نمای خانه | شرکت معماری دکوطرح 09122460089
23
بهمن

نمای خانه

نمای خانه

در اکثر مواقع وقتی از کنار یک ساختمان عبور می کنید اولین چیزی که در نظر شما را به خودش جلب می کند نمای آن خانه است. به طور یقین شما امکان دیدن داخل آن خانه را نخواهید داشت که چقدر زیبا یا چقدر نامطلوب می باشد. اما اولین برداشت شما از یک خانه از طریق نمای آن اتفاق می افتد. نمای خانه به معنای دیوار خارجی و نمایی از خانه است که در نظر همه انسان های که در خارج از خانه قرار دارند، دیده می شود. به عنوان مثال می توان گفت سمت راست خانه ی شما جزئی از نمای آن محسوب می شود، اما منظور ما در این مطلب نمای روبه رویی خانه می باشد.

نمای یک خانه می تواند نشان گر چیزهای زیادی در مورد آن خانه، افراد داخل خانه، معمار ساختمان و همچنین سازندگان آن ساختمان باشد. به عنوان مثال اگر نمای خانه ای خوب طراحی و ساخته باشد، همه ما با خود می گوییم حتما معمار و طراح با سلیقه ای داشته است. همچنین صاحبان کنونی خانه هم با سلیقه هستند که چنین ساختمانی را برای سکونت خود انتخاب کرده اند. اما نکته مثبتی که درباره نمای خانه وجود دارد این است که شما می توانید در هر زمانی که بخواهید آن را تغییر دهید یا آن را به روز کنید. حتما الان با خود به این فکر افتاده اید که نمای خانه تان چه ویژگی هایی دارد؟ آیا می توان از آن به عنوان نمای خانه ای زیبا یاد کرد؟ نگران نباشید، گروه دکوطرح اینجاست تا در هر زمانی و هر مکانی خانه شما را بررسی کرده، ویژگی های آن را تشخیص دهد و به شما برای انتخاب و طراحی و ساخت نمایی تازه کمک کند. اما باید از کجا شروع کنیم؟ مهم ترین نکته این است که شما باید اطلاعات کمی را در ارتباط با نماهای مختلف کسب کنید. در این صورت می توانید بهترین نما را با بهترین عملکرد برای خانه خود انتخاب کنید.

جالب است بدانید که چگونه طراحی نمای خانه های مدرن قابل توجه در صورت ترکیب با محوطه سازی مدرن می تواند چه قدر تاثیر گذار باشد.

برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب می توانید تمام سوالات خود را از گروه متخصصین دکوطرح بپرسید.

 

 

نمای خانه | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت نمای خانه

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

نمای خانه

انواع نمای ساختمان

نمای خانه
نمای خانه

نمای ساختمان شما به نحوه های مختلفی دسته بندی می شود که مهم ترین این دسته بندی ها، جنس نما و متریال به کار رفته در آن است. شما می توانید متریال های متفاوتی را برای نمای خود انتخاب کرده و استفاده کنید. حتی می توانید از چند متریال مختلف در یک ساختمان استفاده کنید و یک نمای ترکیبی داشته باشید. اما باید به ویژگی های ساختمان خود هم توجه داشته باشید. به عنوان مثال در مناطقی که تغییرات آب و هوایی زیادی اتفاق می افتد، استفاده کردن از مصالحی که توانایی مقاومت در برابر انبساط و انقباض را ندارند می تواند برای ساختمان شما مشکلات متعددی را به وجود بیاورد که به عنوان مثال می توانیم به ترک خوردن نمای آن اشاره کنیم.

حال می خواهیم با برخی از متریال ها برای نمای ساختمان آشنا شویم.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی نمای آجر، نمای شیشه ای، نمای ساختمان دو طبقه

 

نمای آجری

یکی از نماهایی که امروزه بسیار مورد توجه و مورد علاقه‌ی معماران و سازندگان خانه ها قرار گرفته است، نمای آجری است. شاید تصور شما از نمای آجری، خانه‌هایی با آجرهای قدیمی و نامطلوب باشد. اما امروزه آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان بسیار به روز و زیبا هستند. علاوه بر آن تنوع بالای این آجرها باعث می شود شما بتوانید از میان آن ها، رنگ و طرح مورد علاقه خود را به راحتی انتخاب کنید.

