مهارت های ارائه برای دانشجویان معماری
02
اسفند

مهارت های ارائه برای دانشجویان معماری

مهارت های ارائه (presentation) برای دانشجویان معماری

مهارت های ارائه و یا همان پرزنتیشن بخشی جدایی ناپذیر از معماری و سایر رشته های طراحی هستند. مهارت های ارائه، هنر انتقال ایده ها و نظرات شما به کارآمدترین شکل ممکن است. مهارت های خوب ارائه برای یک دانشجوی معماری می تواند یک طراحی خوب را بهتر  و یک طراحی متوسط ​​را عالی نشان دهد. ویژگی هایی مانند رندر، شیت و ترکیب بندی، نمایش های گرافیکی باعث زنده شدن و جذابیت یک طرح می شود و بهترین راه برای رشد  این مهارت ها، تمرین و آزمایش آن ها در دوران دانشگاه است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

 

مهارت های ارائه برای دانشجویان معماری

تست طرح ها و ترکیب رنگ ها را در شیت بندی

یکی از بهترین قسمت های دانشجویی، حضور در محیطی است که اشتباه کردن در آن قابل قبول است. تا آنجا که می توانید روش های متنوعی را کاوش و امتحان کنید. قبل از شروع نقشه کشی فنی، عادت تهیه یک طرح شیت بندی آراسته را در خود ایجاد کنید. با ترکیب رنگ ها، به آرامی اما به طور پیوسته، تجربه خواص و سازگاری رنگ های مختلف را تجربه خواهید کرد. با گذشت زمان، شما بصورت خودکار از ابتدای مراحل طراحی گزینه های  شیت بندی  معماری و به کار گیری  رنگ های کارامدتری را خواهید داشت.

 

۱۰  نکته در ارائه و شیت بندی برای معماران !

پروژه های طرح معماری، پویایی و روح مدرسه و دانشگاه های معماری هستند  دانشجویان از طرح معماری طراحی پروژه های مختلف و نکات منحصر به فردی را برای ورود به بازار کار یاد می گیرند شاید به عنوان یک معمار برای شما هم اتفاق افتاده باشدکه بهترین تلاش خود را برای پروژه طرح انجام داده باشید اما در روز ژوژمان ناگهان همه چیز عوض شود و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید، نه به این دلیل که پروژه شما از بقیه کمتر است و یا خلاقانه نیست بلکه تنها به دلیل ارائه ضعیف ! ارائه پروژه معماری ممکن است هسته اصلی پروژه نباشد، اما مطمئنا بیننده را بسیار تحت تاثیر قرار داده و همچنین می تواند به عنوان شاخصی از مهارت های هنری و معمارانه شما به عنوان یک طراح در نظر گرفته شود. بنابراین زمانی که روی دریافت نتایج مثبتی از یک طرح معماری تمرکز می کنید برای ارائه بهتر و چشم نواز باید زمان کافی در نظر بگیرید و برای آن به درستی برنامه ریزی کنید تا ایده خود را بهتر بیان کرده و جذابیت های کارتان را بیشتر نمایان سازید  این را بدانید استاد معماری شما ممکن است به شما برای یک طراحی خلاقانه بدون توجه به نحوه ارائه، نمره بدهد و قدردانی کند، اما در شغل حرفه ای آینده شما احتمالا کارفرما بیشتر این نحوه نمایش را می بیند، بنابراین از همین ابتدا عادت کنیدکه مهارت های طراحی خود را در تمام جنبه ها بهبود بخشید!

 

اندازه و جهت شیت

افقی یا عمودی بودن شیت از انتخاب های بسیار تاثیرگذار برای پرزنتیشن طرح شماست مدارک پروژه خود را چک کنید دقت کنید شیت مناسب را بر اساس رندرها و یا طرح پلان که افقی یا عمودی است انتخاب کنید این مدارک می تواند مانند تابلو راهنمایی شما را به سمت درست هدایت کنند. همینطور برای انتخاب ابعاد نیز به تعادل طول و عرض شیت دقت کنید شیت های در اندازه های نرمال را انتخاب کنید تا هم برای پلات و چاپ به مشکل نخورید و هم تصاویر خوانا و چشم نواز دیده شوند می توانید تمامی مدارک را در یک شیت یا در تعداد بیشتری تقسیم کنید.

 

طرح بندی

برای طرح بندی بایستی برای سطح کار و یا پوستر برنامه ریزی کنید اگر پروژه خود را به صورت دیجیتالی ارائه می دهید، می توانید از یک سیستم شبکه برای سازماندهی نقشه های خود استفاده کنید و با جدول بندی قسمت های مشخصی را برای چیدمان صحیح در نظر بگیرید به اندازه ها و خوانایی حتما توجه کنید و فضای کافی را برای هر مدرکی در نظر بگیرید. بعد از طرح بندی  می توانید با توجه به ابعاد و اولویت ها  و یا سایز رندرها یا مدارک موجود چیدمان نمایید اما قبل از آن انتخاب سبک طرح بندی بسیار مهمتر است.

