نورپردازی نما
23
بهمن

نورپردازی نما

نورپردازی نما

هند صاحب میراثی غنی، شکوهمند و متنوعی می باشد که اگر به این میراث باستانی و غنی علاقه مند باشید، احتمالا بازدید از اماکن تاریخی، مانند قلعه سرخ (در آگرا ، دهلی نو)، تاج محل (آگرا)، فاتح پور سیکری (آگرا)، قلعه های گلکوندا (حیدرآباد) و … اطلاعاتی در مورد گذشته های معتبر ، می تواند برای شما بسیار جذاب و دیدنی باشد.

این بناهای تاریخی منابع غنی از اطلاعاتی در مورد فرهنگ، سنت ها و گذشته بشر می باشند که می توان گفت این بناهای تاریخی نمونه های کاملی از مهندسی فوق العاده و طراحی نما ساخته شده متعلق به دوره ای می باشند که تجهیزات سنگین ساختمانی در دسترس نبود.

 

 

نورپردازی نما | شرکت معماری دکوطرح

 

ویدیو + صوت نورپردازی نما

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

پیشنهاد نویسنده: کاربرد ریسه در دکوراسیون اتاق

 

نورپردازی نما

بیشتر بناهای تاریخی یا توسط UNSECO به عنوان میراث جهانی اعلام شده اند یا توسط آژانس های ملی یا بین المللی تحت تعمیر و نگهداری قرار گرفته اند. در هند، بررسی باستان شناسی هند (ASI) در زمینه نگهداری و حفاظت از بناهای تاریخی و اماکن مربوطه با موفقیت انجام می شود.

اخیراً، هنگام بازدید از قلعه گووینگر در آمریتسار، پنجاب، روشنایی قلعه توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این بنا ضمن حضور در نمایشگاه نور، ثابت می کند که طراحی روشن و کارآمد نمای این بناهای تاریخی می تواند گذشته های شکوهمند آنها را دوباره تولدی دوباره بخشد و شکوه آن ها را به رخ جهانیان بکشد.

 

بنابراین، طراحی نور نما نقش مهمی در آشکار سازی واقعیت های ساختمان ها، بناهای تاریخی و غیره دارد. در واقع، بنای یادبود با نورپردازی مناسب می تواند جلوه ای زنده از گذشته تاریخی ایجاد کند. از این رو، نمی توان اهمیت روشنایی مناسب نما، کارآمد و مناسب را نادیده گرفت.

 

در مورد طراحی روشنایی نما، دو مفهوم (یعنی شستشوی دیوار و چرای دیوار) باید در مرحله طراحی با دقت مورد توجه قرار گیرند که ما قصد داریم در این مطلب به صورت مختصر به این موضوع بپردازیم پس با دکوطرح همراه باشید.

شستشوی دیوار در نورپردازی نما

شستشوی دیوار همانطور که واژه ها به طور واضح توضیح داده می شوند، می تواند به عنوان شستشوی یکنواخت سطح دیوار با استفاده از نور یعنی نور یکنواخت روی سطح دیوار توضیح داده شود. این امر می تواند با توزیع یکنواخت لومن در سراسر سطح دیوار از بالا به پایین، بدون ایجاد لکه های لومن پوشیده به دست آید.

با انتخاب وسایل مناسب، به شستشوی دقیق دیوار کمک خواهد شد. این روشنایی یکنواخت کل دیوار به پنهان کردن نقص های آثار هنری کمک می کند و همچنین به از بین بردن سایه های سطح کمک می کند.

شستشوی دیوار با نور یکنواخت باعث می شود که دیوار بسیار شفاف و روشن تر شود. همچنین به ارتقا بهتر معماری سطح دیوار کمک می کند. برخی از طراحان نورپردازی همچنین بر این باورند که شستشوی دیوار باعث می شود اتاق به طور کلی فضای پر جنب و جوش تری داشته باشد.

برای دستیابی به اثر شستشوی دیواری کارآمد و جذاب، لازم است وسایل نوری در ارتفاع سقف یا بالاتر از آن نصب شوند ، به این ترتیب وسایل روشنایی می توانند به طور موثر فضای عمودی را “بشویند”. وسایل روشنایی نیز باید در فاصله کافی از سطح دیوار قرار بگیرند تا نور بتواند در زاویه پرتو وسیع تری پخش شود. نور باید در سطح چشم یا به سمت مرکز ویژگی یا آثار هنری زاویه دار باشد.

همیشه استفاده از وسایل نوری چند جهته برای شستشوی دیوار توسط طراحان توصیه و انجام می شود. مانند استفاده از وسایل سبک از نوع نامتقارن، در دستیابی به شستشوی دیوار کمک می کند. استفاده از وسایل روشنایی نامتقارن، روشنایی یک طرفه را فراهم می کند.

