نورگیر سقفی در معماری
29
خرداد

نورگیر سقفی در معماری

نورگیر سقفی در معماری

نورگیر سقف یا پنجرهٔ سقفی انتقال دهندهٔ نور است. این نورگیرها همه یا بخشی از فضای سقف ساختمان را به منظور روشن سازی تشکیل می دهند. نورگیرهای سقفی باز شونده برای تهویه هوا و تأمین نور طبیعی از سقف بسیار مناسب هستند. نمونه هایی که در بازار موجود هستند هم قابل کنترل از لحاظ باز و بسته شدن و هم دارای عایق کاری مناسبی می باشند. در این نوع نورگیرها، عایق بودن در مقابل باد و باران بسیار اهمیت دارد. همواره سعی کنید از شیشه های ۲ جداره در سقف استفاده کنید، زیرا عایق بودن آن از لحاظ گرمایشی بسیار مهم است. نمونه های بازشوی سقفی که با فنر باز و بسته می شوند توسط زنجیری قابل کنترل هستند، اما بازشوهایی که روی ریل دندانه دار باز و بسته می شوند، کاراتر می باشند. بازشوهایی که دو جداره هستند دارای قابلیت های زیادی می باشند، از جمله اینکه بی تفاوت به جهت باد هستند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نورگیر سقفی در معماری

نورگیر سقفی در چه مناطقی مناسب تر است؟

در مناطقی که باد و باران شدیدی دارند بهتر است که بازشو را از ناملایمات جوی دور نگه داریم. بازشوهایی که در بالای حمام و آشپزخانه قرار می گیرند فضای مناسبی برای تخلیه هوای مرطوب این اماکن به وجود می آورند. مقدار هوای جریان یافته از سقف، بستگی به جهت، سرعت باد، تغییر فشار و تفاوت درجه حرارت داخل و خارج دارد. هوای خنک، گهگاه از همان مجرایی که نور وارد فضا می شود، جریان می یابد، اما غالباً هوای گرم است که از این فضا مجال بیرون رفتن پیدا می کند. این نورگیرها در سبک معماری قدیم رومی استفاده می شده مانند پنجره گرد زیارتگاه. پنجره های سقفی بسته لعابی از انقلاب صنعتی که باعث پیشرفت هایی در ساخت تولید شیشه شد استفاده شده است. تولید توده ای واحدهای از پیش ساخته از نیمه قرن بیستم پنجره های سقفی را برای بسیاری از کاربردها و زمینه ها ایجاد کرده است. حفظ انرژی باعث انگیزه جدید، ابداع طراحی، گزینه های انتقال و سیستم های طبقه بندی، بازده بیشتر پنجره های هوارسانی سقف شده است.

 

توصیف دقیق نورگیر سقفی

انواع پنجره های سقفی شامل پنجره های پشت بام، پنجره های سقفی یکه، دستگاه های روشن سازی لوله ای، جام اندازی شیب دار و پنجره های سقفی معمولی می باشند. کاربردها شامل:

  • عامل های روشن سازی معمولاً برای ورود مستقیم و غیرمستقیم نور خورشید از طریق نورافکنی بالا به کار برده می شوند.
  • فراهم کردن رابطه بصری به محیط بیرون نسبت به ساکنان داخلی می باشد.
  • گرمایش غیرفعال خورشیدی با دستگاه های عملی، تهویه برای خنک سازی غیرفعال و مبادله هوای تازه
  • پنجره سقفی یکه ثابت متشکل از چارچوب ساختاری محافظ یک قاب لعاب کاری می باشد
  • پنجره سقفی که عملی پنجره لعابی متصل و نگه داشته شده توسط قاب را بکار می برد زمانی که در دسترس ساکنَان می باشد این نوع نیز پنجره سقفی نامیده می شود.

