طراحی داخلی و نمای داروخانه
14
بهمن

طراحی داخلی و نمای داروخانه

طراحی داخلی و نمای داروخانه

داروخانه که در بسیاری از کشورهای خارجی به آن دراگ استور گفته می‌شود، جزء یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌ها در کشورهای مختلف جهان می‌باشد که مهمترین مورد تاثیر گذار در فروش این فروشگاه ها، دکوراسیون داروخانه می باشد. در ایران نیز داروخانه‌ها جزء پردرآمدترین فروشگاه‌هایی به شمار می‌روند که در داخل کشور به فروش داروها و اقلام مختلف پزشکی می‌پردازند. تأسیس داروخانه‌ها هزینه‌های مختلفی را بر دوش مؤسسان تحمیل خواهد نمود اما در عوض در مدت‌زمانی کوتاه باعث می‌شود تا هزینه صرف شده بازگشت یافته و داروخانه وارد دوره سوددهی شود. مدت‌زمان رسیدن به این دوره سوددهی در مقایسه با بسیاری از فروشگاه‌های خرده‌فروشی سریع‌تر می‌باشد به همین دلیل تأسیس داروخانه‌ها توجیه اقتصادی مناسبی خواهد داشت. عوامل زیادی وجود دارند که در موفقیت داروخانه و یا دراگ استور ها نقشی کلیدی خواهند داشت. اما متأسفانه مواردی نیز وجود دارد که مؤسسین و صاحبان داروخانه‌ها کمتر به آن توجه دارند و این باعث می‌شود فروش در برخی از داروخانه‌ها مورد رضایت نباشد و ورود به دوره سوددهی داروخانه‌ها به اختلال روبرو شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

طراحی داخلی و نمای داروخانه

طراحی نمای داروخانه از عوامل تاثیرگذار در موفقیت آن

از میان عوامل مختلفی که در موفقیت داروخانه‌ها مؤثرند به جرات می‌توان گفت که نمای این مراکز جزء یکی از مهم‌ترین مواردی خواهند بود که مؤسسین در هنگام تأسیس داروخانه‌ها به آن توجه داشته باشند. در ادامه تصمیم گرفته‌ایم شما را با طراحی نمای داروخانه‌ها آشنا نماییم.

 

طراحی نمای خارجی داروخانه

بسیاری از افراد قبل از این‌که به داروخانه‌ها وارد شوند و یا حتی اتومبیل خود را در کنار آن پارک کنند به بررسی ظاهر داروخانه‌ها می‌پردازند چون این اولین چیزی است که افراد می‌توانند آن را مورد بررسی قرار دهند و باتوجه‌به آن خرید داروها و محصولات بهداشتی موردنظر خود از مرکز موردنظر بپردازند. برای این‌که ظاهر داروخانه‌ها در نگاه اول بتواند باعث جلب‌توجه مشتریان شود مهم‌ترین اقدامی که می‌توان انجام داد این است که به طراحی حرفه‌ای نمای داروخانه‌ها پرداخت. طراحی نمای داروخانه‌ها باتوجه‌به اصولی که وجود دارد باعث خواهد شد تا وجه تمایزی میان داروخانه و فروشگاه‌های اطراف آن به وجود آید و مشتریان بتوانند به‌راحتی داروخانه موردنظر را در خیابان‌ها و گذرگاه‌های مختلف پیدا کنند. طراحی نمای داروخانه باید باتوجه‌به طراحی داخلی آن صورت گیرد تا مشتریان بتوانند حس یکپارچگی را احساس کنند. سبکی که در طراحی داخلی داروخانه مورداستفاده قرار گرفته است باید به‌دقت مورد بررسی قرار گیرد؛ چون هرگونه تعارض در طراحی داخلی با طراحی نمای داروخانه باعث ایجاد احساس متضاد و به نقش کشیدن فضای غیرحرفه‌ای برای مشتریان خواهد شد. به‌طورکلی بدون درنظرگرفتن طراحی داخلی ساختمان باید بدانید که امروزه سبک‌های مختلفی وجود دارد که برای طراحی نمای ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. از میان این سبک‌ها می‌توان به سبک مدرن، سبک کلاسیک و ترکیبی اشاره نمود که هرکدام باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارند باید مورد انتخاب قرار گیرند. یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب سبک طراحی نمای داروخانه‌ها باید به آن توجه داشت این است که طراحی به سبکی باشد که باعث ایجاد تمایز در ذهن مشتریان شود و پیامی منحصربه‌فرد را به مخاطبان ارائه دهد. در حال حاضر طراحی نمای خارجی داروخانه‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی انجام می‌شود. این موضوع باعث خواهد شد تا مشتریان بتوانند قبل از اجرای پروژه به مشاهده دقیق نمای داروخانه بپردازند و نظرات خود را در مورد اصطلاح قسمت‌های مختلف ارائه دهند.

