طراحی سازه مهندسی چگونه انجام می شود؟
26
دی

طراحی سازه مهندسی چگونه انجام می شود؟

ما با بررسی علم طراحی سازه مهندسی و کوشش در جهت گسترش و فراهم آوردن بستر در اجرایی کردن آن می کوشیم تا ساختمان هایی را بسازیم و بازسازی کنیم که نه تنها برای ده ها سال بلکه برای حتی قرن ها پایدار و مستحکم بمانند و پایداری و ایمنی و امنیت خود را از دست ندهند. ما قصد داریم به استحکام و پایداری ابنیه تاریخی خود بازگردیم که پس از قرن ها همچنان استوار جهان معماری را به شگفتی واداشته اند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

طراحی سازه و همه چیز درمورد آن

فرآیند طراحی و هماهنگی نوع سازه

 

 

طراحی سازه مهندسی دقیقا برای چه منظوری است؟

ما در دکوطرح معتقدیم که ساخت و ساز تنها یک صنعت نیست، یک هنر، یک هویت ملی و یک علم برتر است که با آن تمامی زندگی اجتماعی ما در کنار یکدیگر معنی پیدا می کند. در طراحی سازه مهندسی ما نسبت به هر انحراف و هر اشتباهی دقیق و حساس هستیم و با بهترین امکانات، بهترین مهندسین و به  روزترین دستاوردهای علم طراحی سازه، بالاترین سطح کیفیت را ارائه خواهیم کرد. هدف علم طراحی سازه نیز در تمام دنیا همین است.

 

مهندس سازه چه می کند؟

مهندسین این حوزه به جد می کوشند تا سازه هایی استوار و پایدار با حداکثر کاربری و عمر بسازند. در طراحی سازه ما می خواهیم که یک ساختمان علاوه بر زیبایی، شکیل بودن، هدفمند بودن و فواید و فاکتورهای مهندسی، برای سالیان طولانی قابل استفاده باشد تا منابع محدود و ارزشمند انسانی به هدر نرود. معتقدیم که باید از حوادث گذشته درس گرفت و احتمال آسیب ناشی از حوادث و شرایط جوی و حتی فرسایش ناشی از گذر زمان را به حداقلی ترین ها رساند.

 

طراحی سازه چه مراحلی دارد؟

طراحی سازه سه مرحله ی اصلی دارد که این مراحل به ترتیب شامل برنامه ریزی برای طراحی سازه، طراحی سازه و ساخت آن می باشد. در این نوشتار تمرکز ما بیشتر بر روی طراحی سازه و برنامه ریزی برای آن است، در ادامه خلاصه ای از هر یک از این سه مرحله تقدیم حضور شما همراهان دکوطرح خواهد شد.

  • برنامه ریزی برای طراحی سازه: همان طور که از نام این عنوان پیداست، در این مرحله ما با بررسی منابع، امکانات، نیازها، فاکتورهای موثر و همچنین شرایط می کوشیم تا بهترین طرح را برای شروع طراحی سازه بریزیم و آن را عملی کنیم. در این مرحله مهندسین علاوه بر ایده آل گرایی باید واقع بین هم باشند و بتوانند بهترین حالت طراحی سازه را با توجه به شرایط و امکانات موجود پیاده کنند. در این مرحله است که ما با تیم طراحی خود دقیقا مشخص می کنیم که اولا ابعاد این سازه به چه صورت است و درچه اندازه هایی باید طراحی شود، طرح اولیه ی سازه را به دقت می کشیم و آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم، همچنین درمورد شکل نهایی پروژه و تغییرات احتمالی آن با اعضای تیم متخصصین و همچنین کارفرما صحبت خواهیم کرد. پس از صحبت درمورد این تغییرات احتمالی، راهکارهای احتمالی برای آن ارائه خواهیم داد و سقف انعطاف در تغییرات را نیز مشخص خواهیم کرد. تمامی این موارد از طرح اولیه گرفته تا پروژه ی نهایی نقشی بسیار تاثیرگذار در طراحی سازه ی ما خواهند داشت. در این مرحله است که ما تمام مسائل را با کارفرما و تیم طراحی و همچنین تیم اجرای خود مطرح خواهیم کرد، از بحث نما و زیبایی شناسی و طراحی و معماری درونی و بیرونی سازه گرفته تا مسائل فرهنگی مربوط به همسایگی سازه، آب و هوای منطقه، پتانسیل محله، کاربردهای سازه، ظرفیت ها و ملاحظات اجتماعی، دریافت مجوزهای لازم و ماکسیمم زمان مورد نیاز برای گرفتن مجوزهای قانونی و ملاحظات مربوط به آن، بودجه ی کارفرما، انعطاف این بودجه و هزینه های احتمالی که ممکن است بعدا به پروژه اضافه شوند، مسائل مربوط به معماری پایداری و معماری سبز، مجوزها و ملاحظات محیط زیستی، چالش های پیش رو در ساخت و ساز و محدودیت ها و مسائل ریز و درشت دیگر. در این مرحله ما علاوه بر مطرح کردن تمام موارد احتمالی و مسائل و چالش ها، راه  حل های احتمالی و راهکارهای مربوط به آن ها را نیز مطرح خواهیم کرد و درمورد تمامی این راهکارها به دقت بحث خواهد شد.
  •  طراحی ساختمان و بنا در طراحی سازه مهندسی: به یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین مراحل در طراحی سازه رسیدیم! در این مرحله است که از طرح اولیه عبور می کنیم و شروع به ارائه ی یک طرح اصلی و بسیار دقیق تر با ابعاد استاندارد خواهیم کرد. در این مرحله به سراغ پیشرفته ترین برنامه ها و تکنولوژی روز دنیا می رویم و هم به صورت مجازی و هم فیزیکی، یک نقشه ی دقیق از طرح سازه خواهیم کشید، این طرح را به بحث گذاشته و آن را مرتب به روزرسانی می کنیم.
  • ساخت سازه و امور مربوط به ساخت و ساز: در این مرحله تمام برنامه ریزی ها، طرح ها و تمام تدابیری که اندیشیده شده به ثمر خواهد نشست. در این مرحله ما از تمامی ظرفیت های خود از جمله نیروهای متخصص و غیر متخصص، کارگزاران، کارگران، تمامی تجهیزاتی که در اختیار داریم یا می توانیم تهیه کنیم، ماشین آلاتی که احتیاج داریم، لوازم و ابزار مصرفی برای ساخت و ساز، مواد اولیه و سایر موارد استفاده خواهیم کرد. در این مرحله افراد و تجهیزات به صورت مستقیم وارد کار می شوند و مهندسین ناظر و نقشه کش ها بر روی کلیه ی روند نظارت صد در صدی دارند تا تمامی مراحل به نحو احسن انجام شده و پایان پذیرد. تیم ناظر در این مرحله باید نسبت به چالش ها و مسائلی که در دو مرحله ی قبل مطرح و بررسی شد آگاه بوده و آن ها را در خلال کار تشخیص دهد و نسبت به این مسائل مصلحت و چاره بیاندیشد. تحلیل و نقد و بررسی و همچنین حل تمامی مسائل نیز به عهده ی متخصصان طراح سازه خواهد بود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]