نوردپردازی نما
۲۳
بهمن

نورپردازی نما

هند صاحب میراثی غنی ، شکوهمند و متنوع است. بازدید از اماکن تاریخی ، مانند قلعه سرخ (در آگرا ، دهلی نو) ، تاج محل (آگرا) ، فاتح پور سیکری (آگرا) ، قلعه های گلکوندا (حیدرآباد) و … اطلاعاتی در مورد گذشته های معتبر ، شکوهمند و شکوفا می دهد. این بناهای تاریخی منابع غنی از اطلاعات تاریخی در مورد فرهنگ ، سنت ها و گذشته ما هستند. این بناهای تاریخی نمونه های کاملی از مهندسی فوق العاده و طراحی نما ساخته شده در دوره ای هستند که تجهیزات سنگین ساختمانی در دسترس نبود.

 

 

نورپردازی نما

 

پیشنهاد نویسنده: کاربرد ریسه در دکوراسیون اتاق

 

بیشتر بناهای تاریخی یا توسط UNSECO به عنوان میراث جهانی اعلام شده اند یا توسط آژانس های ملی یا بین المللی تحت تعمیر و نگهداری قرار گرفته اند. در هند ، بررسی باستان شناسی هند (ASI) در زمینه نگهداری و حفاظت از بناهای تاریخی و اماکن مربوطه با موفقیت انجام می شود.

اخیراً ، هنگام بازدید از قلعه گووینگر در آمریتسار ، پنجاب ، روشنایی قلعه قابل تقدیر است. ضمن حضور در نمایشگاه نور ، ثابت می کند که طراحی روشن و کارآمد نمای این بناهای تاریخی می تواند گذشته های شکوهمند آنها را دوباره تولد بخشد.

بنابراین ، طراحی نور نما نقش مهمی در آشکار سازی واقعیت های ساختمان ها ، بناهای تاریخی و غیره دارد. در واقع ، بنای یادبود با نورپردازی مناسب می تواند جلوه ای زنده از گذشته تاریخی ایجاد کند. از این رو ، نمی توان اهمیت روشنایی مناسب نما ، کارآمد و مناسب را نادیده گرفت.

در مورد طراحی روشنایی نما ، دو مفهوم (یعنی شستشوی دیوار و چرای دیوار) باید در مرحله طراحی با دقت مورد توجه قرار گیرند. بحث مختصری در اینجا برای مراجعه کامل طراحان ارائه شده است:

شستشوی دیوار در نورپردازی نما

شستشوی دیوار همانطور که واژه ها به طور واضح توضیح داده می شوند ، می تواند به عنوان شستشوی یکنواخت سطح دیوار با استفاده از نور یعنی نور یکنواخت روی سطح دیوار توضیح داده شود. این امر می تواند با توزیع یکنواخت لومن در سراسر سطح دیوار از بالا به پایین ، بدون ایجاد لکه های لومن پوشیده به دست آید. با انتخاب وسایل مناسب ، به شستشوی دقیق دیوار کمک می کند. این روشنایی یکنواخت کل دیوار به پنهان کردن نقص های آثار هنری کمک می کند و همچنین به از بین بردن سایه های سطح کمک می کند.

شستشوی دیوار با نور یکنواخت باعث می شود که دیوار بسیار شفاف و روشن تر شود. همچنین به ارتقا better بهتر معماری سطح دیوار کمک می کند. برخی از طراحان نورپردازی همچنین بر این باورند که شستشوی دیوار باعث می شود اتاق به طور کلی فضای پر جنب و جوش تری داشته باشد.

برای دستیابی به اثر شستشوی دیواری کارآمد و جذاب ، لازم است وسایل نوری در ارتفاع سقف یا بالاتر از آن نصب شوند ، به این ترتیب وسایل روشنایی می توانند به طور مثر فضای عمودی را “بشویند”. وسایل روشنایی نیز باید در فاصله کافی از سطح دیوار قرار بگیرند تا نور بتواند در زاویه پرتو وسیع تری پخش شود. نور باید در سطح چشم یا به سمت مرکز ویژگی یا آثار هنری زاویه دار باشد.

همیشه استفاده از وسایل نوری چند جهته برای شستشوی دیوار توسط طراحان توصیه و انجام می شود. مانند استفاده از وسایل سبک از نوع نامتقارن ، در دستیابی به شستشوی دیوار کمک می کند. استفاده از وسایل روشنایی نامتقارن ، روشنایی یک طرفه را فراهم می کند.