 

دستگاه پنجره ای سقفی لوله ای

در روشن سازی فعال، دستگاه روشن سازی لوله ای را به کار می برد. واحد ثابت نصب شده در پشت بام عامل پنجره سقفی می باشد که نور خورشید را جمع می کند و توسط لوله بصری انتقال دهنده نور به عامل پراکنش نور توزیع می کند. با کوچک شدن قطر، آن ها می توانند برای روشن سازی فضاهای کوچکتر مانند راهروها و نور انعکاسی در گوشه های تاریکتر فضاها بکار برده شوند.

 

جام اندازی شیب دار

جام اندازی شیب دار با پنجره های سقفی دیگر فرق می کند که در آن یک مجموعه شامل نقاشی های چندگانه در سیستم قاب بندی می باشند، معمولاً برای پرونده های مشخص طراحی می شوند و در بخش هایی در محل نصب می شوند.

 

سبک معماری خورشیدی

پنجره های سقفی به طور گسترده در طراحی روش سازی برای ساختمان های مسکونی، عمومی و تجاری بکار برده می شوند. روشنایی افزایش یافته می تواند منجر به مصرف کمتر نور پردازی الکتریکی و لعاب کاری پنجره به اندازه کوچکتر باعث (روشنایی غیر مستقیم) صرفه جویی در انرژی، پایین آوردن هزینه ها و کاهش دادن تأثیرات محیطی می شود. روشن سازی می تواند مصرف انرژی روشنایی را در بعضی از ساختمان ها تا بیش از ۸۰٪ کاهش دهد. روشنایی از بالا (پنجره های سقفی) برای به حد اکثر رساندن روشنایی، به خوبی با روشنایی غیرمستقیم (پنجره ها) کار می کنند. روشنایی بالا قادر به روشن کردن بخش های متمرکز ساختمان می باشد. روشن سازی در تمام روز هم از روشنایی محیط آسمان و هم قرارگیری مستقیم در معرض نور خورشید در دسترس می باشد. لعاب کاری مدرن شفاف یا مات می تواند برای جلوگیری از تابش خیره کننده بکار برده شود و به تسخیر نور خورشید در گوشه های پایین و پراکنش نور به بخش های وسیع تر فضای کف کمک کند. حتی در روزهای ابری، روشنایی بالا از پنجره های سقفی سه تا ده برابر مؤثر تر از روشنایی غیرمستقیم می باشد.

بسیاری از پیشرفت های اخیر هم در ساختار شیشه ای و هم پلاستیکی از همه انواع پنجره های سقفی استفاده کرده اند. بعضی از پیشرفت ها عملکرد حرارتی را افزایش می دهند، بعضی ها بر حفظ کردن و به کارگیری پتانسیل روشنایی تمرکز کرده اند و بعضی ها برای بالا بردن استحکام، دوام، مقاومت در برابر حرارت و دیگر مقیاس های عملکردی طراحی می شوند. پنجره های سقفی هوارسانی معاصر، پنجره های شیشه ای را به کار می برند که معمولاً از واحدهای شیشه ای عایق بندی پوشیده شده تشکیل شده با دو قطعه شیشه را بکار می برند. این نمونه از فراورده های مشمول مالیات برای انتقال مرئی می باشند. از مجموعه های با سه قاب گاهی می توانند در سردترین مناطق جوی از نظر هزینه تنظیم شوند، اما آن ها مقدار نور را با اضافه کردن لایه سوم از دست می دهند.

همچنین پنجره های لعاب دار پلاستیکی معمولاً در بسیاری از پنجره های سقفی و روشن کننده های لوله ای استفاده می شوند. این مجموعه ها معمولاً از نظر حرارتی شامل گنبدهای تشکیل شده می باشند، اما شامل شکل های پرسی غیرمعمول می باشد. پنجره های سقفی گنبدی معمولاً در سقف های با شیب کم بکار برده می شوند. شکل های گنبدی باعث حرکت آب و خاکسترهای آتش می شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]