در طراحی نمای ساختمان به‌تمامی جزئیات دقت خواهد شد به‌طوری‌که در این مرحله حتی نورپردازی‌ها نیز مورد طراحی قرار خواهند گرفت تا بتوان تمامی اجزا را در کنار یکدیگر مشاهده نمود و به بررسی آن‌ها پرداخت. حتی این امکان وجود دارد تا قبل از اجرای پروژه طرح را به مشتریان نهایی ارائه داد و به نظرسنجی از آنان پرداخت. یکی از چالش‌هایی که طراحان در زمان طراحی نمای داروخانه با آن روبرو خواهند بود این است که پلنی را مورد طراحی قرار دهند که با سازه حداکثر تناسب را داشته باشد. تناسب نمای طراحی شده با سازه باعث خواهد شد تا هزینه اجرای آن به طرز قابل‌توجهی کاهش یابد و بتوان در مدت‌زمان کمتری به اجرای پروژه پرداخت.

 

اجرای نمای داروخانه مدرن

برای اجرای نمای داروخانه‌های مدرن مهم‌ترین مرحله بعد از طراحی، انتخاب متریال‌های مناسب به شمار خواهد رفت. امروزه متریال‌های گوناگونی وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای اجرای نمای داروخانه‌های مدرن بهره برد. هرکدام از این متریال‌ها مزایا و معایب خاص خود را خواهند داشت و علاوه بر زیبایی بصری ویژگی‌های خاصی دارند که باید موردتوجه قرار گیرند. کامپوزیت یکی از رایج‌ترین متریال‌هایی است که در حال حاضر در ساخت نمای داروخانه‌های مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از کامپوزیت می‌توان طرح‌های بسیار پیچیده‌ای را در نمای داروخانه‌ها مورد اجرا قرارداد و به زیبایی هر چه بیشتر آن را طراحی نمود. کامپوزیت علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد خود از مقاومت بالایی نیز برخوردار است و در گذر زمان تغییر شکل نمی‌دهد. نماهای شیشه‌ای، چوبی و آجری از دیگر نماهایی هستند که در ساخت آن‌ها از متریال‌های گوناگون استفاده می‌شود و امروزه در پروژه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. زمان و هزینه اجرای نمای داروخانه‌ها در پروژه‌های مختلف متفاوت خواهد بود و به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت که در مطالب آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

حقایقی درباره ی دکوراسیون داروخانه ها

بازسازی طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه را نباید نادیده گرفت، نخستین داروخانه‌ها که درگذشته دواخانه نامیده می‌شدند تا چندین سده قبل به شکلی ابتدایی و در عطاری‌ها یا مراکز فروش داروهای گیاهی خلاصه‌شده بود به‌تدریج و بارونق گرفتن صنایع و داروهای شیمیایی جهان این داروها نیز از پستوها و حجره‌های قدیمی خارج‌شده و به قفسه داروخانه‌های تجهیز شده منتقل شدند. این داروخانه‌ها در مجاورت مراکز درمانی و یا مطب پزشکان حاذق شهرهای کوچک و بزرگ تأسیس شدند. داروسازان و کادر فنی این رشته نیز که در نسخه خوانی و نسخه‌پیچی تبحر داشتند در این مکان متمرکز شدند. با گسترش حوزه‌های علوم پزشکی و دارویی، طراحی دکوراسیون داروخانه‌ها نیز از سطح ابتدایی پا را فراتر نهاده و به شکل امروزی‌تر سایر محصولات جانبی و فراورده‌های بهداشتی را نیز پوشش داده که دراگ استور نامیده می‌شوند.

