فرق جزیره و اپن آشپزخانه چیست؟
10
تیر

فرق جزیره و اپن آشپزخانه چیست؟

فرق بین کانتر و جزیره – فرق جزیره و اپن آشپزخانه چیست؟

در هنگام بازسازی آشپزخانه انتخاب بین جزیره و اپن آشپزخانه با توجه به نیازمان اهمیت بسزایی دارد. با گسترش تعداد آپارتمان های کوچک جداسازی کامل آشپزخانه از محیط خانه موجب از دست رفت فضا می شد. لذا جهت استفاده بهینه از فضا فرهنگ استفاده از اپن آشپزخانه همه گیر شد. مزایای اپن آشپزخانه مانند زیبایی، دلبازتر شدن محیط خانه و استفاده بهینه از فضا موجب اجرای آن در خانه های بزرگتر نیز شد. اپن ها معمولاً از یک یا دو طرف به دیوار منزل متصل می شوند. با استفاده از اجرای گچبری هایی در اطراف و سقف اپن آشپزخانه دید فضای بیرون تا حدی پوشش داده می شود. اپن آشپزخانه معمولاً از یک طرف قفسه بندی می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

فرق جزیره و اپن آشپزخانه چیست؟

کانتر آشپزخانه چیست؟

جزیره در واقع طراحی مدرن تر اپن آشپزخانه می باشد. در آشپزخانه های کوچک استفاده از جزیره باعث یگپارچه شدن فضای آشپزخانه با سایر نقاط خانه می شود. اجرای جزیره معمولاً پرهزینه تر از اپن می باشد. در واقع جزیره یک کانتر معلق بوده هم شبیه میز نهارخوری بوده و هم طرحی شبیه کابینت دارد. میز جزیره را میتوان در وسط آشپزخانه قرار داد به طوریکه نقش مرکز ثقل آشپزخانه را داشته باشد.. از جزیره میتوان به عنوان میز نهارخوری نیز استفاده کرد. حتی میتوان روی آن سینک و یا اجاق گاز رومیزی را نیز اجرا کرد. در آشپزخانه های بزرگتر میتوان با اجرای کمی اختلاف ارتفاع و رنگ در طراحی همزمان نقش فضایی برای پخت و پز و میز نهارخوری را به آن سپرد.

کانتر یا پیشخوان، یکی از اجزاء اصلی آشپزخانه می باشد که برای انجام کار در آشپزخانه یا گذاشتن وسیله در آن مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب اوقات، کانتر به عنوان یک جداکننده در آشپزخانه نیز استفاده می ‍گردد. در واقع همان کابینتی است که فضای پذیرایی را از آشپزخانه جدا می کند. البته لازم به ذکر است که در آشپزخانه گاهی از کانتر، به عنوان میز غذاخوری نیز استفاده می شود.

 

جزیره در آشپزخانه

جزیره همان کانتر است، با این تفاوت که از هیچ سمت به دیوار متصل نمی گردد و به صورت شناور وسط آشپزخانه قرار می گیرد.

 

جزیره آشپزخانه چیست؟

از جزیره نیز درست مثل کانتر، می توان به عنوان یک میز ناهارخوری یا حتی کابینت استفاده کرد. جزیره نسبت به یک کانتر معمولی دارای امتیازاتی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • عمق جزیره نسبت به یک کانتر معمولی بیشتر می باشد.
  • بر خلاف کانتر معمولی امکان نسب سینک و یا گاز بر روی جزیره وجود دارد.
  • جزیره عضو شناور آشپزخانه می باشد و امکان جابه جایی تا ۲ متر را دارد.
  • البته جزیره به دلیل ابعاد و اندازه ای که دارد، مناسب آشپزخانه های بزرگ می باشد و در فضاهای محدود نه تنها کاربردی نداشته، بلکه باعث ایجاد بی نظمی و گرفتگی فضا می شود.
  • در نهایت، در آشپزخانه های مدل اپن، اگر افرادی قصد پوشاندن محیط آشپزخانه را داشته باشند و به محیط های محفوظ علاقه مند باشند، بهتر است از کانتر به جای جزیره استفاده کنند تا محیط محفوظ تر دیده شود.

 

تفاوت کانتر و جزیره

  • اپن ها از یک یا دو سمت به دیوار یا ستون متصل می شوند. در حالیکه جزیره در فضا شناور بوده و از هیچ سمتی به جایی اتصال ندارد.
  • نما سازی در اپن ها از سمتی که به سوی سالن پذیرایی یا فضای بیرون آشپزخانه می باشد صورت میگیرد. در حالیکه جزیره از بسته به طراحی از چند جهت نماسازی می شود.
  • اپن معمولاً دارای عمق کمتری نسبت به جزیره می باشد.
  • اپن آشپزخانه ثابت می باشد در حالی که جزیره آشپزخانه بسته به نوع طراحی میتواند به صورت متحرک اجرا شود.

 

کدام بهتر است جزیره یا کانتر؟

با توجه به پیشرفت طراحی دکوراسیون داخلی میتوان گفت به دلیل منعطف تر بودن جزیره آشپزخانه نسبت به اپن، جزیره همه گیری بیشتری دارد. زیرا می توان آن را با توجه به نقشه ساختمان و اندازه آشپزخانه برای انواع کاربری ها طراحی کرد. ولی به طور کلی نکات زیر را در هنگام بازسازی آشپزخانه در نظر بگیرید:

اگر آشپزخانه کوچکی به شکل U دارید بهتر است از هیچکدام استفاده نکنید.

اگر آشپزخانه کوچک ولی به صورت خطی دارید جزیره را به نوعی طراحی کنید که موجب یکپارچه سازی فضای خانه و آشپزخانه شود. این کار باعث دلبازتر شده خانه شما می شود.

اگر آشپزخانه متوسط و یا بزرگی دارید میتوانید با طراحی جزیره در مسط آن از انواع مزایای جزیره آشپزخانه بهره مند شوید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]