شستشو و نورپردازی دیوار بهتر است در دیوارهایی که سطح صاف و صاف دارند به سایه زدن محدود شود. با ظهور وسایل روشنایی LED دار، انعطاف پذیری ارائه شده توسط تولیدکنندگان مشهور، به دستیابی به کیفیت شستشوی دیواری یکنواخت و بدون سایه کمک می کند.

 

 نما
نما

 

نورپردازی نما و طراحی نما ویلا و ساختمان ، به طور کامل با استفاده از نرم افزار DIALux Evo طراحی شده است.
– روشنایی که منجر به اثر چرای دیوار می شود.
– وسایل روشنایی نزدیک به دیوارها نصب می شوند.
– Grazing دیوار باعث افزایش سایه های سطح دیوار می شود.
– Grazing دیوار

 

Grazing چیست؟

هنگامی که به تحقیق در زمینه نورپردازی پرداختیم، متوجه شدیم که ( Grazing ) چراغ دیوار، روشی است که در آن چراغ ها از نزدیک کف یا سقف به دیوار قرار می گیرند تا پرتو نور را در زاویه ای مناسب قرار دهند تا بهترین نوردهی را داشته باشد. زاویه ای که در اینجا ایجاد می شود سایه هایی را به وجود می آورد که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

Grazing  یا گریزینگ چراغ های دیواری، روش دیگری برای روشن سازی نمای ساختمان یا همان نورپردازی نماست. این روش به ما کمک می کند تا با افزایش سایه ها، سطح عمودی بافت ها بیشتر در معرض توجه قرار بگیرند که با ایجاد نور و روشنایی در بالای سطح بافت ها، سایه های بسیار قابل توجه یا مشخصی ایجاد می کند که این خود سبب دو چندان شدن زیبایی نمای ساختمان می شود.

اثر Grazing دیوار را می توان با تأمین وسایل روشنایی که نزدیک به دیوار قرار می گیرند، به گونه ای بدست آورد که سطح لوکس تر نما، بیشتر دیده شود. وسایل نوری را می توان بر روی زمین قرار داد و آن ها را به سمت بالا متمرکز کرد تا تأثیرات زیبا و جذابی را بر روی سطح ایجاد کند.

احتمالا هنگامی که شب ها به پارک یا فضاهایی می روید که برای تزئین آن ها از مجسمه‌ی اشخاص معروف استفاده شده است، نوع خاصی از نورپردازی را برای روشن و زیباتر کردن این مجسمه ها دیده اید. این روش به طور کلی برای روشنایی مجسمه ها استفاده می شود. اثرات سایه بر روی سطح را می توان با نصب وسایل روشنایی نزدیک یا دور از سطح دیوار، کم و بیش برجسته کرد.

به طور کلی، فرض بر این است که می توان با تهیه نور با وسایل نورپردازی خاص که نور گرمی دارند به نوع بسیار خوبی از نورپردازی نما دست یافت. انتخاب وسایل روشنایی مناسب و همچنین موقعیت مکانی آنها برای طراحی نور نما بسیار مهم و حیاتی است. علاوه بر این، با ظهور فیکسچر LED ، انعطاف پذیری در انتخاب نوع و رنگ وسایل در دسترس است و کار را برای معماران و طراحان بسیار راحت تر کرده است.

المان های LED در مقایسه با دیگر المان های نورپردازی دارای عمر بیشتری می باشند و همچنین در مصرف انرژی تا حد بسیار زیادی مقرون به صرفه هستند که این المان ها در انعطاف پذیری کنترل زاویه پرتو و گسترش آن، دارای دقت بسیار بالاتری می باشند. پارامترهای کمی در اینجا مورد بحث قرار گرفته اند که ممکن است در هنگام طراحی روشنایی نما کمک کنند.

 

انتخاب سازنده ال ای دی برای نورپردازی نما

واشرهای دیواری LED باید دارای مارک معتبر و جنس درجه یک باشد که انتخاب دقیق آن تضمین اعتماد به نفس و شکوه و جلال نمای شما است. تولیدکنندگان معتبر تضمین کیفیت را ارائه می دهند و همچنین مسئولیت خدمات پس از فروش را تضمین می کنند. علاوه بر این، تولیدکنندگان معتبر وسایل با مارک CE / UL را ارائه می دهند که کیفیت و گواهینامه های تجهیزات را مطابق استانداردهای جهانی تضمین می کنند.

