طراحی سازه و همه چیز درمورد آن
26
دی

طراحی سازه و همه چیز درمورد آن

طراحی سازه چیست؟

طراحی سازه به طور کل مهندسی سازه یکی از شاخه های مهندسی عمران محسوب می شود که به طراحی و تحلیل سازه های ساختمانی، پل ها، برج ها، تونل ها، و حتی سکوهای نفتی می پردازد. طراحی سازه یک فرآیند برنامه ریزی شده می باشد که باید مطابق آیین نامه های ساختمانی انجام شود که در کنار آن نیازمند تجربه و دانش کافی مهندسی است. طراح سازه نیز مانند سایر طراحان نیازمند خلاقیت است تا سازه ای طراحی کند که مقاومت لازم را داشته باشد زیرا هدف اصلی ساخت سازه ها تحمل بارها است و علاوه بر آن هزینه ساخت سازه را کاهش دهد و جذابیت بصری را به خصوص در طراحی سازه های خاص ایجاد کند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

معرفی انواع سازه های ساختمانی
فرآیند طراحی و هماهنگی نوع سازه

 

 

طراحی سازه بتنی و فولادی

طراحی سازه بتنی یکی از شاخه های مهندسی می باشد که باید در تعامل با مهندسین دیگر باشد. به عبارتی مهندس سازه باید به طور کامل معماری را درک کند و در صدد رفع تناقض ها بین طراحی سازه و معماری باشد. در بسیاری از کارها در کشور تعامل بین سازه و معماری دیده نمی شود و از نقطه نظر اجرایی در نگاه اول مشکلی پیش نمی آید. از جمله پروژه هایی که از اهمیت بالایی برخوردارند، پروژه های طراحی معماری سازه ای می باشند. برای طراحی این دسته از پروژه ها، معمار باید در هنگام طراحی سازه را نیز در نظر بگیرد و طراحی سازه توام با طراحی معماری پیش برود.

به طور کلی و عام سازه به مجموعه ای از المان ها گفته می شود که به نحوی به یکدیگر متصل می شوند تا بتوانند نیروهای ناشی از بارهای مرده و زنده را به شکل مناسبی به پی منتقل کنند. بارهای مرده اصطلاحا به بارهایی از ساختمان اطلاق می شود که ناشی از وزن خود مصالح، اسکلت، کف سازی و… می باشند. بارهای زنده به بارهایی مانند بار باران، باد، برف و… که به طور ثابت به یک قسمت سازه وارد نمی شوند بار زنده می گویند. مصالحی که در کشورمان به صورت ویژه مورد استفاده قرار می گیرد فولاد و بتن می باشد. در طراحی سازه و انتخاب نوع مصالح، علاوه بر ساختگاه و عوامل اجرایی، بحث هزینه و سرعت اجرا بسیار مهم می باشد. در اسکلت های فولادی با توجه به اینکه امکان اجرای چند سقف با یکدیگر وجود دارد، سرعت اجرای کار بسیار بیشتر از اسکلت بتنی می باشد.

 

مراحل طراحی سازه

 • طراحی سازه متشکل از ۳ مرحله ی اصلی است:
  برنامه ریزی: این مرحله در طراحی سازه شامل بررسی فاکتورهایی است که الزامات وتجهیزات مورد نیاز و همچنین عوامل مؤثر بر طراحی را شامل می شود در این مرحله به طور دقیق ابعاد سازه، طرح اولیه و شکل نهایی پروژه مشخص می شود.
  در این مرحله برنامه ریزی قبل از طراحی سازه، مهندسان راهکارهای احتمالی، همچنین راهکار های جایگزین پیشنهاد می دهند.
  این مسائل باتوجه به رفتار اصلی سازه معرفی می شود.
  طراحی: دومین مرحله از سازه ارائه طرح اصلی و برنامه ریزی دقیق است.
  این مرحله به طور عام به صورت نقشه کشی فیزیکی و کار با نرم افزار های طراحی پیگیری می شود.
  ساخت: مرحله ی سوم در طراحی سازه مراحل ساخت وساز است.
  در این مرحله تجهیزات، ماشین آلات، مواد اولیه و نیروکار فراهم میشود و مراحل اجرا پروژه آغاز می گردد.
  در تمام مراحل ساخت واجرا پروژه مهندسین ناظر به طور دوره ای و روزانه نظارت دارند.
  تحلیل و بررسی چالش ها، مشکلات، رفتار سازه و ارئه راهکار ها بر عهده تیم ناظر قرار می گردد.

 

نکات مهم طراحی سازه

 • تجربه، تخصص و مهارت ها در طراحی سازه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
  در همه ی مراحل طراحی، ساخت و ساز انواع سازه، رعایت استاندارهای ساخت و ساز، مسائل زیست محیطی حائز اهمیت هستند. قسمت بزرگ و مهم از طراحی سازه از طریق نرم افزار های مهندسی انجام می شود، بنابراین حضور یک تیم متخصص نرم افزار و برنامه های رایانه ای در تیم مهندس لازم است.
  رکن اصلی طراحی سازه ابعاد و اندازه های ستون و محل قرارگیری آن ها در زوایای مختلف است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]