 

چیدمان و زون بندی

برای زون بندی و چیدمان موثر خود را به جای ناظر ارائه و نحوه شیت بندی خود بگذارید به این فکر کنید که برای کسی که پروژه شما را برای اولین بار می بیند، چگونگی ارائه سبب دادن درک بهتری از پروژه  شما به آن ها خواهد شد و پروسه طراحی شما را بهتر و قابل لمس تر بیان می کند به عنوان مثال، شما ممکن است با تجزیه و تحلیل سایت شروع کنید، سپس به کانسپت های مفهومی و طرح های تصویری آن اشاره کنید.

  • اگر مفهوم و کانسپت شما مبتنی بر فرم باشد، باید قبل از طرح، ابتدا فرم را به نمایش بگذارید، سپس به سراغ طرح بروید تا مشخص باشد که فرم از نظر کارکردی چگونه است.
  • اگر رویکرد شما در برنامه فیزیکی نهفته است شاید بهتر باشد ابتدا به طور مستقیم طرح و پلان ها را نمایش دهید و در نهایت با فرم بیرونی شیت را به اتمام رسانید.
  • فراموش نکنید هر کسی بدون آشنایی با پروژه باید از نحوه ارائه هدف اصلی پروژه و مراحل آن را درک نماید پس از پیچیدگی بپرهیزید.

برای شیت بندی صحیح بایستی یک پلت فرم وجود داشته باشد تا بتواند مدارک و نقشه ها را به عنوان موضوع اصلی شیت و با تمرکز بر آن، بدون هیچ حواس پرتی، به نحوی روشن نمایش دهد بعضی از دانشجویان از طراحی های محو شده پروژه های خود به عنوان پس زمینه استفاده می کنند، اما پس زمینه سفید، بهترین انتخاب است چرا که رنگ واقعی پروژه شما را نشان می دهد بدون اینکه احساس سردرگمی و خطای بصری و یا آزار برای چشم ایجاد کند.

 

رنگ

برای استفاده از رنگ ها راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید پروژه های خود را طراحی کنید :

  • طرح سیاه سفید یا خاکستری
  • طرح خاکستری با تک رنگ یا دو رنگ

فراموش نکنید همه این تکنیک های قبلی خوب کار خواهند کرد اگر رنگ، تمرکز اصلی پروژه شما نباشد بهتر است حداقل پالت رنگی را برای ارائه خود به کار ببرید و این را بدانید بهترین نحوه ارائه با استفاده از رنگ ها زمانی است که رنگ ها بتوانند برای درک بهتر طرح به شما کمک کنند و یا به جذابیت بیشتر شیت بیافزایند.

 

سلسله مراتب بصری

نقطه قوت پروژه شما برای برجسته سازی چیست؟ راه های زیادی برای جلب توجه و نمایش بهتر نقاط قوت طرح با استفاده از رنگ یا ابعاد وجود دارد. به عنوان مثال، اگر ایده اصلی در قسمت مقطع کار باشد، می توانید آن را در مقیاس بزرگ با طرح رنگی، در برابر نقشه های سیاه و سفید  با ابعاد کمی کوچکتر قرار دهید این کار با ایجاد کنتراست  بر نقطه قوت پروژه تاکید و این ویژگی را برجسته می سازد.

 

حداقل متن

از حداقل متن برای بیان مفهوم و به صورت کوتاه و مختصر استفاده کنید و در صورت لزوم توضیح بسیار کوتاهی را اضافه کنید وقت خود را برای نوشتن متن توصیفی طولانی هدر ندهید زیرا تصاویر و کلیات از نوشته ها مهمتر هستند و کسی نوشته های طولانی را هرگز نخواهد خواند.

 

تصاویر بیشتر از توضیحات

کلمات را با طرح های ساده و ارقام ساده جایگزین کنید فراموش نکنید ارزش هزار کلمه برابر یک تصویر است. پس بهتر است همیشه متن را با تصاویر یا دیاگرام ها جایگزین کنید.

 

فونت یکنواخت

از فونت مناسب برای عنوان و توضیحات خود استفاده کنید و ترجیحا از یک نوع فونت  با اندازه های متفاوت برای هر پروژه استفاده کنید. طراحی شیت را با نقشه ها و متن در همه جهات نبندید،  بگذارید یک فضای تنفس وجود داشته باشد اما به نحوی خیلی زیاد نباشد که به نظر بیاید کار شما هنوز تمام نشده یا قسمتی را فراموش کرده یا خالی گذاشتید به گردش بصری توجه کنید و اینکه در کل جذابیت و کشش بصری کافی ایجاد می کند یا خیر.  همچنین از استفاده از رنگ های بیش از حد بپرهیزید زیرا آن ها سبب حواس پرتی می شوند و سبب شوند تلاش های شما به چشم نیایند اما در قسمت هایی که ضعف دارید می توانید از این موضوع به عنوان فرصتی بهره گیرید.

