ساخت ویلا دبی
20
آبان

ساخت ویلا دبی

ساخت ویلا دبی

به کمک ما بهترین ویلا را در دبی بسازید!

یکی از مهم ترین و متداول ترین فعالیت ها در ایران و البته کشورهای همسایه، ساخت ویلا است. زمانی که شما می خواهید مسئولیت ساختن و یا بازسازی یک ویلا را بر عهده بگیرید، باید از همه نظر آماده باشید. ساخت ویلا در ایران سختی های خاص خودش را دارد که از جمله‌ی این سختی ها، گرفتن مجوزهای مورد نیاز برای ساخت ویلا و یا بازسازی آن است. در هر کشوری، شما نمی توانید با توجه به علاقه‌ی خودتان در یک منطقه، ویلای را بسازید. در ابتدا باید در مورد ویلا سازی در منطقه‌ی مورد نظر خود تحقیق کنید  سپس دست به عمل بزنید. ساخت ویلا هم از لحاظ کار فیزیکی و هم به لحاظ دریافت مجوز و اجازه های لازم از سازمان های مختلف کار پر زحمتی است. شما برای شروع کار ساخت ویلا ابتدا باید با سند زمین یا خانه کلنگی که قصد تخریب و بازسازی آن را دارید به شهرداری محل و یا منطقه خود مراجعه کنید. در شهرداری محل، نسبت به طول و عرض زمین و با توجه به منطقه، اجازه ساخت بنا برای شما صادر می شود. اجازه ساخت بنا در هر جایی ممکن نیست، همچنین شما باید نوع کاربری بنای خود را پیشتر مشخص کرده باشید.

به عنوان مثال صد متر بنا داده می ‌شود. در ادامه نیز به ازای هر متر مربع قیمت مخصوص را از صاحب ملک گرفته و بعد اجازه اقدام به ساخت ویلا و تهیه نقشه را می دهند. طبق قوانین هر منطقه حد و مرزهایی برای اجرایی کردن پروژه ساخت ویلا وجود دارد. میزان نزدیکی ویلا به راه های فرعی و اصلی ، جاده ها و کوچه همان محل نقش برای پیاده نمودن قسمت های مختلف پروژه و تعیین حدود قانونی کار و مرز عملیات قرارداد طبق نقشه‌ های اجرایی باید صورت جلسه شده و کاملا بررسی شوند. تمام این اطلاعات و بند بند قرارداد نوشته شده و طبق مجوز دریافتی توسط کارفرما و دستگاه نظارت مطابق صورت جلسه به پیمانکار تحویل داده خواهد شد که مسئولیت حفظ و حراست از تمامی موارد مشخص شده در قرارداد به عهده پیمانکار می‌باشد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

ساخت ویلا دبی

ساخت ویلا و نکات مهم در ساخت و ساز ویلا در دوبی

در ویلا سازی باید به این نکته توجه داشت که محاسبات دقیق حرف اول را می زند. در مرحله بعد باید به نکته نقشه کشی توجه شود که وقتی زمین مورد نظر، تهیه و آماده شد باید چه نقشه ای را روی آن پیاده سازی کرد. نقشه کشی مبنای اصلی در ابتدای شروع عملیات ویلا سازی می باشد و هر گونه اشکال و بی دقتی در روند نقشه کشی موجب خسارات گاها شدید و غیر قابل جبرانی می شود. در مرحله بعد باید به نکته تقشه کشی توجه شود که وقتی زمین مورد نظر خریده شد باید نقشه آن طراحی و پیاده سازی شود.

 

گرفتن مجوزها برای ویلا سازی

به عنوان اولین بخش از ویلا سازی می توان به مرحله ی گرفتن مجوز ها اشاره داشت که این مرحله در ساخت ویلا یک مرحله غیر عملیاتی محسوب می شود. هر چند که مرحله بسیار مهم و حیاتی ای است و بدون انجام این کار شما هرگز به کارهای عملیاتی نمی رسید! گرفتن سند مالکیت زمین یا ویلا میتواند شروع خوبی باشد و شما می توانید از این مرحله آغاز کنید.

