود که در آن نور به صورت مستقیم تابیده نمی شود و شما می توانید قسمت کلی فضا را نورپردازی کنید و این نور به صورت غیر مستقیم می باشد و در همه جا به صورت یکسان نیز پراکنده است.

در این نورپردازی شما می توانید تمام اتاق و یا فضای داخلی خود را به صورت یکسان نورپردازی کنید و به این صورت نمی باشد که در قسمتی روشنایی بیش از اندازه باشد و در قسمتی تاریکی بیشتر وجود داشته باشد.

زمانی که نور پردازی از سقف صورت می گیرد شما می توانید این نورپردازی را داشته باشید و به عنوان مثال شما می توانید از چراغ های توکار نیز استفاده کنید.

زمانی که شما می خواهید از نورپردازی کلی استفاده کنید می‌ توانید از لوستر ها و شاخه های بلوری و چراغ های توکار استفاده کرده و نور را به صورت یکسان در فضای داخلی به نمایش درآورد.

 

نورپردازی سطح کار

نورپردازی سطح کار و یا نورپردازی وظیفه ای می تواند برای زمانی به کار برده شود که شما می خواهید فعالیت خاصی را انجام دهید و باید نور مخصوص آن محیط کار برای شما فراهم شود به عنوان مثال شما زمانی که با کامپیوتر کار می کنید می توانید از نور پردازی های روی میز کامپیوتر استفاده کرده که به این نوع پردازی ها نورپردازی وظیفه‌ای گفته می شوند.

زمانی که شما از این روش ها برای کار خاصی استفاده می کنید باید گفته شود که این نورها چشم شما را خسته نمی کند و همچنین منبع روشنایی خوبی برای کار مورد نظر می باشد.

به عنوان مثال زمانی که شما می خواهید کتابی را مطالعه کنید از نور آباژور که برای پاتختی ها استفاده می شود خود نیز استفاده کنید و آن ها را با تغییر ارتفاع برای خود تنظیم کنید.

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نورپردازی های وظیفه‌ ای به گونه ای می باشند که شما باید قسمتی از دکوراسیون داخلی خود را به این نور ها اختصاص دهید و برای آن ها جایگاهی را در نظر بگیرید به عنوان مثال برای آباژورها شما باید قسمتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید این و سایر را در آنجا قرار دهید.

 

نورپردازی بخش خاص

یکی از نور پردازی هایی که در دکوراسیون داخلی می تواند کاربرد داشته باشند نورپردازی بخش خاص و یا تاکیدی گفته می‌ شود شما می توانید در آن زمانی که قسمتی از دکوراسیون داخلی از آثار هنری و یا آینه های دیواری زیبا و شکیل استفاده می‌کنید و یا اینکه تابلویی را روی دیوار قرار داده اید از نورهای استفاده کنید که به این اجسام تاکید دارند و نشان دهنده آن ها می باشند.

زمانی که شما وارد گالری ها و یا موزه ها می شوید می توانید این نور را ببینید که بر روی اجسام مختلفی تاکید می کنند و نشان دهنده آن اجسام می باشند.

 

نورپردازی دکوراتیو

نورپردازی دکوراتیو یا تزیینی جزئی از نورپردازی های می باشد که شما می توانید برای دکوراسیون قسمت های مختلف فضای داخلی و خارجی ساختمان خود استفاده کنید اغلب ای نورپردازی ها برای طراحی نما و نورپردازی نمای ساختمان استفاده می شود.

زمانی که شما می خواهید برای دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان خود از نورپردازی استفاده کرده و باعث جلب توجه افراد شوید می توانید از این نورپردازی استفاده کرده و برای زیبا سازی دکوراسیون داخلی و خارجی خود این نوع پردازی ها را به کار گیرید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]