نقش معمار در ساختمان سازی اقتصادی
28
خرداد

نقش معمار در ساختمان سازی اقتصادی

نقش معمار در ساختمان سازی اقتصادی

معماری همیشه آینه‌ای از خلاقیت، مهندسی و توانایی‌های تکنولوژیکی یک جامعه در یک دوره زمانی بوده است. اما همانطور که به قرن بیست و یکم پیش می رویم، معماری به چیزی بیش از یک عمل زیبایی شناسی و بنای یادبود تبدیل شده است. به دلیل فشار زیاد جمعیت رو به رشد، ارزش زمین به عنوان یک کالا به شدت بالا می رود. بنابراین هر نوع توسعه ای که در یک قطعه زمین با ارزش اتفاق می افتد، مسئولیت مضاعفی در به حداکثر رساندن پتانسیل اقتصادی آن سرزمین را به همراه دارد. به دلیل همین رابطه، معماری می تواند ابزار مفیدی برای رشد اقتصادی یک منطقه باشد و توسعه پیش رو در یک منطقه می تواند نشانگرهای قابل اعتمادی برای پیش بینی روندها یا تغییرات در اقتصاد منطقه باشد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نقش معمار در ساختمان سازی اقتصادی

اثر آسمان خراش

یک ایده بسیار جالب که نشان می دهد معماری چگونه روندهای اقتصادی را پیش بینی می کند، اثر آسمان خراش است. «شاخص آسمان خراش» توسط اندرو لارنس اقتصاددان در سال ۱۹۹۹ ابداع شد. نشان می دهد که بلندترین آسمان خراش ها با رکود تجاری متعاقب آن در آن منطقه مرتبط است. این ساختمان‌ها در زمان‌های رونق اقتصادی تحریم و ساخته می‌شوند، اما آن‌قدر منابع را تخلیه می‌کنند که اغلب در زمان کامل شدن، معمولاً بازار از هم می‌پاشد.

تکمیل نمادهایی مانند ساختمان کرایسلر و ساختمان امپایر استیت با رکود بزرگ در ایالات متحده دنبال شد. به طور مشابه، مرکز تجارت جهانی در نیویورک، برج‌های پتروناس در کوالالامپور و برج خلیفه در دبی، بلافاصله پس از باز شدن به روی عموم، دوره‌ای از افت بازار را آغاز کردند. در حالی که این شاخص صد در صد دقیق نیست، اما اینکه معماری می تواند چنین فرورفتگی را در اقتصاد یک منطقه ایجاد کند، قطعاً مسئولیت خاصی را بر دوش قانون گذاران ما و همچنین معماران می افزاید.

 

اهمیت معمار در اقتصاد

معماران با کار خود پیوند ویژه ای را برای کاربر به ویژه در طراحی ساختمان های مسکونی نشان می دهند. این مقاله بر روی کار از منظر اقتصادی، در میان معمار و سرمایه گذار که کاربر خانه نیز می باشد، می پردازد. تاکید و اهمیت معمار مسئول در کل فرآیند ساخت تاسیسات (طراحی + ساخت) نشان داده شده است. اخیراً جنبه مالی سرمایه گذاری برنامه ریز بسیار مهم است. کاربرانی که تصمیم به ساخت دارند، در درجه اول فقط یک برنامه مالی کوتاه مدت را می بینند. مسئولیت معمار در این مورد ارائه ارزش سرمایه گذاری بلند مدت است. تصمیمات معماران همچنین تأثیر قابل توجهی بر جنبه اقتصادی سرمایه گذاری دارد که اغلب برای کاربر بسیار مهم است.

بنابراین می توان یک ساخت و ساز را با طراحی معقول برنامه ریزی شده و همکاری با کاربر از ابتدای کل فرآیند بهینه کرد. در اینجا لازم است به سرمایه گذارانی نیز اشاره شود که محدود به وجوه مالی نیستند اما این نوع سرمایه گذاران نسبتاً کمیاب هستند. برای رایج ترین سرمایه گذار، منطقی است که او ابتدا بودجه سرمایه گذاری را تعیین کند. اهمیت بودجه نه تنها طراحی را مشخص می کند، بلکه امکان تکمیل کل فرآیند ساختمان را نیز فراهم می کند. به عنوان یک نتیجه از بودجه برآورد ضعیف هستند امکانات به پایان رسید.

 

خانه رویایی و اقتصادی با معمار خوب

خواسته های مشتریان باید در یک تسهیلات گنجانده شود، جایی که او در درجه اول باید اجازه دهد خلاقیت، استقلال خود را بیان کند، اما به عنوان یک متخصص باید از عملکرد ساختمان و مشارکت ساختمان با چشم انداز معماری سنتی اطمینان حاصل کند. بنابراین معمار باید با رشته‌های روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، ارتباطات، سازمان، اقتصاد و به‌ویژه مشاوری که ویژگی‌های محیط انتخابی را دنبال می‌کند و نیازهای استفاده‌کننده‌ی آینده از تأسیسات را برآورده می‌کند، آشنا باشد.

این برای ساخت و سازهای جدید، مانند بازسازی ساختمان، مهم است. معمار باید فعالانه مشارکت کند و با کاربران آینده تأسیسات تعامل داشته باشد. یک معمار مسئولیت پذیر با حس معماری می فهمد و می داند که منظر چیست و رویکردی یکپارچه به طراحی دارد. هرگونه تداخل در منظر عمومی است و با مداخله نامناسب در فضا می تواند افراد زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. این نکته ای است که در آن حرفه ارزش بیشتری پیدا می کند و مهم است، که معماران بیشتر در پوشش بیرونی شی دخالت می کنند و خلاقیت و استقلال بیشتری را برای کاربر در داخل خانه می گذارند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]