مراحل دریافت مجوز شامل: تشکیل پرونده، بازدید از زمین، دستور نقشه برداری، طراحی نقشه معماری ویلا، تهیه مدارک و چاپ مجوز می باشند. برای تشکیل پرونده کافی ست به یکی از نزدیک ترین دفاتر الکترونیکی شهر خود رفته و مدارک مورد نظر را از سایت شهرداری شهر خود تهیه و آماده کنید. سپس از مدارک خود و سند مالکیت کپی تهیه کنید و با در دست داشتن اصل سند، به شهرداری منطقه خود مراجعه کرده و یا در سایت شهرداری روند پرونده سازی را به صورت آنلاین انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از شهرداری ناحیه خودتان کمک بگیرید. بعد از تشکیل پرونده مرحله بازدید از ملک یا زمین صورت می گیرد که در این مرحله کارشناسان اعزامی به مواردی چون اندازه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود در زمین، موقعیت ملک های کناری و از این قبیل می پردازند. در مرحله پس از بازدید شهرداری و نبود مشکل در کار، دستور نقشه صادر می شود و شهرداری این مجوز را به شما می دهد که نقشه معماری خود را طراحی کنید. در آخر هم بعد از اتمام نقشه معماری و تسلیم آن به شهرداری، از سمت واحدی که پروانه را صادر می کند رسید مبلغی به عنوان عوارض شهرداری به شما ارائه می شود که پس از پرداخت این عوارض توسط مالک وارد مرحله بعدی یعنی مرحله تهیه مدارک پیش نویس می شوید. سپس آزمایش خاک و از این قبیل مراحل صورت می گیرد. اگر مشکلی برای پروانه صادر شده به وجود بیاید می توان آن را تا دو سال تمدید کرد و جای نگرانی نیست.  در این مرحله گرفتن مجوز ها به پایان می رسد و زمین یا ویلا مورد نظر شما آماده تخریب و بازسازی یا ویلا سازی می شود.

 

عملیات تخریب ویلا در صورت نیاز به بازسازی ویلا دبی

اولین مرحله ای که باید قبل از هر کاری در راستای عملیات تخریب انجام شود این است که تمام بررسی ها را از جمله شرایط کف زمین و سقف، شرایط و جنس دیوارها، وضعیت لوله کشی و تاسیسات برقی و غیره انجام بدهید. بدون این بررسی ها هرگز نخواهید نتوانست محل جدید را برای ساخت و ساز مهیا کنید. همچنین در این مرحله باید ویلا های کناری و مجاور را نیز بررسی کرد و در این بررسی باید مشخص شود که بعد از تخریب یا حتی در حین روند تخریب ویلا آسیبی به ویلا های مجاور وارد می شود یا خیر. تخریب ویلا شامل کار هایی از قبیل تخریب ساختار بتنی، فلزی، آجری و غیره می باشد. در ویلا های غیر اسکلتی یا همان ویلا های سنتی مساحت زیربنا بسیار مهم می باشد. نکته قابل توجه برای ویلا هایی با سازه های فلزی شامل وزن اسکلت و برای ویلا های بتنی شامل حجم اسکلت آن ویلا می باشد که باید به دقت بررسی و اندازه گیری شود. اگر دوست دارید بدانید که چرا این امر تا به این حد مهم است باید بگوییم که در واقع حجم ویلا برای تخریب دیوار ها و سقف ها در نظر گرفته می شود.

بعد از بازدید محل، مرحله پیاده کردن نقشه برای ساخت ویلا جدید خواهد رسید. پیاده کردن نقشه قدم اول است، حالا پیاده کردن نقشه یعنی چه؟ یعنی انتقال دادن اطلاعات و جزئیات روی نقشه از کاغذ بر روی زمین با ابعاد اصلی؛ به طوری که محل دقیق پی ها و ستون ها و همچنین دیوارها و زیرزمین ها و خلاصه تمام بخش های ویلا به روی زمین به خوبی مشخص شود. همچنین پیاده سازی نقشه ویلا باید هم زمان با ریشه کنی و بازدید از محل طبق قسمت های مختلف نقشه مخصوصاً پی کنی مورد مطالعه قرار بگیرد؛ آن هم به طوری که در هیچ قسمت از ویلا ابهامی وجود نداشته باشد. زمانی که نقشه بر روی زمین پیاده می شود باید به این نکته توجه داشت که از نقشه پی کنی استفاده شود.