شستشوی دیوار بهتر است در دیوارهایی که سطح صاف و صاف دارند برای سایه زدن محدود شود. با ظهور وسایل روشنایی LED ، انعطاف پذیری ارائه شده توسط تولیدکنندگان مشهور ، به دستیابی به کیفیت شستشوی دیواری یکنواخت و بدون سایه کمک می کند.

 

نورپردازی نما

 

 

نورپردازی نما و طراحی نما ویلا و ساختمان ، به طور کامل با استفاده از نرم افزار DIALux Evo طراحی شده است.
– روشنایی که منجر به اثر چرای دیوار می شود.
– وسایل روشنایی نزدیک به دیوارها نصب می شوند.
– Grazing دیوار باعث افزایش سایه های سطح دیوار می شود.
– Grazing دیوار

 

Grazing چیست؟

هنگامی که به تحقیق در زمینه نورپردازی پرداختیم ، متوجه شدیم که Grazing چراغ دیوار روشی است که در آن چراغ ها از نزدیک از کف یا سقف به دیوار قرار می گیرند تا پرتو نور را مجبور به زاویه باریک به دیوار کند. این زاویه با ایجاد سایه چشم را به سمت بافت دیوار می کشاند.

Grazing چراغ های دیواری روش دیگری برای روشن سازی نمای سطحی است که در مقابل اثر شستشوی دیوار قرار دارد. در اثر چرای دیوار ، روشنایی سطح در مقایسه با شستشوی دیوار غیر یکنواخت است.

Grazing دیوار کمک می کند تا با افزایش سایه ها ، سطح عمودی بافت ها بیشتر قابل توجه و برجسته شوند. با ایجاد نور روشنایی در بالای سطح بافت ها ، Grazing دیوار سایه های بسیار قابل توجه یا مشخصی ایجاد می کند تا به زیبایی از زیبایی ظاهری دیوارهای بافت برخوردار باشد.

اثر Grazing دیوار را می توان با تأمین وسایل روشنایی نزدیک تر به دیوار به گونه ای بدست آورد که سطح لوکس به عنوان فاصله از وسایل روشنایی کاهش یابد. وسایل نوری را می توان در زمین قرار داد و به سمت بالا متمرکز شد تا تأثیرات مرموز ، جذاب یا جذابی روی سطح ایجاد کند.

این روش به طور کلی برای روشنایی مجسمه ها استفاده می شود. اثرات سایه بر روی سطح را می توان با نصب وسایل روشنایی نزدیک یا دور از سطح دیوار ، کم و بیش برجسته کرد.

به طور کلی ، فرض بر این است که می توان با تهیه نور (با وسایل با رنگ نور گرم روز یا رنگ RGBW) به نورپردازی نما دست یافت. انتخاب وسایل روشنایی مناسب و موقعیت مکانی آنها برای طراحی نور نما بسیار مهم و حیاتی است. علاوه بر این ، با ظهور فیکسچر LED ، انعطاف پذیری در انتخاب نوع و رنگ وسایل در دسترس است.

وسایل LED در مقایسه با وسایل معمولی از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین عمر بیشتری دارند. وسایل LED انعطاف پذیری در کنترل زاویه پرتو و گسترش آن را با دقت بسیار بالاتری در مقایسه با وسایل روشنایی معمولی فراهم می کنند. پارامترهای کمی در اینجا مورد بحث قرار گرفته اند که ممکن است در هنگام طراحی روشنایی نما کمک کنند.

 

انتخاب سازنده LED: واشرهای دیواری LED باید از یک تولید کننده معمولی انتخاب شوند. مارک تجاری تضمین اعتماد به نفس مردم است. تولیدکنندگان معتبر تضمین کیفیت را ارائه می دهند و همچنین مسئولیت خدمات پس از فروش را تضمین می کنند. علاوه بر این ، تولیدکنندگان معتبر وسایل با مارک CE / UL را ارائه می دهند که کیفیت و گواهینامه های تجهیزات را مطابق استاندارد تضمین می کنند. با استفاده از وسایل تولید کننده مشهور ، به حفظ موجودی محصولات استفاده شده کمک می کند. همچنین ، مشاهده شد که عملکرد وسایل تولید شده با کیفیت پایین با سرعت بیشتری خراب می شود. بنابراین ، در انتخاب واشرهای دیواری LED یا سایر وسایل نما ، طراح باید یک تولید کننده معمولی را انتخاب کند ، به طوری که کاربران نهایی با توجه به کیفیت و خدمات پس از فروش ، محافظت بیشتری از خود داشته باشند.

