روش رفع ترک های گچ کاری
01
دی

روش رفع ترک های گچ کاری

روش رفع ترک های گچ کاری

ترمیم ترک دیوار گچی

بعد از اینکه مدت زمانی از ساخت آپارتمان گذشت، به مرور زمان دیوارهای گچی دچار آسیب می شوند. ترک های دیوار بعد از چند سال کاملا قابل مشاهده هستند و به دلایل مختلفی به وجود می آیند. جلوگیری از به وجود آمدن این ترک ها به نوعی غیرممکن است و نمی توان از آن جلوگیری کرد اما می توان با انجام اقداماتی آن ها را رفع کرد. دیوارهای ترک خورده، زیبایی خانه را از بین می برند بنابراین باید اقداماتی برای از بین بردن آن ها صورت بگیرد اما سوال این است که روش ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است و برای انجام آن به چه ابزاری نیاز هست. در ادامه ی مقاله از سایت دکوطرح به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت و ضوابط  و شرایط حاکم بر آن را بیان می کنیم.

ترک های دیوار به مرور زمان بیشتر می شوند و باید کاری برای جلوگیری از آن صورت بگیرد. زمین لرزه هایی که در سطح کشور اتفاق می افتند، یکی از مهم ترین دلایل بروز ترک های دیوار هستند. ترک ها همچنین ممکن است بر اثر رطوبت و یا رنگ کردن زودهنگام دیوار گچی ایجاد شده باشد. به هر شکل در صورتی که هنوز علت ترک های موجود بر روی دیوارها، رفع نشده است، نمی توان برای از بین بردن ترک ها اقدام کرد و باید در ابتدا عامل ایجاد کننده ی آن از بین برود تا دوباره این مشکل ایجاد نشود.

دیوارهای خانه‌های قدیمی اغلب بی‌دلیل شروع به خراب شدن می‌کنند. فارغ از اینکه علت ترک خوردن دیوار چیست در این نوشتار از دکوطرح قصد داریم روش ترمیم ترک گچ دیوار را در ۸ مرحله به شما یاد بدهیم. از این نکات برای ترمیم ترک‌های خانه خود استفاده کنید. تفاوتی ندارد ترک عمودی در دیوار شما به وجود آمده باشد یا مورب؛ به شما یاد خواهیم داد که چگونه باید ترک خوردگی دیوار را ترمیم کرد. اگر پرمشغله هستید و وقت کافی برای انجام امور بازسازی ساختمان ندارید می‌توانید از تیم حرفه‌ای دکوطرح کمک بخواهید. باعث افتخار ماست که منزل زیبای شما را زیباتر کنیم!

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

روش رفع ترک های گچ کاری

روش ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

برای از بین بردن ترک های دیوار، ابتدا باید با یک کاردک اقدام به کندن ترک بکنید. به این صورت عمق ترک را با خالی کردن اطراف آن بیشتر کنید. در این بین حتما خاک زیادی از دیوار بیرون خواهد زد که باید آن را به وسیله ی دستمال تمیز کنید. بعد از آن باید ترک های دیوار را  با استفاده از وسایل خاصی بپوشانید. در پایان باید بعد از رفع ترک دیوار، محل ترمیم شده را ترمیم کنید. برای بهتر شدن کیفیت کار باید بعد از اینکه ملات مقداری خشک شدن، با یک سنباده بر روی آن بکشید تا ملات اضافه ای که بر روی آن وجود دارد، پاک شود و همچنین دیوار دچار ناهمواری نشود. استفاده از سنباده باید به درستی انجام شود زیرا استفاده اشتباه از آن می تواند باعث خراب شدن کار شود. در نتیجه برای از بین بردن ناصافی های موجود در دیوار باید حتما  از سمباده استفاده کرد اما باید با دقت زیادی این کار را انجام داد. قبل از اینکه بدانیم روش ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید از رفع مشکلی که باعث ایجاد ترک شده است، اطمینان حاصل کنید. بعد از صاف شدن محل مورد نظر در دیوار، باید دوباره آن را رنگ بزنید و در صورتی که رنگ متناسب با دیوار را نداشتید، بهتر است که کل دیوار را رنگ کنید تا صاف و بدون هر گونه ناهماهنگی در رنگ باشد.