با استفاده از المان های با کیفیت می توان عمر نورپردازی نمای ساختمان را تا حد بسیار زیادی افزایش داد و همچنین، تجربه ثابت کرده که عملکرد وسایل تولید شده با کیفیت پایین با سرعت بیشتری خراب می شود. بنابراین، در انتخاب واشرهای دیواری LED یا سایر وسایل نما، طراح باید یک المان بسیار قوی را انتخاب کند، به طوری که کاربران نهایی با توجه به کیفیت و خدمات پس از فروش، محافظت بیشتری از خود داشته باشند.

 

انتخاب محل اتصال LED مناسب برای جلوه بهتر نما با توجه به مساحت پروژه و فاصله

فاصله پرتاب مربوط به عدسی و قدرت است. هرچه قدرت بیشتر باشد، روشنایی پیش بینی شده بیشتر است و هرچه زاویه لنز باریک تر باشد، فاصله پروجکشن نیز دورتر می باشد.

هنگام انتخاب واشر دیواری LED این نکته را به خاطر بسپارید که تولیدکنندگان مشهور دارای اطلاعات دقیق فوتومتریکی از محصولات خود هستند، که به درک سطح روشنایی و همچنین زاویه های پرتو کمک می کند.

همیشه بهترین کار این است که به تولید کننده اجازه دهید داده های ضروری فوتومتری محصولات خود را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این، روشنایی نما از نوع طراحی روشنایی در فضای باز است، از این رو وسایل روشنایی انتخاب شده باید دارای درجه IP مناسب و همچنین IK باشند تا وسایل روشنایی بتوانند در محیط سخت و غیر یکنواخت مقاومت کنند.

سیستم حفاظت از نفوذ (IP) جهانی است که درجه حفاظت در برابر ورود اجسام جامد، گرد و غبار و رطوبت را به داخل محفظه نشان می دهد. درجه IK درجه حفاظت ارائه شده توسط محفظه تجهیزات الکتریکی در برابر تأثیرات مکانیکی خارجی مطابق با IEC 62262: 2002 و IEC 60068-2-75: 1997 است. به طور کلی، چراغ های روشنایی دارای درجه IP66 و IK10 برای روشنایی در فضای باز در نظر گرفته شده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین، خوب است بدانید که استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی مانن DIALux EVO ، AGI32 و غیره می تواند توسط طراح برای شبیه سازی واقعی سطح روشنایی موثر واقع شود.

در مورد اثر نور باید مطابق شرایط واقعی / روحیه / موقعیت تصمیم گیری شود: تأثیرات تغییر نور مانند کنترل RGB یا RGBW و DMX512، بسته به نیاز واقعی، به طور گسترده تری تغییر می کند. میلیون ها ترکیب رنگ با استفاده از وسایل و لوازم جانبی فوق الذکر ایجاد می شود. اثر نورپردازی را می توان متناسب با مناسبت ها و روحیه جشن ها تغییر داد.

 

 

نورپردازی نما | شرکت معماری دکوطرح
نورپردازی

 

 

پیشنهاد نویسنده: زیبا شدن آشپزخانه ها با دیوار سفید، نورهای نقطه‌ای در دکوراسیون

 

ارزش و اهمیت نورپردازی نما و طراحی نمای مسکونی

در عصر تکنولوژی امروز، اصول و اهمیت نورپردازی نمای ساختمان و کیفیت این سیستم توزیع نور بسیار مهم و دارای ارزش بالایی است. اخیراً از پروژکتورهای LED در پروژه های روشنایی نمای ساختمان های مسکونی استفاده می شود. ساختار بسیار بادوام و پایدار این پروژکتورها از مهمترین مزایای آن است. یکی از دلایل این مقاومت و دوام استفاده از LED با کیفیت بالا در ساخت آن است. بازده الکتریکی بالا، حجم مطلوب نور خروجی، محدوده انتقال نور قابل تنظیم و مصرف برق بسیار کم، همه و همه از مزایای پروژکتورهای LED برای نورپردازی نمای یک ساختمان مسکونی است.

معرفی بهترین روش های نورپردازی نما برای ساختمان های مسکونی

در سال های اخیر، روشنایی نمای ساختمان مسکونی روز به روز بیشتر شده است و طرفداران و علاقه مندان زیادی را در داخل و خارج از ایران جذب خود کرده است. دلیل این امر این است که همه مردم منظره شهر محل زندگی خود را با ساختمان ها و برج های نورگیر دوست دارند. شما هم می توانید در اوج زیبایی و روشنایی بدرخشید. اما با توجه به تغییرات و تحولات دنیای معماری و فناوری اطلاعات، شاهد راه حل ها و روش های روشنایی نمای ساختمان با روش های جدید هستیم.