انتخاب محل اتصال LED مناسب برای شستشو / چرای دیوار با توجه به مساحت پروژه و فاصله: فاصله پرتاب مربوط به عدسی و قدرت است. هرچه قدرت بیشتر باشد ، روشنایی پیش بینی شده بیشتر است و هرچه زاویه لنز باریک تر باشد ، فاصله پروجکشن نیز دورتر است.

هنگام انتخاب واشر دیواری LED این نکته را به خاطر بسپارید. شایان ذکر است که تولیدکنندگان مشهور دارای اطلاعات دقیق فوتومتریکی از محصولات خود هستند ، که به درک سطح روشنایی و همچنین زاویه های پرتو کمک می کند. همیشه بهترین کار این است که به تولید کننده اجازه دهید داده های ضروری فوتومتری محصولات خود را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این ، روشنایی نما از نوع طراحی روشنایی در فضای باز است ، از این رو وسایل روشنایی انتخاب شده باید دارای درجه IP مناسب و همچنین IK باشند ، تا وسایل روشنایی بتوانند در محیط سخت و غیر یکنواخت مقاومت کنند. سیستم حفاظت از نفوذ (IP) جهانی است که درجه حفاظت در برابر ورود اجسام جامد ، گرد و غبار و رطوبت را به داخل محفظه نشان می دهد. درجه IK درجه حفاظت ارائه شده توسط محفظه تجهیزات الکتریکی در برابر تأثیرات مکانیکی خارجی مطابق با IEC 62262: 2002 و IEC 60068-2-75: 1997 است. به طور کلی ، چراغ های روشنایی دارای درجه IP66 و IK10 برای روشنایی در فضای باز ترجیح داده می شوند.

همچنین ، استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی مانند DIALux EVO ، AGI32 و غیره می تواند توسط طراح برای شبیه سازی واقعی سطح روشنایی استفاده شود.

در مورد اثر نور باید مطابق شرایط واقعی / روحیه / موقعیت تصمیم گیری شود: تأثیرات تغییر نور مانند کنترل RGB یا RGBW و DMX512 ، بسته به نیاز واقعی ، DMX512 به طور گسترده تری تغییر می کند. میلیون ها ترکیب رنگ با استفاده از وسایل و لوازم جانبی فوق الذکر ایجاد می شود. اثر نورپردازی را می توان متناسب با مناسبت ها و روحیه جشن ها تغییر داد.
اقدامات احتیاطی نصب: در زمان نصب ، تعداد واشرهای دیواری LED نیز با توجه به تعداد رشته رشته واقعی تعیین می شوند. به عنوان مثال ، اگر در طراحی سقف خانه جدید شما از این واشر دیواری LED نیز استفاده شده است ، زیرا او می تواند جلوه های مختلفی را تغییر دهد ، شما باید محاسبه کنید که طول یک دایره با توجه به هر قطعه چه مدت باید به هم متصل شود ، آیا این یک تغییر واحد است یا اثر کلی جریان تغییر می کند و غیره. انعطاف پذیری با وسایل LED استفاده بهینه را برای واشرهای دیواری فراهم می کند.

 

نورپردازی نما

 

 

پیشنهاد نویسنده: زیبا شدن آشپزخانه ها با دیوار سفید، نورهای نقطه‌ای در دکوراسیون

 

ارزش و اهمیت نورپردازی نما و طراحی نمای مسکونی

در عصر تکنولوژی امروز ، اصول و اهمیت نورپردازی نمای ساختمان و کیفیت این سیستم توزیع نور بسیار مهم و دارای ارزش بالایی است. اخیراً از پروژکتورهای LED در پروژه های روشنایی نمای ساختمان های مسکونی استفاده می شود. ساختار بسیار بادوام و پایدار این پروژکتورها از مهمترین مزایای آن است. یکی از دلایل این مقاومت و دوام استفاده از LED با کیفیت بالا در ساخت آن است. بازده الکتریکی بالا ، حجم مطلوب نور خروجی ، محدوده انتقال نور قابل تنظیم و مصرف برق بسیار کم ،همه و همه از مزایای پروژکتورهای LED برای نورپردازی نمای یک ساختمان مسکونی است.

