سنگ ساختمانی نما | معمارى کلاسیک
07
آذر

معمارى کلاسیک

معمارى کلاسیک

معمارى کلاسیک گونه اى از معمارى است که از عناصرى برگرفته از معمارى دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده به طور کلى میتوان گفت سبکهاى معمارى زیادى از معمارى کلاسیک الهام گرفته اند که این مساًله باعث شکل گیرى و باز زنده سازى هایى مانتد معمارى نئو کلاسیک از اواسط قرن نوزده و طرههای یونانى در قرن بیستم شد.

 

معمارى کلاسیک

اکثر سبکهاى معمارى که پس از رنسانس در اروپا به وجود آمدند جزء معمارى کلاسیک محسوب مى شوند.

یکى از نمونه هاى بارز به کار رفته معمارى کلاسیک در ایران را میتوان کاربرد نماى رومى در نماى شهرى منازل مسکونى و ادارات قدیمى کشور را نام برد.

گرایش موسوم به کلاسیک یا اصطلاحاً ( رومى) امروزه در معمارى اغلب شهرهاى ایران مرسوم شده است .

بررسیهاى دقیقو مطالعات نشان داده است که چنین امرى اتفاق نیفتاده است و آنچه به چشم دیده مى شود برداشت اصیلى نیست .

معمارى نئو کلاسیک قبل از این هم الهام بخش ساختمانهاى متعددى بوده است با این حال امروزه خصوصیات آن تغییر یافته است.

معماران نئو کلاسیک مانند معماران پست مدرنبه گذشته توجه می کنند که در آن معمارى پست مدرن در پى هویت انسان است و تاریخ هر کشور از نظر آنها عنوان بخشى از هویت آن کشور است.

به همین جهت تاریخ فرهنگى و کالبدى و همچنین دستور زبان معمارى هر کشور را در معمارى خود آن کشور نمایش مى دهند .

آنچه که به هویت یک کشور مربوط است در ساختمانهاى آن به روز در مى آید و بر اساس شرایط زمانى و مکانى به صورت امروزى و جدید شده ظاهر مى گردد.

ولى معماران نئو کلاسیک معتقدند که نظم هاى کلاسیک الهاماتى آسمانى و مقدس هستند پس تغییر دادن آنها صحیح نمى باشد و هر تغییرى درآنها تبدیل شدن کمال به نقصان مى شود که آنها دلیل جاودانگى معمارى کلاسیک را همین مى دانند.

معماران نئو کلاسیک ، سبک مدرن را نیز سبک قابل قبولى نمى دانند لذا معماران نئو کلاسیک ، گذشته و خصوصاً معمارى کلاسیک را منبع الهام خود مى دانند و معمارى کلاسیک یا سنتى را همان گونه که از نظر کالبدى بوده را براى رفع احتیاجات امروزه طراحى میکنند ولى باید این را توجه داشت که در داخل این فرمهاى تاریخى کلیه وسائل رفاهى امروزى تدارک دیده شده است که اگر بخواهیم به طور خلاصه این سبک را تعریف کنیم مى توان گفت :

ساختمانهاى نئو کلاسیک پوسته اى کلاسیک بر روى امکانات مدرن است.معماران این سبک ، معمارى کلاسیک را یک معمارى لا یزال مى دانند.

اصول این معمارى همانند نظم ، هماهنگى ، تقارن ، تناسبات و کمال که در زمان یونان باستان براى خانه خدایان طراحى شده بود اصولى جاودانه است بدین دلیل که در یونان باستا خدایان را انسان گون در حد نهایت زیبایى ، کمال و جاودانگى مى دانستند لذا خانه هاى انها نیز مى بایست داراى همین خصوصیات بود ، از این جهت معمارى کلاسیک نیز مى بایست یک معمارى بدون نقص و ایراد باشد.

در غرب همواره سبکها و مکتبهاى مختلف فکرى و هنرى ظهور کرد و پس از چندى به هاشیه رانده شد ولى معمارى کلاسیک حضورى شاخص و پیوسته را در کلیه دورانها داشته است.

معمارى کلاسیک داراى دوره هاى مختلفى میباشد که عبارتند از:
  • دوران و شیوه هندسى
  • دوره کلاسیک
  • دوره هلیسم

 

اطلاعات بیشتر در ارتباط با معماری کلاسیک

سبک کلاسیک مانند سایر علوم ظاهر گوناگونى به خود دیده است .