مصرف برق در نورپردازی نما

یکی از مباحث اصلی در زمینه روشنایی نمای ساختمان مسکونی، بحث مصرف برق است. به طور طبیعی، تمام سیستم های روشنایی نمای ساختمان هزینه کلی مصرف برق ساختمان را افزایش می دهند. بنابراین لازم است اصولی ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی ما انتخاب شود. خصوصا در تابستان و با قطعی برق اهمیت این مسئله دو چندان خواهد شد که باید به آن توجه بسیار زیادی داشت.

نورپردازی اصولی

نکته قابل توجه دیگر نحوه استفاده درست و هدایت اصول نورپردازی برای نمای ساختمان است. زیرا اگر نورپردازی نمای ساختمان به صورت غیرکارشناسی اجرا شود، نتیجه برعکس است و ظاهر ساختمان را نامناسب جلوه می دهد. یکی از بهترین راه حل های روشنایی برای نمای ساختمان، همراه با کاهش مصرف برق، نورپردازی بخشی از نمای ساختمان مسکونی به جای تمام قسمت های نما با چراغ های سیستم روشنایی است.

درست است که با نورپردازی کل نما، ممکن است نمای ساختمان شما بیش از ساختمان های دیگر بدرخشد اما باید هزینه های زیادی برای آن بپردازید و عدم نصب اصولی آن می تواند نتیجه برعکس به نمای ساختمان شما دهد.

هزینه مصرف برق در روشنایی را کاهش دهید

اگر فقط قسمت های خاصی از نمای ساختمان روشن شده باشد، علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به ساختمان شما می بخشد، می توان آن را بدون متحمل شدن هزینه های گزاف انجام داد. از طرف دیگر، هزینه های نگهداری چراغ های مربوط به سیستم روشنایی به حداقل می رسد. علاوه بر این، نصب کلیدها برای روشن یا خاموش کردن چراغ های نما یا بعضی از آنها در شرایط غیر ضروری کاملاً ضروری است.

نور ساختمان را با توجه به معماری آن انتخاب کنید

از نوارهای LED بصورت مخفی استفاده کنید

انتخاب نورپردازی نما به معماری نما بستگی دارد. اگر ساختمان شما دارای پنجره های معمولی است، یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های روشنایی نمای ساختمان، استفاده از نوارهای LED مخفی است که در قسمت های بالا و پایین پنجره ها نصب شده است.

این راه حل می تواند بسیار مفید و موثر باشد، خصوصاً برای ساختمانهایی که نمای کاملاً معمولی دارند و یا ساختمانهایی که مجوز استفاده از نورپردازی نمای ساختمان را ندارند. شهرداری در این نوع نورپردازی تداخلی نخواهد داشت، زیرا شکل ظاهری ساختمان کاملاً تاریک است و فقط یک الگوی واضح از خطوط و اشکال روشن دیده می شود.

استفاده از پروژکتور های LED

اگر می خواهید نمای و فضای وسیع ساختمان شما زیبا، خیره کننده و در عین حال مقرون به صرفه باشد، توصیه می کنیم از پروژکتورهای LED استفاده کنید. این نوع پروژکتورها به دلیل قابلیت ضدآب بودن می توانند سالها در برابر بارش شدید برف و باران های سنگین مقاومت کنند و عمر طولانی دارند.

توجه داشته باشید که پروژکتور های LED به دلیل مصرف انرژی کمتر و درصد بالاتر از نور تولیدی، گزینه بسیار خوبی برای پروژکتور های متال هالید و سدیم هستند و همچنین نور خوبی تولید می کنند و برای نورپردازی نما ایده آل هستند.

این پروژکتور ها به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی می توان آنها را روی سطوح سیمانی، چوبی و گچی نصب کرد و علاوه بر نصب در نمای ساختمان ها و دیوارها، می توان آن ها را در بالای تیر های روشنایی نیز نصب کرد.

لامپ های سیستم روشنایی نمای ساختمان

در این قسمت از مقاله، ما می خواهیم برخی از نکات را در مورد نحوه تعویض سیستم روشنایی نمای ساختمان بررسی کنیم.

گاهی اوقات، لامپ هایی که برای روشن کردن نمای ساختمان استفاده می شوند با گذشت زمان می سوزند و باید تعویض شوند. از آنجا که مسئله مصرف برق و هزینه های برق در نمای روشنایی ساختمان بسیار مهم است، بهترین و مناسب ترین راه برای صرفه جویی در مصرف انرژی در نورپردازی نمای ساختمان استفاده از لامپ هایی است که بازده و نور خروجی بالایی دارند. در واقع منظور ما این است که لامپ ها باید در مکان های مناسب نصب شوند.

