تاریخچه آلاچیق
20
مهر

تاریخچه آلاچیق

تاریخچه آلاچیق

آلاچیق یک بنایی ست که قابلیت جابه جایی  دارد و بیشتر در میان مردمان کوچ نشین و دامدار رایج است که در ایران هم آلاچیق بین مردم ایل سون در آذربایجان و در خراسان بین ترکمن ها که درترکمن صحرا زندگی می کنند که شمال غربی خراسان و شمال  شرقی مازندارن قرار دارند و آلاچیق بین این مردمان اسم های متفاوتی دارد برای مثال بین مردمان ترکمن صحرا اوی شناخته شده است و در آذربایجان نام دیگری دارد کلمه اوی به معنای آلاچیق در زبان ترکمنی است.

دکوراسیون منزل و اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

 

تاریخچه آلاچیق

آلاچیق ها به سبک مدرن و سنتی

آلاچیق های سنتی قوم ترکمن به دلیل ساختار ویژه ای که دارد این قوم را از خطرات و حوادث طبیعی و گرما و سرمای محیط در امان نگه می دارد.

و این گونه خانه سنتی به دلیل آسانی در نصب و جا به جایی و مهاجرت ها منزلی امن محسوب می شود که به راحتی قابل جمع کردن و حمل کردن است.

امروزه به دلیل رشد جمعیت و شهر نشینی گرایش به  زندگی در آلاچیق ها کم رنگ شده و در کمتر جایی می توانیم چنین خانه های سنتی را مشاهده کنیم.

زندگی مدرن و شهری باعث شده که این افراد خانه های جدید را به زندگی در آلاچیق ترجیح بدهند و تنها گروهی از مرزنشینان و دامدارن در حال کوچ های قشلایی و ییلاقی هستند.

سرپرست سازمان میراث فرهنگی گنبد کابوس در این مورد گفته است که در حال حاضر کسی در ترکمن صحرا در آلاچیق زندگی نمی کند در بیشتر روستا آلاچیق ها فروخته شده و فقط  بعضی از مردم از آنها استفاده می کنند و این مسئله بخاطر این است که در دشت گرگان فقط یک کارگاه برای ساختن آلاچیق در روستای امچلی شهرستان ترکمن وجود دارد که به دلیل در خواست ترکمن های کوچ روی که اکثرا مرز نشین هستند و در منطقه های داشلی برون به سر می برند آلاچیق می سازند.

ترکمن صحرا جایی است که ترکمن های بزرگ در این صحرا زندگی می کنند و سال های سال است که اساس زندگی شان دامپروری و کشاورزی و اسب داری و قالی بافی بوده است که این کار ها بر دوش زنان این ایل ها بوده است.

در گذشته هر یک از خانواده های ترکمن یک آلاچیق جدا داشتند  که با فاصله کمی از آلاچیق دیگران برپا می شدند  که بیشتر این افراد با یکدیگر فامیل نیز بودند و به زبان ترکمنی به خویشاوند اوبه می گویند.

از نظر ترکمن ها آلاچیق مظهر سلامتی و تندرستی و سخاوت است که به آن با زبان ترکمنی آغاج اوی یا خانه چوبی می گویند و ترکمن های گلستان علاقه چندانی به زندگی در خانه های خشتی نداشتند.

وظایف برپایی آلاچیق بر عهده زنان است. و زیبا کردن این آلاچیق ها با استفاده از صنایع دستی که توسط زنان درست شده اند تزئین می گردد.

 

جمع بندی

در گذشته زندگی در آلاچیق ها بیشتر بوده اما اکنون با رشد جمعیت تعداد کمی به زندگی در آلاچیق می کنند.

 

پیشنهاد نویسنده: دکوراسیون داخلی آلاچیق

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]