شاید از خودتان بپرسید نمای آجری از چه وارد بازار خانه سازی شد؟ در واقع زمان دقیقی برای این موضوع تعیین نشده است اما اگر بخواهیم به قدمت این نوع از نما بیشتر پی ببریم، می توانیم طاق کسری را به عنوان یکی از نماهای آجری قدیمی برای شما مثال بزنیم. علاوه بر آن آجر برای نمای خانه شما می تواند طوری طراحی و ساخته شود که به دلخواه خودتان خانه رنگ و بوی گذشته را داشته باشد یا این که نمایی مدرن را برای شما به وجود بیاورد.

پروسه‌ی ساخت آجر برای خانه ها:

 • خرد کردن و پودر کردن مواد و متریال خام
 • ذوب کردن و ترکیب کردن مواد با یکدیگر
 • شکل دهی و قالب ریزی آجر
 • حرارت دادن آن برای خشک شدن آجر
 • خنک کردن آن

یکی از موادی که می تواند به خوبی جایگزین آجر شود، جی اف آر سی یا gfrc می باشد. این ماده در واقع بتنی تقویت شده به وسیله‌ی الیاف شیشه است که می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای آجر باشد. چرا که وزنی سبک تر از آجر داشته و مقاومت آن بیشتر از آجر است.

انواع آجر

 • آجر فشاری: این آجر به صورت دستی ساخته و تهیه می شود و بیشتر مواقع برای زیرسازی و سفت کردن زیر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آجر سفالی: این دسته از آجر ها بسیار سبک هستند و در مراحل ساخت آن ها دقت بسیاری صرف شده است.
 • آجر قزاقی: از این آجرها برای تزئین نما استفاده می شود چرا که به رنگ سفید هستند.
 • آجرهای قدیمی: از انواع آجرهای قدیمی می توان به آجر نظامی، آجر خطایی، آجر تخت و آجر شکری اشاره کرد.
 • آجر لعابی: مزتی که آجرهای لعابی نسبت به سایر آجرها دارد، این است که به دلیل داشتن لعاب، در برابر فرسایش و هوازدگی بسیار مقاوم است و با داشتن بافتی صاف و صیقلی مانعی مناسب برای نفوذ آب است.
 • آجر نسوز: این آجرها علاوه بر مورد استفاده قرار گرفتن در نمای خانه ها، در فضاهای داخلی که دارای رطوبت هستند نیز استفاده می شوند.
 • آجر سیمانی: این نوع از آجرها از مواد تشکیل دهنده‌ی سیمان که همان شن و ماسه هستند ساخته می شود.

 

مزایای استفاده از آجر در نمای خانه ها

 • امکان دسترسی آسان به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه برای تهیه آجر
 • زیبایی و متنوع بودن آجر در سبک های مختلف
 • مناسب بودن قیمت آن نسبت به سایر متریال های نما
 • برای استفاده از آجر در نمای خانه، نیاز به تجهیزات خاصی ندارید و اجرای این نوع از نما بسیار آسان است.

معایب استفاده از آجر در نمای خانه

 • در صورت تابش نور خورشید یا بارش باران، ممکن است لکه ‌ها و شوره هایی بر روی آجر ایجاد شود.
 • بعد از مدتی به دلیل ایجاد شدن حفره هایی در آجر، آجر دچار خوردگی می شود.
 • دارای وزن نسبتا زیادی است که باعث زیاد شدن وزن سازه می شود.

شما می توانید با بررسی معایب و مزایای آجر برای نمای خانه و همچنین پیدا کردن طرح و رنگ مورد نظر خود در میان آجرهای متنوع، این نما را برای خانه‌ی خود انتخاب کنید.