برای نورپردازی نما ساختمان از لامپ های زیاد استفاده نکنید

اگر نمای ساختمان با تعداد زیادی لامپ روشن شود، اما این لامپ ها در مکان های مناسب خود نصب نشده اند، گرچه ساختمان شما را در بین ساختمان های دیگر زیبا و زیبا می کند، اما بدون شک، بیننده آن را دوست خواهد داشت.

با کمی دقت و توجه و با حداقل تعداد لامپ، نور زیبا و بسیار لوکس نمای ساختمان می تواند فراهم شود و به این ترتیب روشنایی و جذابیت نما را می توان بیش از پیش افزایش داد. لازم به ذکر است که نصب لامپ در نمای ساختمان تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد.

 

نورپردازی نما در معماری و ساخت و ساز ساختمان

تعویض لامپ های روشنایی نما

نکته اصلی در نورپردازی نمای ساختمان، عملکرد مربوط به تعویض مناسب و حرفه ای منابع نور می باشد که با توجه به محل قرار گیری منبع نور نصب و تعویض می شود. شایان ذکر است که در آن صحنه هایی که نیازی به شدت نور زیاد نیست، با استفاده از نوارهای LED در کنار پنجره ها، شدت نور می تواند در نمای ساختمان پخش شود و از تابش مستقیم نور جلوگیری کند و زیبایی زیبایی به نمای ساختمان می بخشند.

 

نتیجه

تصویری که هر شخص از نمای ساختمان در ذهن خود شکل می دهد نه تنها به مواد استفاده شده و شکل خود نما بلکه به نور (از جمله جهت نور) و رنگ نیز بستگی دارد. در طول روز ، جهت و شدت نور خورشید با گذشت زمان تغییر می کند و در نتیجه نمای ساختمان تغییر می کند. در شب ، هنگامی که از روش های مختلف روشنایی و ترکیبات کنترل نور استفاده می شود ، نمای ساختمان یک تصویر متفاوت ارائه می دهد.

طراحی نورپردازی نما در یک کلام این است که یک طراحی موفق مهندسی نورپردازی می تواند به طور موثر باعث افزایش نشاط شهر و احساس غرور در شهروندان شود و در عین حال منظره ای زیبا از شهر را به بازدید کنندگان ارائه دهد.

نور پردازی در نماهای مراکز تجاری نیز بسیار مهم می باشد که نه تنها می تواند به طور موثری از وقوع تصادفات رانندگی بکاهد بلکه به حفظ امنیت اجتماعی شهری نیز کمک کرده و مشتریان بیشتری را برای بازدید از خیابان تجاری جذب می کند. این نقش تعیین کننده ای در ایجاد یک خیابان تجاری و حتی یک چهره از شهر دارد.

 

 

پیشنهاد نویسنده: دیوار کوب های دکوراتیو، اشکال هندسی در دکوراسیون

 

پروژه های مرتبط با نورپردازی نما که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نور پردازی نما

نور پردازی نما در ساختمان به چه صورتی انجام میشه ؟

امروزه نور پردازی در نمای ساختمان بسیار مهمه و جزئی جدا نشدنی از فضای شهریه که به دو صورت انجام میشه همزمان با طراحی و ایده پردازی در اجرای نما پس از طراحی و در قسمتهایی که به صورت شخصی در زمان اجرا انجام میشه

آیا نور پردازی میتونه عامل دفع مخاطب بشه ؟

بله نور پردازی اشتباه و غیر اصولی میتونه یکی از عوامل مهم در دفع مخاطب و مشتری باشه

نکته مهمی که باید در اجرای منبع نور در نظر داشته باشیم چیه ؟

نکته مهمی که باید در هنگام نصب منبع نور به اون توجه داشته باشیم اینه که منبع نور باید پنهان از دید عموم باشه و دوم اینکه باید در جایی تعبیه بشه که به راحتی نصب و یا تعویض بشه

چرا در نما نور پردازی از اهمیت بالایی برخورداره ؟

دلیل اصلی و مهم اینه که باعث برجسته شدن المان و متریال های به کار رفته تو نما میشه که باید نور پردازی خیلی اصولی و دقیق انجام بشه مثلا

هزینه تامین و نگهداری نورپردازی به کار رفته در نمای ساختمان به عهده چه کسیه ؟

هزینه تامین و نگهداری نور پردازی که در ساختمان انجام شده به عهده مالک و یا مالکین هستش که این هزینه در غالب شارژ ماهیانه وصول میشه

 

گالری تصاویر نورپردازی نما

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۵]