 

ساخت ویلا در دوبی

رپر به معنی هر نقطه از ویلا نسبت به سطح زمین می باشد که در تمام مراحل اجرا و ساخت باید قابل کنترل باشد و باید در نقطه ای دور تر از ویلا ساخته شود تا در زمان گود برداری و پی کَنی به آن آسیبی نرسد. بعد از پیاده کردن نقشه و کنترل آن وارد مرحله گود برداری می شویم. اما اصلا چرا به گود برداری احتیاج داریم؟ چرا باید برای ساخت ویلای که روی سطح صاف بنا می شود، زمین را حفر کنیم؟ نکته این است که گودبرداری در واقع برای قسمت هایی از ویلا شما انجام می شود که پایین تر از سطح زمین قرار می گیرند. برای مثال این قسمت ها عبارت اند از پارکینگ های چند طبقه در ویلا های مسکونی یا تجاری، موتور خانه ها، انباری ها و موارد دیگر که احتمالا با آن ها آشنایی دارید. هنگام گود برداری باید این نکته را در نظر گرفت که در ابتدا محل گودبرداری نباید خیلی بزرگ باشد و ترجیحا از وسایل معمولی تر مانند بیل و کلنگ استفاده بشود. برای این کار باید عمق معینی را تعیین کرد که محل گود برداری باید تا آن جا ادامه پیدا کند و بعد از آن، پله ایجاد شود تا بتوان خاک حاصل از گود برداری را بر روی پله ها ریخته و از طریق این پله ها عملیات انتقال صورت بگیرد. برای گودبرداری های بزرگ تر باید از وسایل مکانیکی مانند لودر استفاده شود که در این گونه موارد برای خارج کردن خاک گودبرداری باید از سطح شیبدار استفاده شود.

 

نکات مهم در ساخت ویلا دبی

طراحی ویلا دبی

فراموش نکنید اگر می خواهید خانه ای بسازید، به یک طراحی نیاز دارید. در واقع برای دست یافتن به یک طرح خوب و جامع دو مسیر وجود دارد. اولین کار یافتن یک معمار یا طراح مورد تایید شماست و دیگری خرید یا دانلود آنلاین نقشه های خانه از قبل تهیه شده است. طراحی خانه و در نهایت ساخت ویلا امری بسیار شخصی است و ممکن است آن چه برای همسایه شما مناسب است برای شما مناسب نباشد. به آن چه دلتان می گوید گوش دهید و طراح یا طرحی را پیدا کنید که با آن احساس راحتی داشته باشید. اگر با طراح احساس صمیمیت نکنید همیشه این احساس را دارید که می توانست همه چیز بهتر باشد و پولتان را هدر داده اید. به عنوان یک تیم معماری و از آن مهم تر انسان می خواهیم بگوییم که درست است که همه باید یک معمار برای طراحی خانه خود استخدام کنند، اما حقیقت این است که همیشه استخدام یک معمار ممکن است انتخاب صحیحی نباشد. اگر به دنبال چیزی منحصر به فرد هستید یا محدودیت های غیرمعمولی دارید، یک معمار استخدام کنید. در غیر این صورت، ممکن است دریابید که شاید خودتان با طراحی که از قبل برای خود انجام داده اید و در فکرتان دارید، خیلی بهتر پیش بروید. این را فراموش نکنید که باید خانه ای را طراحی کرد که در درجه اول مورد پسند و پاسخگوی نیاز های شما باشد زیرا این شما هستید که می خواهید در آنجا زندگی کنید!

