گابیون چیست؟
10
تیر

گابیون چیست؟

گابیون چیست؟

مواد و مصالح امروزی ترکیبی از تکنولوژی با مواد و مصالح قدیمی بوده که هر یک به شیوه ای خاص مورداستفاده قرار می گرفته اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از همان مصالح قدیمی در شکلی دیگر و به صورت هوشمندانه تر استفاده می شود.

گابیون نمونه ای از این استفاده هوشمندانه است. به طور مثال درگذشته ساروج مورداستفاده قرار می گرفته که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ترکیب آن با ساروج محصولی به نام سیمان پدید آمده و به شیوه ای هوشمندانه محصولی بهتر و با کارایی بیشتر تولید شده است. گابیون نیز یکی از محصولات قدیمی است که از دوران قدیم به جای مانده و هم اکنون در چند تغییر کوچک نیز با همان کاربری قدیمی مورداستفاده قرار می گیرد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

تکنولوژی های نوین ساختمانی

شیشه هوشمند الکتروکرومیک چیست؟

 

 

گابیون چیست؟

گابیون (gabion) که اصطلاحا به آن ها تورسنگ نیز گفته می شود قفس های توری هستند که از قلوه سنگ پر شده اند. در فعالیت های عمرانی از این سازه ها استفاده زیادی می شود. از جمله کاربردهای گابیون می توان به مواردی چون جاده سازی، کف سازی، حصارکشی، فنس کشی یا ساخت کف آبراهه ها اشاره کرد. ممکن است این قفس های توری پر شده از قلوه سنگ ها را در مکان های مختلفی مشاهده کرده باشید.

از دیگر کاربردهای مهم گابیون می توان به جنبه زیبایی آن اشاره کرد. برای مثال در بوستان ها، پارک ها، فضاهای سبز شهری و… می توان برای زیباتر کردن محیط از این توری های فلزی استفاده کرد. برای استفاده از گابیون در دکوراسیون، آن را از سنگ هایی با رنگ و اندازه های متفاوت پر می کنند. در محیط های تجاری و اداری نیز برای طراحی دکوراسیون اداری می توان در محیط های بیرونی برای مثال دورتادور باغچه ای که در محوطه فضای اداری وجود دارد را گابیون کشید.

 

گابیون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای حصارکشی متریال های مختلفی وجود دارد اما گابیون ها معمولا مقرون به صرفه تر هستند. با توجه به موارد گفته شده می توان مزیت های استفاده از گابیون را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • کمک به شکل پذیری سازه ها
  • افزایش مقاومت و استحکام سازه ها
  • طراحی و محاسبه سازه ها

 

آیا گابیون در ساختمان سازی نیز کاربرد دارد؟

یکی از کاربردهای گابیون استفاده از آن ها در پروژه های مربوط به ساخت و سازهای مسکونی است. احتمالا در شمال کشور یا در ییلاقات خانه های کوچکی را دیده باشید که تماما براساس این توری های سنگی ساخته شده اند. این گابیون ها مزیتی که دارند این است که بخش زیادی از بار ساختمان را به دوش می کشند و از تحمیل بار اضافه به بخش های مختلف سازه جلوگیری می کنند. به همین خاطر مقاومت سازه افزایش یافته و ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

گابیون از واژه ای ایتالیایی برگرفته شده، و به معنای قفس بزرگ است، درواقع به جعبه هایی قفسه ای و فلزی اطلاق می شود که داخل آن را با سنگ و یا شن پرکرده و در مصارف مختلف مورداستفاده قرار می گیرد.

 

مصارف گابیون

از گابیون در مهندسی سازه همچون: سدسازی، پوشش کف آبراهه ها، موج شکن، مقاوم سازی بناهای سست، مهار دیوارهای سنگی، به عنوان فنس و حفاظ و … و درراه سازی به منظور جاده سازی، مهار سنگ های متمرکز بر راه ها استفاده می شود. گابیون ها در ایجاد دیوارهای محافظ و یا دیوار حائل، محوطه سازی، نماسازی، مبلمان شهری و … نیز نقشی بزرگ ایفا می کنند.
همچنین گابیون ها در ساخت ساختمان ها نیز کاربرد داشته و برخی از این نوع ساختمان ها تماماً بر اساس گابیون ساخته شده و به طور کامل بار ساختمان را بر دوش می کشند. گابیون ها امروزه برای تزیین و زیبایی در نمای خارجی ساختمان ها نیز کاربرد داشته و خصوصاً در مراکز تجاری از دیوارهای گابیونی استفاده می شود.

اما استفاده از گابیون به همین جا ختم نشده و قطعاً شما نیز بارها دیده اید، مبلمان شهری و سنگی که از گابیون ها ساخته شده و بسیاری از عناصر تزیینی دیگر که توسط آن ها زیبایی خاصی به چهره های شهری داده شده است.

 

مزایای گابیون

  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه
  • کاربری فراوان در دنیا
  • قابل استفاده در بسیاری از زمینه ها
  • داشتن نقش سازه ای و غیر سازه ای

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]