 

روند خود را ثبت کنید

یک جنبه حیاتی برای نشان دادن زحمتی که کشیده اید نشان دادن پروسه و اثبات فیزیکی این موضوع است. روند طراحی خود را تا حد ممکن کوتاه ذکر کنید. با این حال، به طور خلاصه و کوتاه کردن این پروسه به معنی مخفی کردن در گوشه ای نیست بلکه نمایش ان به روشی متواضعانه و پله ای است. نمایش پروسه طراحی شما می تواند به  درک مخاطب کمک کند تا بداند  ایده ها از کجا آمده و چه کانسپتی را در خود دارد.

 

مفهوم سازی و ارائه اندیشه با دیاگرام های معماری

مفاهیم به ایجاد یک خط داستانی و الگویی به ارائه شما کمک می کنند. داشتن یک مفهوم و روند فکری روشن باعث جذابیت بیشتر طراحی می شو داگرچه ممکن است همیشه مفهومی نداشته باشید. در چنین مواردی، نمایش روشنی از روند فکری شما در کنار روند طراحی می تواند مخاطبان را در حین ارائه بیشتر جذب کند.

 

طرح های توضیحی، چشم اندازها و تجسم های سه بعدی

به عنوان معماران و طراحان اولین چیزی که مردم از ما انتظار دارند جلوه طراحی است. از جمله طرح های توجیهی، چشم اندازها و تجسم های سه بعدی به تخیل ما جان می بخشد و درک مخاطب از مفاهیم و درک بهتر طراحی را برای مخاطب آسان می کنند. ازین رو مهارت در برنامه های نرم افزاری مانند SketchUp، Lumion و Rhinoceros می تواند کمک بزرگی کند!

 

به جای استفاده از کلمات، نمایش گرافیکی را تمرین کنید

بخشی از طراح بودن، ارائه طرح جذاب بصری است. به جای نوشتن جملات با کلمات، استفاده از گرافیک ساده را برای توضیح نکات خود ایجاد کنید. استفاده از گرافیک معمولی که رایج هستند اگرچه آسیبی  ندارد اما شما می توانید  با نمایش های گرافیکی  منحصر به فرد یا حتی سبک گرافیکی شخصی  خود  این تاثیر را دوچندان کنید.

 

از واژگان تخصصی استفاده کنید اما زیاده روی نکنید

استفاده از اصطلاحات معماری و طراحی باعث می شود  در برداشت  مخاطب این جمله شکل بگیرد که “طراح میداند از چه چیزی صحبت می کند” و مهارت  و اطلاعات شما را بیشتر نشان دهد اما اگر مخاطب  شما معمار است این ایده کارامدتر از زمانی است که از اصطلاحات  هنگام توضیح دادن طرح خود برای مشتریانی که از سابقه معماری برخوردار نیستند، استفاده می کنید پس ایجاد تعادل بهترین کار است.

 

مرتباً در دانشگاه تمرین کنید و برای ارائه داوطلب شوید

درست است که سخت است مخصوصا اگر دانشجوی درون گرایی باشید اما اهمیت ارائه سخنرانی های خوب و آسان را دست کم نگیرید. ارائه های خوب بدون توضیح بیش از حد، به انتقال نظر شما کمک می کنند. ارائه ای درست، به جای اینکه طرح را به تصورات مخاطب بسپارد، ایده آل مشخصی به دیدگاه بینندگان می دهد. برنامه های مختلف را انتخاب کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر است. Microsoft PowerPoint یا برنامه های دیگری مانند Canva و Google Presentations را امتحان کنید.

 

قبل از صحبت آماده شوید

در حالی که داشتن تجهیزات بصری مطمئناً کمک کننده است. جنبه دیگر ارائه  و  مهمترین  جنبه نحوه توضیح و صحبت در مورد آن است. تزلزل و مکث مکرر باعث می شود  این احساس را در مخاطب ایجاد کنید که نسبت به طراحی خود اطمینان کمی دارید و یا لحن تند و دفاع بیش از حد ممکن است در نظر مخاطب ارزش واقعی طرح را پایین آورد. قبل از ارائه نکاتی را یادداشت کنید. داشتن یک سخنرانی کامل بی عیب و نقص هدف اصلی شما نیست. اطمینان حاصل کنید که نکات اصلی رابه منظور ایجاد یک داستان جذاب در کنار هم قرار می دهید این عمل نه تنها باعث می شود اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنید بلکه تضمین می کنید که تمام نکات مهم را پوشش می دهید.

 

ارائه همکلاسی ها و افراد دیگر را با دقت نگاه کنید

اگر می خواهید بدون هیچ گونه پیامدی بیاموزید بهترین راه برای این کار مشاهده دیگران و یادگیری اشتباهات آنها است. به جنبه هایی که دوست دارید توجه کنید و اینکه چگونه می توانید آنها را در ارائه خود جذب کنید. نکات ظریف معمول را یادداشت کنید و آنچه ممکن است باعث عصبی به نظر رسیدن در حین ارائه شود از بین ببرید.

 

تمرین شاه کلید است

“تمرین کامل می کند”  کل ارائه خود را چندین بار  تکرار کنید  از  ترکیب شیت های خود گرفته تا آنچه که باید بگویید. می توانید این تمرین را در آینه انجام دهید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]