 

نمای کامپوزیت

یکی دیگر از نماهایی که به شدت در میان مردم نه تنها ایران بلکه تمام کشورها، مورد توجه قرار گرفت، نمای کامپوزیت است. اما کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت به ورقه هایی از جنس آلومینیوم گفته می شود که به صورت پنل هایی در اندازه و ابعاد مشخص ساخته شده و بر روی ساختمان شما قرار می گیرند. این ورقه ها اولین بار در کشور آلمان مورد استفاده قرار گرفت و مردم آن کشور بسیار به این نما علاقه مند شدند. علاوه بر آن به دلیل ساده بودن و زیبا بودن این نوع از نما، از آن برای ساختمان مدرن نیز استفاده می شد. همان طور که می دانید از آلومینیوم برای جاهایی استفاده می شود که سبک بودن جسم اهمیت زیادی داشته باشد. به عنوان مثال رویه‌ی یک هواپیما از جنس آلومینیوم است تا وزن سبک تری داشته باشد. استفاده از ورقه‌های آلومینیومی یا همان کامپوزیت ها برای نمای یک ساختمان باعث ایجاد وزنی سبک و مناسب برای ساختمان می شود.

کامپوزیت علاوه بر سبک بودن دارای ویژگی های مثبت زیادی می باشد که ما در آنجا به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. اولین نکته ای که در ارتباط با این ورقه‌ها وجود دارد، در دسترس بودن آن هاست. به طور کلی آلومینیوم به عنوان ماده ای شناخته می شود که بسیار سبک بوده و همیشه در دسترس است. به دلیل در دسترس بودن این ماده، قیمت آن نیز به نسبت سایر متریال های ساختمانی، پایین تر بوده. بنابراین هزینه کمتری برای شما دارد.
 2. کامپوزیت ها به دلیل آن که ورقه های آلومینیومی در اندازه های خاص و مشخصی هستند، نصب آسانی دارند. چرا که نیاز به برش دادن یا آماده کردن مواد برای ساختن آن ها نیست.
 3. این ماده به انواع حالت های آب و هوایی مطابقت دارد و در تابستان و زمستان در برابر انبساط و انقباض ناشی از سرد و گرم شدن هوا مقاومت خوبی دارد.
 4. از دیگر مزایای استفاده از این نوع از نما که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، می توان به ضد زلزله بودن ان اشاره کرد. یکی از کارهایی که کشورهای پیشرفته تر برای ساختمان های خود انجام می دهند این است که بسیاری از آن ها نمای خود را توسط کامپوزیت می پوشانند تا ساختمان مقاومت خوبی در برابر زلزله داشته باشد.

شاید از خود بپرسید ورق های آلومینیومی یا همان کامپوزیت ها از چه چیزی درست شده اند که این همه مورد استقبال مردم قرار گرفته اند. مواد تشکیل دهنده و لایه های مختلف کامپوزیت ها به صورت زیر هستند:

 • معمولا دو لایه از جنس آلومینیوم در این ورقه ها به کار می رود که هر یک دارای ضخامتی در حدود ۳ تا ۵ میلی متر دارد.
 • بعد از ورقه های آلومینیومی، یک لایه از جنس پلی اتیلن قرار دارد که ضخامت آن نیز ۳ تا ۵ میلی متر می باشد.
 • روی این لایه ها، پوششی از جنس آستر اپوکسی رزین قرار می گیرد که تنها پوشش است و ضخامت چندانی نداد.
 • برای ثابت نگه داشتن رنگ ورقه، از یک لایه PVDF استفاده می شود.
 • سپس برای چسبندگی این مواد و همچنین چسبندگی ورقه کامپوزیت به نمای خانه، از دو لایه محکم چسب استفاده می شود.
 • و در آخر یک لایه رنگ روی کل کار می نشیند.

 

نمای سنگی

یکی دیگر از نماهایی که امروزه در میان افراد لوکس بسیار مورد توجه قرار گرفته است، نمایی از جنس سنگ است. نماهای سنگی دارای زیبایی بسیار زیادی هستند و به ما احساس متفاوتی می دهند. سنگ های به کار رفته در نمای خانه می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. علاوه بر آن در رنگ های متنوعی نیز به کار برده می شود. اما یکی از معایب این دسته از نمای خانه، سنگین بودن آن است. نمای سنگی معمولا سنگین تر از هر نمای دیگری است چرا که نمای آن از سنگ بوده و باعث بالا رفتن وزن سازه می شود.