 

اثرگذاری روش های ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که روش های ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید در ابتدا این موضوع را عنوان کرد که با توجه به نوع اتاقی که دیوار آن دچار ترک شده است، روش ترمیم کردن هم می تواند متفاوت باشد زیرا در برخی موارد می توان صرفا به پوشاندن ترک دیوار با استفاده از وسایل تزئینی و سایر وسایل بسنده کرد . اما در مواردی که ترک دیوار در اتاق پذیرایی باشد، صرفا باید آن را به روش ذکر شده ترمیم کرد اما در صورتی که ترک دیوار در سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه باشد، می توان از موزاییک و سرامیک های زیبا برای پوشاندن آن استفاده کرد که هم باعث جلوه ی بهتر منزل می شوند و هم اینکه ترک های دیوار پوشانده می شوند.

سنگ های آنتیک یکی دیگر از مواردی هستند که می توان بر روی دیوارهای ترک خورده چسباند. این سنگ ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در مقابل رطوبت هم نفوذناپذیر هستند ومناسب ترین گزینه برای دیوارهای ترک خورده هستند. استفاده از کاشی هم می تواند یکی از روش های ترمیم باشد. انتخاب هر یک از این روش ها وابسته به موقعیت است و در صورتی که شرایط محیا باشد می توان از آن ها استفاده کرد.

 

 علت ترک خوردن دیوار چیست و شرایط ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

ترک خوردن دشوار در اثر عوامل محیطی زیادی اتفاق می افتد. یکی از مهم ترین دلایل عدم روش صحیح در گچ کاری دیوار است. در واقع ملات گچی که ساخته شده است، مقدار گچ نسبت به آب کمتر بوده است. زمانی که میزان آب بیشتر از گچ باشد، بعد از خشک شدن بر روی دیوار حجم گچ کمتر می شود و در نتیجه جمع می شود و ترک هایی در دیوار به وجود می آید.

برای اینکه بدانیم روش های ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، در ابتدا باید در مورد علت های به وجود آمدن آن اطلاعات کافی داشته باشیم. در مواردی هم ترک های دیوار به خاطر خطاهای انسانی به وجود نمی آیند بلکه به دلیل عواملی مثل زلزله، نشست زمین و سایر موارد به وجود می آیند. از به وجود آمدن برخی از ترک ها نمی توان جلوگیری کرد زیرا به صورت طبیعی اتفاق می افتند اما در صورتی که گچ کاری دیوار به صورت دقیق واصولی انجام شود، می توان انتظار داشت که این اتفاق با شدت و سرعت کمتری بیفتد.

 

انواع ترک دیوار کدام است؟

ترک های ساختمان از نظر جهت به سه دسته تقسیم می شوند. ترک های افقی، مورب و عمودی که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برای پاسخ به این که ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید در ابتدا ترک های دیوار را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم روش های درستی را برای برطرف کردن آن ها انتخاب کنیم. ترک ها در تقسی بندی دیگری به سازه ای و غیرسازه ای تقسیم می شوند که از نظر عمق با هم تفاوت دارند. ترک های غیرسازه ای عمق کمتری دارند اما ترک های سازه ای عمق بیشتری دارند و به همین دلیل می توانند باعث به وجودآمدن آسیب هایی در ساختمان شوند. بنابراین باید مورد توجه قرار بگیرند و در اسرع وقت ترمیم شوند. ترک های دیوار در برخی موارد ناشی از نشست پی ساختمان هستند که در این صورت خطر زیادی را به وجود می آورد. برخی از ترک ها بعد از نشست ساختمان به صورت ثابت درمی آیند که به آن ها ترک های ثابت می گویند. با توجه به این که ترک دیوار در چه نقاطی از ساختمان ایجاد شده است، روش ترمیم آن هم متفاوت خواهد بود.

 

در قسمت های مختلف دیوار، ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

ترک هایی در ساختمان وجود دارند که اصطلاحا نیمه عمیق نامیده می شوند. این ترک ها را می توان با استفاده ازکاردک و ملات مورد نیاز ترمیم کرد. برای ترمیم مناطق عمیق تر باید، دقیق تر باشیم. در مورد ترک های عمیق باید ابتدا اطراف ترک را تراشیده و بعد از آن با گچ آن را پر می کنیم. در برخی موارد ترک ها در تقاطع دیوار هستند و عمق بسیار زیادی دارند. برای ترمیم این ترک هم باید اطراف ترک را تراشیده و بعد از مرطوب کردن سطح آن، ترک را با ملات شامل گچ پر می کنیم و در نهایت سفیدکاری و صاف کردن را انجام می دهیم.