 

بازسازی طراحی داخلی داروخانه

امروزه با گسترش حوزه داروشناسی مکان‌های اختصاص‌یافته به دکوراسیون داروخانه‌ها نیز توسعه‌یافته و بنابراین به‌منظور جذب بیشتر مشتریان و خدمات‌دهی مطلوب لزوم توسعه فضای کاربردی و بازسازی داروخانه و مطب نیز ضروری می‌باشد. همچنین شرکت‌های معماری و طراحی متعددی در خصوص بازسازی و طراحی مطب تأسیس‌شده و فعالیت دارند. بیمارانی که به هر دلیلی به این داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند دیگر تاب ماندن در صف‌های طولانی و اتلاف وقت خود را ندارند به عبارتی با بازسازی و طراحی مطب یا نوسازی در دکوراسیون داخلی داروخانه ونیز بهره‌وری فضا و چشم‌اندازهای بدیع راه برای افزایش مشتریان و کسب رضایت و بازخوردهای مناسب آنان باز می‌شود. به همین دلیل بازسازی داروخانه و مطب می‌تواند نقش مهمی در جذب و جلب بیماران داشته باشد.

 

طراحی داخلی مغازه، عطاری یا داروخانه

نخستین تصویری که از یک داروخانه‌ی ابتدایی و به شکل سنتی به ذهن متبادر می‌شود محیطی مشتمل بر یک سالن بزرگ و قفسه‌هایی طویل و عریض چوبی یا فلزی و ویترین‌هایی شیشه‌ای می‌باشد. بیماران و مراجعه‌کنندگان در این محیط و در صف‌های طولانی و پرتنش ایستاده‌اند. صندلی‌های پلاستیکی و چسبیده به هم یا در مواردی چند چهارپایه بخش انتظار داروخانه و دکوراسیون داروخانه را تشکیل می‌دهد. بیمار تا ساعت‌ها سردرگم می‌ماند و درنتیجه خدمات مطلوبی دریافت نمی‌کند.

 

چرا طراحی داخلی در داروخانه مهم است؟

آیا وقت آن نرسیده است که اثربخشی را از فضای داخلی محیط‌های درمانی آغاز کنیم؟ مگر می‌توان به تخصص اعتقاد داشت و نقش تغییر و تحول را در چیدمان یک فضا نادیده گرفت؟ تعاریف امروزی داروخانه را یک مکان تخصصی می‌نامند که معمولاً می‌توان در آن‌ها به پزشک داروساز نیز دسترسی پیدا کرد. ارائه مشاوره و نیز تهیه انواع داروهای تجویزشده توسط پزشک معالج در این مکان صورت می‌گیرد. کادر فنی و نسخه خوان‌ها نیز از طریق دریچه‌ها یا برش‌های مدوری که در شیشه ایجادشده‌اند با مشتریان در ارتباط هستند. این شیشه‌ها می‌توانند باوجود ضخامت دردسرساز شده و ضمن جذب گردوغبار می‌تواند بشکنند و به بیمار یا کارکنان آسیب بزند. نحوه خدمات‌دهی مطلوب زمانی میسر است که بتوان فضا را به‌گونه‌ای دور از کسالت و روزمرگی تعریف کرد. بدین منظور داروساز می‌تواند به کادر فنی طراحی دکوراسیون و یا بازسازی داروخانه و مطب مراجعه نماید و توقعات خود را برای ایجاد فضای داخلی جدید با آنان در میان بگذارد. تیم طراحی دکوراسیون نیز ضمن مشاوره، جدیدترین متدهای طراحی و بازسازی داروخانه و معماری را در اختیار وی قرار می‌دهد.

 

در طراحی داخلی داروخانه رنگ ها را تجویز کنید!

فکر می‌کنید واقعاً چقدر قادر هستید تا با نوآوری‌های موجود کنار بیایید؟. آیا می‌دانید که ضرورتاً باید بازسازی را پذیرفت؟ المان‌ها و نشانه‌های یک فضای اثرگذار در بازسازی و طراحی مطب یا اماکن درمانی چیست؟. با ترکیبات رنگ و نور چقدر آشنا هستید؟. بازسازی داروخانه و مطب شما و چیدمان مدرن درواقع به‌نوعی فضای دکوراسیون داروخانه شمارا هدف می‌گیرد. می‌توانید از پانل‌های مختلف چوبی یا فلزی در دکوراسیون داروخانه خودتان استفاده کنید. می‌توانید کانترهای زیبا بارنگ بندی‌های قهوه‌ای و یا سفید بسازید. اثرات درمانی این دو رنگ در بازسازی و طراحی مطب یا داروخانه شما غیرقابل‌انکار است.