اما یکی از مهم ترین مزایای این نما، مقاومت بسیار عالی آن در برابر رطوبت و عوامل خارجی است. نماهایی که از سنگ ساخته می شوند. مقاومت بسیار خوبی در برابر آب باران، رطوبت و عوامل خارجی دیگر دارند. علاوه بر آن در اثر آب و هواهای مختلف یا هر عامل دیگری تغییر رنگ نمی دهند و زیبایی خودشان را حفظ می کنند.

 

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای یکی از زیباترین و لطیف ترین نماها برای یک خانه است که بیشتر خانم ها جذب این نما می شوند. اگر می خواهید نمایی جذاب و زیبا داشته باشید و از نظر مالی در وضعیت خوبی هستید، نمای شیشه ای بهترین نمایی است که شما می توانید برای خانه خود انتخاب کنید. همچنین می توان شیشه را یکی از انواع نماهای مدرن که امروزه بسیار در میان مردم متداول شده است، نامید. نمای مدرن به این دلیل وارد سبک و روند معماری شد تا زندگی و محل سکونتی ساده تر و کم تجملات تری را برای همه‌ی انسان ها فراهم کند.

وقتی از شیشه صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن هر کدام از ما می رسد، شکننده بودن شیشه است، مخصوصا اگر بخواهیم آن را به عنوان ماده‌ی اصلی نمای ساختمان معرفی کنیم. اما نگران نباشید. دکوطرح و همه‌ی شرکت های معماری دیگر، راه حل های استانداردی مطابق با علم روز دنیا را برای این مشکل به کار گرفته اند.

این نمای زیبا و لوکس، دارای مزایا و معایب مختلفی نیز هست. از جمله مزایای آن می توان به سبک تر بودن آن نسبت به سایر متریال ها برای نمای ساختمان اشاره کرد. همچنین اگر از شیشه‌های چند جداره برای این کار استفاده شود، عایق صوتی بسیار مناسبی است.

اما در کنار مزایا، یکی از مهم ترین معایب این پوشش ساختمانی، این است که در تابستان هنگام تابش مستقیم نور خورشید، شیشه ها بسیار گرم شده و گرما را به داخل انتقال می دهند. همچنین با بارش باران یا آلودگی هوا یا عوامل خارجی مختلف، شیشه کثیف می شود و احتیاج به تمیز کردن هفتگی دارد.

 

حال نگاهی بیندازیم به برخی از پروژه‌های مختلف نمای خانه در خارج از ایران:

نمای خانه در QL House

نمای خانه در QL House
نمای خانه در QL House

تصویری که می بینید مربوط به خانه ی QL House در منطقه‌ی آلگاروه ساخته شده و یکی از مهم ترین و زیباترین طراحی های نمای خانه در دنیاست.

طراحی نمای جلو با محوطه سازی مدرن پیشرفته

این خانه به خوبی این موضوع را نشان می دهد که یک معمار خلاق چگونه می تواند رابطه ای هوشمند و آگاهانه را در میان فضای داخلی خانه و فضای خارجی آن ایجاد کند که در عین حالی که این دو فضا با یکدیگر ارتباط دارند، از یکدیگر جدا باشند.

نمای خانه

 

مصالح برای نمای جلو مدرن

یکی از مهم ترین مصالح و موادی که برای ساخت این خانه به کار رفته است، چوب و پنل هایی سبک از جنس نوعی مصالح مخصوص کشور پرتغال است که باعث ایجاد شدن این حجم از زیبایی در آن می شود.

 

خانه ای زیبا که توسط SAOTA طراحی شده است

SAOTA House
SAOTA House

این خانه که به SAOTA House معروف است، یکی از دیگر از شگفتی های عصر جدید در عرصه‌ی نمای خانه می باشد.