ترک های عمیق معمولا از مشکلات ساختمانی ناشی می شوند و برای رفع کردن آن ها در ابتدا باید مشکل اصلی را رفع کرد و بعد از آن به ترمیم ترک دیوار پرداخت. نشست پی ساختمان یکی دلایل اصلی ترک های عمیق در دیوارها هستند. بعد از فهمیدن اینکه ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید در مورد خطرات آن هم اطلاعاتی داشته باشیم. خطرات ترک های عمیق نگران کننده هستند و نشان دهنده ی مشکل عمده ای در ساختمان می باشند که باید رفع شوند.

 

روش استفاده از مواد ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

برای ترمیم دیوار ترک خورده، نیاز به موادی است که با استفاده از مخلوط آن ها می توان ترک های دیوار را پر کرد. قبل از اینکه به پاسخ این سوال که روش استفاده از مواد ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است بپردازیم، باید مواد مورد نیاز را بدانیم. برای ترمیم ترک دیوار، مقداری بتونه برای پر کردن ترک ها لازم است. بعد از خشک شدن باید از سمباده برای صاف و یکسان کردن آن اقدام کرد. از کاردک هم برای برداشتن و خالی کردن ترک ها استفاده می شود و در نهایت باید رنگ دلخواه به دیوار زده شود.

در وهله اول باید  با استفاده از کاردک ناحیه ی مورد نظر کاملا تمیز شود و گچ و مواد اضافی از آن خالی شوند تا به صورت یکسان درآید. بعد از آن مواد ترمیم را که در این جا  شامل بتونه می شود، با دقت زیادی به ترک ها زده شود. این کار باید تا جایی انجام شود که ترک ها کاملا پر شده باشند و هیچ فضای خالی باقی نمانده باشد و بعد از آن باید از سمباده استفاده شود.

 

دوام ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است؟

ترک های دیوار انواع مختلفی دارند که از نظر عمق و جهت با هم متفاوت هستند و برای اینکه بدانیم دوام ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید در وهله اول نوع ترک را بدانیم و بعد از آن از روش درست برای ترمیم آن استفاده کنیم. ترک هایی که عمق بسیار زیادی دارند باید به صورت تخصصی مورد تعمیر و ترمیم قرار بگیرند زیرا این ترک ها از مشکلات زمینه ای ناشی می شوند که حل نکردن آن ها مشکلات بیشتری را به وجود می آورند. هر چقدر ترک سطحی تر باشد، دوام ترمیم صورت گرفته بر آن بیشتر خواهد بود. در این مورد کیفیت ترمیم هم بسیار حائز اهمیت است و باید در استفاده از مواد، دقت زیادی به خرج داد زیرا استفاده زیاد از آب و یا کم بودن گچ، در نهایت منجر به ترک زدن مجدد دیوار خواهد شد.

 

روش ترمیم ترک گچ دیوار تنها در ۸ مرحله!

به ندرت می‌توان خانه‌ای را پیدا کرد که چند سال از ساخت یا بازسازی آن گذشته باشد و حداقل در یک نقطه‌ از آن گچ ترک خورده و لایه لایه شده دیده نشود. ترمیم گچ کاری مهم است چون در صورت عدم مراقبت، ترک خوردگی می‌تواند جدی شود و منجر به آسیب بیشتر دیوار شود. ترک‌ها به دلایل مختلف ایجاد می‌شوند، بسیاری از آن‌ها به دلیل واکنش‌های طبیعی ترکیبات گچ و مصالح ساختمانی بوجود می‌آیند. تغییرات آب و هوایی و دمایی، نشست ساختمان، ساخت و ساز ساختمان‌های مجاور، نزدیکی به ریل راه آهن و قرار گرفتن در میدان موج انفجار همه در ترک خوردگی گچ نقش دارند.

اغلب اوقات ترک خوردن گچ در اثر این چند علت اتفاق می‌افتد:

  • نسبت وزنی غلط گچ و آب در تهیه ملات
  • نشست ساختمان
  • گچ کاری غیر اصولی در یک مرحله بدون لحاظ کردن زمان کافی برای خشک شدن لایه‌های زیرین
  • استفاده از گچ نامرغوب
  • گودبرداری ساختمان‌های مجاور
  • خالی از سکنه بودن و بدون حرارت ماندن خانه در طول زمستان در مناطق سردسیری