معرفی بهترین روش های نورپردازی نما برای ساختمان های مسکونی

در سال های اخیر ، روشنایی نمای ساختمان مسکونی روز به روز بیشتر شده است و طرفداران و علاقه مندان زیادی را در داخل و خارج از ایران جذب خود کرده است. دلیل این امر این است که همه مردم منظره شهر محل زندگی خود را با ساختمانها و برجهای نورگیر نورگیر دوست دارند. در اوج زیبایی و روشنایی بدرخشید. اما با توجه به تغییرات و تحولات دنیای معماری و فناوری اطلاعات ، شاهد راه حل ها و روش های روشنایی نمای ساختمان با روش های جدید هستیم.

مصرف برق در نورپردازی نما

یکی از مباحث اصلی در زمینه روشنایی نمای ساختمان مسکونی ، بحث مصرف برق است. به طور طبیعی ، تمام سیستم های روشنایی نمای ساختمان هزینه کلی مصرف برق ساختمان را افزایش می دهند. بنابراین لازم است اصولی ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی ما انتخاب شود.

 

 

نورپردازی نما

نورپردازی اصولی

نکته قابل توجه دیگر نحوه استفاده درست و هدایت اصول نورپردازی برای نورپردازی نمای ساختمان است. زیرا اگر نورپردازی نمای ساختمان به صورت غیرکارشناسی اجرا شود ،نتیجه برعکس است و ظاهر ساختمان را نامناسب جلوه می دهد. یکی از بهترین راه حل های روشنایی برای نمای ساختمان ، همراه با کاهش مصرف برق ، نورپردازی بخشی از نمای ساختمان مسکونی به جای تمام قسمت های نما با چراغ های سیستم روشنایی است.

درست است که با نورپردازی کل نما ، ممکن است نمای ساختمان شما بیش از ساختمان های دیگر بدرخشد اما باید هزینه های زیادی برای آن بپردازید.

هزینه مصرف برق در روشنایی را کاهش دهید

اما اگر فقط قسمت های خاصی از نمای ساختمان روشن شده باشد ، علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به ساختمان شما می بخشد ، می توان آن را بدون متحمل شدن هزینه های گزاف انجام داد. از طرف دیگر ، هزینه های نگهداری چراغ های مربوط به سیستم روشنایی به حداقل می رسد. علاوه بر این ، نصب کلیدها برای روشن یا خاموش کردن چراغ های نما یا بعضی از آنها در شرایط غیر ضروری کاملاً ضروری است.

نور ساختمان را با توجه به معماری آن انتخاب کنید

از نوارهای LED بصورت مخفی استفاده کنید

انتخاب نورپردازی نما به معماری نما بستگی دارد. اگر ساختمان شما دارای پنجره های معمولی است ، یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های روشنایی نمای ساختمان ، استفاده از نوارهای LED مخفی است که در قسمت های بالا و پایین پنجره ها نصب شده است. این راه حل می تواند بسیار مفید و موثر باشد ، خصوصاً برای ساختمانهایی که نمای کاملاً معمولی دارند و یا ساختمانهایی که مجوز استفاده از نورپردازی نمای ساختمان را ندارند. شهرداری در این نوع نورپردازی تداخلی نخواهد داشت ، زیرا شکل ظاهری ساختمان کاملاً تاریک است و فقط یک الگوی واضح از خطوط و اشکال روشن دیده می شود.

استفاده از پروژکتور های LED

اگر می خواهید نمای و فضای وسیع ساختمان شما زیبا ، خیره کننده و در عین حال مقرون به صرفه باشد ، توصیه می کنیم از پروژکتورهای LED استفاده کنید. این نوع پروژکتورها به دلیل قابلیت ضدآب بودن می توانند سالها در برابر بارش شدید برف و باران های سنگین مقاومت کنند و عمر طولانی دارند.

توجه داشته باشید که پروژکتور های LED به دلیل مصرف انرژی کمتر و درصد بالاتر از نور تولیدی ، گزینه بسیار خوبی برای پروژکتور های متال هالید و سدیم هستند و همچنین نور خوبی تولید می کنند.
این پروژکتور ها به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی می توان آنها را روی سطوح سیمان ، چوب و گچ نصب کرد و علاوه بر نصب در نمای ساختمان ها و دیوارها ، می توان آن ها را در بالای تیر های روشنایی نیز نصب کرد.

لامپ های سیستم روشنایی نمای ساختمان

در این قسمت از مقاله ، ما می خواهیم برخی از نکات را در مورد نحوه تعویض سیستم روشنایی نمای ساختمان بررسی کنیم.