 

طراحی خانه مدرن با نمای چوبی

در این خانه که مصالح اصلی چوب، فلزات و شیشه هستند، نمای اصلی توسط چوب شکل گرفته و حالتی طبیعی به خانه بخشیده است. به طوری که احساس ما در آن خانه با آپارتمان‌های بلند داخل شهرهای شلوغ فرق دارد.

طراحی شگفت انگیز نمای خانه ی جنگلی

همانطور که مشاهده می کنید استفاده کردن از مصالحی مانند شیشه باعث شده است که شما به فضای بیرون به طور کامل تسلط داشته باشید و علاوه بر آن چوب به کار در رفته در این خانه علاوه بر ایجاد زیبایی بی‌اندازه، عایق حرارتی بسیار مناسبی را برای خانه به وجود می آورد.

 

استفاده هوشمندانه از املاک جنگل

مالک این خانه در واقع با استفاده‌ای مناسب و هوشمندانه از یک قسمت طبیعت و با صرف هزینه ای معمول، خانه ای زیبا را با همان سبک جنگلی در دل جنگل به ساخته است.

 

نمای مدرن خانه جنگلی

نمای مدرنی که این خانه ی جنگلی در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن سبک مدرنیته، می تواند نمادی از یک جنگل باشد. چوب به کار رفته در این نما باعث طبیعی بودن احساس ما نسبت به این فضا می شود.

 

فضای زندگی در فضای باز – یک اتاق نشیمن در طبیعت

یکی از مهم ترین ویژگی های این خانه، استفاده زیاد آن از نمای شیشه است. نمای شیشه باعث می شود شما احساس کنید در فضایی بزرگ تر از فضای خانه‌ی خود زندگی می کنید.

 

مزایای متعدد رنگ سفید در فضای داخلی

همان طور که در تصویر می بینید، نمای خانه به رنگ سفید طراحی و ساخته شده است. در واقع رنگ سفید یکی از معدود رنگ هایی است که خود را با محیط های مختلف به خوبی وفق می دهد و جلوه ای زیبا به فضا می بخشد. استفاده از رنگ سفید در چنین خانه‌ای، انتخاب هوشمندانه‌ی معمار را به ما نشان می دهد.

 

پلان مفهومی باز و اتاق ناهار خوری مجلل با ارتفاع دوتایی

معماران این خانه علاوه بر استفاده کردن از رنگ سفید از نقشه مفهومی باز در این خانه استفاده کرده اند. به این صورت که اتاق نشیمن و آشپزخانه را در طبقه‌ی همکف تعبیه کرده و اتاق ناهار خوری را در طبقه‌ی بالای آن و با ارتفاع دو برابر ایجاد کرده اند

 

پیشنهاد نویسنده: نمای ساختمان دو طبقه، مواد مهم برای دکوراسیون فضای باز

 

پروژه های مرتبط با نمای خانه که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای خانه

نمای خانه چه بیان کننده چه مساله ای است ؟

نمای خانه بیان کننده معماری آن خانه هستش و به خاطر همین در معماری نمای خانه از اهمیت بالایی برخورداره

در نمای خانه از چه مصالحی استفاده میشه ؟

در نمای خانه از مصالح همچون فلز، سنگ، آجر، کامپوزیت، بتن و چوب استفاده میشه که هر کدوم مزایای خاص خودشونو دارن

چه عاملی در طراحی نمای خانه دخیل است ؟

ابعاد ساختمان ، سبک طراحی و مقدار بودجه ای که کارفرما برای طراحی و اجرا در نظر گرفته

آیا برای بازسازی نمای خانه باید از شهرداری تاییدیه بگیریم ؟

بله باید قبل ازاینکه بخواین بازسازیو شروع کنین از شهرداری تاییدیه بگیرین و عملیات هایی که قراره بر روی نما انجام بدینو اعلام کنین

برای کاهش هزینه در طراحی نما چیکار کنیم؟

میتونید از نمای ترکیبی استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید که تناسب در متریال های به کار رفته در این نوع نما بسیار مهمه و باید به اون توجه داشته باشید

 

گالری تصاویر نمای خانه

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۱ میانگین: ۵]