10 مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند بخش 1
05
اردیبهشت

۱۰ مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند بخش ۱

۱۰ مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند

۱۰ مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند | بیشتر ما از نظر تجارت طراح داخلی نیستیم و مشکلی نیست. چه شما به طراحی خانه به عنوان یک سرگرمی لذت بخش فکر کنید و چه به عنوان یک کار ضروری که باعث می شود خانه شما نمایان شود ، گاهی اوقات درک این زبان در صنعت دشوار است. به هر حال ، هر چند وقت یک بار در مورد رنگ های سوم چیزی می شنوید؟ در دکوطرح ، هدف ما این است که محتوای ما برای همه قابل دسترسی باشد – بدون نیاز به مدرک دانشگاهی. بنابراین ، امروز ما به اصول اولیه باز خواهیم گشت. کمی برای طراحی ۱۰۱ آماده شوید.

در این پست ، ما اصول تئوری رنگ را که هر یک از علاقه مندان به طراحی خانه باید آنها را بدانند ، حل خواهیم کرد. پس از مطالعه ، حتماً این مقاله را در مکانی که به راحتی قابل دسترسی است ذخیره کنید. دفعه دیگر کاملاً مطمئن خواهید شد که آیا رنگ رنگ را به درستی انتخاب کرده اید یا نه.

۱. نحوه استفاده از چرخ رنگ |  مبانی تئوری رنگ

مانند مثلثات ، چرخ رنگ نیز احتمالاً یکی از مواردی است که از کودکی در مورد آن یاد گرفته اید و از آن زمان به بعد به آن فکر نکرده اید. با این حال ، برای درک واقعی رنگ ، ممکن است مجبور شوید مقداری از این دانش را غبارروبی کنید. به زبان ساده ، چرخ رنگ نمایشی تصویری از رنگ ها به خوبی با هم ترکیب می کند. اساساً همه حدس ها را از بین می برد. اکثر مدل ها از ۱۲ رنگ تشکیل شده اند.

با این حال ، از لحاظ تئوری ، چرخ رنگ می تواند گسترش یابد و شامل تعداد بی نهایت سایه باشد. اگر هنوز چرخ رنگ را حفظ نکرده اید ، نگران نباشید. هزاران روش برای دسترسی دیجیتالی به آن وجود دارد. Paletton وب سایتی است که به شما امکان می دهد از راحتی صفحه رایانه خود طرح رنگی خود را ایجاد کنید و ColorSchemer در برنامه ای که برای آیفون در دسترس است ، همین قابلیت ها را ارائه می دهد

۲. اصلی ترین رنگ ها چیست

مبانی تئوری رنگ | ما شرط می بندیم برخی از شما پاراگراف آخر را بخوانید و گفتیم ، “۱۲؟ چگونه ۱۲ رنگ در چرخ رنگ وجود دارد؟ فقط ۷ رنگ در رنگین کمان وجود دارد. ” درست است، واقعی. اما ، به ما اعتماد کنید ، در واقع ، حداقل ۱۲ سایه در هر چرخ رنگ وجود دارد. نحوه خراب شدن اوضاع به شرح زیر است:

  • رنگ های اصلی: قرمز ، آبی و زرد. نمی توان از ترکیب رنگهای دیگر استفاده کرد.
  • رنگ های ثانویه: نارنجی ، بنفش و سبز. می توان با مخلوط کردن رنگهای اصلی با یکدیگر.
  • Tertiary Colors: شش سایه ای که می توان از ترکیب رنگ های اصلی و ثانویه ایجاد کرد.
  • مبانی تئوری رنگ | اگر مطمئن نیستید که هنگام تزئین یک فضای داخلی رنگارنگ از کجا شروع کنید ، یکی از این ۱۲ مورد اغلب یک نقطه شروع خوب است. یکی را انتخاب کنید و به شما کمک می کند تا انتخاب های خود را محدود کنید تا زمانی که روی سایه دقیق موردعلاقه خود قرار بگیرید.

۳. تغییر رنگ با مواد خنثی | مبانی تئوری رنگ

هنگامی که یک رنگ اصلی را انتخاب کردید ، ایجاد نسخه های مختلف در یک خانواده آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آن رنگ را با رنگ خنثی ترکیب کنید تا روشن یا تیره شود. در اصطلاح طراحی داخلی ، این به عنوان رنگ ، سایه ، و رنگ شناخته می شود.

  • Tint: عمل روشنایی رنگ با افزودن رنگ سفید به آن.
  • Shade: عمل تیره شدن رنگ با افزودن رنگ سیاه است.
  • تن: با افزودن خاکستری رنگ را کمی تیره کنید.

 

 

  • بسیاری از هنرمندان توصیه می کنند که رنگ را با مخلوط کردن رنگ آزمایش کنید تا زمانی که احساس کنید که چگونه خنثی به شدت بر یک رنگ تأثیر می گذارد. با این حال ، اگر به وسایل هنری دسترسی ندارید ، می توانید به راحتی با مراجعه به فروشگاه لوازم منزل و انتخاب چند نمونه از آن پالت های رنگی ، نمونه ای از رنگ آمیزی و سایه زدن را مشاهده کنید.

۴. درک دمای رنگ

مبانی تئوری رنگ | ممکن است رنگ هایی را که دارای درجه حرارت هستند توصیف کرده باشید. یک اتاق ناهار خوری ممکن است با رنگ های گرم دکوراسیون شود در حالی که ممکن است دوست شما برای اتمام اتاق خواب خود رنگی سرد انتخاب کند. این دما همچنین محل قرار گرفتن رنگ روی چرخ رنگ را توصیف می کند. قرمز ، نارنجی و زرد اغلب به عنوان رنگ گرم توصیف می شوند.

آنها معمولاً سرزنده ترند و به نظر می رسد حس سرزندگی و صمیمیت را به یک فضا می رسانند. در مقابل ، بنفش های آبی و بیشتر سبزها رنگ های سرد دارند. می توان از آنها برای آرام سازی یک اتاق و ایجاد احساس آرامش استفاده کرد. هنگام انتخاب درجه حرارت رنگ برای یک فضا ، باید اندازه را نیز در نظر بگیرید. استفاده از یک رنگ گرم در یک اتاق تنگ می تواند باعث شود که کمی احساس انباشتگی شود. با این حال ، استفاده از رنگ های سرد در یک اتاق بزرگ می تواند احساس ناراحتی در افراد ایجاد کند.

 

۵. طرح رنگ مکمل

مبانی تئوری رنگ | در مورد طرح های رنگی ، تعریف ساده ترین است. از دو رنگی استفاده می کند که روی چرخ رنگ در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. به طور معمول یک رنگ به عنوان سایه غالب و دیگری به عنوان لهجه عمل می کند.

این به معنای ترکیباتی مانند قرمز و سبز ، آبی و نارنجی یا زرد و بنفش است. این ترکیب رنگی کنتراست بسیار بالایی دارد ، به این معنی که بهتر است در دوزهای کم و هنگامی که می خواهید توجه خود را به یک عنصر خاص طراحی خانه جلب کنید ، استفاده می شود. شما می توانید از آن برای پاپ کردن اتاق پودر یا ایجاد نشاط بیشتر در دفتر خانه خود استفاده کنید. اگر یک طرح رنگی رایگان انتخاب می کنید ، واقعاً باید از مواد خنثی استفاده کنید. آنها محلی را برای استراحت چشم شما فراهم می کنند و شما را در اتاق تحت فشار قرار نمی دهند.

 

پیشنهاد نویسنده: رنگ در طراحی داخلی بخش اول، رنگ در طراحی داخلی قسمت دوم

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]