انواع آسانسورهای ساختمانی
22
مرداد

انواع آسانسورهای ساختمانی

انواع آسانسورهای ساختمانی

ما در این مقاله قصد داریم کهبه بررسی انواع آسانسور بپردازیم و برای شما توضیح دهیم که شما می توانید از چه آسانسوری برای ساختمان خود استفاده کنید و همان طور که می دانید در زمان های گذشته ساختمان های بلندی ساخته می شده است و برای این ساختمان ها و بنا ها پله های زیادی به کار گرفته میشده است.

بعد از مدتی که این ساختمان ها و خانه ها زیاد ساخته می شده اند معماران و طراحان به فکر این بوده اند که بتوانند وسیله ای را طراحی کنند که در ساختمان ها بتوان از آن ها استفاده نمود و برای جا به جایی در طبقات از آن ها استفاده کرد تا سختی پله ها را آسان کنند.

بعد از اختراعات مختلف پشت سر هم می توان گفت بالاخره آسانسور ها طراحی شدند و توانستند در عرصه ساختمان سازی وارد شوند و جا به جایی را برای افراد در بین طبقات راحت تر کردند.

اما باید این را بدانید که آسانسوری که شما در ساختمان خود از آن استفاده می کنید نوعی از انواع آسانسور می باشد و شما می توانید بسته به کاری که می خواهید انجام دهید از این آسانسور ها استفاده کنید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

انواع آسانسورهای ساختمانی

انواع آسانسور ها
  • آسانسور های کششی
  • آسانسور های هیدرولیک
  • آسانسور های پنوماتیک
  • آسانسور های پیچی

 

آسانسور های کششی

می توان گفت یکی از انواع آسانسور ها به آسانسور کششی می توان اشاره کرد. اما کار این آسانسور ها بر اساس ماشین های آت وود در حال کار می باشد و از آن ماشین ها الگو برداری شده اند.

اما این آسانسور ها دارای دو وزنه می باشند که بر دو سر طناب وصل شده اند و این طناب بر روی یک قرقره می باشد و حرکت می کند.

در همه آسانسور ها از سیم بکسل استفاده می شود و بر یک سر سیم بکسل کابین آسانسور وصل می شود و بر روسی سر دیگر آن وزنه ها قرار می گیرند و بعد از آن این سیم بر روی یک موتور قرار می گیرد و از آن عبور می کند.

اما می توان به این مورد اطلاعاتی را افزود که موتور می تواند نقش زیادی را ایفا کند و کابین آسانسور را بالا و پایین کند و از وزنه ها می توان برای این که فشار زیادی به موتور وارد نشود استفاده شود تا در تعادل در کنار یک دیگر قرار بگیرند.

برای ماشین های آت وود می توان این را بیان که وزنی که برای وزنه در نظر گرفته می شود با یک دیگر برابر می باشند و زمانی که شما به سمتی از ماشین فشار وارد می کنید سمت دیگر عکس العمل نشان دهد و این باعث جا به جایی در سیستم ماشین می شود.

اما زمانی که شما از این عملکرد در آسانسور کششی به کار می برید باید این گفته شود که کابین آسانسور خود دارای وزن می باشد و وزن آن متغییر می باشد و شما باید وزن وزنه ها را نصف ظرفیتی که در کابین می باشند در نظر بگیرید، در این صورت زمانی که آسانسور خالی یا پر می باشد می توان گفت وزنی که به موتور وارد می شود نصف می باشد و در این صورت به موتور نیز فشار زیادی وارد نمی شود.

در این آسانسور ها شما می توانید از موتور هایی استفاده کنید که بتوانند حالت قبلی را داشته باشند در این صورت شما می توانید در مصرف آن بهینه باشید و انرژی کمتری را برای جا به جایی استفاده کنید.

باید این را بدانید که وزنه ها دورن چاله آسانسور قرار می گیرند ولی موتور آسانسور در مکانی به نام موتورخانه قرار میگیرد که در بالاترین نقطه آسانسور می باشد، به عنوان مثال موتور در بالا و وزنه ها در پایین چاله قرار می گیرند.