گاهی اوقات ، لامپ هایی که برای روشن کردن نمای ساختمان استفاده می شوند با گذشت زمان می سوزند و باید تعویض شوند. از آنجا که مسئله مصرف برق و هزینه های برق در نمای روشنایی ساختمان بسیار مهم است ، بهترین و مناسب ترین راه برای صرفه جویی در مصرف انرژی در نورپردازی نمای ساختمان استفاده از لامپهایی است که بازده و نور خروجی بالایی دارند. در واقع منظور ما این است که لامپ ها باید در مکان های مناسب نصب شوند.

 

نورپردازی نما

 

برای نورپردازی نما ساختمان از لامپ های زیاد استفاده نکنید

اگر نمای ساختمان با تعداد زیادی لامپ روشن شود ، اما این لامپ ها در مکان های مناسب خود نصب نشده اند ، گرچه ساختمان شما را در بین ساختمان های دیگر زیبا و زیبا می کند ، اما بدون شک ، بیننده آن را دوست خواهد داشت. اتفاق نخواهد افتاد. با کمی دقت و توجه ، با حداقل تعداد لامپ ، نور زیبا و بسیار لوکس نمای ساختمان می تواند فراهم شود و روشنایی و جذابیت نما را می توان بیش از پیش افزایش داد. لازم به ذکر است که نصب لامپ در نمای ساختمان تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد

نورپردازی نما در معماری و ساخت و ساز ساختمان

تعویض لامپ های روشنایی نما

نکته اصلی در نورپردازی نما ساختمان و تعویض چراغ های نمای ، عملکرد مربوط به تعویض مناسب و حرفه ای این لامپ ها است که عمدتا با استفاده از طناب انجام می شود. شایان ذکر است که در آن صحنه هایی که نیازی به شدت نور زیاد نیست ، با استفاده از نوارهای LED در کنار پنجره ها ، شدت نور می تواند در نمای ساختمان پخش شود و از تابش مستقیم نور جلوگیری کند و زیبایی زیبایی به نمای ساختمان می بخشند.

 

نتیجه

طراحی نورپردازی نما در یک کلام ، یک طراحی موفق مهندسی نورپردازی می تواند به طور موثر باعث افزایش نشاط شهر ، احساس غرور در شهروندان شود و در عین حال منظره ای زیبا از شهر را به بازدید کنندگان ارائه دهد. روشنایی چشم انداز در شب بخیر نه تنها می تواند به طور موثری از وقوع تصادفات رانندگی بکاهد بلکه به حفظ امنیت اجتماعی شهری نیز کمک کرده و مشتریان بیشتری را برای بازدید از خیابان تجاری جذب می کند. این نقش تعیین کننده ای در ایجاد یک خیابان تجاری و حتی یک چهره از شهر دارد.

 

نورپردازی نما

 

 

پیشنهاد نویسنده: دیوار کوب های دکوراتیو، اشکال هندسی در دکوراسیون

 

پروژه های مرتبط با نورپردازی نما که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نور پردازی نما

نور پردازی نما در ساختمان به چه صورتی انجام میشه ؟

امروزه نور پردازی در نمای ساختمان بسیار مهمه و جزئی جدا نشدنی از فضای شهریه که به دو صورت انجام میشه همزمان با طراحی و ایده پردازی در اجرای نما پس از طراحی و در قسمتهایی که به صورت شخصی در زمان اجرا انجام میشه

آیا نور پردازی میتونه عامل دفع مخاطب بشه ؟

بله نور پردازی اشتباه و غیر اصولی میتونه یکی از عوامل مهم در دفع مخاطب و مشتری باشه

نکته مهمی که باید در اجرای منبع نور در نظر داشته باشیم چیه ؟

نکته مهمی که باید در هنگام نصب منبع نور به اون توجه داشته باشیم اینه که منبع نور باید پنهان از دید عموم باشه و دوم اینکه باید در جایی تعبیه بشه که به راحتی نصب و یا تعویض بشه

چرا در نما نور پردازی از اهمیت بالایی برخورداره ؟

دلیل اصلی و مهم اینه که باعث برجسته شدن المان و متریال های به کار رفته تو نما میشه که باید نور پردازی خیلی اصولی و دقیق انجام بشه مثلا

هزینه تامین و نگهداری نورپردازی به کار رفته در نمای ساختمان به عهده چه کسیه ؟

هزینه تامین و نگهداری نور پردازی که در ساختمان انجام شده به عهده مالک و یا مالکین هستش که این هزینه در غالب شارژ ماهیانه وصول میشه

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]