 

زمینی که در آن ساخت ویلا را انجام می دهید

ویلا شما ممکن است در میانه یک محله شهری باشد یا در یک منطقه روستایی و یا در قلب خیابان های اصلی، شما باید اول از همه مطمئن شوید که مکان برای شما مناسب است. این ممکن است واضح به نظر برسد، اما گاهی اوقات ما به قدری درگیر زیبایی خود خانه هستیم که محیط و همسایه ها را فراموش می کنیم. مطمئن شوید که با صدای خروس مشکلی ندارید، یا صدای رد شدن اتومبیل ها از اتوبان خواب شبانه شما را مختل نمی کند! البته این را هم بگوییم که اگر خانه جدید شما در واقع خانه دوم شماست و برای تعطیلات به آن جا می روید خود خانه مهم تر از محیط آن است، اما در صورتی که اقامت دائم در ملک جدید خود دارید باید حتما همسایگی آن را در نظر بگیرید و یک محیط سازگار با روحیات خود انتخاب کنید.

یک توصیه مهم دکوطرحی! این کار را حتما انجام دهید: یک مهندس خاک استخدام کنید، مهندس خاک در واقع مهندس ژئوتکنیک نیز نامیده می شود. با این کار نه تنها همه چیز را درمورد پی و بنای خانه خود از پیش خواهید فهمید بلکه حتی می توانید در موارد نادرتر از یک فاجعه جلوگیری کنید. همچنین اگر طبق تشخیص این متخصص، خاک هایتان مستحکم باشد، می توانید کمی در هزینه های زیر سازی هم صرفه جویی کنید. مهندسان خاک می توانند نه تنها در مورد مقاومت خاک شما بلکه درمورد آینده آن نیز پیش بینی های صحیحی داشته باشند.

توصیه مهم دیگر ما این است که حتما به ساختارهای دیگری که ممکن است لازم داشته باشید و همچنین چگونگی قرار گرفتن آنها در ملک جدیدتان فکر کنید. مثلا یک گاراژ، سوله، پارکینگ، خانه بازی برای بچه ها، حتی باغ یا استخر. بهتر است بدانید که چه ساختارهای اضافی ای ممکن است در آینده ملک شما طراحی و اجرا شود تا مطمئن شوید فضای کافی دارید و غافلگیر نخواهید شد!

 

کدها و قوانین ساخت و ساز ویلا در دبی

چه بخواهید و چه نخواهید خانه جدید شما به کدها احتیاج دارد. قانون کد مسکونی یک قانون بین المللی است. این کد در سه دوره صادر می شود، و ممکن است حوزه قضایی محلی شما به دلیل چرخه بررسی خاص خود از نسخه فعلی استفاده نکند. توصیه ما به شما این است که اگر ساکن خارج از ایران هستید حتما نسخه فعلی استفاده کنید، قبل از هر کاری، به بخش مربوط به ساخت و ساز و ویلا های محلی خود مراجعه کنید. دریابید که منطقه و کد مورد نیاز ملک شما چیست. همچنین خوب است که افراد مربوطه به آن بخش را بشناسید و از پرسیدن سوال نترسید. به طور کلی، مقامات ویلای رفتار بدی ندارند، آن ها فقط کار خود را انجام می دهند و تا حد ممکن به شما کمک خواهند کرد.

 

محوطه سازی برای ویلا

محوطه سازی یکی از مواردی است که معمولا  در انتهای لیست اولویت ها قرار می گیرد زیرا همیشه بعداً انجام می شود. وقتی با مشکلات بودجه دست و پنجه نرم می کنید، فکر کردن به منظره و محوطه سازی معمولاً آخرین چیزی است که ذهن شما را به خود مشغول می کند. واقعیت این است که محوطه سازی می تواند کمک زیادی به خانه جدید شما بکند که در آن احساس صمیمیت و گرما کنید و واقعا حس کنید آن جا خانه ی شماست. محوطه سازی شامل تهیه گیاهان و کاشت در زمین، چمن کاری، کار روی مواردی از جمله آبنما یا تاب و سنگفرش حیاط و چیزهای دیگر است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]