از انواع آسانسور های کششی می توان به آسانسوری اشاره نمود که درون آن ها از موتور استفاده نشده است که به این آسانسورها، آسانسور روم لِس گفته می شود.

زمانی که ساختمان تکمیل می شود و چاله آسانسور و موتورخانه ساخته می شود مسئولین نصب آسانسور وارد ساختمان می شوند و آسانسور را در ساختمان جاگذاری می کنند و آن را نصب می کنند و شما می توانید از آن استفاده کنید.

برای زمانی که برای نصب این آسانسور ها لازم است می توان گفت که این آسانسور ها حدودا یک ماه طول می کشد تا نصب شوند.

 

آسانسور های هیدرولیک

یکی دیگر از آسانسور هایی که شما می توانید از آن ها استفاده کنید آسانسور های هیدرولیکی می باشند که درباره آن ها اطلاعاتی داده می شود.

اما اگر بخواهیم درباره این آسانسور ها که گذشته کار می کرده اند اطلاعاتی به شما بدهیم می توان گفت این آسانسور ها با قانون پاسکال کار می کرده اند.

در این آسانسور ها ظرفی از روغن وجود داشته است و در دو سمت آن یعنی سمت مقطع کوچک و در سمت دیگر مقطع بزرگ تر وجود داشته است و زمانی که فشار به سمتی وارد می شده، سمت دیگر به صورت عمودی حرکت می کرده است.

این مدل توانست پیشرفت بسیاری داشته باشد و آسانسور های امروزی که به صورت هیدرولیکی می باشند درون آن ها موتوری الکتریکی وجود دارد که در آن پمپ فشار روغن وجود دارد و جک های هیدرولیک به آن کمک می کند تا جا به جایی را انجام دهند.

همه وسایلی که در این آسانسور ها به کار گرفته می شود در زیر کابین می باشد و درون چاله آسانسور قرار می گیرند.

در این آسانسور ها شما نیاز به موتور های قوی و جک های مستحکم دارید زیرا این آسانسور ها وزنه ندارند و تمام وزنی که وجود دارد از کابین آسانسور و مسافران درون آن به وسیله موتور و جک کنترل می شود و تمام کار را این دو وسیله انجام می دهند.

این موتور های قوی درون ظرفی قرار دارند که درون آن ها روغن می باشد و این روغن به موتور کمک می کند تا با فشاری که ایجاد می کند جک هیدرولیک در آسانسور را به حرکت دربیاورد، که به این موتور ها غالبا پارویونیت می گویند.

زمانی که این آسانسور ها رو به بالا حرکت می کنند موتور شروع به کار می کند ولی زمانی که آسانسور رو به پایین حرکت می کند می توان گفت شیر پارویونیت باز می شود و آسانسور به راحتی به پایین حرکت می کند.

اما اگر می خواهید میزان مصرف انرژی این آسانسور ها را بدانید باید گفت که این آسانسور ها همانند آسانسور های کششی انرژی مصرف می کنند.

برای ساختمان هایی که بیشتر از پنج طبقه می باشند این آسانسور ها کاربرد ندارند و شما نمی توانید از این آسانسور ها استفاده کنید، برای همین می توان این گونه بیان کرد که این آسانسور ها اغلب برای مصارف خانگی استفاده می شود و محبوبیت آن ها برا این موارد بسیار بالا می باشد.

در مناقط اروپایی می توان گفت بیشتر از هفتاد درصد ساختمان ها که طبقات آن ها به پنج طبقه میرسد از آسانسور های هیدرولیکی استفاده می شود.

شما می توانید از این آسانسور ها برای جا به جایی وسایل سنگین، حرکت نرم آن ها در زمان حرکت، استهلاک کم و خرابی آسانسور مورد توجه قرار دارند استفاده کنید.

این آسانسور ها می توانند شیشه ای باشند و به موتورخانه نیاز ندارند و همچنین امنیت بالایی که دارند را در ساختمان های مسکونی زیر پنج طبقه مورد استفاده قرار گیرند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]