یک بنایى که به سبک کلاسیک ساخته شده است مانند یک داستان از یک جهت آورنده یک پیام است و از جهت دیگر در هر قسمت آن یک مسئله عمیق پنهان است.

معمارى کلاسیک نشان دهنده اثرات اجتماعى و مذهبى یک ملت بوده و در نهایت زیبایى و کمالاتش به دنیا عرضه شده است.

ویژگى اصلى معمارى کلاسیک تناسب و هماهنگى است که در این دوره ستون سازى وارد حیطه بنا سازى شد که در این معمارى بناها طورى ساخته شده اند که ورودى ها داراى ستونهاى بلندى هستند که ستونهاى تزئین شده از خصوصیات اصلى این سبک هستند به طورى که بسیارى این سبک کلاسیک را به ستونها و تزئینات خاصشان مى شناسند ، این ستونهاى قامت دار سقف هاى بلند نیز مى خواهند که میتوان از دومین خصوصیات معمارى‌کلاسیک به سقفهاى بلند آن اشاره کرد.

این سقفهاى بلند بر جلال و شکوه فضاى کلاسیک مى افزاید که این سقفهاى بلند به معماران این امکان را مى دهد که از عناصر شلوغ بهره بگیرند.

به تدریج ستونهاى بلند و سقفهاى بلند باعث شد که از پنجره هاى بلند نیز بهره بگیرند ، پنجره هایى که از کف تا سقف نصب شده اند که این پنجره ها به بخشهاى کوچکترى تقسیم شده اند ، این پنجره ها مى توانند به صورت صاف و هم به صورت قوس دار باشند که این پنجره هاى بلند نشان دهنده جلال و شکوه بناى کلاسیک است ، پس به عبارتى میتوان پنجره هاى بلند را از ویژگى هاى سوم معمارى‌کلاسیک دانست.

نکته مهم و ضرورى در ساختمانهاى کلاسیک ، خطوط و فضا هاى منحنى شکل است به این دلیل که وسائل به شکل منحنى و گرد ، حس آرامش ، راحتى و اصیل بودن را به انسان مى دهد به همین دلیل است که اینگونه وسائل در خانه هایى که داراى سبک کلاسیک هستند مورد استفاده قرار مى گیرد.

رنگهایى که در سبک کلاسیک میتوان استفاده کرد داراى محدودیتهایى هستند ، رنگهاى گرم و پخته . در واقع در این سبک معمارى از رنگهاى دلخواه نمیتوان استفاده کردو باید به دنبال رنگ مورد علاقه در رنگهاى پخته گشت ، در حالت کلى رنگهایى که در سبک کلاسیک استفاده مى شوند رنگهایى هستند که حتماً با یکى از رنگهاى سیاه ، قهوه اى ، یا طوسى مخلوط شده اند.

شیوه هاى سبک کلاسیک دوریک ، یونیک و کرنتین هستند که بر گرفته از اجزاى بدن انسان هستند.

 

معمارى کلاسیک دوریک

کاملاً رسمى با ساختمانهاى بلندى که از سطح زمین بالاتر هستند ، ستونهاى آن از پایین به بالا باریک مى شوند ویا اینکه بدنه ستون از پایین به بالا باریک شده و در قسمت میانى محدب است و داراى سر ستون ساده و بى تزیین است.

 

معمارى کلاسیک یونیک

ستون باریک و بلند با سر ستون پیچ خورده و حلزونى شکل است ، طرح ستون این سبک براى بیننده از هر طرف به یک شکل است ، مهمترین عاملى که تفوت دوریک و یونیک را مشخص مى کند تغییر شکل سر ستون است ، ستون سنگى در سبک یونیک به جاى اینکه مستقیماً روى سکوى پله دار قرار بگیرد بر روى پایه ستون دایره شکلى که از سنگ یکپارچه تراشیده شده است قرار مى گیرد.

 

معمارى کلاسیک کرنتین

براى نخستین بار یتونها در داخل معابد استفاده شد . سر ستونها به شکل کاسه زنگرو به بالا بودند که این سنگها را تراش مى دادند و با متریالهاى فلزى متفاوت و بسیار زیبا کنار هم قرار مى دادند.

 

 

مقالات مرتبط:

 

مناطق فعالیت خدمات بازسازی

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح خدمات خود را در ازگل، اقدسیه، الهیه، اوین، باغ فردوس، تجریش، دارآباد، درکه، دربند، زعفرانیه، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کامرانیه، محمودیه، ولنجک، نیاوران اختیاریه، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، جردن-ولیعصر، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد، سایر مناطق تهران ارائه می دهد.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]