 

طراحی داخلی سالن انتظار داروخانه

سالن انتظار را می‌توان به یک ردیف مبلمان روبروی هم تبدیل کنید که این رنگ‌بندی متناسب بارنگ دیوار و قفسه‌ها متناسب با دکوراسیون داروخانه باشد. البته داروهای شیمیایی به‌خصوص در دراگ استورها لزومی ندارد تا در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. در مواردی حتی باید در قفسه‌های پوشیده نگه‌داری شوند. این قضیه در مورد سایر فراورده‌های بهداشتی چندان قابل‌توجه نبوده و اتفاقاً این مواد باید در بازسازی و طراحی مطب و دکوراسیون داروخانه موردنظر قرارگرفته و در دید عموم قرار بگیرند. کارشناسان طراحی دکوراسیون و معماری با اتفاق‌نظر در خصوص رنگ‌های سفید یا خنثی که آرامش را به بیننده القا می‌کنند این رنگ‌ها را برای رنگ قفسه‌ها، مبلمان های موجود و یا کاغذدیواری پیشنهاد می‌کنند. چیدمان مدرن بارنگ بندی‌های شاد و بی‌نظیر از قبیل بژ یا آبی و حتی رنگ سبز هم برای دکوراسیون یا بازسازی داروخانه و مطب این اماکن می‌تواند پیشنهاد وسوسه کننده‌ای باشد.

 

نحوه چیدمان داروخانه

یک چیدمان خالی از زرق‌وبرق و بدون حضور اشیاء اضافی که بیننده را غرق ظرافت فضا می‌سازد. چیدمان مدرن اشیاء و هر چیز اضافی را بر نمی‌تابد. این نکته یکی از اصول بازسازی و طراحی مطب یا داروخانه‌ها به شمار می‌رود. کانترهای طرح‌ریزی‌شده و انواع میزهای مورداستفاده غالباً از جنس ام دی اف می‌باشد که از انعطاف و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند و ازنظر هندسی و ارتفاع توصیه می‌شود بین ۱ تا ۱٫۲۵ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشند. این ارتفاع برای میز کار داروساز یا کادر فنی تا حدود ا متر می‌باشد. ضمن اینکه قرارگیری مانیتورها و دستگاه‌های موجود فضایی در حدود ۴۰ سانتی‌متر را در برمی‌گیرد که لازم است تا در ساخت میز مربوطه به این نکته نیز توجه شود. ویترین‌های شیشه‌ای به‌تدریج برچیده می‌شوند و پکیج‌های سفارشی بی‌نظیری جایگزین آن‌ها می‌شوند. رنگ سفید و سایر رنگ‌های وابسته به این طیف می‌تواند فضای داخلی را گسترده‌تر نشان دهند. این رنگ‌ها در انواع شلف ها و قفسه‌ها نیز به‌خصوص در بخش مواد بهداشتی و آرایشی وجود تابلوهای هشداردهنده اگر هنرمندانه طرح‌شده باشند می‌تواند تأثیر مطلوبی در ذهن بیننده بر جا بگذارد. تعدد آثار هنری به‌تنهایی نمی‌تواند بیانگر خلاقیت باشد بلکه لازم است تا این کار به‌دست کارشناسان دکوراسیون و یا بازسازی داروخانه و مطب سپرده شود.

 

طراحی پلان داروخانه

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح یکی از معدود شرکت‌های ایران و کشورهای همسایه است که باتوجه‌به اصول حرفه‌ای و متدهای روز دنیا به طراحی پلان داروخانه‌ها می‌پردازد. در طراحی پلان داروخانه‌ها تمامی فضاها به‌طوری طراحی خواهند شد تا مشتریان بتوانند از تجربه‌ای فوق‌العاده در هنگام خرید بهره‌مند شوند. طراحی پلان داروخانه‌ها باید طوری انجام شود تا بتوان از فضای موجود به بهترین نحو استفاده نمود و چالش‌های مختلف داروخانه‌ها را به حداقل ممکن رساند. در بسیاری از فضاها، با طراحی حرفه‌ای پلان داروخانه‌ها می‌توان این امکان را به وجود آورد تا مشتریان در هنگام ورود به داروخانه به‌خوبی به قسمت‌های موردنظر هدایت شوند و کلیه مراحل تهیه دارو را با آسودگی هر چه بیشتر طی نمایند. در صورتی که احساس می کنید برای نما یا طراحی داخلی داروخانه جدید خود به راهنمایی احتیاج دارید، با ما در ارتباط باشید!

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]