بهتر است با یاد گرفتن روش ترمیم ترک گچ دیوار جلوی وارد شدن آسیب‌های جدی به گچ کاری آپارتمان خود را بگیرید. اگر به نکاتی که در ادامه گفته خواهد شد عمل کنید و این کار را به درستی انجام دهید، نتایج طولانی مدت یا حتی دائمی خواهید گرفت. به جای حل پایه‌ای مشکل به دنبال رفع سریع آن با اقداماتی مثل نقاشی و رنگ آمیزی مجدد نباشید؛ چون  احتمالاً ترک خیلی زود دوباره برمی‌گردد. البته فراموش نکنید که روش ترمیم ترک گچ دیوار که به شما یاد خواهیم داد برای رفع ترک‌های نازک و متوسط است و در مواردی که ترک دیوار بزرگ است حتماً باید از گچ کار حرفه‌ای کمک بگیرید. چون ممکن است بنای ساختمان شما ایمن نباشد و به چیزی بیش از بازسازی گچ کاری نیاز داشته باشد.

 

ابتدا کمی از گچ اطراف ترک را بردارید

قبل از شروع توضیح گام اول باید بدانید گام صفر در ترمیم ترک گچ دیوار این است که قبل از تراشیدن گچ برای تست میزان استقامت دیوار آسیب دیده به آرامی روی گچ‌های اطراف ترک را فشار دهید تا آن را آزمایش کنید. اگر بستر ضعیف و سست باشد حتماً باید تثبیت شود. با فرض اینکه بستر ترک دیوار پایدار و مقاوم است این روش بسیار موثر است.

گام اول: اقدام به تراشیدن کنید و برای برش در امتداد لبه‌های ترک، از چاقو یا ابزار تیز مخصوص این کار استفاده کنید. ترک را کمی باز کرده و گچ سست را از بین ببرید. اگرچه ممکن است بازکردن ترک و بزرگ کردن آن ترسناک به نظر بیاید و با خود فکر کنید نه تنها ظاهر دیوار را بهتر نکردید حتی بدتر هم شده! اما نگران نباشید. باید این کار را انجام دهید تا سطح چسبندگی گچ را به دیوار افزایش دهید. البته در تراشیدن افراط نکنید. با حرکت ملایم دست و آهسته پیش بروید. در انتها با استفاده از جاروبرقی محل را تمیز کنید.

 

نوار درزگیر گچ را بچسبانید

نوار درزگیر گچ را به اندازه مورد نیاز اندازه گرفته و برش دهید تا متناسب با اندازه ترک باشد. گچ روی دیوار سریع خشک می‌شود آماده کردن نوار باعث می‌شود این کار سریع‌تر انجام شود و از ایجاد چین و چروک یا برآمدگی جلوگیری شود. برای برش نوار از قیچی یا چاقوی ابزار استفاده کنید و با دست آن را پاره نکنید چون باعث ایجاد لبه نامناسب می‌شود.

 

ملات گچ را روی دیوار بکشید

ملات گچ را آماده کنید. یک لایه نازک از مواد را با ماله روی ترک صاف کنید. (برای آشنایی با ابزار مورد نیاز در گچ کاری کلیک کنید) و روی ناحیه‌ای کمی بزرگ‌تر از نوار درزگیر را گچ بزنید. بلافاصله مرحله بعدی را اجرا کنید زیرا گچ به سرعت خشک می‌شود.

 

نوار را به ترک بچسبانید

نوار را با دست بر روی گل بگذارید، سپس با کمک ابزار صاف کنید. هدف این است که نوار صاف شود بنابراین از تماس کامل نوار با ملات، بدون چین و چروک بودن و عدم وجود حباب هوا اطمینان حاصل کنید. مراقب باشید زیاد نوار را نکشید و پاره‌اش نکنید. سپس بگذارید کاملاً خشک شود.

 

گچ کاری دوباره

با استفاده از ماله یک لایه گچ روی نوار چسب اضافه کنید و تا لبه‌های نوار آن را گسترش دهید. گچ را صاف کنید تا با سطوح اطراف دیوار هم سطح شود. بگذارید کاملاً خشک شود.

 

سمباده بکشید

گام ششم روش ترمیم ترک گچ دیوار سمباده کاری است. برای صاف کردن برجستگی‌ها از سمباده استفاده کنید. دقت کنید آنقدر سمباده نزنید که نوار درزگیر را پاره کند.

 

منطقه گچ کاری شده را تمیز کنید

آخرین گام در روش ترمیم ترک گچ دیوار تمیز کاری است. منطقه ترمیم شده و اطراف آن را با جاروبرقی  تمیز کرده و آن را با یک پارچه خشک پاک کنید. اگر سوالی دارید می‌توانید در بخش نظرات درج کنید تا متخصصین ما به شما پاسخ دهند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]